Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Huawei band a2 vs Xiaomi Mi Band 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2017 - 16:42

Τι λέτε ;ποιο αξίζει πιο πολύ και πιο είναι πιο συμβατό με iOS ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 02/12/2017 - 13:36

εχω δοκιμασει και τα δυο, καλυτερο το πρωτο, αυτο εχω τωρα


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 02/12/2017 - 13:51

Τι λέτε ;ποιο αξίζει πιο πολύ και πιο είναι πιο συμβατό με iOS ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα, δες κι αυτο.

https://www.gadgetsn...iaomi-Mi-Band-2

Σε γενικες γραμμες καλυτερο το HUAWEI Color Band A2 / Honor Band A2 εκτος απο το θεμα της μπαταριας. Εκει το Xiaomi ειναι σαφως νικητης καθως κραταει σχεδον μήνα, ενω το Huwaei Band A2 περιπου 7-9 μέρες. Αλλο πλεονέκτημα του Xiaomi ειναι η τεραστια κοινοτητα που υπάρχει με custom mods, apps, κλπ αλλα ολα αυτα μπορεις να τα αξιοποιήσεις μονο αν εισαι με κινητο Android.

Προσωπικά έχω το Huwaei και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μερικές παρατηρήσεις όπως τις έχουμε μαζέψει σε άλλο "γειτονικό" forum:

 

 

Δείχνει ελληνικά κανονικά (κεφαλαία-πεζά),

δείχνει το όνομα της επαφής που σε καλεί ή σου στέλνει μήνυμα-αντίστοιχα και στο facebook,viber κτλ-,

ευανάγνωστη οθόνη,

δυνατότητα απόρριψης κλήσης,

στα μηνύματα μόνο υπάρχει προεπισκόπηση και των πρώτων λέξεων,

εφαρμογή στα ελληνικά

 

 

Σε σχέση με το mi band 2 έχει μεγαλύτερη οθόνη με εμφάνιση ελληνικών άψογα, και δυνατότητα απόρριψης κλήσης, χωρίς πολλά πολλά.

Όμως δεν αλλάζεις λουράκια και δεν έχει κόσμο να ασχολείται, ενώ στο mi band 2 αν το ψάξεις υπάρχουν unofficial εφαρμογές για να κάνεις απόρριψη κλήσης η να αλλάξεις τραγούδι. Βέβαια, πόσες εφαρμογές να τρέχουν παράλληλα στο κινητό..
Σύμφωνα με την εταιρεία φορτίζεις κάθε 9 μέρες περίπου, προφανώς λόγω διπλάσιας οθόνης σε σχέση με το mi, που όμως προσφέρει ευκολότερη ανάγνωση και μερικώς δείχνει το μήνυμα. Δε νομίζω ότι είναι τραγικό να το φορτίζεις κάθε Κυριακή.

Φαίνεται κάτω από ήλιο. Πιο αχνά, πρέπει να το φέρεις πιο κοντά σου.Ολες οι ειδοποιήσεις που παίρνεις στο iPhone πηγαίνουν και στο Huawei Band A2.  Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις επιλογή. Δεν σου δίνει τέτοια επιλογή η εφαρμογή Huawei Wear στο iOS. Και εφαρμογή Huawei Health για iOS δεν βλέπω να υπάρχει.

 

 

Επίσης συνεργάζεται αρμονικά με την εφαρμογή ΥΓΕΙΑ του iOS.. 

 

 

- Σε Android υπάρχουν δύο εφαρμογές. Huawei Wear & Huawei Health. Σε iOS υπάρχει μία, η Huawei Wear. Στην περίπτωση του iOS η εφαρμογή δεν σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις από ποιες εφαρμογές θέλεις να λαμβάνεις στο band τα notifications. Όποιες λαμβάνεις στο κινητό, τις λαμβάνεις και στο band. Στο Android έχεις την επιλογή για κάθε app ξεχωριστά (on/off διακόπτες).

- Το δικό μου με το που το ενεργοποίησα / έκανα pair με το iPhone / άνοιξα την εφαρμογή Huawei Wear, βρήκε και κατέβασε / εγκατέστησε στο κινητό νεότερο firmware 1.1.4.

- Στην εφαρμογή υπάρχει και η επιλογή Do Not Disturb που σταματάει συνολικά τα notifications από το να πηγαινουν στο ρολόι και απενεργοποιεί το αυτόματο άναμμα της οθόνης όταν σηκώνουμε τον καρπό μας. Θα προτιμούσα αυτή την επιλογή να την είχα και στο ίδιο το band.

- Οι εφαρμογές Huawei Wear & Huawei Health υποτίθεται ότι χρειάζονται στο Android έκδοση 4.4 και πάνω αλλά δύο χρήστες που δοκιμάσαμε σε MLS tablet με 4.4.2, μας έβγαζε τη συσκευή (tablet) μη συμβατό.

Τελευταία επεξεργασία από: stark, 02/12/2017 - 13:53


#4   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 02/12/2017 - 17:09

εχω το huawei με την προσφορα του γερμανού για την black friday στα 20 ευρω.εμενα με υπερκαλυπτει σε αυτα που θελω και συνεργαζεται αψογα με το 6s


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 02/12/2017 - 17:10


#5   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 02/12/2017 - 18:22

εχω το huawei με την προσφορα του γερμανού για την black friday στα 20 ευρω.εμενα με υπερκαλυπτει σε αυτα που θελω και συνεργαζεται αψογα με το 6s


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ηταν καλη προσφορά. Και όσοι είχαμε και Eurobank κάρτα το πήραμε με 20% επιστροφή στην τελική τιμή των 16 ευρώ.



#6   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 02/12/2017 - 19:25

Ναι ηταν καλη προσφορά. Και όσοι είχαμε και Eurobank κάρτα το πήραμε με 20% επιστροφή στην τελική τιμή των 16 ευρώ.

σωστά.και για τα λεφτα του ειναι παραπάνω απο μια χαρά


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2017 - 21:37

Τώρα είναι παντού στα 29,99€


Sent from my iPad using Tapatalk

#8   Driver3

Driver3

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/03/2018 - 12:53

Στο ios 11 έχετε ειδοποιήσεις στο band? Εμένα δεν μου εμφανίζει καμία. Κλήσεις μηνύματα τίποτα..  



#9   Driver3

Driver3

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/03/2018 - 13:10

edit:  Τελικά έκανα επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων στο band και έφτιαξε.



#10   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 17/06/2018 - 08:22

όσοι έχετε το smart band της huawei ,κανει αυτόματη ενημέρωση των βημάτων/υπνου και τα σχετικά ή καθε φορά πρέπει να μπαίνεις στην εφαρμογή για να τα συγχρονίζει;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες