Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δεν ανοίγει ο iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2017 - 23:22

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ξαφνικά πρόβλημα με τον iMac τον οποίο είχα αγοράσει το 2015.
Πιο συγκεκριμένα τον έκανα επανεκκίνηση και έκλεισε από μόνος του, στην συνέχεια πήγα να τον ανοίξω και είδα ότι η μπάρα πηγαίνει μέχρι τα 3/4 σχεδόν και κλείνει αμέσως.
Έχει δυο ώρες που συμβαίνει αυτό πατάω το κουμπί να τον ανοίξω η μπάρα φορτίζει μεχρι λίγο πάνω από την μέση και μετά κλείνει πάλι.
Παιδιά σας παρακαλώ οποίος μπορεί ας βοηθήσει, φοβάμαι μήπως έχει σοβαρή ζημιά και έχω τρομοκρατηθεί

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2017 - 00:19

Αρχικά κάνε ένα SMC reset.

 

1) Κλείσε τον iMac.

2) Βγάλε το καλώδιο από την πρίζα.

3) Περίμενε 15 δευτερόλεπτα.

4) Βάλε το καλώδιο στην πρίζα.

5) Περίμενε να περάσουν 5 δευτερόλεπτα και μετά πάτα το κουμπί να τον ανοίξεις.

 

Έγινε τίποτα ή τα ίδια;



#3   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 01:13

Φίλε CryptoCSM1 το δοκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτα εξακολουθεί να μην ανοίγει

#4   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2017 - 07:58

Μαλλον ειναι ο σκληρος!
Τα ιδια επαθα και εγω πριν 2 μηνες! Ανοιγε η μπαρα μεχρι την μεση και εκλεινε! Τον πηγα σε καταστημα i για ελεγχο πιστοποιηθηκε οτι ηταν ο σκληρος και εβαλα εναν ssd 240gb! Δεν το μετανοιωσα! Ειναι χρηματα το ξερω αλλα αξιζει!
Επισης εχω το κακο συνηθειο λογω δουλειας ο imac να παραμενει αδρανης για πολλες ωρες μεσα στη μερα και αυτο δεν ειναι καλο για τον σκληρο αλλα τι να κανουμε...

#5   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2017 - 08:01

Αρχικά να σου πω ότι υπάρχει περίπτωση να είναι ο σκληρός!

 

Μπορείς όμως να κάνεις τις παρακάτω ενέργειες άφοβα για παν ενδεχόμενο.

 

1) Κάνε επανεκκίνηση και μετά τον χαρακτηριστικό ήχο κράτα πατημένο το Option (⌥). Μόλις εμφανιστεί ο Startup Manager μην κάνεις τίποτα! Άστο για λίγο να δεις τι θα γίνει.

Εάν και σε αυτή την περίπτωση σβήσει, είναι πολύ πιθανό κάτι να μην πηγαίνει καλά με το ρεύμα.

 

Οπότε:

 

2) Εάν το iMac είναι συνδεδεμένο σε κάποια συσκευή αδιάκοπης παροχής ενέργειας (UPS), τότε βγάλτο από εκεί και βάλτο απ' ευθείας στην πρίζα. Και ξαναδοκίμασε να κάνεις κανονική εκκίνηση.

Έτσι θα αποκλείσεις το ενδεχόμενο ότι κάτι δεν πάει καλά με το ρεύμα από εκεί (από το UPS δηλαδή).

 

3) Επανέλαβε το πρώτο βήμα.

Σε περίπτωση που αυτή τη φορά δεν υπάρχει επανάληψη του φαινομένου ΟΚ, οπότε επιλέγεις τον Startup Disk σου και εκκινείς κανονικά. Μετά το ξανασυνδέεις στο UPS.

Εάν όμως κατά το boot, στα μέση της διαδρομής σβήσει θα πρέπει αρχικά να γίνει ένας έλεγχος στο Hardware για να δούμε μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί.

Στην εκκίνηση μετά τον χαρακτηριστικό ήχο κράτα πατημένο το πλήκτρο D του πληκτρολογίου σου για να μπεις και να τρέξεις το διαγνωστικό.

Εφόσον η διαδικασία ολοκληρωθεί επιτυχώς στο report θα δεις εάν έχει βρεθεί κάποιο πρόβλημα ή όχι.

 

Κάνε αυτά και βλέπουμε.



#6   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:01

Μαλλον ειναι ο σκληρος!
Τα ιδια επαθα και εγω πριν 2 μηνες! Ανοιγε η μπαρα μεχρι την μεση και εκλεινε! Τον πηγα σε καταστημα i για ελεγχο πιστοποιηθηκε οτι ηταν ο σκληρος και εβαλα εναν ssd 240gb! Δεν το μετανοιωσα! Ειναι χρηματα το ξερω αλλα αξιζει!
Επισης εχω το κακο συνηθειο λογω δουλειας ο imac να παραμενει αδρανης για πολλες ωρες μεσα στη μερα και αυτο δεν ειναι καλο για τον σκληρο αλλα τι να κανουμε...

 

Να σου πω εμένα ο δικός μου ο παππούς είναι του 2009 φαντάσου πάντα σε ups της APC και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα και δεν τον κλείνω φαντάσου ποτέ . Τώρα ποια σκέφτομαι να του αλλάξω τις μνήμες και να του περάσω έναν ssd να ξανά πάρει τα πάνω του γιατί αν ανοίξεις πολλά παράθυρα μαζί καθυστερεί . Και σε όλα αυτά τα χρόνια φαντάσου μόνο μια φορά τον έχω κάνει reset ;-)


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#7   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:30

Καλημέρα παιδιά, λοιπόν τον έχω συνδεδεμένο σε ένα ups,φίλε cryptoCSM01 τον έβαλα στην πρίζα αλλά ανοίγοντας τον δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος. Πάντως έκανα τα βήματα που αναφέρεις αλλά σβήνει πάλι.
Να επικοινωνήσω με το σέρβις η να δοκιμάσω κάτι άλλο τι λέτε;

#8   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:42

Καλημέρα παιδιά, λοιπόν τον έχω συνδεδεμένο σε ένα ups,φίλε cryptoCSM01 τον έβαλα στην πρίζα αλλά ανοίγοντας τον δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος. Πάντως έκανα τα βήματα που αναφέρεις αλλά σβήνει πάλι.
Να επικοινωνήσω με το σέρβις η να δοκιμάσω κάτι άλλο τι λέτε;

Μην κάνεις άλλες ενέργειες. Το μηχάνημα πρέπει να πάει στο service.



#9   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:43

Καλημέρα παιδιά, λοιπόν τον έχω συνδεδεμένο σε ένα ups,φίλε cryptoCSM01 τον έβαλα στην πρίζα αλλά ανοίγοντας τον δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος. Πάντως έκανα τα βήματα που αναφέρεις αλλά σβήνει πάλι.
Να επικοινωνήσω με το σέρβις η να δοκιμάσω κάτι άλλο τι λέτε;

Τώρα δηλαδή δεν σου βγάζει καν το μήλο με την μπάρα που πάει να φορτώσει?


Once You Go Mac You Never Go Back

#10   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:51

Όχι το μήλο και την μπάρα τα βγάζει κανονικά αλλά δεν ακούγεται ο ήχος.
Η μπάρα φορτώνει λίγο πάνω από την μέση και κλείνει

#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 10:55

Όχι το μήλο και την μπάρα τα βγάζει κανονικά αλλά δεν ακούγεται ο ήχος.
Η μπάρα φορτώνει λίγο πάνω από την μέση και κλείνει

Λογικά ο ήχος αν κάνεις ένα reset την pram θα επανέλθει. Βγάλε ότι περιφερειακό έχεις πάνω στον Mac και κατά την εκκίνηση να έχεις πατημένο το πλήκτρο D μέχρι να δεις ένα εικονίδιο ότι μπήκε σε Hardware Test Mode να δεις αν θα σου βγάλει κάποιο σφάλμα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#12   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 11:08

jimmako ξαναέκανα αυτό με πατημένο το D, έκανε τον έλεγχο και μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν προβλήματα.
Πάτησα επανεκκίνηση και ξανά έκλεισε κατά την επανεκκίνηση, έχει και άλλη μια επιλογή όπου θέλει σειριακό αριθμό και κωδικό αναφοράς το mac ( ο οποίος δεν ξέρω ποιος είναι ) να δοκιμάσω αυτή την επιλογή;

#13   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2017 - 11:22

jimmako ξαναέκανα αυτό με πατημένο το D, έκανε τον έλεγχο και μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν προβλήματα.
Πάτησα επανεκκίνηση και ξανά έκλεισε κατά την επανεκκίνηση, έχει και άλλη μια επιλογή όπου θέλει σειριακό αριθμό και κωδικό αναφοράς το mac ( ο οποίος δεν ξέρω ποιος είναι ) να δοκιμάσω αυτή την επιλογή;

Επαναλαμβάνω: Μην κάνεις άλλες ενέργειες! Το μηχάνημα πρέπει να πάει στο service!



#14   ivas75

ivas75

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 28/11/2017 - 11:30

jimmako ξαναέκανα αυτό με πατημένο το D, έκανε τον έλεγχο και μου βγάζει ότι δεν βρέθηκαν προβλήματα.
Πάτησα επανεκκίνηση και ξανά έκλεισε κατά την επανεκκίνηση, έχει και άλλη μια επιλογή όπου θέλει σειριακό αριθμό και κωδικό αναφοράς το mac ( ο οποίος δεν ξέρω ποιος είναι ) να δοκιμάσω αυτή την επιλογή;

Time Machine / Backup έχεις;

Δοκίμασε να βάλεις το CD του MAC OS και μετά με πατημένο το Option (⌥) να κάνεις εκκίνηση από το CD, ώστε να προχωρήσεις σε repair



#15   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2017 - 11:40

Δεν έχω cd του Mac OS ο iMac που έχω δεν παίρνει cd

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες