Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2017 - 12:13

Συνημμένο αρχείο  homekit-logo1-700x400.jpg   18,23KB   478 λήψεις

Τώρα που εγκαταστήσατε με επιτυχία τα πρώτα σας αξεσουάρ, μπορείτε να διαχειρίζεστε από το τοπικό σας δίκτυο όλα τα Homekit enabled προϊόντα σας, μέσω της Stock εφαρμογής "Home" που προσφέρει η Apple ή και το κέντρο ελέγχου της συσκευής σας για πιο άμεση πρόσβαση. Επιπλέον ενεργοποιείται η δυνατότητα ελέγχου όλων των προϊόντων με φωνητικές εντολές μέσω της ψηφιακής βοηθού Siri και μόνο στην Αγγλική γλώσσα.

Το περιβάλλον της εφαρμογής είναι αρκετά φιλικό προς τον χρήστη, με ποικίλες επιλογές ορισμού σκηνών (scenes), ομαδοποίησης/ονομασίας των αξεσουάρ σας, με βάση την χωροταξία της οικίας σας, τα δωμάτια που περιλαμβάνει κτλ.

Συνημμένο αρχείο  home.jpg   55,05KB   463 λήψεις

 

Έναν αναλυτικό οδηγό χρήσης της εφαρμογής Home στα Ελληνικά μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Επικουρικά και στην περίπτωση που θέλετε η διαχείριση να ξεπερνά το φράγμα του τοπικού σας δικτύου, θα πρέπει να δημιουργήσετε έναν οικιακό κόμβο με την χρήση ενός Apple TV (4ης ή 3ης γενιάς), ή ένα iPad. Αυτό θα σας δώσει την δυνατότητα ελέγχου των αξεσουάρ σας από οπουδήποτε, με την προϋπόθεση φυσικά να έχετε πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συνημμένο αρχείο  icloud.png   224,55KB   290 λήψεις

 

Έναν αναλυτικό οδηγό δημιουργίας οικιακού κόμβου στα Ελληνικά μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

 

Το πιο σημαντικό ωστόσο είναι, πως η ύπαρξη ενός οικιακού κόμβου αποκαλύπτει το δυνατό χαρτί του Homekit που ουσιαστικά εμφυτεύει νοημοσύνη και καθιστά το σπίτι σας έξυπνο :

Την δυνατότητα δηλαδή σύνθεσης απλών ή πολύπλοκων αυτοματισμών οι οποίοι θα είναι το αποτέλεσμα μια λογικής σκέψης με όρους και συνθήκες. Ένας τέτοιος αυτοματισμός λειτουργεί με την λογική των περίφημων IF Statements:

 

IF This and this or this THEN That (OR ELSE DO NOTHING)

 

παράδειγμα τυχαίων απλών αυτοματισμών:

  1. Αν εισέλθω στο σπίτι και η ώρα είναι μετά τις 19:00 ή πριν τις 05:00, Τότε να ανάψει το φως του σαλονιού... αλλιώς να μην συμβεί τίποτα.
  2. Αν ανάψει η λάμπα της τραπεζαρίας και το φως της κουζίνας είναι κλειστό, Τότε άναψε τα φώτα του καθιστικού και του σαλονιού μαζί.

Η κόκκινη απόχρωση περιγράφει πάντα το γεγονός που θα πυροδοτήσει την επεξεργασία του σεναρίου και ονομάζεται Trigger (σκανδάλη).

Η μπλε απόχρωση εκφράζει το σύνολο των προϋποθέσεων που θα εξεταστούν από το σενάριο κατά πόσο ισχύουν ή όχι και ονομάζονται Conditions (όροι).

Η πράσινη απόχρωση περιγράφει το σύνολο των αλλαγών που θα συμβούν εφόσον ισχύουν τα Conditions και ονομάζονται Scenes.

 

 

Στο παρόν νήμα θα ασχοληθούμε αποκλειστικά με την σύνθεση αυτοματισμών. Μπορείτε να δημοσιεύετε τις υλοποιήσεις σας που μπορούν να φανούν χρήσιμες σε άλλους ή να ζητάτε πληροφορίες και κατευθύνσεις για να συνθέσετε την δική σας.  :)

 

 


Big things have small beginnings

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2017 - 12:14

Δεσμευμένο


Big things have small beginnings

#3   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 05/12/2017 - 00:42

Δυο ερωτήσεις.

Αρχικά εγώ προσθέσει ένα bridge Philips και ένα ikea.
Έχω ρυθμίσει το iPad για όταν δεν είμαι σπίτι.

Αρχικά δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω με τίποτε αυτοματοποίηση του τύπου όταν φεύγω από το σπίτι. Ενώ μπαίνει δεν γίνεται τίποτα (φταίει το ότι μένει το iPad πίσω;)

Και επίσης μερικές φορές λέει μη απόκριση για συσκευές. Μετά από 10-15 δευτερόλεπτα στρώνει.

Ξέρουμε τι μπορεί να φταίει;

#4   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2017 - 07:19

Να ρωτήσω κάτι έτσι από περιέργεια ;όλοι Εσεις που ρυθμίσατε αυτοματισμούς τύπου «όταν φεύγω να σβήνουν» κλπ να φανταστώ μένετε μόνοι σας.γιατι το προσπάθησα και εγώ και μόλις μπήκα στο αμάξι με πήραν τηλ σπίτι και με έβρισαν γιατί τους άφησα χωρίς φως !
Χαχαχααχ


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#5   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/12/2017 - 09:47

Υπάρχει addon στο app της philips που ελέγχει αν βρίσκονται άλλοι στο σπίτι κ σβήνει τα φώτα μόνο όταν φύγουν όλοι.

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 05/12/2017 - 09:47


#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2017 - 10:04

Δυο ερωτήσεις.

Αρχικά εγώ προσθέσει ένα bridge Philips και ένα ikea.
Έχω ρυθμίσει το iPad για όταν δεν είμαι σπίτι.

Αρχικά δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να ρυθμίσω με τίποτε αυτοματοποίηση του τύπου όταν φεύγω από το σπίτι. Ενώ μπαίνει δεν γίνεται τίποτα (φταίει το ότι μένει το iPad πίσω ;)

Και επίσης μερικές φορές λέει μη απόκριση για συσκευές. Μετά από 10-15 δευτερόλεπτα στρώνει.

Ξέρουμε τι μπορεί να φταίει;

Βεβαιώσου πως έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στις υπηρεσίες τοποθεσίας/υποσυστήματος του iPad & του iPhone. Το iPad πρέπει να μένει στο σπίτι ούτως ή άλλως και με iOS 11.

Για την μη απόκριση, δώσε στατική IP στα bridge & Gateway και κάνε τα μια επανεκκίνηση.

 

Να ρωτήσω κάτι έτσι από περιέργεια ;όλοι Εσεις που ρυθμίσατε αυτοματισμούς τύπου «όταν φεύγω να σβήνουν» κλπ να φανταστώ μένετε μόνοι σας.γιατι το προσπάθησα και εγώ και μόλις μπήκα στο αμάξι με πήραν τηλ σπίτι και με έβρισαν γιατί τους άφησα χωρίς φως !
Χαχαχααχ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μόνο στην δική σου συσκευή έχεις στήσει το Homekit ; Δώσε πρόσβαση και σε τουλάχιστον άλλο ένα μέλος τη οικογένειας και φτιάξε τον αυτοματισμό έτσι ώστε να λειτουργήσει όταν φύγει και το τελευταίο μέλος του Homekit από το σπίτι. Επίσης ο κάθε αυτοματισμός διαθέτει ένα διακόπτη που τον καθιστά ενεργό ή ανενεργό, ανάλογα για το πότε θέλεις να λειτουργεί ή όχι χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να τον διαγράφεις και να τον ξαναφτιάχνεις από την αρχή.


Big things have small beginnings

#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2017 - 10:06

Να ρωτήσω κάτι έτσι από περιέργεια ;όλοι Εσεις που ρυθμίσατε αυτοματισμούς τύπου «όταν φεύγω να σβήνουν» κλπ να φανταστώ μένετε μόνοι σας.γιατι το προσπάθησα και εγώ και μόλις μπήκα στο αμάξι με πήραν τηλ σπίτι και με έβρισαν γιατί τους άφησα χωρίς φως !
Χαχαχααχ


Sent from my iPhone using Tapatalk

με το ios 11, έχεις τη δυνατότητα να ορίσεις ο αυτοματισμός "κλείσε τα φώτα" να ενεργοποιείται όταν φεύγει από το σπίτι και το τελευταίο άτομο. "Απαραίτητη" προυπόθεση φυσικά να έχουν όλα τα μέλη της οικογένειας iphone για να μπορεί το homekit να παρακολουθεί την τοποθεσία τους. 



#8   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 06/12/2017 - 15:17

Βεβαιώσου πως έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στις υπηρεσίες τοποθεσίας/υποσυστήματος του iPad & του iPhone. Το iPad πρέπει να μένει στο σπίτι ούτως ή άλλως και με iOS 11.
Για την μη απόκριση, δώσε στατική IP στα bridge & Gateway και κάνε τα μια επανεκκίνηση.

Τώρα με το Apple TV φαίνεται να έχει στρώσει.

Τα locations είναι όλα ενεργοποιημένα
 


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/12/2017 - 15:35


#9   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 07/12/2017 - 23:13

Τελικά βρήκα τι λάθος έκανα και δε δούλευε ο αυτοματισμός όταν έφευγα από το σπίτι. Στην επιλογή iCloud είχε την παλιά μου συσκευή (είχε σκαλώσει). Μόλις έβαλα την τωρινή όλα οκ.

Σήμερα μου ήρθε και ο αισθητήρας πόρτας της elgato. Χάνει 2 δευτερόλεπτα περίπου αλλά οκ. Αν υπήρχε κάτι με WiFi θα ήταν καλύτερο αλλά οκ.

Λοιπόν μου μένει τώρα κάτι για τα παντζουρια (υπάρχει άραγε κανένας διπλός διακόπτης για να τα ανεβοκατεβάζει;) και για το θερμοσίφωνα να μπορώ να τον ρυθμίζω αυτόματα

#10   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2017 - 18:11

Σήμερα μου ήρθε και ο αισθητήρας πόρτας της elgato. Χάνει 2 δευτερόλεπτα περίπου αλλά οκ. Αν υπήρχε κάτι με WiFi θα ήταν καλύτερο αλλά οκ.

Πως έφτιαξες τον αυτοματισμό του να ανάβουν τα φώτα όταν ανοίγει η πόρτα; Έβαλες άλλες παραμέτρους; Πως σβήνουν μετά; 


Big things have small beginnings

#11   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 14/12/2017 - 12:08

Ισχύει!

 

Κάτι άλλο. Είχα μια διακοπή το πρωί και με το που επανήλθε το ρεύμα όλα τα φώτα άναψαν. Είδα ότι στις philips κάπως το απανεργοποιείς. Γίνεται το ίδιο κάπως και στις ΙΚΕΑ;



#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2017 - 12:24

Ισχύει!

 

Κάτι άλλο. Είχα μια διακοπή το πρωί και με το που επανήλθε το ρεύμα όλα τα φώτα άναψαν. Είδα ότι στις philips κάπως το απανεργοποιείς. Γίνεται το ίδιο κάπως και στις ΙΚΕΑ;

Voila

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να τα κλείσεις χειροκίνητα ή με ένα "turn off all" scene.


Big things have small beginnings

#13   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 14/12/2017 - 13:13

Τεράστια μλκια. Και αν εγώ λείπω από το σπίτι;

#14   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2017 - 13:40

Φτιάξε έναν αυτοματισμό να ελέγχει το σπίτι 3-4 φορές την ημέρα αν είναι όλα τα φώτα αναμμένα και συ λείπεις, να τα σβήνει.

 

Ακόμα πιο απλό, αν διαθέτεις αισθητήρα φωτός (φωτόμετρο)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/12/2017 - 13:51

Big things have small beginnings

#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2017 - 14:50

Για το unpair δεν πιστεύω ότι κάτι φταίει εκεί γιατί μιλάμε για 3 διαφορετικές συσκευές και όχι για 1. Άρα κάπου αλλού φαινόταν ότι ήταν κοινό ζήτημα.

Δοκιμασα το Hesperus, δεν είναι άσχημο για free αλλά έχοντας αγοράσει ήδη το Home Smart Automation, μου φάνηκε αιώνες πίσω. Επίσης δεν εμφανίζει τα πάντα, όπως πχ την Presence της Netatmo.

 

Τεσπα νομίζω πως εντόπισα το πρόβλημα με τα degree και τις πρίζες της elgato. Μέσα στον κανόνα που βάζω είναι και το condition να είναι νύχτα. Το elgato αυτό το σπάει σε δύο (after sunset, before sunshine). Σε αυτό κάτι δεν πήγαινε καλά υποθέτω διότι μέσα από το Home app της Apple φαινόταν σπασμένο σε δύο όντως κανόνες όντως. Εκεί μπορούσα να το μετατρέψω σε έναν (νύχτα) και το αποθήκευσε κανονικά, παρόλο που δεν μπορούσα να παρέμβω σε άλλα κομμάτια του κανόνα, όπως πχ τους βαθμούς της θερμοκρασίας. Οπότε έκανα μια μίξη του κανόνα ανάμεσα σε Home και Elgato apps. Φάνηκε να πηγαίνει καλά χθες αλλά θα το παρακολουθήσω. Πάντως είμαι βέβαιος ότι τέτοια ζητηματάκια θα λυθούν μόλις το Home app αποκτήσει υποστήριξη και συσκευές θερμοκρασίας.

Οι αυτοματισμοί που δημιουργούνται από το περιβάλλον της εφαρμογής Elgato έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα. Δεν αναγνωρίζουν το Operator "OR" αλλά μόνο το "AND".

Αν λοιπόν προσθέσεις παραπάνω από ένα Condition τότε όλα τα Conditions πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα για να τρέξει ο αυτοματισμός.

Τα 2 condition που έβαλες στην ουσία εκλαμβάνονται ως... "after sunset And before sunshine" και όχι ... "after sunset Or before sunshine" που είναι το σωστό

Η παραπάνω συνθήκη είναι άτοπη και δεν παίρνει τιμή "True" ποτέ!!

 

Παράδειγμα: Αν η ώρα είναι 22:00 είναι πάντα after sunset και ποτέ before sunshine (γιατί δεν έχει περάσει ακόμα η 00:00 ώρα)

                     Αν η ώρα είναι 04:00 είναι πάντα before sunshine και ποτέ after sunset (γιατί έχει περάσει η 00:00 ώρα)

 

:)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/12/2017 - 14:51

Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)