Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/12/2017 - 14:57

Οι αυτοματισμοί που δημιουργούνται από το περιβάλλον της εφαρμογής Elgato έχουν ένα μεγάλο μειονέκτημα. Δεν αναγνωρίζουν το Operator "OR" αλλά μόνο το "AND".

Αν λοιπόν προσθέσεις παραπάνω από ένα Condition τότε όλα τα Conditions πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα για να τρέξει ο αυτοματισμός.

Τα 2 condition που έβαλες στην ουσία εκλαμβάνονται ως... "after sunset And before sunshine" και όχι ... "after sunset Or before sunshine" που είναι το σωστό

Η παραπάνω συνθήκη είναι άτοπη και δεν παίρνει τιμή "True" ποτέ!!

 

Παράδειγμα: Αν η ώρα είναι 22:00 είναι πάντα after sunset και ποτέ before sunshine (γιατί δεν έχει περάσει ακόμα η 00:00 ώρα)

                     Αν η ώρα είναι 04:00 είναι πάντα before sunshine και ποτέ after sunset (γιατί έχει περάσει η 00:00 ώρα)

 

:)

Αυτό το ζήτημα με το Elgato βγάζει νόημα τότε και στην περίπτωσή μου για αυτό και το Home app το έβγαζε σαν δύο διαφορετικούς κανόνες. Και επιβεβαιώνω τελικά ότι δούλεψε με την αλλαγή που έκανα μέσω του Home app γιατί κάτι είχα υποψιαστεί. Βέβαια αν υπήρχε τρόπος να δούμε τα logs του HomeKit θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα...



#17   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/01/2018 - 07:36

Φτιάξε έναν αυτοματισμό να ελέγχει το σπίτι 3-4 φορές την ημέρα αν είναι όλα τα φώτα αναμμένα και συ λείπεις, να τα σβήνει.
 
Ακόμα πιο απλό, αν διαθέτεις αισθητήρα φωτός (φωτόμετρο)


Καλημέρα!

Εχεθς κάποιο τέτοιο scene? Αν ναι είναι εύκολο να στείλεις ένα screenshot? Γιατί δεν μπορώ να φτιάξω

#18   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 09:15

Καλημέρα.
Κατ´αρχήν φτιάξε ένα scene που κλείνει όλα τα φώτα και ονόμασε το πχ Dark.
Homebridge έχεις, έτσι δεν είναι ;
Big things have small beginnings

#19   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/01/2018 - 09:49

Ναι!

#20   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 10:31

Υπάρχουν βέβαια πολλοί τρόποι ανάλογα τις ανάγκες σου. παρακάτω είναι ένας από αυτούς

 

Κατεβάζεις το delay-switch, το οποίο by default θα σου προσθέσει στο Homekit ένα διακόπτη (Delay Switch) ο οποίος όταν μπαίνει σε κατάσταση On, επιστρέφει μόνος του σε κατάσταση Off μετά από 5sec.

*Βέβαια το plugin σου προσφέρει την δυνατότητα να προσθέσεις όσους διακόπτες θέλεις και με όση χρονο-καθυστέρηση θέλεις, καθ΄ότι βρίσκουν πληθώρα εφαρμογών σε αυτοματισμούς.

 

Φτιάχνεις τον παρακάτω αυτοματισμό...

 

Trigger: Delay Switch = On

 

Conditions: Light(1) = On and Light(2) = On and.... and Light(x) = On (Δηλαδή όταν είναι αναμμένα όλα τα φώτα σπίτι)

 

Event: Dark scene

 

Τέλος φτιάχνεις αν θέλεις ένα ή περισσότερους αυτοματισμούς όπου ενεργοποιούν τον Delay Switch συγκεκριμένες ώρες την ημέρα και εφόσον λείπεις από το σπίτι (People = Nobody at Home).

Εννοείται πως θα λειτουργεί και όταν τον ανοίγεις και χειροκίνητα.

 

ΥΓ Σε οργανωμένους χρήστες του Homekit, το UPS είναι άκρως απαραίτητο προκειμένου να εξασφαλίζει αδιάλειπτη λειτουργία σε Modem, Router, VoIP, Gateways, Bridges, Homebridge Server κτλ


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 24/01/2018 - 10:45

Big things have small beginnings

#21   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 24/01/2018 - 23:06

Το έκανα αν και νομίζω γινότανε και χωρίς το delayswitch απλά ήθελε περισσότερο κόπο.

Πρέπει να στήσω σε όλα τα κινητά του σπιτιού το People αν και τη τελευταία φορά που έγινε διακοπή ήταν 3 το βράδυ και όλοι κοιμομασταν άρα δεν είχε νόημα το People εκεί. (Ξύπνησα από τον ήχο του ups)

Ups έχω κανονικά στα gateways, αλλά σε περίπτωση δεακοπής δεν θα σωθει τίποτα αφού τα φώτα θα ανάψουν έτσι και αλλιώς

#22   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2018 - 09:50

Το έκανα αν και νομίζω γινότανε και χωρίς το delayswitch απλά ήθελε περισσότερο κόπο.

Πρέπει να στήσω σε όλα τα κινητά του σπιτιού το People αν και τη τελευταία φορά που έγινε διακοπή ήταν 3 το βράδυ και όλοι κοιμομασταν άρα δεν είχε νόημα το People εκεί. (Ξύπνησα από τον ήχο του ups)

Ups έχω κανονικά στα gateways, αλλά σε περίπτωση δεακοπής δεν θα σωθει τίποτα αφού τα φώτα θα ανάψουν έτσι και αλλιώς

Καλημέρα.
Δεν εννοούσα το People του Homebridge, αλλά το native του Home.
Αλλά ακόμα και το ρεύμα να πέσει, δεν πέφτει το δίκτυο λόγω UPS
Big things have small beginnings

#23   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/01/2018 - 10:06

Καλημέρα. Πρέπει να φτιάξω το θέμα παρουσίας γιατί οι υπόλοιποι έχουν Android. Νομίζω το People κάνει αυτή τη δουλειά.

Δυστυχώς έχω vdsl και πέφτει το ίντερνετ με διακοπή

#24   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2018 - 11:06

Ναι μπορείς να προσθέσεις όποια WiFi συσκευή θέλεις. Έχω βάλει και τις TV πάνω στο Homebridge-People


Big things have small beginnings

#25   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/03/2018 - 16:09

Καλημέρα.
Κατ´αρχήν φτιάξε ένα scene που κλείνει όλα τα φώτα και ονόμασε το πχ Dark.
Homebridge έχεις, έτσι δεν είναι ;

Καλημέρα vrachamis. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το Homebridge? (Εκδοση, δυνατότητες, τρόπος λειτουργίας κ.λ.π.)



#26   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/03/2018 - 09:25

Καλημέρα.

 

http://www.iphonehel...ες-του-homekit/


Big things have small beginnings

#27   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2018 - 11:24

Καλημέρα σας.

Ένα θεματάκι που έχω τελευταία με τους αυτοματισμούς του Homekit.

 

Έχω τρεις λάμπες IKEA tradfri στο σπίτι.

Έχω προγραμματίσει τη μία λάμπα να ανάβει κατά την άφιξή μας στο σπίτι για πέντε λεπτά.

Αυτό λειτουργεί με το δικό μου iphone x, με ένα 8 της συζύγου και ένα 6s του γιου μου.

 

Σαν HUB έχω ένα ipad air.

Δουλεύει εξαιρετικά με το Χ και το 6s.

Πράγματι ανάβει και κλείνει όπως είναι αυτοματοποιημένο.

Με της συζύγου έχουμε γενικώς θέμα. Εκτός του ότι δεν έχει ανάψει ποτέ, χθες της πήρα το κινητό

και διαπίστωσα πως (με σύνδεση 4G) διαρκώς δεν ανταποκρίνεται το ΗUB, ipad air. 

Οι συσκευές εμφανίζονται σαν σε "ενημέρωση" ή "δεν διατίθεται" και τίποτα περισσότερο.

Καμία σύνδεση μέχρι που μπήκα σπίτι και συνδέθηκε στο wifi. 

 

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ. 


Τελευταία επεξεργασία από: takisx, 01/04/2018 - 11:27


#28   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 01/01/2019 - 17:34

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Βρήκα επιτέλους μια σειρήνα, την έβαλα και πάνω σε μια πρίζα elgato και όλα καλά.

Πάμε τώρα στο θέμα αυτοματισμου. Αρχικά στο σπίτι ενα elgato button.

Εντάξει τώρα που στο σπίτι μένουμε δύο άτομα και τα δύο με ios έχω ρυθμίσει όταν είμαστε σπίτι να μην λειτουργεί ο αυτοματισμος (έχω βάλει αν λείπουν όλοι και εντοπίσει κίνηση να ανάβει η πρίζα)

Μπορούμε κάπως να ρυθμισουμε να ανοιγοκλεινει ο αυτοματισμος με το κουμπί? Να βάλουμε και ένα delay στο άνοιγμα της πρίζας ώστε να μπορεί κάποιος να μπει μέσα και να προλαβαίνει να πατάει το κουμπί;

#29   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/01/2019 - 09:04

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Βρήκα επιτέλους μια σειρήνα, την έβαλα και πάνω σε μια πρίζα elgato και όλα καλά.
Πάμε τώρα στο θέμα αυτοματισμου. Αρχικά στο σπίτι ενα elgato button.
Εντάξει τώρα που στο σπίτι μένουμε δύο άτομα και τα δύο με ios έχω ρυθμίσει όταν είμαστε σπίτι να μην λειτουργεί ο αυτοματισμος (έχω βάλει αν λείπουν όλοι και εντοπίσει κίνηση να ανάβει η πρίζα)
Μπορούμε κάπως να ρυθμισουμε να ανοιγοκλεινει ο αυτοματισμος με το κουμπί? Να βάλουμε και ένα delay στο άνοιγμα της πρίζας ώστε να μπορεί κάποιος να μπει μέσα και να προλαβαίνει να πατάει το κουμπί;


Αν κατάλαβα καλά , θες να φτιάξεις συναγερμό χρησιμοποιώντας αυτοματισμούς του HomeKit. Πρέπει να έχεις κάποιο αισθητήριο κίνησης , και κάποια σειρήνα η οποία θα ενεργοποείται όταν θα λαμβάνει 220V.

Αν το έχω καταλάβει καλά έως εδώ , αυτό που μπορείς να κανείς είναι για αρχη να φτιάξεις έναν απλό αυτοματισμο ο οποίος θα ενεργοποιείται από την κίνηση που θα βλέπει ο αισθητήρας κίνησης και θα ελέγχει την πρίζα πάνω στην οποία έχεις συνδέσει την σειρήνα. Στις ρυθμίσεις του αυτοματισμού , μπορείς να ορίσεις να ενεργοποιείται όταν δεν βρίσκεται κανένας σπίτι. Έτσι θα τρέχει μόνιμα ο αυτοματισμός και δεν θα πρέπει εσυ να οπλίσεις/αφοπλίσεις το όλο σύστημα.

Ύστερα, αν έχεις homebridge (βασικά πρέπει να φτιάξεις αν δεν έχεις είναι must για αυτό που θες), μπορείς να δημιουργήσεις και εικονικούς διακόπτες με χρονοκαθυστέρηση. Μπορείς λοιπόν να φτιάξεις αυτό που θες προκειμένου να λαμβάνεις μια έγκαιρη προειδοποίηση πριν χτυπήσει η σειρήνα. Για αυτό το σκοπό πιστεύω θα χρειαστείς ακόμα μια πρίζα η οποία θα ανάβει μια λάμπα / ταινία led / ηχητική ένδειξη ούτως ώστε να καταλαβαίνεις ότι έπειτα θα ακολουθήσει η σειρήνα. (Θα χρειαστεί και η κατάλληλη αλλαγή στους αυτοματισμούς σε αυτή τη περίπτωση)

Η δίκη μου εμπειρία πάντως λέει ότι δεν μπορείς να οπλιζεις τους αυτοματισμούς του HomeKit με τη βοήθεια των υπηρεσιών τοποθεσίας για ένα τέτοιο σύστημα. Δεν είναι αξιόπιστο. Αν ήταν απλά φώτα (και μάλιστα βοηθητικά ) θα σου έλεγα οκ.

Το κυριότερο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι κάποιες φορές (σπάνια αλλα συμβαίνει ) το HomeKit σκαλώνει και για λίγα δεύτερολεπτα θεωρεί ότι βρίσκεσαι εκτός σπιτιού. Φαντάσου να οπλίζει η σειρήνα όπως σου περίεγραψα παραπάνω αυτόματα, και χωρίς να το περιμένεις να χτυπάει εξαιτίας της παρουσίας σου στο σπίτι. Πολύ ενοχλητικό. Φαντάσου να υπάρχει και παιδί στο σπίτι....

Στην δίκη μου περίπτωση είχα φτιάξει ένα σύστημα που μου έκλεινε ρολά, φώτα, τηλεόραση και όπλιζε συναγερμό με βάση την παρουσία μου (ή της γυναίκας μου ) στο σπίτι. Εκεί που καθόμασταν λοιπόν και βλέπαμε τηλεόραση παρατηρούμε να κλείνουν τα πάντα και να οπλίζει ο συναγερμός......

Τελικά έβαλα όλα τα παραπάνω σε μια σκηνή και την όπλιζω με Philips hue κουμπι (Philips hue tap)

Αν έχεις homebridge , μπορείς να φτιάξεις έναν dummy εικονικό διακόπτη ο οποίος με το άνοιγμα / κλείσιμο δεν θα κάνει απολύτως τίποτα. Ωστόσο στον αυτοματισμο του αισθητήρα κίνησης θα λαμβάνεται υπόψη η κατάσταση του διακόπτη. Πχ αν εντοπίσθει κίνηση και ο διακόπτης είναι off, μην ενεργοποιήσεις τη σειρήνα . Αν εντοπισθει κίνηση και ο διακόπτης είναι on, ενεργοποίησε την.

Ουσιαστικά αυτός ο διακόπτης θα λειτουργεί σαν διακόπτης όπλισης της σειρήνας.

#30   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 13/01/2019 - 15:54

Καλησπέρα,

 

αρχικα ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά όντως έχεις δίκιο καθώς υπήρχαν φορές που βρισκόμουν σπίτι και χτυπαγε. 

 

Homebridge, έχω και πρεπει να το τσεκάρω και αυτό και εναν ακομα που θελω να τρεξω (οταν λειπουμε ολοι απο το σπιτι να κλεινει τα φωτα καθε 15 λεπτα) και για περιπτωση διακοπής αλλά και γιατι μερικές φορές έχω γυρίσει πίσω και βλέπω μερικα φώτα ανοιχτά (ενω εχει τρεξει ο αυτοματισμος οταν φυγουμε ολοι σβησε ολα τα φωτα, γιατι τα υπολοιπα εχουν σβησει)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες