Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 11/01/2021 - 00:13

Αν μπορεις να μου στειλεις ποιο sonoff και πιο ρελε εχεις θα με βοηθουσε πολυ. Επισης στο θεμα θερμορυφωνα εχεις ψαξει αν μπορεις να προσαρμοσεις αισθητηρα και να δινει πληροφοριες θερμοκρασιες νερου;

δεν το έψαξα ποτε απλα πριν από χρόνια ρύθμισα την θερμοκρασία στους 50 βαθμους και δεν ξανασχοληθηκα με αυτό το θέμα

#182   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 11/01/2021 - 00:21

Αυτό το sonoff

Συνημμένα αρχεία



#183   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 11/01/2021 - 00:39

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το ποσταφω εδώ γιατί δεν έχει και σχέση ακριβώς με το smart, αν νομίζει ο διαχειριστής ότι δεν πρέπει ζητώ συγνώμη και ας το διαγράψει, είναι βασικό να ξέρουμε πόσα Αμπέρ τραβάει η κάθε συσκευή ,ειδικά ο θερμοσίφωνας που έχει μεγάλο φορτίο και ένα μετρητή ρεύματος για να ξέρουμε τι μας γίνεται, το αμπερόμετρο που βλέπετε είναι ευτελής αξίας νομίζω κάπου στα 5-6 ευρώ ,τον μετρητή δεν θυμάμαι, το βρίσκετε εύκολα ,κάτι που δεν πρέπει να λείπει από κανέναν πίνακα

Συνημμένα αρχεία



#184   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2021 - 07:57

Και να συμπληρώσω,με το Logitech Harmony Μπορείς να οδηγήσεις χιλιάδες συσκευές με την Αλέξα που είναι ir η Bluetooth ,θεωρητικά θα έπρεπε και τα κλιματιστικά κάτι που δεν το κατόρθωσα όμως όσες φορές και να τα σετάρισα ,οκ τα δουλεύω από την εφαρμογή ,μικρό το πρόβλημα

Περιμένω να μου έρθει η Alexa και έχω παραγγείλει και το παρακάτω, ελέγχει οτιδήποτε είναι με IR, λογικά θα κάνει δουλειά και με τα A/C. 

 

Όταν το στήσω θα σου πω αν είναι εντάξει ώστε να το πάρεις αν είναι. 

 

https://www.skroutz....ml?from=catspan


Once You Go Mac You Never Go Back

#185   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 11/01/2021 - 08:11

Περιμένω να μου έρθει η Alexa και έχω παραγγείλει και το παρακάτω, ελέγχει οτιδήποτε είναι με IR, λογικά θα κάνει δουλειά και με τα A/C. 

 

Όταν το στήσω θα σου πω αν είναι εντάξει ώστε να το πάρεις αν είναι. 

 

https://www.skroutz....ml?from=catspan

αυτο το πηρε φιλος μου πριν απο το harmony  το δικο μου,εγω ειπα να παρω το υποτιθεμενο πιο καλο (περισσοτερες συσκευες-μεγαλυτερη databank ) αλλα την πατησα,του φιλου μου δουλευει αψογα το δικο μου οχι τοσο καλα ,θα παω και εγω εδω ετσι και αλλιως προς το παρων ειναι μονο για την τηλεοραση 



#186   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 11/01/2021 - 08:39

Προσωπικά για κλιματιστικα έχω το sensibo το οποίο μέσω homebridge το δουλεύω στο homekit

#187   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/01/2021 - 10:31

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Διαθέτω μια εξοχική μονοκατοικία με internet στην επαρχία με 3 ορόφους, και θα ήθελα να βάλω έναν ασύρματο συναγερμό τον οποίο θα μπορώ να ελέγχω από την Αθήνα όπου διαθέτω μόνιμη κατοικία.

Λαμβάνοντας υπόψιν σας αυτό που σας ανέφερα (το εξόχικό μου έχει 3 ορόφους) θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κάποια αξιόπιστη λύση για αυτό?

 

ευχαριστώ

Φίλιππος



#188   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 11/01/2021 - 15:42

Έτσι όπως τα βλέπω όλα διαγραφή θέλουν.
Πρέπει να είναι παλιές εγγραφές από 3rd party apps του στυλ hue party, On Switch κτλ


Τις έσβησα και ο Θεός βοηθός!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#189   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2021 - 21:37

Μια χαρά θα είσαι. Οι αυτοματισμοί του HomeKit δεν κάνουν εγγραφές εκεί!
Big things have small beginnings

#190   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/01/2021 - 22:08

Επίσης θα έλεγα ότι επιβάλλεται αφού μπαίνει κάποιος στη διαδικασία του smart home με οτι έχει σχέση με Philips hue αν δεν έχει τηλεόραση Philips ambilight μπορεί με 2 ταινίες led της Philips και σε Συδιασμο με τον όλο φωτισμό hue + bridge που έχει να κάνει το καθιστικό του καλύτερο και από σινεμά αγοράζοντας το Philips hue HDMI Sync box
Λειτουργεί με κονσόλες παιχνιδιού , υπολογιστές , tv box ακόμα και σαν φωτορυθμικά σε όλο το Σπιτι εάν «περνάει» η μουσική μέσα από το sync box


b3a4cc27eb7554c4a0a8bb9511644899.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: magnet, 11/01/2021 - 22:13


#191   Soulgiannis

Soulgiannis

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:soulgiannis@me.com

Δημοσίευση 11/01/2021 - 22:25

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Διαθέτω μια εξοχική μονοκατοικία με internet στην επαρχία με 3 ορόφους, και θα ήθελα να βάλω έναν ασύρματο συναγερμό τον οποίο θα μπορώ να ελέγχω από την Αθήνα όπου διαθέτω μόνιμη κατοικία.

Λαμβάνοντας υπόψιν σας αυτό που σας ανέφερα (το εξόχικό μου έχει 3 ορόφους) θα μπορούσε να μου προτείνει κάποιος κάποια αξιόπιστη λύση για αυτό?

 

ευχαριστώ

Φίλιππος

Απο τους καλύτερους συναγερμούς είναι της εταιρείας Ajax.

Εαν θες πληροφορίες στείλε μου πμ.

Είμαι εγκαταστάτης.
 



#192   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/01/2021 - 20:15

Συγνώμη αν έχει γραφτεί και ίσως θα έπρεπε να πάει στο Siri Shortcuts, αλλά μπορείς να το πεις και αυτοματισμό. 

 

Με την εφαρμογή Magic Packet από το App Store έχουμε την δυνατότητα να εκκινούμε τον υπολογιστή μας, να τον κάνουμε restart, sleep or shutdown. 

 

Για να γίνει η διαδικασία του restart, sleep, shutdown δουλεύει προς το παρόν μόνο σε Windows και Linux, ο δημιουργός γράφει ότι σύντομα θα υποστηρίζει και το Mac OS. 

 

https://apps.apple.c...an/id1488937601

 

Φυσικά το πιο ωραίο της όλης εφαρμογής είναι πως μπορούμε να το βάλουμε στα Siri Shortcuts και έτσι με την εκάστοτε εντολή π.χ "Turn on my PC" να εκκινούμε τον υπολγιστή μας. 

 

Το Wake on Lan φυσικά υπάρχει από παλιά και χρειάζεται σύνδεση μέσω ethernet για τον υπολογιστή μας, μια σταθερή ip και την mac address του υπολογιστή μας. 

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_4941.jpeg   44,38KB   54 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  IMG_4943.PNG   496,2KB   55 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  IMG_4944 2.PNG   432,42KB   56 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  IMG_4945.PNG   430,68KB   56 λήψεις


Once You Go Mac You Never Go Back

#193   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 26/01/2021 - 11:29

Χάζευα στο Facebook και είδα πως δεν υπάρχει ελληνικό γκρουπ όσον αφορά το HomeKit και σίγουρα υπάρχουν μέλη που ενδιαφέρονται για οδηγούς και βοήθεια και δεν γνωρίζουν το φόρουμ αν θέλετε μπορούμε να το τρέχουμε και εκεί ειδικά να βοηθάν τα παιδιά που έχουν πολύ περισσότερες γνώσεις από εμένα και να τους παραθέτουμε και στο σάιτ.Αν είμαι εκτός θέματος η δεν είναι σωστό αυτό για το σάιτ να κατέβει.

Θα ήθελα να μαζευτούμε και εκεί κ να βοηθήσουμε όσους ενδιαφέρονται.Εννοειται δεν με ενδιαφέρει να είμαι διαχειριστής κτλ δεν έχω χρόνο και θα ήθελα οποίον τον ενδιαφέρει και θέλει να συμμετεχει

https://www.facebook...248479080120948



#194   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 26/01/2021 - 11:37

Επίσης θα έλεγα ότι επιβάλλεται αφού μπαίνει κάποιος στη διαδικασία του smart home με οτι έχει σχέση με Philips hue αν δεν έχει τηλεόραση Philips ambilight μπορεί με 2 ταινίες led της Philips και σε Συδιασμο με τον όλο φωτισμό hue + bridge που έχει να κάνει το καθιστικό του καλύτερο και από σινεμά αγοράζοντας το Philips hue HDMI Sync box
Λειτουργεί με κονσόλες παιχνιδιού , υπολογιστές , tv box ακόμα και σαν φωτορυθμικά σε όλο το Σπιτι εάν «περνάει» η μουσική μέσα από το sync box


b3a4cc27eb7554c4a0a8bb9511644899.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω ακούσει πως έχει λίγα θεματάκια και πως λαγγαρει αλλά και πως δεν βγάζει την επιθυμητη ανάλυση



#195   magnet

magnet

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2021 - 11:57

Σε Samsung Qled που το έχω εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα απολύτως (για nova και play station) , η προηγούμενη tv που είχα ήταν Philips ambilight οποτε μπορώ να κάνω σύγκριση . Το απόλυτο της Philips δεν το πιάνει μιας και είναι ενσωματωμένα τα led στην ambilight σε όλη την tv οποτε αποδίδει 100% τα χρώματα και στο πλαϊ, ενώ με τις ταινίες led η ρύθμιση γίνεται στο πάνω και στο κάτω μέρος της tv αλλά εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλη διαφορά ούτε και να έχει κάποια καθυστέρηση (ισως είναι τόσο μικρή που δεν δίνεις σημασία ή γενικά δεν το καταλαβαίνεις ) για εικόνα πάντως σίγουρα δεν έχω καταλάβει πτι χάνει όσα ίσα μου φαίνεται κι πολύ καλη
Μπορεί να είναι ότι πλέον εβαλα και μεγαλύτερη tv 65’ οποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω την οποία αλλαγή
Γενικά εκτός από τις ταινίες led έχω και 2 μπάρες και επιπλεον λαμπες και τα ενεργοποιώ ανάλογα τι θα δω οποτε τα φώτα είναι παντού στο καθιστικό όταν βλέπω tv και δεν φαίνεται η οποία διαφορά .
Έχει επίσης ρύθμιση για Dolby vision sync6523b2327bb6972a6d13359eff214d2d.jpg
cd9132303b7ab153914b88dcfde8eea1.jpg
404a5770ffd5429f1b4c32d1386307fd.jpg
08aac13030062f0e029fdeb07251b9ac.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: magnet, 26/01/2021 - 11:59





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες