Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 27/07/2021 - 14:04

Δεν είναι φυσιολογικό , σε εμένα ανάβει και σβήνει μόνο κατ’εντολή μου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#257   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 28/07/2021 - 11:01

Δεν είναι φυσιολογικό , σε εμένα ανάβει και σβήνει μόνο κατ’εντολή μου.


Sent from my iPad using Tapatalk

Πάλι μλκ είχα κάνει, είχα βάλει ''ύπνο'' ποτέ...

Διορθώθηκε και τώρα είναι ΟΚ!



#258   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/09/2021 - 16:33

Από ποστο που έκανα στο Facebook.
Το ανεβάζω κι εδώ για να δείτε πως αντιμετωπίζει η Nanoleaf τα θέματα και πως η iSystem.
 
Έχω μια Nanoleaf Essentials Smart LED E27 και ενώ στην αρχή δούλευε μια χαρά μετά από λίγο καιρό άρχισαν θέματα. Μετά από reset η λάμπα κάνει on/off, την βρίσκει το Ηomekit ως λάμπα (μόνο όμως στην διαδικασία εισαγωγής κωδικού) αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί. Έχω κάνει πολλές απόπειρες και τώρα πλέον δεν κάνει ούτε νέο reset.
Να της δώσω άλλη ευκαιρία (και με ποιο τρόπο); Ή να τη στείλω (εντός εγγύησης) για αλλαγή;
 
Update: Μίλησα στο Chat με Nanoleaf (Ναι, Κυριακή έχουν υποστήριξη). Παίδες τέτοια εξυπηρέτηση είχα καιρό να δω. Τους έστειλα screenshot / video κλπ με ρώτησαν διάφορα και κατάλαβαν ότι η λάμπα πρέπει να έχει πρόβλημα. Χωρίς πολλά πολλά και παρά το ότι την είχα αγοράσει από iSystem μου στέλνουν άλλη. Τους έστειλα το τιμολόγιο αγοράς και το S/N και αμέσως μου στέλνουν άλλη. BTW η iSystem μου ζητούσε 6,0€ μεταφορικά για να παραλάβει την παλιά και να μου στείλει άλλη. Η Nanoleaf μου είπε κράτα και την παλιά! Τα συμπεράσματα δικά σας, εγώ τα δικά μου τα έβγαλα.


#259   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 19/11/2021 - 21:35

Logitech Circle View Security Camera
Σε προσφορά στο istorm.
Μόνο Homekit.
Συνδέθηκε άμεσα, εικόνα πολύ καλή με φως και λίγο φως. Έχει αισθητήρα κίνησης και φωτός. Αυτοματοποιήσεις πολλές. Στην τιμή προσφοράς αξίζει.


#260   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2021 - 10:47

Ο πιο φτηνός πλέον διακόπτης που είναι ακόμα και φορητός (μπορεί να βρίσκεται και εκτός σπιτιού), πλήρως συμβατός με οποιοδήποτε Homekit αξεσουάρ, χωρίς να χρειάζεται ηλεκτρική ενέργεια για να λειτουργήσει, με μέγεθος μικρότερο από αυτό ενός 50λεπτου του ευρώ αλλά αξία αγοράς ίση με 50λεπτου, ακούει στο όνομα...

NFC tag

NTAG215 NFC Round Cards NFC 215 Card
https://www.amazon.c...ding=UTF8&psc=1

Απλά πλησιάζοντας το iPhone σας στο tag μπορείτε να εκτελέσετε οποιαδήποτε σκηνή ή αυτοματισμό επιθυμείτε και χωρίς να χρειάζεται να το ξεκλειδώσετε.

Μερικές μόνο από τις ατελείωτες εφαρμογές που μπορεί να έχει είναι:

-Να το/τα τοποθετήσετε σε οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού στον τοίχο και να ανάβετε ή να κλείνετε όποια φώτα θέλετε.

-Να το τοποθετήσετε δίπλα στην είσοδο του σπιτιού και να οπλίζετε ή να αφοπλίζετε το συναγερμό.

-Να το τοποθετήσετε σε ένα διακριτικό σημείο στο αυτοκίνητο ή την μοτοσικλέτα και να ανοίγοκλείνετε την γκαραζόπορτα.

Ο προγραμματισμός του tag είναι built in στο iOS μέσα στους αυτοματισμούς των συντομεύσεων.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 03/12/2021 - 10:49

Big things have small beginnings

#261   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 03/12/2021 - 11:33

Καλό είναι αλλα νομίζω μπορείς μόνο μέσω κινητού; Με το ρολόι έχω την εντύπωση δεν μπορείς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#262   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/12/2021 - 03:06

Ο πιο φτηνός πλέον διακόπτης που είναι ακόμα και φορητός (μπορεί να βρίσκεται και εκτός σπιτιού), πλήρως συμβατός με οποιοδήποτε Homekit αξεσουάρ, χωρίς να χρειάζεται ηλεκτρική ενέργεια για να λειτουργήσει, με μέγεθος μικρότερο από αυτό ενός 50λεπτου του ευρώ αλλά αξία αγοράς ίση με 50λεπτου, ακούει στο όνομα...

NFC tag

NTAG215 NFC Round Cards NFC 215 Card
https://www.amazon.c...ding=UTF8&psc=1

Απλά πλησιάζοντας το iPhone σας στο tag μπορείτε να εκτελέσετε οποιαδήποτε σκηνή ή αυτοματισμό επιθυμείτε και χωρίς να χρειάζεται να το ξεκλειδώσετε.

Μερικές μόνο από τις ατελείωτες εφαρμογές που μπορεί να έχει είναι:

-Να το/τα τοποθετήσετε σε οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού στον τοίχο και να ανάβετε ή να κλείνετε όποια φώτα θέλετε.

-Να το τοποθετήσετε δίπλα στην είσοδο του σπιτιού και να οπλίζετε ή να αφοπλίζετε το συναγερμό.

-Να το τοποθετήσετε σε ένα διακριτικό σημείο στο αυτοκίνητο ή την μοτοσικλέτα και να ανοίγοκλείνετε την γκαραζόπορτα.

Ο προγραμματισμός του tag είναι built in στο iOS μέσα στους αυτοματισμούς των συντομεύσεων.



Υπάρχουν και στο ebay/alie αυτοκολλητακια και δουλευουν μια χαρα. Κι πιο οικονομικα. Απλα θελει λιγο ψαξιμο με τις χωρητικοτητες.

#263   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 04/12/2021 - 08:09

Διαβάζω τόσες μέρες και μου φαίνεται ότι πρέπει να έχουμε μεταπτυχιακό στη πληροφορική με εξειδίκευση στον προγραμματισμό για να κάνουμε όλα αυτά και να εκμεταλλευτούμε τις δυνατότητες του κινητού μας.

#264   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/12/2021 - 14:13

Διαβάζω τόσες μέρες και μου φαίνεται ότι πρέπει να έχουμε μεταπτυχιακό στη πληροφορική με εξειδίκευση στον προγραμματισμό για να κάνουμε όλα αυτά και να εκμεταλλευτούμε τις δυνατότητες του κινητού μας.


Τι ακριβώς διαβάζεις στο forum και σου φαίνεται δύσκολο;

Μην σε μπερδεύουν τα πολλά λόγια.
Για να περιγράψω μία απλή διαδικασία στην συσκευή σου που διαρκεί 20 δευτερόλεπτα, για να αποδοθεί με γραπτό λόγο, εμένα μου φαίνεται πως πρέπει να γράψω έκθεση, κι εσύ βλέπεις το κατεβατό και σου φαίνεται δύσκολο.

Είναι φυσιολογικό να το συμπεραίνεις αυτό αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι δύσκολο. :)
Big things have small beginnings

#265   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 04/12/2021 - 14:39

Καλα δεν είναι δύσκολο για εσένα. Για εμάς μην παίρνεις όρκο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#266   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 04/12/2021 - 18:58

Καλα δεν είναι δύσκολο για εσένα. Για εμάς μην παίρνεις όρκο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πάντως πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Δεν θα αργήσω να το ψάχνω.

#267   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/12/2021 - 20:05

Ξέρει κάποιος αν τα NFC tags ενεργοποιούνται με ρολοι?



#268   orestis78

orestis78

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/03/2022 - 08:54

Καλημέρα παιδιά,

μια ερώτηση. Γιατί όταν δημιουργώ μια αυτοματοποίηση που θέλω να γίνει μόνο μια φορά (πχ σήμερα στις 12:00 η ώρα) αυτό συνεχίζει και τις επόμενες μέρες να το κάνει; Στην επανάληψη απενεργοποιώ όλες τις μέρες. 



#269   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2022 - 22:49

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα μία αναζήτηση συζήτηση αλλά δεν βρήκα την απάντηση που ψάχνω. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εξής:
Μπορώ να κάνω smart μία συσκευή και συγκεκριμένα έναν αφυγραντήρεςα ώστε να μπορώ να τα ανεβάζω κάποιες ώρες σε λειτουργία νωρίτερα από τη στιγμή που θα πας στο σπίτι; Και το ρωτάω γιατί OK μπορεί να αγοράσω μία έξυπνη βίζα η οποία να δίνει και να κόβει το ρεύμα όμως πως θα γίνει ο αφυγραντήρας να ξεκινάει από τη στιγμή που έχει κουμπι σαν on/off??
Εννοω δεν ειναι λαμπα να πεις πηρε ρευμα αναψε. Να το πω αλλοως. Αν βγει απο πριζα οταν ξαναμπει δε ξεκιναει. Θελει να πατησω εγω κουμπι.
Υπαρχει λυση;

#270   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/07/2022 - 23:37

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα μία αναζήτηση συζήτηση αλλά δεν βρήκα την απάντηση που ψάχνω. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εξής:
Μπορώ να κάνω smart μία συσκευή και συγκεκριμένα έναν αφυγραντήρεςα ώστε να μπορώ να τα ανεβάζω κάποιες ώρες σε λειτουργία νωρίτερα από τη στιγμή που θα πας στο σπίτι; Και το ρωτάω γιατί OK μπορεί να αγοράσω μία έξυπνη βίζα η οποία να δίνει και να κόβει το ρεύμα όμως πως θα γίνει ο αφυγραντήρας να ξεκινάει από τη στιγμή που έχει κουμπι σαν on/off??
Εννοω δεν ειναι λαμπα να πεις πηρε ρευμα αναψε. Να το πω αλλοως. Αν βγει απο πριζα οταν ξαναμπει δε ξεκιναει. Θελει να πατησω εγω κουμπι.
Υπαρχει λυση;


Αν και δεν εχω απάντηση στο ερώτημα σου, όταν υπάρχει όμως θέμα με υγρασία, αφήνουμε τον αφυγραντηρα μόνιμα να δουλεύει και να ρυθμίζει την υγρασία. Το μόνο που καταφέρνεις με τον να τον κλείνεις, είναι να δουλεύει παραπάνω και άρα να καταναλώνει και παραπάνω ενέργεια όταν τον ξανά βάζεις μπρος.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες