Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit & σενάρια αυτοματισμού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2022 - 23:48

Ναι αλλα αφορα την εξοχικη κατοικεια οπου παω ενα-δυο σαβ/κα το μηνα. Οποτε το σκεπτικο μου ειναι το εξης:
Αναβω μια μερα νωροτερα τον αφυγραντηρα..τραβαω την τγρασια απο το κλεισμενο μερες σπιτι. Αναβεις αργοτερα και το κλιματοστικο και πας την απομενη και το βρισκεις ετοιμο. Γιατι τωρα το σπιτι γινεται κατοικισημο τη Κυριακη που φευγω..λογο υγρασιας κλεισπυρας και κρυου.

#272   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2022 - 23:48

;;;

Τελευταία επεξεργασία από: kominis, 27/07/2022 - 23:50


#273   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/07/2022 - 23:55

Φίλε μου είχα το ίδιο θέμα με εξοχική κατοικία, και μέχρι και προβλήματα με μούχλα που έπιανε μέσα σε ντουλάπι της κουζίνας. Από τότε που τον άφηνα χειμώνα καλοκαίρι ανοιχτο είχα σωθεί.
Αν δε θέλεις να δουλεύει τόσο πολύ, ρύθμισε τον σε ψηλότερο ποσοστό υγρασίας για να σταματάει αν θες.
Πιο πολύ στο λέω για να μην έχεις ζημιές στο σπίτι, για να μη φουσκώσουν τίποτα ντουβάρια και τρέχεις μετά.

Πάντως λύση στο θέμα σου δε νομίζω να βρεις. Εσυ θεωρώ πως χρειαζεσαι κάποιον έξυπνο αφυγραντηρα που να δουλεύει με WiFi

#274   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/07/2022 - 00:59

Από τη στιγμή που έχει on-off, δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να γίνει αυτό που θέλεις. Έξυπνος αφυγραντηρας είναι η μοναδική επιλογή (που δεν είναι επιλογή, αφού έχεις συσκευή).


Sent from my iPhone using Tapatalk

#275   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/07/2022 - 05:48

Ενταξει λοιπον..
Κατανοητο οτι θα πρεπει να αγορασω νεο και εξυπνο.
Διοτι δε γινεται ουτε να δουλευει ο υπαρχων μερονυχτα ενω απουσιαζω..(μια φωτια να παρει καηκαμε στη κυριολεξια)

#276   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/07/2022 - 08:06

Δυστυχώς για να γίνει smart μια συσκευή θα πρέπει να είναι πολύ dumb, πατώντας το on να μπαίνει απευθείας σε λειτουργία χωρίς standby. Έχω και εγώ πολλές που θα ήθελα να τις εξυπνοποιησω (sic) αλλά τζίφος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#277   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/07/2022 - 09:20

Ενταξει λοιπον..
Κατανοητο οτι θα πρεπει να αγορασω νεο και εξυπνο.
Διοτι δε γινεται ουτε να δουλευει ο υπαρχων μερονυχτα ενω απουσιαζω..(μια φωτια να παρει καηκαμε στη κυριολεξια)

ο χαζός αφυγραντήρας έχει τις ίδιες πιθανότητες να πάρει φωτιά με τον έξυπνο απ τη στιγμή που είναι στο ρεύμα και είτε δουλεύει είτε είναι σε αναμονή.

Οι αφυγραντήρες μπορουν να δουλευουν μέχρι ενα ορισμένο σετ υγρασίας που θα τους βάλεις ή να δουλεύει μέσω wifi που σημαίνει θα παρακολουθείς εσύ την υγρασία και θα τον ανοιγοκλείνεις ή θα φτιάξεις έναν αυτοματισμό να το πετύχεις.

Από εκεί και πέρα, αν αυτός που εχεις δεν έχει επιλογή να λειτουργεί αυτόματα σε ενα εύρος υγρασίας που θες, θα αναγκαστείς να πάρεις άλλον.

Ο κίνδυνος πυρκαγιάς, απο συσκευή που είναι σε αναμονή ή σε λειτουργία, είναι υπαρκτός. Μηδαμινός, αλλά υπαρκτός.



#278   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/07/2022 - 20:56

Παρεπιπτόντως σήμερα επειδή με τρώει ο ποπός μου πήγαμε στο εξοχικό και έκανα το εξής:
έβαλα τον αφυγραντήρα σε λειτουργία, το βγάζω απ’την πρίζα σταματάει του βάζω την πρίζα στο ρεύμα και συνεχίζει όπως ήταν με δεδομένα που είχε.
Άρα μπορώ τελικά με μία έξυπνη μπρίζα να κάνω τη δουλειά μου από απόσταση και θα τον βάζω να δουλεύει κάποιες φορές πρωτού να ξαναπάω στο εξοχικό το χειμώνα ή κάποιες μέρες που θα έχουμε πολύ υγρασία να του κάνω αφύγρανση στο χώρο.

#279   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/07/2022 - 20:56

Παρεπιπτόντως σήμερα επειδή με τρώει ο ποπός μου πήγαμε στο εξοχικό και έκανα το εξής:
έβαλα τον αφυγραντήρα σε λειτουργία, το βγάζω απ’την πρίζα σταματάει του βάζω την πρίζα στο ρεύμα και συνεχίζει όπως ήταν με δεδομένα που είχε.
Άρα μπορώ τελικά με μία έξυπνη μπρίζα να κάνω τη δουλειά μου από απόσταση και θα τον βάζω να δουλεύει κάποιες φορές πρωτού να ξαναπάω στο εξοχικό το χειμώνα ή κάποιες μέρες που θα έχουμε πολύ υγρασία να του κάνω αφύγρανση στο χώρο.

#280   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 29/07/2022 - 07:54

Είσαι πολύ τυχερός, έτσι θα σου δουλέψει


Sent from my iPad using Tapatalk

#281   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2022 - 10:57

Έχω φτιάξει μια αυτοματοποίηση όταν φεύγω από σπίτι να κλείνει το Wi-Fi και να ανοίγει data και να μου σκάει μήνυμα αλλά μόλις απομακρύνομαι μου βγάζει μήνυμα τα πάτησα εκτέλεση δεν το κάνει αυτόματα και να ενημερωθώ . Ξέρει κανείς γιατί ;

#282   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2022 - 11:00

Αυτοματοποίηση και όχι συντόμευση έκανα για να τρέχει μόνο του χωρίς την δίκη μου παρέμβαση

#283   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/08/2022 - 10:44

Παιδιά αυτή την ολοκληρωμένη λύση την έχει δοκιμάσει κάνεις ;

Νομίζω είναι ότι πρέπει για να παρακολουθείς το ρεύμα του σπιτιού σου + σενάρια λειτουργίας συσκευών.

https://www.smarthink.gr/home


Τρέχει και με iOS app.

Τι λέτε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 13/08/2022 - 10:47


#284   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 13/08/2022 - 13:11

Αυτοματοποίηση και όχι συντόμευση έκανα για να τρέχει μόνο του χωρίς την δίκη μου παρέμβαση


Δυστυχώς ότι έχει να κάνει με τοποθεσία θέλει επιβεβαίωση πριν την εκτέλεση.

#285   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2022 - 17:23

Δυστυχώς ότι έχει να κάνει με τοποθεσία θέλει επιβεβαίωση πριν την εκτέλεση.

🙏 ευχαριστώ για την απάντηση σου




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες