Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Μεγάλο Πρόβλημα με DOA και Αντικατάσταση συσκευής iPhone 8 Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:48

Καλησπέρα σας, αντιμετοπίζω το τελευταίο διάστημα μεγάλο θεμα με την αλυσιδα καταστημάτων Κωτ.. (ελπίζω να καταλαβατε χωρίς να θυγουμε δημοσίως εταιρείες).

 

Ειχα αγορασει αρχικα ενα iPhone 8 Plus στης 22/11 και την αλλη μερα στης 23/11 το πηγα πισω στο καταστημα απ οπου το παρελαβα και τους παραπονεθηκα για προβληματα που αφορουν καποια εσωτερικα περιφερειακα σημαδια καθως και σκονη στο εσωτερικο της πισω διπλης καμερας, κι επισης παρατηρησα και προβλημα στο ακουστηκο με εναν περιεργο ηχο που ακουγονταν οταν εκανα κλησεις κυριος μεσω wifi ή 4G.

Οι υπαλιλοι του καταστηματος δεν δεχονται να παρουν τη συσκευη για την οποια ισχυει η DOA και αναγκαζομαι να τηλεφωνισω στα κεντρικα στην Αθηνα για να βγαλω καποια ακρη.

Τα κεντρικα μου ζητουν να μιλησω αρχικα με την Apple και διφορετικα με το επισημο service την infoquest οπου μου δινουν και τηλεφωνα. Επισης απ τα κεντρικα της συγγεκριμενης εταιριας μου ειπαν αν θελω μετα απο χιλια ζορια να το αφησω στο καταστημα απ οπου το αγορασα αλλα και παλι δεν θα υπηρχε καποιο οφελος γιατι θα το στελναν και οι ιδιοι στην infoquest. 

Τελος παντων επειδη εφυγα για εξωτερικο στης 24 δεν προλαβα να κανω κατι απ αυτα εφοσον και παλι το φυσικο καταστημα δεν δεχοτανε τη συσκευη μου κι ετσι το στελνω 6/12 στην infoquest. Η infoquest δεχετε την συσκευη μου κανει ολους τους ελεγχους (ακομη διαπιστωνει οτι υπηρχαν καποια συμαδια στη συσκευη κατα την εισοδο στο service, ειναι τα σημαδια απ το εργοστασιο που διαπιστωσα κατα το unboxing) και μου στελνει την ιδια τη συσκευη πισω με ακομα περισσοτερα σημαδια.

Αγανακτησμενος μιλαω με την αρχικη εταιρια που με παρεπεμψε στην infoquest δηλ την Κωτ.. και δεν αναγνωριζουν με τιποτα το οτιδηποτε, κι εγω αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου μια συσκευη με κολλες και περισσοτερα χτυπηματα απο την infoquest που θεωρειτε το επισημο service της apple αυτη τη στιγμη. Ακομα το καταστημα Κωτ.. αρνηται να δωσει DOA ενω στην σελιδα του μιλαει για DOA σε κινητα τηλεφωνα.

Να επισημανω ακομη οτι τη συσκευη την εχω αγορασει με δανειοδοτηση για δυο χρονια και μου βγαινει περιπου στην τιμη 1100Ευρω κι εχω δωσει μπροστα σχεδον τα μισα και πληρωσα και τη δωση κατι μερες πριν εκδοθει.

 

Πειτε μου αν ειναι δυνατον τι μπορω να κανω, βοηθιστε με αν ξερει κανεις κατι γιατι ειμαι τελειως απειρος επι του θεματος και δεν ξερω αν θα βγαλω με ολη αυτη την ψυχικη φθορα ακρη. Και ειναι εδω και τοσο καιρο το ζητημα μου στον αερα....?

 

 

Επισης ερηξα μια ματια και στο συγγεκριμενο:

http://www.iphonehel...m/topic/128550-εγγύηση-apple-στην-ελλάδα-τι-ισχύει-τελικά/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:51

Συνημμένο αρχείο  1.JPG   60,14KB   124 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  3.JPG   46,59KB   122 λήψεις



#3   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:55

Συνηγορος του Καταναλωτη
Εφυγες....χθες

#4   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:55

Συνημμένο αρχείο  3744FDC8-9168-47DA-98A8-3531C8F31D4C.jpeg   75,17KB   117 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  C9699E97-C1D6-4E0C-B2A8-93EC9177D8AE.jpeg   43,45KB   115 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  68D2FA07-1854-44F2-8DB3-434947856EE5.jpeg   47,32KB   106 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  7B279327-B7BB-43C6-A719-5713F35F7C52.jpeg   49,53KB   106 λήψεις

#5   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 20:57

Συνηγορος του Καταναλωτη
Εφυγες....χθες

Θα βγαλουμε ακρη ή μπαα? 



#6   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:00

κρατα τις φωτο που ανεβασες
Και ολες τις συνομιλιες με την πιο αχρηστη (κατ εμε) αλυσιδα στην Ελλαδα και πηγαινε μια βολτουλα
Στειλε ενα εγγραφακι στον ΣτΚ με κοινοποιηση στα κεντρικα

Πριν βεβαια το στειλεις στον ΣτΚ πας στον υπευθυνο του καταστηματος της μπουρδ@@οαλυσιδας και του το δειχνεις
Και ασε να τρεχουν

#7   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:04

κρατα τις φωτο που ανεβασες
Και ολες τις συνομιλιες με την πιο αχρηστη (κατ εμε) αλυσιδα στην Ελλαδα και πηγαινε μια βολτουλα
Στειλε ενα εγγραφακι στον ΣτΚ με κοινοποιηση στα κεντρικα

Πριν βεβαια το στειλεις στον ΣτΚ πας στον υπευθυνο του καταστηματος της μπουρδ@@οαλυσιδας και του το δειχνεις
Και ασε να τρεχουν

Αυτο ακριβως. Και ξερω οτι ολες οι νομοθεσιες ειναι υπερ του καταναλωτη με βαση τον Αστικο Κωδικα αρθρο 559 κ 540.

Απλα αυτο π απετω ειναι να μου δωσουν καινουργεια συσκευη Αυριο το πρωι θα παω να τους την αφησω και δεν την ξαναδεχομαι πισω την ιδια την κατεστραμενη.

Παλαιωτερα οταν πηγα στο Γερμανο για ενα iphone 5S μου το αλλαξανε με DOA σε μια μερα και μου δωσανε καινουργειο.

 

 

 

Ισχυει αυτο που λενε οτι η Apple δεν δεχεται DOA? Διοτι μου το αναφερανε στο καταστημα που το πηγα πισω.


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 13/12/2017 - 21:06


#8   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:06

Καλησπέρα σας, αντιμετοπίζω το τελευταίο διάστημα μεγάλο θεμα με την αλυσιδα καταστημάτων Κωτ.. (ελπίζω να καταλαβατε χωρίς να θυγουμε δημοσίως εταιρείες).

 

 

Τελος παντων επειδη εφυγα για εξωτερικο στης 24 δεν προλαβα να κανω κατι απ αυτα εφοσον και παλι το φυσικο καταστημα δεν δεχοτανε τη συσκευη μου κι ετσι το στελνω 6/12 στην infoquest. Η infoquest δεχετε την συσκευη μου κανει ολους τους ελεγχους (ακομη διαπιστωνει οτι υπηρχαν καποια συμαδια στη συσκευη κατα την εισοδο στο service, ειναι τα σημαδια απ το εργοστασιο που διαπιστωσα κατα το unboxing) και μου στελνει την ιδια τη συσκευη πισω με ακομα περισσοτερα σημαδια.

 

 

"Μπράβο" στην infoquest...επίσημο service και τρίχες να μην πώ...για συσκευή 1100 ευρώ. Ελλάς το μεγαλείο σου...

Ότι είπε ο φίλος στο Post 3. Άστους να τους τρέξουν λίγο και θα σε πάρουν τηλ αυτοί που σε τρέχουν τώρα.

Όνοι κυριολεκτικά.



#9   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:09

Και ο Αγιος φοβερα θελει φιλε
Πας και αναφερεις οτι σου ειπα
Κατσε αν θες και γραψε και ενα γραμματακι που να το απευθυνεις στο ΣτΚ και δειξτους το και να δεις που θα δουν το θεμα σου με αλλη προσοχη

#10   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:10

"Μπράβο" στην infoquest...επίσημο service και τρίχες να μην πώ...για συσκευή 1100 ευρώ. Ελλάς το μεγαλείο σου...

Ότι είπε ο φίλος στο Post 3. Άστους να τους τρέξουν λίγο και θα σε πάρουν τηλ αυτοί που σε τρέχουν τώρα.

Όνοι κυριολεκτικά.

Αυτο με το Συνηγορο του Καταναλωτη τι ακριβως γινεται? Γνωριζει πως ακριβως ειναι η διαδικασια τι μπορω να κανω?



#11   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:12

Και ο Αγιος φοβερα θελει φιλε
Πας και αναφερεις οτι σου ειπα
Κατσε αν θες και γραψε και ενα γραμματακι που να το απευθυνεις στο ΣτΚ και δειξτους το και να δεις που θα δουν το θεμα σου με αλλη προσοχη

Αυτο με email για να στειλω και φωτογραφιες απο DSLR με καλη αναλυση γινετε? Εννοω να στειλω στο ΣτΚ. Δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τεοιο και γι αυτο δεν ξερω διαδικασια.



#12   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:14

Αυτο με email για να στειλω και φωτογραφιες απο DSLR με καλη αναλυση γινετε? Εννοω να στειλω στο ΣτΚ. Δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τεοιο και γι αυτο δεν ξερω διαδικασια.

http://www.synigoros...r/stk_faq1.html

Ερώτηση 2. Σου έχει τα πάντα.

Ότι δεν καταλαβαίνεις τηλ...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 13/12/2017 - 21:15


#13   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:15

Αυριο πρωι βρες το τηλεφωνο και παρε τους
Πες οτι πηρες εξαρχης ελαττωματικο προιον και η γαμ@αλυσιδα σε εγραψε παρολο που αναφερει για DOA
Επισης στο καπακι γραψε ενα εγγραφακι που να τα λες ολα και βαλε ως αποδεκτη το ΣτΚ και κοινοποηση στο κοτοπουλο (χαχα οχι διαφημιση)
Το πας στον Κοτοπουλο και φωναζεις υπευθυνο και του το δειχνεις
Και λες οτι να ετοιμαζοντε να τους παρεις και ενα X ακομη για ψυχικη οδυνη

Δεν θέλει τσαμπουκαδες
Ηρεμια .... σαν KILLER XAXAXAXA

#14   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:20

Αυριο πρωι βρες το τηλεφωνο και παρε τους
Πες οτι πηρες εξαρχης ελαττωματικο προιον και η γαμ@αλυσιδα σε εγραψε παρολο που αναφερει για DOA
Επισης στο καπακι γραψε ενα εγγραφακι που να τα λες ολα και βαλε ως αποδεκτη το ΣτΚ και κοινοποηση στο κοτοπουλο (χαχα οχι διαφημιση)
Το πας στον Κοτοπουλο και φωναζεις υπευθυνο και του το δειχνεις
Και λες οτι να ετοιμαζοντε να τους παρεις και ενα X ακομη για ψυχικη οδυνη

Δεν θέλει τσαμπουκαδες
Ηρεμια .... σαν KILLER XAXAXAXA

Χαχαχαχα πραγματικα τρελε μου ανεβαζεις τη διαθεση! να σαι καλα που μου δινεις θαρρος! Αυριο αρχιζουν ολα! Πραγματικα να δουμε τι θα κανουμε.



#15   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:22

Βρηκα αυτο το πολυτιμο αρθρο ας μας ενημερωσει ο κυριος @nsxbass για την εμπειρια του που ειχε στο παρελθον.


Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 13/12/2017 - 21:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες