Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iOS 11.2.1: Νέα αναβάθμιση με επιδιορθώσεις σφαλμάτων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   perryz3

perryz3

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:Perryz3

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:20

ΔΥΣΤΥΧΩΣ σε iPad Air 2, από την 10.3.3 στην 11 και τώρα 11.2.1, η αυτονομία (με τις ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ) κατέβηκε από τις 10 ώρες περίπου (ή και λίγο παραπάνω) στις..... 4+ ώρες συνολικά χρήσης !!!!!!!!!!!

Το 11.2.1 και γενικά η 11 έκδοση είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ BATTERY DESTROYER (φόρτιζε- ξεφόρτιζε-ξαναφόρτιζε).

Η πλάκα (μεγάλη πλάκα μιλάμε) ήδη άρχισε το λειτουργικό να ΤΣΙΝΑΕΙ και να μην κατεβάζει εφαρμογές (πχ. το INSIDE) θέλοντας ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 11 και πάνω !!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ :ph34r: :ph34r: :ph34r:


Αδερφέ έχοντας και εγώ ένα iPad 5 και το έχω από την αρχή στο ios 11 να τρέχει αποκλείεται να σου έριξε τόσο πολύ την μπαταρία. Άντε από τις 10 ώρες που είχαμε στο ios 10 κάποιες στιγμές ιδίως στις πρώτες εκδόσεις είχα πέσει και εγώ κάπου στις 7 αλλά για 4 ωρεσ μου φαίνεται απίστευτο να γίνει όταν και εγώ σε ios 11.2.1 έχω πάντα από 8-10 ώρες χρήση ανάλογα με τη χρήση.

Τελευταία επεξεργασία από: perryz3, 17/12/2017 - 21:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:34

Αδερφέ έχοντας και εγώ ένα iPad 5 και το έχω από την αρχή στο ios 11 να τρέχει αποκλείεται να σου έριξε τόσο πολύ την μπαταρία. Άντε από τις 10 ώρες που είχαμε στο ios 10 κάποιες στιγμές ιδίως στις πρώτες εκδόσεις είχα πέσει και εγώ κάπου στις 7 αλλά για 4 ωρεσ μου φαίνεται απίστευτο να γίνει όταν και εγώ σε ios 11.2.1 έχω πάντα από 8-10 ώρες χρήση ανάλογα με τη χρήση.

Κι όμως. Δεν έχω λόγο να πω ψέμα. Δεν γνωρίζω αν φταίει η μπαταρία η ίδια (τα γνωστά που λέμε τελευταία για 80% δύναμη λόγω χρήσης), αλλά.... τις 5 ώρες χρήσης με iOS 11 ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ.



#48   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:40

Κι όμως. Δεν έχω λόγο να πω ψέμα. Δεν γνωρίζω αν φταίει η μπαταρία η ίδια (τα γνωστά που λέμε τελευταία για 80% δύναμη λόγω χρήσης), αλλά.... τις 5 ώρες χρήσης με iOS 11 ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ.

Πόσους κύκλους φόρτισης έχει το Ipad air 2 σου;

Μήπως έχει πολλά πράγματα ενεργοποιημένα και σου τρώνε μπαταρία;

Τόσο κάτω, ακόμη και σε μένα που με χαρακτηρίζουν "σκληρό με την Apple" δεν έχω τέτοιους χρόνους.

Χαώδης διαφορά θα την έλεγα...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 21:43


#49   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/12/2017 - 21:53

Πόσους κύκλους φόρτισης έχει το Ipad air 2 σου;

Μήπως έχει πολλά πράγματα ενεργοποιημένα και σου τρώνε μπαταρία;

Τόσο κάτω, ακόμη και σε μένα που με χαρακτηρίζουν "σκληρό με την Apple" δεν έχω τέτοιους χρόνους.

Χαώδης διαφορά θα την έλεγα...

Μίλις πέρασα το ibackupbot για windows και αφού το σύνδεσα μου δείχνει ότι έχω κάνει 557 κύκλους φόρτισης. Δεν γνωρίζω αν αυτό μου λέει ότι "πρέπει ν' αλλάξω μπαταρία" (και ποιος άραγε σήμερα είναι αξιόπιστος να βου βάλει πραγματικά καινούργια.....)

 

ΔΕΝ έχω ανοιχτό σχεδόν τίποτα. Χωρίς ενεργές γνωστοποιήσεις, χωρίς siri, χωρίς εφαρμογές στο υπόβαθρο, στις υπηρεσίες τοποθεσίας αυστηρά όλα μόνο "στη χρήση" και, λόγω cellular το έχω μονίμως σε flight mode με ανοιχτό συνέχεια μόνο το wi-fi.

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως gazzeta, sdna apps και gems of war για παιχνίδι.

 

Τι να πω κι εγώ........


Τελευταία επεξεργασία από: nickvog, 17/12/2017 - 22:02


#50   perryz3

perryz3

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:Perryz3

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:02

Φαίνονται κάπου οι κύκλοι φόρτισης ?

ΔΕΝ έχω ανοιχτό σχεδόν τίποτα. Χωρίς ενεργές γνωστοποιήσεις, χωρίς siri, χωρίς εφαρμογές στο υπόβαθρο, στις υπηρεσίες τοποθεσίας αυστηρά όλα μόνο "στη χρήση" και, λόγω cellular το έχω μονίμως σε flight mode με ανοιχτό συνέχεια μόνο το wi-fi.

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως gazzeta, sdna apps και gems of war για παιχνίδι.

Τι να πω κι εγώ........


Δεν σε αμφισβητώ απλά στο λέω γιατί πιστεύω ότι δεν στο κάνει το 11 αυτό γιατί όσο και να τρώει μπαταρία αποκλείεται να στην έριχνε τόσο πολύ. Πιστεύω ή κάποια εφαρμογή στο κάνει ή κάθησε στραβά. θα σου λέγα να κανείς restore

Τελευταία επεξεργασία από: perryz3, 17/12/2017 - 22:03


#51   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:09

Κι όμως. Δεν έχω λόγο να πω ψέμα. Δεν γνωρίζω αν φταίει η μπαταρία η ίδια (τα γνωστά που λέμε τελευταία για 80% δύναμη λόγω χρήσης), αλλά.... τις 5 ώρες χρήσης με iOS 11 ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ.

Αν πήγες με απλό Update ή OTA, κάνε Restore.

 

Επίσης τσεκάρισμα (στους χιλιοειπωμένους) διακόπτες απο υπ. συστήματος, όπου αφήνεις μόνο τα Find & Compass Calibration.

 

Μη περιμένεις όμως τρελές διαφορές. "Πίνει" γενικότερα το iOS 11.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#52   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:10

Προτείνεις restore απ το τελευταίο backup ή restore as new και μετά restore από το backup ?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, σε κάθε περίπτωση.



#53   perryz3

perryz3

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:Perryz3

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:14

Προτείνεις restore απ το τελευταίο backup ή restore as new και μετά restore από το backup ?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, σε κάθε περίπτωση.


Κάνε restore και μετά επανέφερε το back up σου. Αν βαριέσαι να το στήνεις από την αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από: perryz3, 17/12/2017 - 22:23


#54   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:19

το restore "as new" με ενδιαφέρει ή το "from last backup". Ποιο πρέπει ?


Τελευταία επεξεργασία από: nickvog, 17/12/2017 - 22:19


#55   perryz3

perryz3

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:Perryz3

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:22

το restore "as new" με ενδιαφέρει ή το "from last backup". Ποιο πρέπει ?


Απο την στιγμή που επαναφέρεις back up δεν έχει νόημα το as new

#56   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:23

Μίλις πέρασα το ibackupbot για windows και αφού το σύνδεσα μου δείχνει ότι έχω κάνει 557 κύκλους φόρτισης. Δεν γνωρίζω αν αυτό μου λέει ότι "πρέπει ν' αλλάξω μπαταρία" (και ποιος άραγε σήμερα είναι αξιόπιστος να βου βάλει πραγματικά καινούργια.....)

 

ΔΕΝ έχω ανοιχτό σχεδόν τίποτα. Χωρίς ενεργές γνωστοποιήσεις, χωρίς siri, χωρίς εφαρμογές στο υπόβαθρο, στις υπηρεσίες τοποθεσίας αυστηρά όλα μόνο "στη χρήση" και, λόγω cellular το έχω μονίμως σε flight mode με ανοιχτό συνέχεια μόνο το wi-fi.

 

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως gazzeta, sdna apps και gems of war για παιχνίδι.

 

Τι να πω κι εγώ........

557 κύκλοι δεν είναι και λίγοι να ξέρεις, ιδιαίτερα για την Apple...έχεις χάσει βάσει λογικής αρκετή πραγματική χωρητικότητα.

Λόγω games την φορτίζεις συχνά υποθέτω, γιαυτό και τόσοι κύκλοι.

Άν όμως την 10.3.3 την είχες π.χ στους 500 κύκλους και βλέπεις τέτοια διαφορά με την 11 το μόνο που μπορείς να κάνεις restore(όποιο εσύ αποφασίσεις).

Αυτά που λές κι εγώ τα έχω πάντα απενεργοποιημένα. Όντως δεν έχεις έχεις κάτι που να σε επιβαρύνει πάνω σε αυτό.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 22:24


#57   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:27

557 κύκλοι δεν είναι και λίγοι να ξέρεις, ιδιαίτερα για την Apple...έχεις χάσει βάσει λογικής αρκετή πραγματική χωρητικότητα.

Λόγω games την φορτίζεις συχνά υποθέτω, γιαυτό και τόσοι κύκλοι.

Άν όμως την 10.3.3 την είχες π.χ στους 500 κύκλους και βλέπεις τέτοια διαφορά με την 11 το μόνο που μπορείς να κάνεις restore(όποιο εσύ αποφασίσεις).

Αυτά που λές κι εγώ τα έχω πάντα απενεργοποιημένα. Όντως δεν έχεις έχεις κάτι που να σε επιβαρύνει πάνω σε αυτό.

Περίπου έτσι είναι. Να σκεφτείς χρησιμοποιώ για χρήση περισσότερο το ipad mini 4 του γιου μου (στην 10.3.3) αν και γκρινιάζει (lol), για να μην τελειώνω τη δική μου μπαταρία, περιμένοντας μία καλύτερη έκδοση από apple (λέμε τώρα....)



#58   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/12/2017 - 22:33

Περίπου έτσι είναι. Να σκεφτείς χρησιμοποιώ για χρήση περισσότερο το ipad mini 4 του γιου μου (στην 10.3.3) αν και γκρινιάζει (lol), για να μην τελειώνω τη δική μου μπαταρία, περιμένοντας μία καλύτερη έκδοση από apple (λέμε τώρα....)

Kάνε ένα restore της επιλογής σου (σου είπε ο φίλος perry) και άν δεν δείς διαφορά τότε φταίει η μπαταρία κατά την δική μου εκτίμηση. Δεν έχεις ισχυρή μπαταρία σίγουρα έτσι όπως το βλέπω.(το 11άρι θέλει δυνατή μπαταρία. Είναι απαιτητικό απο τη μαμά έτσι όπως το βλέπω).

Για να δείς καλύτερη έκδοση απο apple όπως λέει και ο Νίκος...Καλό Πάσχα...και ΑΝ...

Όλοι στην αναμονή...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 17/12/2017 - 22:37


#59   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/12/2017 - 00:32

Αν δε δώσει την κριτική του για μπαταρία ο ForceF εγώ αναβάθμιση δεν κάνω

#60   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/12/2017 - 15:05

Λοιπόν ενώ η μπαταρία έχει φτιάξει και πάει ρολόι.

Ξαφνικά τώρα το μεσημέρι ανοίγω το κινητό και έχει μπαταρία 41%.
Πάω να κάνω update 4 εφαρμογες από το App Store.
Την ώρα που φορτώνει αρχίζει η μπαταρία να πέφτει νερό.
Κοιτάω τα εικονίδια στην home οθόνη και παίζουν σαν χριστουγεννιάτικο Δένδρο ....

Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει .... τελειώνουν τα update , τα εικονίδια συνεχίζουν να φωτίζονται διαδοχικά και η μπαταρία σε 3 λεπτά έχει φτάσει στο 20%.
Επανεκκίνηση , hard reset τίποτα δεν σταματάει την κατηφόρα.
Θυμάμαι ότι η μόνη αλλαγή που έκανα σήμερα το πρωί ήταν να φορτώσω την εφαρμογή του aliexpress , την διαγράφω .....

Και Ω του θαύματος η κατηφόρα σταμάτησε.

Είμαι πια στο 17% μπαταρία σταθεροποιημένος ....

Παίζει τα προβλήματα αυτονομίας να μην είναι θέμα λειτουργικού ή μπαταρίας και να είναι εφαρμογών ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες