Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Homebridge: Επεκτείνετε τις δυνατότητες του Homekit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
286 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/07/2020 - 07:23

Στην περίπτωση που ολοκλήρωσες με επιτυχία την εγκατάσταση του ifttt και των αυτοματισμών που το συνοδεύουν, έχεις φτιάξει τον τέλειο «συναγερμό».
Μόνο που κάθε φορά που θα υπάρχει συναγερμός, θα δέχεσαι αλλεπάλληλες και όχι πάντα ειδοποιήσεις. Καλές οι ειδοποιήσεις αλλά δεν τους δίνεις πάντα σημασία την στιγμή που έρχονται.
Γι’ αυτό ενεργοποίησε μέσω IFTTT να δέχεσαι δωρεάν VoIP κλήση και όταν το σηκώνεις να σου λέει πως υπάρχει πιθανή παραβίαση ασφάλειας στο σπίτι σου.
Τότε ο συναγερμός γίνεται πιο αξιόπιστος και πιο αξιοπρόσεκτος από εσένα.



Καλημέρα! Όχι δεν έχω ασχοληθεί ακόμα γιατί έλειπα. Θα το τσεκάρω εντός της εβδομάδας και θα ενημερώσω!

#107   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/07/2020 - 19:17

Σημειωτέον πως μπορεί και ένα iPad να λειτουργεί ως hub.
Μπορείς εν μέρει αν έχεις Homebridge version >1.1
Θα μπορείς να ενεργοποιήσεις οποιοδήποτε αυτοματισμό απομακρυσμένα αλλά δεν θα έχεις πρόσβαση στο να βλέπεις το status των αξεσουάρ του σπιτιού πλην αυτών του Homebridge

Έχω το Homebridge 1.1.1 στο rpi3, για δοκιμή έβαλα μια παλιά foscam με το plugin Homebridge Camera FFmpeg, εκτός τοπικού δικτύου δεν βλέπω το live stream.
Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω την ddns address με άλλη παράμετρο.

 



#108   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2020 - 19:30

Με ρώτησες αν μπορείς χωρίς hub να τρέξεις αυτοματισμό.
Δυστυχώς αυτό που αναφέρεις δεν γίνεται χωρίς hub. Δεν μπορείς να δεις ή να διαχειριστείς αξεσουάρ απομακρυσμένα. :(
Big things have small beginnings

#109   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/07/2020 - 21:16

Με ρώτησες αν μπορείς χωρίς hub να τρέξεις αυτοματισμό.
Δυστυχώς αυτό που αναφέρεις δεν γίνεται χωρίς hub. Δεν μπορείς να δεις ή να διαχειριστείς αξεσουάρ απομακρυσμένα. :(

Έχω ένα ipad air 2 στο συρτάρι, θα δοκιμάσω να το σεταρω σαν hub.



#110   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/07/2020 - 21:22

Ούπς, και τι περιμένεις; :)
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το φέρεις στο iOS 13 και να ανοίξεις τον διακόπτη του hub από Ρυθμίσεις> Home app>
Πρόσεξε μόνο να του δώσεις στατική IP
Big things have small beginnings

#111   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/11/2020 - 11:45

Παιδιά ερώτηση.

Έχω ένα raspberry που τρεχει home bridge. 

Υπάρχει τρόπος να περάσω στο ίδιο raspberry και pihole?



#112   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/11/2020 - 13:18

Παιδιά ερώτηση.

Έχω ένα raspberry που τρεχει home bridge. 

Υπάρχει τρόπος να περάσω στο ίδιο raspberry και pihole?

χωρίς κανένα πρόβλημα. Δοκίμασες να το εγκαταστήσεις και δεν έπαιξε?



#113   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 28/11/2020 - 13:22

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Απλά είχα κάνει εγκατάσταση με τη μία το homebridge και τώρα αν πάω να μπω μέσω ssh με βάζει στο μενού του homebridge. Φαντάζομαι είναι ήδη εγκατεστημενο και το λογισμικό του raspberry και απλά μπαίνω μέσα και κάνω εγκατάσταση το pihole?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#114   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/11/2020 - 13:29

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Απλά είχα κάνει εγκατάσταση με τη μία το homebridge και τώρα αν πάω να μπω μέσω ssh με βάζει στο μενού του homebridge. Φαντάζομαι είναι ήδη εγκατεστημενο και το λογισμικό του raspberry και απλά μπαίνω μέσα και κάνω εγκατάσταση το pihole?


Sent from my iPhone using Tapatalk

αν μπεις με ssh, σου πετάει κάποια μηνύματα του homebridge, κάποιες εντολές που μπορείς να τρέξεις, αλλά λογικά σου δίνει πλήρη κονσόλα στο raspberry. Από εκεί δοκίμασε να τρέξεις την εντολή : curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 28/11/2020 - 13:30


#115   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 29/11/2020 - 07:43

Το δοκίμασα, αλλά όταν πάω να συνδεθώ μέσω browser στο panel με βάζει στην αρχική του homebridge.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#116   eurisakella

eurisakella

    iPH Enthousiast

  • 387 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:eurisakella

Δημοσίευση 15/12/2020 - 12:18

Καλημέρα. Δουλεύω πολλές συσκευές Sonoff με το αντίστοιχο plugin στο Homebridge και δουλεύουν όλα τέλεια. Πήρα και έναν διακόπτη τοίχου, ο οποίος δουλεύει με Tuya, αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα. Έβαλα το plugin για το Tuya Web. Ενώ μου τα εμφανίζει στο Homekit, μπορώ να τα αναβοσβήνω, δεν μου στέλνει σωστό state. Όταν είναι κλειστή η εφαρμογή Οικία και μπαίνω μέσα, μου δείχνει το σωστό state. Αν ανάψω τις συσκευές από την εφαρμογή Οικία, μου δείχνει κανονικό state. Αν όμως ανάψω τον διακόπτη με το χέρι, τότε δεν συγχρονίζει το state. Είναι αναμμένο πχ το φως και στο Οικία το δείχνει σβησμένο. Αν κλείσω το Οικία και ξαναμπώ, δείχνει το σωστό. Γνωρίζετε κάτι? 



#117   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2021 - 14:19

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω στημένο το homebrgidge, μιλάει κανονικα με το HomeKit και όλα οκ.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας με το παρακάτω σενάριο.
Ο μικρός μου, μας έχει ζαλίσει να παίζει με τα χρώματα από τις λάμπες (hue, κατευθείαν σεταρισμενες στο HomeKit και όχι μέσω homebridge).
Επειδή το να κρατάει τα iPhone στα χέρια του δεν είναι και το καλύτερο σενάριο, σκεφτόμουν αν γίνεται το εξής:
Έχω ένα fibaro button (zwave όποτε παίζει μέσω homebridge και όχι κατευθείαν στο home).
Υπάρχει καποιος τρόπος κάθε φορά που το πατάει να ανάβει μια συγκεκριμένη λάμπα σε τυχαίο κάθε φορά χρωμα;
Το κουμπί στο HB έχει σεταριστει σαν stateless programmable switch (μέσω mqttthings) και παίρνω κανονικα όλα τα state του ανάλογα με το πάτημα.
Στο HomeKit όμως μου δίνει μόνο 3 actions (single, double & long) και χωρίς φυσικά τον τρόπο για το random χρωμα.
Το ιδανικό μου σενάριο θα ήταν: single press -> τυχαίο χρωμα σε κάθε πάτημα
Long press -> σβήσε το φως.

Γίνεται κάπως ή τσάμπα ελπιζω;

#118   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2021 - 14:22

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Απλά είχα κάνει εγκατάσταση με τη μία το homebridge και τώρα αν πάω να μπω μέσω ssh με βάζει στο μενού του homebridge. Φαντάζομαι είναι ήδη εγκατεστημενο και το λογισμικό του raspberry και απλά μπαίνω μέσα και κάνω εγκατάσταση το pihole?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ένα installation του homebridge που είναι image κατευθείαν πάνω στο pi όποτε ΔΕΝ τρέχει το raspberryOS από κατω (τουλάχιστον όχι πλήρες).
Αν έχει κάνει αυτού του είδους την εγκατάσταση δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να μπει το Pi-hole παράλληλα.

Τελευταία επεξεργασία από: giostau, 23/01/2021 - 14:23


#119   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 23/01/2021 - 15:11

Ναι ισχύει! Το έκανα από την αρχή και όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#120   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2021 - 17:15

Το plug-in Homebridge Delay Switch έχει προσθέσει την δυνατότητα να ενεργοποιεί αισθητήρα εάν το Raspberry ή ο Homebridge node-js server επανεκκινηθεί (πχ διακοπή ρεύματος).

Οπότε πλέον και στις διακοπές ρεύματος μπορούμε να έχουμε notification ή να προστεθεί το γεγονός στο log file του HomeKit στην περίπτωση που κάποιος παρακολουθεί την ιστορικότητα κάποιων αξεσουάρ
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες