Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Homebridge: Επεκτείνετε τις δυνατότητες του Homekit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
286 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 06:57

Έχω βάλει πχ να μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν εντοπίσει κίνηση και είμαι εκτός σπιτιού. Εγώ θέλω να μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν δεν είναι κανένας σπίτι. Έστω ότι σπίτι είναι η αδερφή μου που έχει Android και την έχω περάσει στο people. Μπορώ κάπως να το φτιάξω ώστε να μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν λείπω εγώ και η αδερφή μου πχ; (Δλδ το people ανενεργό;). Στο threshold έχω βάλει το τέταρτο ώστε να γίνεται η απενεργοποιηση.

Καλημέρα.
Μα όταν δεν είναι κανένας στο σπίτι όλοι οι αισθητήρες παρουσίας του People είναι κλειστοί. Πως θα σου έρθει ειδοποίηση ;
Μήπως δεν έχω καταλάβει τι εννοείς;

Επίσης το People διαθέτει έναν αισθητήρα παρουσίας που τον ονομάζει “No one” Sensor, ο οποίος ενεργοποιείται αυτόματα όταν και η τελευταία συσκευή βγει από το τοπικό σου δίκτυο. Δηλαδή την στιγμή που θα φύγει και το τελευταίο πρόσωπο από το σπίτι. Τον έχεις ενεργοποιήσει από το json;
Big things have small beginnings

#92   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/07/2020 - 07:01

Καλήμερα!
Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Εγώ μιλάω για τους αισθητήρες κίνησης του home kit πχ. Εντοπίστηκε κίνηση στο δωμάτιο τάδε. Για το people είναι όλα ρυθμισμενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#93   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 07:14

Οι αισθητήρες κίνησης του HomeKit ανιχνεύουν κίνηση απρόσωπα. Απ’ ότι καταλαβαίνω το θέλεις σαν σύστημα συναγερμού σε περίπτωση που ανιχνευθεί κίνηση σε πρόσωπο που δεν ανήκει στο σπίτι.
Τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα εάν όλοι στο σπίτι ήταν δηλωμένοι στο HomeKit.

Έχεις IFTTT;
Big things have small beginnings

#94   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/07/2020 - 07:40

Εγώ θέλω το εξής.
Έστω ο παρακάτω αισθητήρας.9a024838aa25f835fe6997e7c842a43e.jpg


Θέλω να μου έρχονται ειδοποιήσεις όταν είμαι εγώ εκτός σπιτιού και είναι στο people ενεργοποιημενο το noone.
Γίνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#95   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 08:12

Βεβαίως και γίνεται.
Θα παρακάμψουμε το σύστημα ειδοποιήσεων για τους αισθητήρες κίνησης που διαθέτει το HomeKit
Θα φτιάξουμε έναν αυτοματισμό που θα περιλαμβάνει ένα if statement, ακριβώς όπως το έθεσες.
Δηλ. : If Ο αισθητήρας του σαλονιού ανιχνεύσει κίνηση και ταυτόχρονα ο διακόπτης No one είναι σε κατάσταση On, then στείλε μου ειδοποίηση.
Ο παραπάνω αυτοματισμός θα πρέπει να δημιουργηθεί ξεχωριστά για κάθε αισθητήρα κίνησης που διαθέτει στο σπίτι σου.
Για την συνταγή θα χρειαστείς τα παρακάτω υλικά:
• Την εφαρμογή IFTTT στην συσκευή σου, την οποία και θα χρησιμοποιήσεις μία και μοναδική φορά
• Την εφαρμογή Elgato Eve μέσω της οποίας θα φτιάξεις τον αυτοματισμό διότι υποστηρίζει If statements
• Το plug-in ifttt-notifications στο Homebridge, το οποίο δημιουργεί έναν ή περισσότερους εικονικούς διακόπτες που όταν πατηθούν σου στέλνουν ειδοποιήσεις real time με όποιο λεκτικό περιεχόμενο επιθυμείς
Big things have small beginnings

#96   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 08:20

Κοίτα πως φαίνεται ένας τέτοιος σύνθετος αυτοματισμός στην εφαρμογή Home

Εκεί που γράφει only if BigBoss is NO, εσένα θα γράφει : only if No One is YES


0110bfbb3cb426eed56a5367dd053cee.jpg
Big things have small beginnings

#97   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 15/07/2020 - 10:04

Όσοι αναζητάτε εγκατάσταση και αδιάλειπτη λειτουργία του Homebridge, το RaspberryPi είναι μονόδρομος.
Είναι ευτελούς αξίας (αγοράστε το v3 ή ακόμα και το v2).
Απίστευτη αξιοπιστία και σταθερότητα (Linux) για έναν 24/7 running Server σε μέγεθος πακέτου τσιγάρων. Επιπλέον, παιχνίδι στην εγκατάσταση, μιας που εδώ και καιρό είναι διαθέσιμο έτοιμο image με προεγκατεστημένο το Homebridge.
Τέλος και το terminal για τους αρχάριους.
Το Homebridge έχει πλέον UI. Τα πάντα εγκαθίσταται και επιτηρούνται με ένα iPhone.

 

Μακράν η καλύτερη λύση για Homebridge.

Προσωπικά έχω Pi Zero W για Homebridge και PiHole. Δοκίμασα και το HOOBs (ως έτοιμη λύση), αλλά δεν..



#98   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/07/2020 - 10:12

Κοίτα πως φαίνεται ένας τέτοιος σύνθετος αυτοματισμός στην εφαρμογή Home

Εκεί που γράφει only if BigBoss is NO, εσένα θα γράφει : only if No One is YES


0110bfbb3cb426eed56a5367dd053cee.jpg


Τέλεια. Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#99   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2020 - 11:26

Βεβαίως και γίνεται.
Θα παρακάμψουμε το σύστημα ειδοποιήσεων για τους αισθητήρες κίνησης που διαθέτει το HomeKit
Θα φτιάξουμε έναν αυτοματισμό που θα περιλαμβάνει ένα if statement, ακριβώς όπως το έθεσες.
Δηλ. : If Ο αισθητήρας του σαλονιού ανιχνεύσει κίνηση και ταυτόχρονα ο διακόπτης No one είναι σε κατάσταση On, then στείλε μου ειδοποίηση.
Ο παραπάνω αυτοματισμός θα πρέπει να δημιουργηθεί ξεχωριστά για κάθε αισθητήρα κίνησης που διαθέτει στο σπίτι σου.
Για την συνταγή θα χρειαστείς τα παρακάτω υλικά:
• Την εφαρμογή IFTTT στην συσκευή σου, την οποία και θα χρησιμοποιήσεις μία και μοναδική φορά
• Την εφαρμογή Elgato Eve μέσω της οποίας θα φτιάξεις τον αυτοματισμό διότι υποστηρίζει If statements
• Το plug-in ifttt-notifications στο Homebridge, το οποίο δημιουργεί έναν ή περισσότερους εικονικούς διακόπτες που όταν πατηθούν σου στέλνουν ειδοποιήσεις real time με όποιο λεκτικό περιεχόμενο επιθυμείς

Γεια σου @vrachamis

 

το IFTTT στέλνει push notifications? άμεσα? πολύ παλιά που το είχα δοκιμάσει θυμάμαι έλεγε ότι ενδέχεται να υπάρχει καθυστέρηση στα automations έως και 15 λεπτά... 



#100   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 12:15

Τέλεια. Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όχι πως είναι σύνθετο, αλλά ενδεχομένως να χρειαστείς βοήθεια με την ενεργοποίηση και χρήση της υπηρεσίας Webhooks (http requests) στο IFTTT.
Εδώ είμαστε

Γεια σου @vrachamis

το IFTTT στέλνει push notifications? άμεσα? πολύ παλιά που το είχα δοκιμάσει θυμάμαι έλεγε ότι ενδέχεται να υπάρχει καθυστέρηση στα automations έως και 15 λεπτά...


Γεια σου αγαπητέ @peros550

Οι ειδοποιήσεις ήταν πάντα και είναι ακαριαίες.
Αυτό που ενίοτε καθυστερεί ανάλογα το recipe είναι το “If this” σκέλος μιας συνταγής (αίτιο) και όχι το “then that” (αιτιατό).
Τα push notifications είναι πάντα το “then that” μέρος μιας συνταγής.

Εν προκειμένου, το όλο σενάριο βασίζεται στο εξής:
Το Homebridge στέλνει και το IFTTT λαμβάνει σε πραγματικό χρόνο ένα http request (if this) και το μεταφράζει σε μια ειδοποίηση (then that)

Με το παραπάνω επίσης έχω φτιάξει ένα μηχανισμό δημιουργίας αρχείου καταγραφής (*txt log file) που καταγράφει όλες τις αλλαγές κατάστασης που υφίστανται τα non Homebridge accessories κατά την διάρκεια της ημέρας.
Και αυτό διότι το Homebridge κρατά ούτως ή άλλως log
Μπορώ να ξέρω δηλαδή πότε άναψε ή έσβησε ένα φως με ακρίβεια δευτ/του ή πότε και πόσες φορές άνοιξε η εξώπορτα κτλ
Big things have small beginnings

#101   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2020 - 13:46

Πόσο ωραίο και χρήσιμο θα ήταν να είχε δυνατότητα log/report το Homekit. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 15/07/2020 - 13:47


#102   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2020 - 19:19

Φτιάξτο με το Homebridge.
Σε συνέχεια των παραπάνω και επειδή το αρχείο καταγραφής μετά από λίγο καιρό ενδεχομένως να συγκεντρώσει εκατοντάδες και χιλιάδες εγγραφές, έχω φτιάξει μία συντόμευση που διαβάζει το αρχείο καταγραφής αυτόματα και με δυο τρια ταπ μπορώ εύκολα να δω ομαδοποιημένες ή μη πληροφορίες για την συμπεριφορά συγκεκριμένων (ή ομάδων) Αξεσουάρ.


Για παράδειγμα μέσα σε 3-4 δευτερόλεπτα μπορώ να βρω πέρσι σαν σήμερα τι ώρα έφυγα και τι ώρα γύρισα στο σπίτι.
Big things have small beginnings

#103   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2020 - 23:02

Τέλεια. Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην περίπτωση που ολοκλήρωσες με επιτυχία την εγκατάσταση του ifttt και των αυτοματισμών που το συνοδεύουν, έχεις φτιάξει τον τέλειο «συναγερμό».
Μόνο που κάθε φορά που θα υπάρχει συναγερμός, θα δέχεσαι αλλεπάλληλες και όχι πάντα ειδοποιήσεις. Καλές οι ειδοποιήσεις αλλά δεν τους δίνεις πάντα σημασία την στιγμή που έρχονται.
Γι’ αυτό ενεργοποίησε μέσω IFTTT να δέχεσαι δωρεάν VoIP κλήση και όταν το σηκώνεις να σου λέει πως υπάρχει πιθανή παραβίαση ασφάλειας στο σπίτι σου.
Τότε ο συναγερμός γίνεται πιο αξιόπιστος και πιο αξιοπρόσεκτος από εσένα.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 19/07/2020 - 23:02

Big things have small beginnings

#104   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 19/07/2020 - 23:46

Μια απορία, όταν δεν είμαι σπίτι, δηλ έξω απο το τοπικό δίκτυο και θέλω πχ να ενεργοποιήσω ένα συναγερμό, αυτοματισμό, πως γίνεται? Δεν έχω appleTV για να παίξει σαν hub.



#105   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/07/2020 - 23:54

Σημειωτέον πως μπορεί και ένα iPad να λειτουργεί ως hub.
Μπορείς εν μέρει αν έχεις Homebridge version >1.1
Θα μπορείς να ενεργοποιήσεις οποιοδήποτε αυτοματισμό απομακρυσμένα αλλά δεν θα έχεις πρόσβαση στο να βλέπεις το status των αξεσουάρ του σπιτιού πλην αυτών του Homebridge
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες