Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Homebridge: Επεκτείνετε τις δυνατότητες του Homekit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
286 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:45

Μισό. Το θέμα μας δεν είναι ότι θα πρέπει να σβήνει όταν σταματάει να εντοπίσει κίνηση? Πχ 30 δευτερόλεπτα αφού πάψει να βλέπει κίνηση.

Αυτό πως το κάνω με τους παραπάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#62   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:57

Ακριβώς αυτό κάνει το παραπάνω που σου έγραψα.
Από τη στιγμή που ανοίξει ο διακόπτης καθυστέρησης αρχίζει και μετράει αντίστροφα το χρόνο που έθεσες.
Εάν πριν λήξει αυτός ο χρόνος εντοπιστεί νέα κίνηση τότε το χρονόμετρο αρχίζει να μετράει από την αρχή.
Όταν λήξει ο χρόνος θα σβήσει λάμπα
Big things have small beginnings

#63   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 09:58

Μάλιστα! Οκ θα το δω τότε μετά που θα πάω σπίτι.

Όταν έχεις χρόνο αν μπορείς να κάνεις και έναν οδηγό για το notification γιατί δεν....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#64   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 10:01

Είναι εύκολο και απλό αλλά το αποτέλεσμα εντυπωσιακό.
Να ενεργοποιήσεις στο IFTTT το κανάλι WEBHOOKS
Big things have small beginnings

#65   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 10:30

Το έχω περάσει. Εκεί είναι το θέμα ότι έχω χαθεί χαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#66   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:00

Eν πάσει περιπτώσει ίσως εγώ έχω διαφορετική version. Εφόσον ορίσεις τον χρόνο delay και βεβαιωθείς ότι είναι ο σωστός τότε Θα δημιουργήσεις τρεις ξεχωριστούς αυτοματισμούς.

1. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί ανιχνευθεί κίνηση στο χώρο σου τότε ο Delay Switch μπαίνει σε κατάσταση on

2. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί το delay switch μπαίνει σε κατάσταση On τότε να ανάβει λάμπα.

3. Όταν μεταξύ 5-7 το πρωί το delay switch μπαίνει σε κατάσταση OFF τότε να σβήνει η λάμπα.


Μάλλον κάναμε λάθος. Είχα μπερδευτεί και εγώ.

Αυτό το slavecount τι είναι;

36326b3ddbcdd156415dc24bfc09241f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#67   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:08

Έλα βρε συ το ίδιο πράγμα είναι.
Όπου στο σενάριο μου γράφω Delay Switch εσύ θα βάλεις τον Occupancy Delay ή όπως αλλιώς τον ονομάσεις.

Το slavecount θα το αφήσεις 1.
Είναι για το αν θέλεις να εμπλέξεις κι έναν δεύτερο αισθητήρα κίνησης για την ίδια λάμπα
Big things have small beginnings

#68   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:09

Βρε ναι! Το θέμα είναι ότι δεν σβήνει ποτέ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#69   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:23

Όπα μισό εγώ έφταιγα συγνώμη.

Το συγκεκριμένο plug in σου δημιουργεί δύο αξεσουάρ, έναν διακόπτη και έναν virtual αισθητήρα κίνησης

Οι αυτοματισμοί έχουν ως εξής:

1.Όταν ο φυσικός αισθητήρας κίνησης ανιχνεύει κίνηση τότε ο διακόπτης OccupancyDelay σε θέση On

2. Όταν ο φυσικός αισθητήρας κίνησης σταματάει να ανιχνεύει κίνηση τότε ο διακόπτης OccupancyDelay σε θέση OFF

3. Όταν ο εικονικός αισθητήρας κίνησης OccupancySensor ανιχνεύσει κίνηση τότε ανάβει η λάμπα

4. Όταν ο εικονικός αισθητήρας κίνησης OccupancySensor σταματάει να ανιχνεύει κίνηση τότε σβήνει η λάμπα.
Big things have small beginnings

#70   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:36

Θεός!!! Αν θέλω να το κάνω και σε άλλο δωμάτιο φτιάχνω άλλον αισθητήρα η με τον ίδιο;


Όταν έχεις χρόνο μια βοήθεια και για το webhooks θα ήταν καλοδεχουμενη


Sent from my iPhone using Tapatalk

#71   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 16:45

Λοιπόν αν θέσεις το Slave Count σε 2, Θα σου δημιουργήσει μόνο έναν δεύτερο εικονικό διακόπτη Occupancy Delay, ο οποίος όμως θα έχει εξάρτηση από τον ίδιο Occupancy delay Sensor

Αυτό βρίσκει εφαρμογή στην παρακάτω περίπτωση.
Έχεις έναν αισθητήρα κίνησης στο σαλόνι και έναν αισθητήρα κίνησης σε ένα άλλο δωμάτιο. Τα δύο αυτά δωμάτια τα ενώνει ένας σκοτεινός διάδρομος. Εσύ θέλεις να ανάβει το φως όταν ανιχνεύεται κίνηση σε όποιονδήποτε από τους δύο φυσικούς αισθητήρες κίνησης. Θέλεις όμως να σβήνει 30 δευτ. μετά την στιγμή που ο τελευταίος αισθητήρας κίνησης έχει σταματήσει να ανιχνεύει κίνηση.
Έχει βέβαια και άλλες εφαρμογές.
Για παράδειγμα όταν ανεβαίνεις σκάλες Να μη σβήνει το φως εωσότου περάσει κάποιος χρόνος από τη στιγμή που ο τελευταίος αισθητήρας κίνησης σταματάει να ανιχνεύει κίνηση.
Στην δική σου τώρα περίπτωση πρέπει να δημιουργήσεις ένα δεύτερο αξεσουάρ και όχι το παραπάνω.

Όσο αφορά το IFTTT είναι πανεύκολο απλά κάποια στιγμή σύντομα θα το ανεβάσω με φωτογραφίες για να είναι εύκολα κατανοητό

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/02/2019 - 18:26

Big things have small beginnings

#72   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 18:17

Τι θα κάναμε χωρίς εσένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#73   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2019 - 20:09

Σου θυμίζω πως το plug-in homebridge-notification έχει και αυτό πάρα πολλές εφαρμογές. Η πιο συνηθισμένη ωστόσο είναι να μπορούμε να λαμβάνουμε ειδοποιήσεις στην συσκευή μας που αφορούν την αλλαγή κατάστασης ενός ή περισσοτέρων αξεσουάρ στο σπίτι.
Για παράδειγμα όταν ένας αισθητήρας αντιλαμβάνεται κίνηση ή όταν ένα φως ανάψει ή όταν σβήσει ή ότι άλλο μπορεί να σκεφτείς.

Σε πρώτη φάση άνοιξε την εφαρμογή IFTTT, πήγαινε στις υπηρεσίες (Services), βρες το webhook και πάτα το γρανάζι επάνω δεξιά.

Βεβαιώσου πως η υπηρεσία είναι active και αντέγραψε κάπου το API Key. Είναι όλο αυτό το μακρινάρι στο τέλος της URL που βλέπεις.

Μετά άνοιξε το json και θα δεις το παρακάτω

173e3003631a2dff0afeca1e259b489c.jpg

Στο name βάλε ότι θέλεις. Με αυτό το όνομα θα εμφανίζεται ο διακόπτης στο Home app.

Στο API Key, θα γράψεις το κλειδί με ακρίβεια.
Στο Event name δώσε ένα όνομα, μία ή δύο λέξεις το πολύ στα αγγλικά. Αν οι λέξεις είναι δύο ένωσε τες με ένα Underscore. Σημείωσε το κάπου γιατί θα χρειαστεί να το καταχωρήσεις στην εφαρμογή IFTTT με ακρίβεια. (Case sensitive)
Στο Message γράψε το Μήνυμα που θα περιέχει η ειδοποίηση που θα έρχεται στην συσκευή σου. Πχ: Μόλις άναψε η λάμπα του δωματίου ή Ανιχνεύτηκε κίνηση στο υπνοδωμάτιο
Στο interval άστο προς το παρόν με τιμή 1. Θα το εξηγήσουμε στο τέλος.

Άνοιξε τώρα το IFTTT και δημιούργησε μία καινούρια συνταγή. Στο IF επέλεξε το Webhook και γράψε το event title με ακρίβεια. Στο THEN επέλεξε το Notification. Βάλε για τίτλο ότι θέλεις. Είναι ο τίτλος της ειδοποίησης που θα έρχεται. Ακριβώς από κάτω στο μήνυμα γράψε το ίδιο περιεχόμενο που είχες γράψει στο json. Πάτα create. Είσαι έτοιμος.
Ο γενικός τίτλος που έχει η συνταγή που έφτιαξες στο IFTTT App μπορεί να είναι οτιδήποτε σε βολεύει και δε μας ενδιαφέρει.

Άνοιξε το Home app. Θα δεις ότι υπάρχει ήδη ένα αξεσουάρ με το όνομα που του έδωσες μέσα στο json.
Φτιάξε έναν αυτοματισμό όπου όταν πχ ανάβει μία λάμπα τότε ο διακόπτης Notification να μπαίνει σε καταστάση On. Σε λίγα δευτερόλεπτα θα λάβεις ειδοποίηση.

Το παράδειγμα στο εικονιζόμενο json είναι μέρος ενός αυτοματισμού όπου όταν ο μπόμπιρας ξυπνάει το πρωί και τον ανιχνεύει ο αισθητήρας κίνησης και εγώ λείπω, τότε μου έρχεται το παρακάτω για να καταλάβω ότι μόλις ξύπνησε.

9b01254371a169c43ec767a65db48703.jpg

Έχω βάλει Rich notification στο IFTTT και μου έρχεται και φωτογραφία μέσα στην ειδοποίηση μαζί με το μήνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/02/2019 - 20:12

Big things have small beginnings

#74   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2019 - 20:56

Το έφτιαξα!!! Πουθενά δεν είχα βρει αυτές τις λεπτομέρειες για το json.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#75   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2019 - 10:41

Καλημέρα.
Η τιμή interval μέσα στο json εκφράζεται σε δευτερόλεπτα. Είναι ο χρόνος μέσα στον οποίο εάν ο αυτοματισμός μετά την πρώτη φορά πυροδοτηθεί ξανά δεν θα σου έρθει ειδοποίηση.
Αυτό είναι πάρα πολύ χρήσιμο.
Στο παράδειγμα του μπόμπιρα, όταν ξυπνήσει και κουνηθεί από το κρεβάτι του θα έρθει πρώτη ειδοποίηση. Αν αυτός εξακολουθήσει να κουνιέται - για παράδειγμα σηκωθεί να παίξει -τότε κάθε λίγο και λιγάκι Θα τον βλέπει ο αισθητήρας και θα πυροδοτεί τον αυτοματισμό.
Έτσι θα γεμίσει η συσκευή μου άχρηστες ειδοποιήσεις. Όποτε με αυτό τον τρόπο ακυρώνω όλες τις επόμενες ειδοποιήσεις για τα επόμενα 5’.

Πέρα από το κομμάτι των ειδοποιήσεων, το plugin κάνει πολλά άλλα πράγματα και μάλιστα αθόρυβα.

Για παράδειγμα καταγράφει όλη την συμπεριφορά των αισθητήρων/αξεσουάρ όλου του σπιτιού, αλλά κυρίως αυτού της εξώπορτας, σε ένα logfile αθόρυβα.
Έτσι μπορώ να ξέρω με ακριβή ημερομηνία και ώρα, πότε καταγράφηκε κίνηση και που.

Τις εισόδους και τις εξόδους ατόμων από το σπίτι ή αν κάποιος κοντοστάθηκε στην εξώπορτα στις τέσσερις η ώρα τα ξημερώματα.

Το Log file είναι προσβάσιμο από τη συσκευή μου και βλέπω τα δεδομένα real time.

Κανονικό φακέλωμα του σπιτιού δηλαδή, συμπυκνωμένο σε ένα Logfile των κάτι kilobytes

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/02/2019 - 10:51

Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)