Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   mmarga

mmarga

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Twitter:@maikmarga
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:maikmarga

Δημοσίευση 06/06/2019 - 19:15

To sonoff basic μπορεί να σεταριστει στο οικία;

Μόνο με ewelink app έχω δει ότι παίζει.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

Ναι Μπορεί... https://www.youtube....h?v=5FD78TqZ4P4



#197   arkadask

arkadask

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/08/2019 - 13:06

Ξέρεις κανείς κάποιο χρονικό delay off οικονομικό ή αξίζει να δώσω τα λεφτά(γύρω στο 50αρικο) να πάρω ένα επώνυμο;



#198   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 30/08/2019 - 08:28

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για να συνδέσω το sonoff στο ρελέ για το θερμοσίφωνα.

Το ρεύμα έρχεται στο 2 και 4 του ρελέ και από το 1 και 3 πάει στο θερμοσίφωνα.

Που είναι ασφαλέστερο να συνδέσω το sonoff?

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: NEXTNEXT, 30/08/2019 - 08:30


#199   gzaf321

gzaf321

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/03/2020 - 16:09

Καλησπέρα.Υπάρχει λύση στην περίπτωση του sonoff που κάποιος σηκώσει χειροκίνητα τον διακόπτη να μπορείς να κόψεις απομακρυσμένα το ρεύμα προς τον θερμοσύφωνα

#200   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/03/2020 - 17:07

Eξυπνος θερμοσίφωνας 100 λιτρων με την εφαρμογη του για iOS αγορά από Βουλγαρία απο το κατάστημα www.emag.bg . H εγκατάσταση εγινε από εμένα. 24ωρες το 24ωρο ανοιχτός  και τέλος :)

 

 

https://imgur.com/nBGDRlx

 

 

εδώ η εταιρία στην Ελλαδα

 



#201   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/03/2020 - 18:00

Το son off δεν μπορει να χειριστεί το ρεύμα τους θερμοσίφωνα ( περίπου 17.3Α για το τυπικο 4kw ) , πρέπει να συνδεθεί με ενα ρελέ καστάνιας το οποίο μπορεί να διαχειριστεί τη συγκεκριμένη ισχύ .Πλέον υπάρχει και son off ράγας που μπαίνει στον ηλεκτρικό πίνακα και συνδέεται με το wifi

dream ωραία φάση 



#202   Agosoft

Agosoft

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/06/2020 - 12:00

Μπορεί και να δημιουργήσει πρόβλημα μπορεί και όχι. Το γεγονός ότι το fibaro αντιλαμβάνεται ρεύμα από άλλη πηγή στην επαφή εξόδου και το δηλώνει με την ένδειξη "error" δεν είναι θετικό. Καλό θα ήταν να γίνει μια ερώτηση στο support τους για περεταίρω διευκρινήσεις. 

 

Το ΣΚ κατάφερα να ενσωματώσω αισθητήρα θερμοκρασίας στο boiler του ηλιακού. Αυτό που κερδίζεις είναι να βλέπεις πόσο ζεστό είναι το νερό και να υπολογίζεις για πόσα άτομα υπάρχει ζεστό νερό χωρίς να πηγαίνεις στο μπάνιο και να ανοίγεις τη βρύση. Αν το συνδιάσεις και με apple TV, μπορείς να έχεις ένδειξη απομακρυσμένα με ότι αυτό συνεπάγεται στη περίπτωση του καθενός.  

 

Επίσης άλλη μια πρακτική εφαρμογή η οποία προσφέρει και οικονομία είναι η ακόλουθη:

Σε γενικές γραμμές οι αντιστάσεις στους θερμοσίφωνες έχουν μια ρύθμιση, πχ 60 βαθμούς C. Ωστόσο για να κάνουμε μπανιο χρειαζόμαστε περίπου 40-45C. Επομένως, αν κάποιος έχει μεγάλο boiler (πχ 150-200lt) και χρειάζεται νερό μονάχα για 1-2 άτομα, θα κάψει πολύ περισσότερο ρεύμα για να φέρει τα 150-200lt στους 60 βαθμούς όπου ο θερμοστάτης της αντίστασης θα διακόψει την παροχή. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να ρυθμίσει μέσω homekit έναν αυματισμό ο οποίος να κόβει το "fibaro" (ή όποιο άλλο gadget έχουμε διαλέξει) στους πχ 45C βαθμούς κάνοντας οικονομία στην τσέπη μας. 

 

Για τη σύνδεση του αισθτήρα χρειάστηκα τα εξής:

Τον αισθητήρα: https://www.ebay.com...4YAAOSwZ5JZif84

Τo ειδικό Module: https://www.ebay.com...jkAAOSwjZJZ9ua8

 

Ένα Wemos D1 mini: https://www.ebay.com...KwAAOSwhiZaWbUy

 

Τροφοδοτικό 5V για το Wemos, Ηλεκτρολογικό κουτί, και καλώδιο UTP για να συνδέσω τον αισθητήρα με το wemos.

Επίσης, ένα Rapsberry με το Homebridge εγκατεστημένο προκειμένου οι μετρήσεις του αισθητήρα να περάσουν στο Homekit.

 

Η λογική είναι η εξής:

To wemοs τρέχει ένα πρόγραμμα που διαβάζει τις μετρήσεις ανά πχ λίγα δευτερόλεπτα και κρατάει την πιο πρόσφατη σε μια μεταβλητή. Ταυτόχρονα συνδέεται στο Wifi του σπιτιού και παίρνει IP.

Το Homebridge αναλαμβάνει να "ρωτάει" την IP του wemos για την τρέχουσα θερμοκρασία και εν συνεχεία ενημερώνει το Homekit. Το πρόγραμμα που τρέχει στο wemos ειναι σχεδιασμένο ώστε να απαντάει κατάλληλα στα ερωτήματα του Homebridge (json responses) και έτσι τα δύο τους "μιλάνε" μεταξύ τους.   

  

Ο αισθητήρας σφηνώθηκε ανάμεσα στο καζάνι του ηλιακού και στην μόνωση. Η μέτρηση δεν είναι ακριβής, αλλά δίνει μια αρκετά καλή ένδειξη η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοματισμούς. 

Έχει κανείς υλοποιήσει την ένδειξη θερμοκρασίας νερού στο homekit; Υπάρχει κάποια πιο έτοιμη λύση;



#203   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/12/2020 - 00:20

Ο μονος τροπος να εγκαταστησεις εξυπνο θερμοσιφωνα ειναι με homebridge? Δεν υπαρχει καποιος που να δουλευει με homelit απευθειας;


Δοκιμασα να σεταρω σε windows 10 homebridge και να συνδεσω μια blitzwolf λαμπα και δεν εβγαλα ακρη για αυτο ψαχνω κατι για απευθειας honekit.

#204   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/03/2021 - 20:29

Ο αφαλέστερος αυτοματισμός 



#205   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/03/2021 - 23:46

Εγώ έχω αυτόν εδώ δυο χρόνια και είναι αστέρι .

https://vtimer.eu/smart-wifi-v-timer/


Sent from my iPhone using Tapatalk

#206   RIOTSHIELD

RIOTSHIELD

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/03/2021 - 09:21

Αν και ειναι off-topic της λειτουργιας αυτοματισμου, αλλα σχετικο με την επιλυση του «μπελα» του να πρεπει να ζεστανεις νερο για να κανεις μπανιο, αναφερω οτι εδω και αρκετα χρονια εχω τοποθετησει ταχυθερμαντηρα και η εμπειρια του μπανιου εχει αλλαξει για παντα.

Ο ταχυθερμαντηρας ειναι μια σχετικα μικρη συσκευη που ζεσταινει (με ρευμα ή φυσικο αεριο) σε πραγματικο χρονο το τρεχουμενο νερο ακριβως στην επιθυμητη θερμοκρασια. Αυτο σημαινει οτι υπαρχει ζεστο νερο 24/7 χωρις αναμονη και με πολυ πιο οικονομικο τροπο καθως ζεσταινεται μονο το νερο που πραγματικα χρησιμοποιειται και μονο μεχρι την επιθυμητη θερμοκρασια, πχ 40οC, σε αντιθεση με το θερμοσιφωνα που ζεσταινει ολοκληρο καζανι σε πολυ υψηλη θερμοκρασια. Επιπλεον, βασικο, ακομα και αν καποιος συζει με την Κλεοπατρα, δεν κινδυνευει να τελειωσει το ζεστο νερο και να μην προλαβει να τελειωσει το μπανιο - μονιμος εφιαλτης με τον θερμοσιφωνα.

Ενδεικτικα, εχουμε ταχυθερμαντηρα της εταιριας Clage, αναλογα των αναγκων του καθενος υπαρχουν διαφορες εταιριες/μοντελα στην αγορα.

Αξιζει να το εξετασετε, προσωπικα θεωρω οτι ειναι απαραιτητο σε καθε σπιτι και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι διαδεδομενη η χρηση τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#207   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 21/03/2021 - 19:13

Εγώ έχω αυτόν εδώ δυο χρόνια και είναι αστέρι .

https://vtimer.eu/smart-wifi-v-timer/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τον έχω βάλει παλία σε κάποιον...αρκετά καλός.



#208   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/10/2021 - 23:30

Υπάρχει κάτι για θερμοσίφωνα που να μπαίνει στο HomeKit και να είναι plug and play ? Έχω ήδη ξεχωριστές εφαρμογές για κλιματιστικά / πρίζες / κάμερα που είναι κουραστικό πλέον θέλω να αρχίσω να βάζω συσκευές μέσα από HomeKit

#209   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 31/01/2022 - 07:29

Καλημέρα! Για έξυπνη πρίζα χρησιμοποιώ μια της Eve.
Έχω κάνει έναν αυτοματισμό να ανοίγει πχ στις 3 και να κλείνει μετά από 20 λεπτά.
Έχω παρατηρήσει ότι δύο φορές τις τελευταίες μέρες δεν έχει σβήσει αυτόματα η πρίζα.
Ίσως παίζει ρόλο η απόσταση από το hub? Γιατί έχω βγάλει το Apple tv και είμαι με το homepod. Αυτό όμως δεν θα είχε και θέμα με το αναμμα; Θα φέρω το homepod πιο κοντά, αλλά μήπως έχουμε κάποια άλλη ιδέα; Επίσης σκέφτομαι μήπως χωρίσω στα δύο τον αυτοματισμό και ουσιαστικά έχω έναν για το αναμμα και έναν για το σβήσιμο.

#210   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/01/2022 - 08:01

Υπάρχει κάτι για θερμοσίφωνα που να μπαίνει στο HomeKit και να είναι plug and play ? Έχω ήδη ξεχωριστές εφαρμογές για κλιματιστικά / πρίζες / κάμερα που είναι κουραστικό πλέον θέλω να αρχίσω να βάζω συσκευές μέσα από HomeKit


Το έχω ξαναγράψει πιο πάνω, Fibaro Single switch. Το έχω 2 χρόνια τώρα, άψογο.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες