Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 16/12/2017 - 14:53

Επίσης το fibaro λειτουργεί εκτός σπιτιού; Η μέσα στη περιοχή του bluetooth

#17   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 16/12/2017 - 15:34

Επίσης το fibaro λειτουργεί εκτός σπιτιού; Η μέσα στη περιοχή του bluetooth



Ε αφού είναι με μπλε δόντι σημαίνει μέσα στο σπίτι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#18   uploading

uploading

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/12/2017 - 22:05

Καλησπέρα σας

Είναι εύκολο κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει έξυπνος θερμοσίφωνας και ποιο το όφελος από αυτήν την υλοποίηση;

Πιο είναι το κόστος του;

Εάν δεν μπορώ να το υλοποιήσω εγώ μπορεί κάποιος από το Φόρουμ να βοηθήσει; εννοείται επί πληρωμή.

Ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από: uploading, 16/12/2017 - 22:07


#19   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/12/2017 - 23:12

δεν καταλαβα τπτ, αλλα απλα θα ηθελα να πω ενα μπραβο και για την δουλεια που εκανες, και τον οδηγο που ποσταρες.


legit


#20   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/12/2017 - 23:49

Τι παραπάνω έχω σε λειτουργία αν κάνω αυτή την υλοποίηση ; Κερδίζω σε ρεύμα ; Κλείνει αυτόματα ο θερμοσίφωνας ;

Πείτε λίγο παραπάνω για τις δυνατότητες της υλοποίησης αυτής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 17/12/2017 - 14:11

τα πλεονεκτηματα που βλεπω εγω ειναι με το elgato eve θα μπορεις να ενεργοποιεις το θερσμοσιφωνα απο οπου εισαι ωστε να εχει ζεστο νερο οταν φτασεις σπιτι. επισης μπορεις να βαλεις χρονοδιαγραμμα ωστε να ανοιγει καποιες μερες-ωρες παντα.. πχ 7 το πρωι ωστε 8 να εχεις ζεστο νερο.. 

σε παραπανω αναρτηση αν υπαρχει μελος που να το υλοποιει αυτο φυσικα με πληρωμη θα ενδιαφερομουν και εγω.



#22   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/12/2017 - 10:33

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Το Single Switch της Fibaro χρειάζεται κάποιο hub για να συνδεθεί με το homekit ή έχει wifi?

1 Please refer to the manuals.

2 Controlling this HomeKit-enabled accessory automatically and away from home requires an Apple TV with tvOS 10.0.1 or later or an iPad with iOS 10.0.1 or later set up as a home hub.

3 The functionality of the FIBARO devices working with Apple HomeKit may be limited due to the technical conditions behind the Apple HomeKit platform.

 

Από το site της Fibaro. 



#23   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:00

η αληθεια ειναι οτι ψηθηκα με το fibaro... αλλα ειμαι ασχετος και ηλεκτρολογικα. ειναι ευκολο για οποιονδηποτε ηλεκτρολογο να το κανει ή εχετε καποιον να προτεινετε με pm φυσικα. και αν μπορει οποιοσδηποτε θελει σχεδιο?

 

ευχαριστω

Είναι χωρίς υπερβολή, παιχνίδι για τον ηλεκτρολόγο. Δεν θέλει σχέδιο.

 

Επίσης το fibaro λειτουργεί εκτός σπιτιού; Η μέσα στη περιοχή του bluetooth

Επειδή το συγκεκριμένο είναι Homekit compatible, λειτουργεί και εκτός σπιτιού. Αυτό άλλωστε είναι το ζητούμενο.

 

Καλησπέρα σας

Είναι εύκολο κάποιος να εξηγήσει τι σημαίνει έξυπνος θερμοσίφωνας και ποιο το όφελος από αυτήν την υλοποίηση;

Πιο είναι το κόστος του;

Εάν δεν μπορώ να το υλοποιήσω εγώ μπορεί κάποιος από το Φόρουμ να βοηθήσει; εννοείται επί πληρωμή.

Ευχαριστώ πολύ

Ρίξε μια ματιά στο αρχικό Post. Εάν δεν τα έχεις καλά με τον ηλεκτρισμό πρέπει να στο εγκαταστήσει ηλεκτρολόγος.


Big things have small beginnings

#24   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 18/12/2017 - 13:30

@vrachamis

 

ευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις! μια τελευταια ερωτηση αν την γνωριζετε. η ασφαλεια του ηλιακου/θερμοσιφωνια ειναι μια διπλη 40α και διπλα μια μονη 20α 380v θα πρεπει να παρω ρελε ισχυος 40α?

 

ευχαριστω και παλι



#25   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 14:51

Συνήθως οι θερμοσίφωνες (ανάλογα την χωρητικότητα τους σε λίτρα) περιλαμβάνουν αντίσταση 4Kw και ασφαλίζονται με 20/25Α ασφάλεια. Ενδεχομένως όμως αυτό να διαφοροποιείται. Έχεις μονοφασικό ρεύμα στο σπίτι; 40Α είναι πολλά. 

 

 Επειδή υπάρχουν πολλές παράμετροι βγάλε μια φωτό καλής ανάλυσης τον πίνακα  :)


Big things have small beginnings

#26   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 18/12/2017 - 15:38

Συνήθως οι θερμοσίφωνες (ανάλογα την χωρητικότητα τους σε λίτρα) περιλαμβάνουν αντίσταση 4Kw και ασφαλίζονται με 20/25Α ασφάλεια. Ενδεχομένως όμως αυτό να διαφοροποιείται. Έχεις μονοφασικό ρεύμα στο σπίτι; 40Α είναι πολλά. 

 

 Επειδή υπάρχουν πολλές παράμετροι βγάλε μια φωτό καλής ανάλυσης τον πίνακα  :)

https://www.flickr.c...eposted-public/

 

https://www.flickr.c...eposted-public/

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων



#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 15:45

https://www.flickr.c...eposted-public/

 

https://www.flickr.c...eposted-public/

 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Η ασφάλεια είναι αυτή των 20Α

___________________________________________________________________________________

 

Επειδή βλέπω ενδιαφέρον από πολλούς αναγνώστες και επειδή η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του καθενός θα είναι διαφορετική, παραθέτω μια τυπική επικοινωνία με ηλεκτρολόγο που ισχύει για όλους και που σίγουρα θα κατανοήσει ο επαγγελματίας. Σε κάθε περίπτωση και πριν την εργασία, θα ήταν καλό να επιθεωρήσει ο ηλεκτρολόγος τον πίνακα σας.

 

 

"Θα ήθελα ο θερμοσίφωνας μου να παίρνει εντολή από ένα (μαγνητικό) ρελέ ισχύος. Το ρελέ ισχύος θα οπλίζει μέσω ενός ασύρματου ρελέ χαμηλότερης ισχύος το οποίο έχω την πρόθεση να αγοράσω και θα το έχω διαθέσιμο για την εργασία σας. Με την σειρά του, το ασύρματο ρελέ χαμηλής ισχύος θα παίρνει ρεύμα από μια πρίζα σούκο ράγας την οποία θα μου εγκαταστήσετε στον πίνακα. Η πρίζα σούκο με την σειρά της θα ασφαλίζεται σε μια από τις υπάρχουσες ασφάλειες φωτισμού του σπιτιού. Επίσης θα ήθελα σε περίπτωση δυσλειτουργίας του ασύρματου ρελέ, να εξακολουθώ να μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα από  ασφαλειοδιακόπτη χειροκίνητα, όπως κάνω σήμερα. Δηλαδή να τον παρακάμπτω"


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 18/12/2017 - 15:50

Big things have small beginnings

#28   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 18/12/2017 - 15:47

ευχαριστω! αγοραζω τα υλικα και περιμενω το fibaro απο ebay! δεν υπαρχει ευκολα...



#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 16:47

ευχαριστω! αγοραζω τα υλικα και περιμενω το fibaro απο ebay! δεν υπαρχει ευκολα...

Το παραπάνω κείμενο αφορά την χρήση του Elgato Eve. Για χρήση του Fibaro τροποποιείται όπως παρακάτω:

 

"Θα ήθελα ο θερμοσίφωνας μου να παίρνει εντολή από ένα (μαγνητικό) ρελέ ισχύος. Το ρελέ ισχύος θα οπλίζει μέσω ενός ασύρματου ρελέ χαμηλότερης ισχύος το οποίο έχω την πρόθεση να αγοράσω και θα το έχω διαθέσιμο για την εργασία σας. Με την σειρά του, το ασύρματο ρελέ χαμηλής ισχύος θα παίρνει ρεύμα και θα ασφαλίζεται σε μια από τις υπάρχουσες ασφάλειες φωτισμού του σπιτιού. Έχει πολύ μικρό μέγεθος και μπορεί να τοποθετηθεί/κρυφτεί πίσω από το πλαστικό προστατευτικό ράγας 2 θέσεων για εύκολη πρόσβαση. Επίσης θα ήθελα σε περίπτωση δυσλειτουργίας του ασύρματου ρελέ, να εξακολουθώ να μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα από ασφαλειοδιακόπτη χειροκίνητα, όπως κάνω σήμερα. Δηλαδή να τον παρακάμπτω"


Big things have small beginnings

#30   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:03

Ορίστε και ένας αυτοματισμός που έχω φτιάξει και υλοποιήσει για το σπίτι μου αλλά και για φίλους.Χρησιμποιήσα arduino uno,bluetooth και ρελε. Εφτιαξα το application το οποίο μόνο σε android κινητό ή ταμπλετ δουλεύει.Επίσης το σημαντικότερο που πρόσθεσα είναι η δυνατότητα λειτουργείας και μέσω φυσικών μπουτόν,διότι φανταστείται να μην λειτουγει ξαφνικά το bluetooth για οποιονδίποτε λόγο.Τότε τι κάνουμε?Πολύ απλό,χρησιμοποιούμε τα φυσικά μπουτόν τα οποία στελνουν και feedback.Είμαι υπέρ των αυτοματισμών αλλά θα πρέει πάντα να υπάρχει και χειροκίνιτος κλασικός τρόπος σε περίπτωση προβλήματος.

 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες