Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 10:48

Καλημέρα σε όλους,

 

μια και έχω βοηθηθεί αρκετά από το φόρουμ γύρω από το θέμα του Smart House, θα ήθελα με τη σειρά μου να προσφέρω λίγη βοήθεια.

 

Έφτιαξα 2 σχεδιαγράμματα, σχετικά με τη συνδεσμολογία που απαιτείται για να κάνουμε τον κλασσικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, έξυπνο.

 

Τα υλικά που θα χρειαστούμε είναι:

  • Ρελέ ισχύος 20Α ή ανάλογα με τον θερμοσίφωνα που έχουμε. Σίγουρα όσο είναι και η ασφάλειά του
  • Πρίζα σούκο ράγας 
  • Ένα φις σούκο
  • καλώδιο 4mm (για το φορτίο)
  • καλώδιο 1.5mm (για τον έλεγχο)
  • SmartPlug (επιλογής μας, εγώ χρησιμοποίησα ElgatoEve energy που έχει εγγενή υποστήριξη για το homekit)

Το συνολικό κόστος, για εμένα ήταν ~70ευρώ (50 είχε το Elgato, 20 όλα τα υπόλοιπα)

 

 

ΠΡΙΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!

 

Η βασική συνδεσμολογία είναι η εξής:

  • Συνδέουμε τη σούκο ράγας (παίρνουμε ρεύμα από μια οποιαδήποτε ασφάλεια 10Α του πίνακα, για ασφάλεια :) ), ουδέτερος και γείωση κανονικά από τον πίνακα (με το ψιλό καλώδιο 1.5mm)
  • κουμπώνουμε πάνω της το smart plug μας
  • Πάνω στο Smart Plug βάζουμε το φις σούκο, στο οποίο έχουμε βάλει δυο καλώδια (προς το παρόν τα αφήνουμε στον αέρα)  (το ψιλό καλώδιο 1.5mm)
  • Συνδέουμε το ρελέ ισχύος, παράλληλα με τον υπάρχον διακόπτη (καλό είναι να αφήσουμε τον διακόπτη σε λειτουργία, για την περίπτωση που κάτι συμβεί με το smart plug, να μπορούμε να ανάψουμε τον θερμοσίφωνα manually)
  • Για αυτή τη σύνδεση χρειαζόμαστε τα χοντρά καλώδια (4mm)
  • Στις εισόδους φορτίου του ρελέ μας (είσοδοι 2 & 4), συνδέουμε τα καλώδια από τις εισόδους του διακόπτη και στις εξόδους τα αντίστοιχα
  • Τέλος, στην είσοδο ελέγχου του ρελέ, συνδέουμε το ένα από τα καλώδια του φις σούκο, και στην έξοδο το άλλο
  • Είμαστε έτοιμοι!

 

Στα επισυνημμένα αρχεία μπορείτε να το δείτε και γραφικά.

Χοντρές γραμμές, σημαίνουν χοντρό καλώδιο (4mm) για το φορτίο, ενώ οι λεπτές αντίστοιχα λεπτό (1.5mm) για τον έλεγχο.

Σε μεγαλύτερη λεπτομέρεια, έχω τη συνδεσμολογία του ρελέ ισχύος, καθώς και το ρελέ που χρησιμοποίησα εγώ.

 

Μια έξυπνη λύση για να μην προεξέχει η όλη εγκατάσταση (και φωνάζει η γυναίκα :P ), είναι να μπει η σούκο ράγας και όλο το σύστημά της πίσω από τον πίνακα, ξαπλωτή. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον πίνακα του καθενός, πόσο χώρο έχει. Εμένα χωρούσε ώστε να την ξαπλώσω κάτω, από πάνω το elgato και πιο πάνω το φις. Κατάφερα μάλιστα να φέρω το elgato σε τέτοιο σημείο, ώστε να φαίνεται σε θέσεις ασφάλειας για να έχω και οπτική επιβεβαίωση πότε είναι αναμμένο ή όχι. (δεν έχω φωτογραφία του πίνακα τώρα, θα βγάλω το απόγευμα και θα την ανεβάσω)

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία, εδώ είμαστε....

 

Συνημμένο αρχείο  συνδεσμολογία.jpg   45,18KB   442 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  ρελέ ισχύος.jpg   87,58KB   375 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  rele-ischyos-ragas-20a-24v-huge.jpg   37,49KB   366 λήψεις

 



#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 11:10

Συγχαρητήρια! Άψογη υλοποίηση και ανάλυση.

 

Ακριβώς έτσι το έχω φτιάξει και γω διότι είχα χώρο πίσω από τον πίνακα.

 

Αν το ξανάφτιαχνα από την αρχή και καθαρά για λόγους ευταξίας, αντί για το Elgato θα χρησιμοποιούσα το Single Switch της Fibaro όπως στο video.

 

 

 

Πριν από την Homekit υλοποίηση, είχα από πριν ένα αναλογικό Χρονικό ρελέ πάνω στο Ρελέ ισχύος του θερμοσίφωνα.

 

Χωρίς να αλλάζει τίποτα από τα παραπάνω, αντί για φις σούκο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα από διπολικό φις μόνο και μόνο για εξοικονόμηση χώρου.Άλλωστε εκεί δεν παίζουν μεγάλα φορτία.

 

Και πάλι συγχαρητήρια!


Big things have small beginnings

#3   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 11:25

Ευχαριστώ!

Να σου πω, εμένα με βόλεψε το πώς έκατσε το elgato στον πίνακά μου. Θα ανεβάσω την φωτογραφία και θα καταλάβεις!

 

Και το switch που έβαλες όμως φαίνεται καλό. Γλιτώνεις τελείως την ανάγκη σούκο ράγας! Για μικρό πίνακα σίγουρα θα βολέψει πολύ!

 

Τέλος, για το φις, ισχύει αυτό που λες, υπάρχουν όμως φις σούκο αρκετά μικρά.

Το συγκεκριμένο που πήρα εξέχει ~1 εκατοστό πάνω από το elgato.

Σαν αυτό της εικόνας

 

Συνημμένο αρχείο  1323960548.jpg   28,61KB   296 λήψεις



#4   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/12/2017 - 11:48

ωραίο το single switch


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 11:59

Συγχαρητήρια! Άψογη υλοποίηση και ανάλυση.

 

Ακριβώς έτσι το έχω φτιάξει και γω διότι είχα χώρο πίσω από τον πίνακα.

 

Αν το ξανάφτιαχνα από την αρχή και καθαρά για λόγους ευταξίας, αντί για το Elgato θα χρησιμοποιούσα το Single Switch της Fibaro όπως στο video.

 

 

 

Πριν από την Homekit υλοποίηση, είχα από πριν ένα αναλογικό Χρονικό ρελέ πάνω στο Ρελέ ισχύος του θερμοσίφωνα.

 

Χωρίς να αλλάζει τίποτα από τα παραπάνω, αντί για φις σούκο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα από διπολικό φις μόνο και μόνο για εξοικονόμηση χώρου.Άλλωστε εκεί δεν παίζουν μεγάλα φορτία.

 

Και πάλι συγχαρητήρια!

Είναι φανταστική λύση. Άραγε υπάρχει χώρος πίσω από πρίζες σούκο μέσα στο ηλεκτρολογικό κουτί της πρίζα? Στο βιντεάκι φαίνεται κάπως πιο βαθύ το κουτί. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 15/12/2017 - 12:00


#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 12:18

Έχει πολύ μικρές διαστάσεις. Αλλά ακόμα και να μην έχει επαρκή χώρο, το σκάβεις λίγο. Δεν είναι τίποτα.

 

Συνημμένο αρχείο  fibaro.PNG   35,06KB   217 λήψεις

 

 

https://www.fibaro.c...ducts/switches/

 

Edit: Αν σκέφτεσαι την υλοποίηση του θερμοσίφωνα, το παραπάνω αντικαθιστά τον σούκο ρευματοδότη + ρευματολήπτη + Elgato


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 15/12/2017 - 12:23

Big things have small beginnings

#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 12:56

Έχει πολύ μικρές διαστάσεις. Αλλά ακόμα και να μην έχει επαρκή χώρο, το σκάβεις λίγο. Δεν είναι τίποτα.

 

attachicon.giffibaro.PNG

 

 

https://www.fibaro.c...ducts/switches/

 

Edit: Αν σκέφτεσαι την υλοποίηση του θερμοσίφωνα, το παραπάνω αντικαθιστά τον σούκο ρευματοδότη + ρευματολήπτη + Elgato

Ναι το κατάλαβα. Και μπράβο και στο παλικάρι που έκανε τα σχέδια. Εντελώς συμπτωματικά έκανα σήμερα και εγώ το ίδιο πράγμα με ένα Sonoff + ρελέ ισχύως. Δεν έχω Homekit (για την ώρα) αλλά έχω remote έλεγχο. 

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_6627.jpg   167,22KB   200 λήψεις

 

Αν το ψάξω λίγο παραπάνω, το Sonoff αλλάζει firmware και παίρνει custom το οποίο μιλάει με Homebridge. Απλά χάνεις εντελώς τη δυνατότητα να επιστρέψεις στο μαμίσιο firmware και για την ώρα αξιολογώ τα υπερ και τα κατά. 



#8   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 13:43


Για όσους κοιτάνε το single switch της Fibaro εχω εντοπισει τα εξής θεματάκια που χρειάζονται προσοχή:

α) Τα specifications δείχνουν ότι  είναι σχεδιασμένο για φορτία με μέγιστη κατανάλωση περίπου 1750W-1850W , άρα δεν θα αντέξει βαριά φορτία (πχ θερμοπομπούς στα 2000W)  

Power supply: 100-240V AC, 50/60 Hz Supported load types: Resistive and incandescent Rated load current: 8A - continuous load

 

β)Το σχηματικό σύνδεσης, δείχνει να απαιτεί ουδέτερο. Οι πριζες έχουν ουδέτερο, αλλά οι διακόπτες δεν έχουν πάντα. Ας το δει και κάποιος πιο ειδικός να μας πει την άποψη του. 

 

Συνημμένο αρχείο  WallSwitch.png   32,49KB   187 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 15/12/2017 - 13:45


#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 13:53

Για όσους κοιτάνε το single switch της Fibaro εχω εντοπισει τα εξής θεματάκια που χρειάζονται προσοχή:

α) Τα specifications δείχνουν ότι  είναι σχεδιασμένο για φορτία με μέγιστη κατανάλωση περίπου 1750W-1850W , άρα δεν θα αντέξει βαριά φορτία (πχ θερμοπομπούς στα 2000W)  

Power supply: 100-240V AC, 50/60 Hz Supported load types: Resistive and incandescent Rated load current: 8A - continuous load

 

β)Το σχηματικό σύνδεσης, δείχνει να απαιτεί ουδέτερο. Οι πριζες έχουν ουδέτερο, αλλά οι διακόπτες δεν έχουν πάντα. Ας το δει και κάποιος πιο ειδικός να μας πει την άποψη του. 

 

attachicon.gifWallSwitch.png

Γι΄αυτό και στο project του Θερμοσίφωνα δεν αντικαθιστά το ρελέ ισχύος αλλά όλα τα υπόλοιπα.

Τον ουδέτερο τον χρειάζεται όπως και να έχει διότι είναι από μόνο του stand alone συσκευή. Στην πραγματικότητα είναι ένα έξυπνο ρελέ, με τους περιορισμούς στην ισχύ που ανέφερες.

Αν δεν κλείσει το κύκλωμα δεν θα λειτουργεί.

Στην σπάνια περίπτωση που δεν υπάρχει ο ουδέτερος, θα πρέπει να τον "τραβήξεις" από το αντίστοιχο κουτί.

 

Πληροφοριακά, το Double wall Switch δεν είναι Homekit Compatible


Big things have small beginnings

#10   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2017 - 13:56

Γι΄αυτό και στο project του Θερμοσίφωνα δεν αντικαθιστά το ρελέ ισχύος αλλά όλα τα υπόλοιπα.

Τον ουδέτερο τον χρειάζεται όπως και να έχει διότι είναι από μόνο του stand alone συσκευή. Στην πραγματικότητα είναι ένα έξυπνο ρελέ, με τους περιορισμούς στην ισχύ που ανέφερες.

Αν δεν κλείσει το κύκλωμα δεν θα λειτουργεί.

Στην σπάνια περίπτωση που δεν υπάρχει ο ουδέτερος, θα πρέπει να τον "τραβήξεις" από το αντίστοιχο κουτί.

 

Πληροφοριακά, το Double wall Switch δεν είναι Homekit Compatible

Ναι, δεν το έγραψα για το project του Θερμοσίφωνα, εκεί μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του σε συνδιασμό με ένα ρελέ ισχύως. Περισσότερο για όσους θελήσουν να το ενσωματώσουν σε πρίζες ή/και διακόπτες, εκεί θέλει προσοχή. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 15/12/2017 - 13:56


#11   toubos

toubos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 19:59

Συγχαρητήρια! Άψογη υλοποίηση και ανάλυση.

Ακριβώς έτσι το έχω φτιάξει και γω διότι είχα χώρο πίσω από τον πίνακα.

Αν το ξανάφτιαχνα από την αρχή και καθαρά για λόγους ευταξίας, αντί για το Elgato θα χρησιμοποιούσα το Single Switch της Fibaro όπως στο video.



Πριν από την Homekit υλοποίηση, είχα από πριν ένα αναλογικό Χρονικό ρελέ πάνω στο Ρελέ ισχύος του θερμοσίφωνα.

Χωρίς να αλλάζει τίποτα από τα παραπάνω, αντί για φις σούκο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ένα από διπολικό φις μόνο και μόνο για εξοικονόμηση χώρου.Άλλωστε εκεί δεν παίζουν μεγάλα φορτία.

Και πάλι συγχαρητήρια!

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Το Single Switch της Fibaro χρειάζεται κάποιο hub για να συνδεθεί με το homekit ή έχει wifi?

#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 20:23

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Το Single Switch της Fibaro χρειάζεται κάποιο hub για να συνδεθεί με το homekit ή έχει wifi?

Τίποτα από τα δύο. Είναι stand alone. Χρησιμοποιεί Bluetooth low energy.

 

Link


Big things have small beginnings

#13   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 15/12/2017 - 20:35

Τίποτα από τα δύο. Είναι stand alone. Χρησιμοποιεί Bluetooth low energy.

 

Link

Τα Single Switch της Fibaro  τα αγοραζουμε απο Ελλαδα ή μονο απο εξω; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/12/2017 - 22:34

Σε λίγο καιρό και από Ελλάδα καθώς θα ανοίξει επίσημη αντιπροσωπεία.

 

Προς το παρόν μόνο απ έξω.



#15   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 16/12/2017 - 12:49

η αληθεια ειναι οτι ψηθηκα με το fibaro... αλλα ειμαι ασχετος και ηλεκτρολογικα. ειναι ευκολο για οποιονδηποτε ηλεκτρολογο να το κανει ή εχετε καποιον να προτεινετε με pm φυσικα. και αν μπορει οποιοσδηποτε θελει σχεδιο?

 

ευχαριστω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)