Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/12/2018 - 21:55

Καλησπέρα. Μετά την αναβάθμιση του ipad σε 12.1 έκδοση εχω πρόβλημα με το Fibaro γιατί δεν το ενεργοποιεί κάποιες φορές ή μερικές δεν το σβήνει....

Καμιά ιδέα?



#182   tigar

tigar

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2019 - 15:44

Τίποτα από τα δύο. Είναι stand alone. Χρησιμοποιεί Bluetooth low energy.

Link



#183   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 19/05/2019 - 18:08

Τον έχω φτιάξει εδώ και καιρό αλλά άργησα να τον ανεβάσω:

 

 

 

Θερμή παράκληση να μην δοκιμάζεται κατασκευές με ρεύμα αν δεν έχετε γνώσεις.Το ρεύμα είναι αόρατος και δεινός εκτελεστής.

Οποιος θέλει να του το φτιάξω ας στείλει ΠΜ.



#184   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/05/2019 - 18:46

Πες μας λίγο παραπάνω τι κοστίζει από άποψη υλικών , συνδέεται με το ρουτερ του σπιτιού ;

Μπορεί να ανοίξει και να κλείσει με το κινητό εκτος σπιτιού ;

Τα 26 λεπτά είναι τυχαία ; Ή έχουν σχέση με τον συγκεκριμένο θερμοσίφωνα ;


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#185   cor

cor

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2019 - 19:18

Ολα τα υλικά περιπου 40-50 ευρω για μένα τουλάχιστον(εξαρτάται απο της μαρκες που θα επιλέξει κάποιος).Αποψη μου μιας και είμαι ηλεκτρολόγος-μηχανικός,το σύστημα είναι απο τα πιο ασφαλή μιας και έδωσα μεγάλη λεπτομέρεια στο ενδεχόμενο μαλ@@ιας,γιαυτό και όπως έχω τονίσει παλιότερα θεωρό must το φυσικό χρονικό.

Είδη αναφέρω επεξύγηση στο βίντεο.μπορείς να βάλεις οτι χρόνο θες αλλά μονο απο τον φυσικό χρονοδιακόπτη που υπάρχει στον πίνακα.26 λεπτά είναι πολύ καλά για μένα τουλάχιστον.

Απλά κατεβάζει το app για το σονοφ στο κινητό σου και ρυθμίζεις απο το κινητό καποιους κωδικούς.Μετά το χρονικό,το τελευταίο φαρδύ κουτι ράγας έχει μέσα ένα self inching σονοφ.



#186   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/05/2019 - 21:41

παίδες για οποιον πιάνουν τα χέρια του, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό εδώ: https://github.com/R...homekit-devices

 

Εν ολίγοις, αφαιρείς το original firmware του sonoff και βάζεις αυτό που θα βρεις στην παραπάνω σελίδα. Το αποτέλεσμα είναι το sonoff να μετατρέπεται σε homekit συμβατό διακόπτη. Το original app της Sonoff δεν θα παίζει, επομένως χρειάζεται ένα Apple TV για remote έλεγχο. 

 

Το θεωρώ αρκετά καλή λύση για όποιον έχει επενδύσει σε Apple TV. Το ίδιο firmware μπορεί να χρησημοποιηθεί και σε άλλες συσκευές που έχουν το esp8266 chip.  



#187   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 19/05/2019 - 21:57

Έχω φλασαρι 4-5 Sonoff Basic & 1sv και πάνε μπάλα στο HomeKit.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#188   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 19/05/2019 - 23:26

Μου αρέσουν οι απόψεις σας.Τον έχω κάνει με ποικίλους τρόπους τον αυτοματισμό ,αλλά αυτός είναι απο τους καλύτερους.Το κακό με το sonoff basic είναι οτι πρεπει να τον ρυθμιζεις ποτε θα ανάβει κατι σαν ξυπνητήρι δυλαδή.Προσωπικά γουστάρω να αναβω τον θερμοσίφωνα όποτε θέλω εγω.Και για αυτών τον λόγο το σονοφ self inching κάνει αυτο που θέλω και δεν μπαίνω στην διαδικασία να ρυθμίζω συνέχεια την ώρα στο σονοφ.Ναι μπορεί να βάλεις και άλλο firmware στο σονοφ αλλά τιποτα δεν είναι απλό.Πρέπει να φας χρόνο και γενικά να ασχοληθείς.Εχωδει αυτοματισμους θερμοσίφωνα μόνο με σονοφ και ρελε.Αν για κάποιο λόγο κολλήσουν οι servers απο το app (υπολογηστές ειναι και πολλά γίνονται) τότε υπάρχει δυνατότητα να είναι ανοιχτός ο θερμοσίφωνας.Θα μου πει κάποιος ενταξει αυτό μια στο τόσο μπορεί να γίνει.Με το φυσικό χρονικό απο την στιγμή που πατήσεις το μπουτον απο το app οτι και να γίνει,ο θερμ θα κλείσει σε πχ σε  26 λεπτα που του έχω ορίσει.

έχω βάλει το app και στα κινητά των γονιών μου και τους έχω ταράξει στο δούλεμα<<είχατε και στο χωρίο σας τέτοια,που θέλετε να ανάβετε τον θερμοσίφωνα με το κινητό>>.

Επίσης να αναφέρω οτι αν είσαι σπιτι και τον ανάβεις από το μπουτόν(το κοκκινο με το λαμπακι του βιντεο) τότε αυτός πάλυ θα κλείσει μετα απο πχ 26 λεπτά ή άλλο χρονο που έχουμε ορίσει στο χρονικό ή επίσης πατόντας το πρασσινο μπουτόν μπορούμε να παρακάμψουμε τον χρόνο των 26 λεπτών και να το κλείσουμε π.χ στο 10λεπτο.

Πάντα μου αρέσει να έχω πολλές επιλογές.

 

Φυσικά υπάρχει και ο παλιός κλασσικός τρόπος με την 20σαρα ασφάλεια σε περίπτωση που έχει πάθει κατι ο αυτοματισμό ή δεν θέλω να τον χρησιμοποιήσω.



#189   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 05/06/2019 - 19:50

Αλλη μια υλοποίηση αυτοματισμού για τον φίλο και μέλος petervgr

φάγαμε αρκετό χρόνο μιας και μπλέξαμε λίγο με το firmware του σονοφ διότι είχαν κάνει update,αλλά τελικά όλα καλά.Οι δυνατότητες του σονοφ τεράστιες.Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά οι φίλοι μας οι κινέζοι.

τρόποι ελέγχου 3:

Κλασσικός παλιός.

Με μπουτόν και παρεμβολή χρονικού οπότε κλείνει είτε από το μπουτόν είτε μετά το πέρας του χρόνου απο το χρονικό.

Και απο το iphone,tablet ή android.

 

 



#190   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/06/2019 - 21:07

Ευχαριστώ πολύ odisea και από εδώ. Η βοήθεια σου πολύτιμη !!!

Τώρα με τον αυτοματισμό ηρέμησα με την οικογένεια και το ολοήμερο αναμα του θερμοσίφωνα διότι πχ η κόρη αποφάσισε να κάνει μπάνιο το απόγευμα......

Τα καλά νέα ελπίζω να τα δω και στους επόμενους λογαριασμούς της ΔΕΗ.



Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#191   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/06/2019 - 08:35

Είναι πολύ βολικό.



#192   mmarga

mmarga

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Twitter:@maikmarga
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:maikmarga

Δημοσίευση 06/06/2019 - 10:11

Έχω φλασαρι 4-5 Sonoff Basic & 1sv και πάνε μπάλα στο HomeKit.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εαν Μπορούσες να έφτιαχνες εναν Οδηγό για να κάναμε και εμείς την προσπάθεια.



#193   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 06/06/2019 - 10:20

Εαν Μπορούσες να έφτιαχνες εναν Οδηγό για να κάναμε και εμείς την προσπάθεια.


Όταν βρω χρόνο θα φτιάξω ένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#194   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/06/2019 - 17:16

To sonoff basic μπορεί να σεταριστει στο οικία;

Μόνο με ewelink app έχω δει ότι παίζει.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#195   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/06/2019 - 18:02

Πέτρο μην πειράξεις καθόλου απο της ρυθμίσεις το inching και γενικά αυτά που σου είπα γιατ θα έχεις πρόβλημα.Μπορείς να βάλεις και χρονόμετρο αν θες.Οταν το μοιράσεις στα μέλη της οικογένειας σου,να μην παίξουν με της ρυθμίσεις.Καταλαβαίνεις φαντάζομαι.Επισης μπορεί να συνδεθεί με home kit,amazon alexa,






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες