Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 19/12/2017 - 23:14

ειδα το θεμα με το elgato που δεν σηκωνει το θερμοσιφωνα.. δηλαδη αν καποιος εχει μεγαλο θερμοσιφωνα παιζει να μην λειτουργησει? εκανα ερωτηση στη fibaro μεχρι ποσα kw αντεχει. μηπως καποιος απο εδω ξερει?



#47   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2017 - 23:46

Τελικά μάλλον βρήκα το πρόβλημα.
το Elgato Eve αντέξει μέχρι 2,5 kW και ο δικός μου θερμοσύφωνας είναι παραπάνω...


Να γιατί σύνδεσες το Elgato κατ´ευθείαν στο θερμοσίφωνα; Πάλι καλά που δεν το έκαψες.
Δες πιο καλά τον οδηγό.

ειδα το θεμα με το elgato που δεν σηκωνει το θερμοσιφωνα.. δηλαδη αν καποιος εχει μεγαλο θερμοσιφωνα παιζει να μην λειτουργησει? εκανα ερωτηση στη fibaro μεχρι ποσα kw αντεχει. μηπως καποιος απο εδω ξερει?

Δεν μας νοιάζει στην περίπτωση μας το φορτίο που σηκώνει. Ας είναι και μόλις 100Watts που λέει ο λόγος.
Το Elgato/Fibaro το μόνο που κάνει είναι να οδηγεί το ρελέ ισχύος. Εδώ δεν υπάρχουν απαιτήσεις φορτίου. Τα φορτία τα δέχεται εξ´ολοκλήρου το ρελέ.
Big things have small beginnings

#48   afotiadis

afotiadis

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@afotiadis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:afotiadis

Δημοσίευση 20/12/2017 - 06:22

Να γιατί σύνδεσες το Elgato κατ´ευθείαν στο θερμοσίφωνα; Πάλι καλά που δεν το έκαψες.
Δες πιο καλά τον οδηγό.

Δεν μας νοιάζει στην περίπτωση μας το φορτίο που σηκώνει. Ας είναι και μόλις 100Watts που λέει ο λόγος.
Το Elgato/Fibaro το μόνο που κάνει είναι να οδηγεί το ρελέ ισχύος. Εδώ δεν υπάρχουν απαιτήσεις φορτίου. Τα φορτία τα δέχεται εξ´ολοκλήρου το ρελέ.

γιατί αμα γίνονταν απευθείας θα ήταν εκτος από εύκολο και γρηγορο :)

θα μπορούσε να το κάνει ο καθένας απλα κ εύκολα ;)



#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2017 - 10:20

γιατί αμα γίνονταν απευθείας θα ήταν εκτος από εύκολο και γρηγορο :)

θα μπορούσε να το κάνει ο καθένας απλα κ εύκολα ;)

Καλημέρα!

Δεν είναι τυχαίο που δεν αναφέρθηκε καθόλου αυτή η συνδεσμολογία στο νήμα. Ακόμα και αν το Elgato "σήκωνε" 4.000W θα έπρεπε να αλλάξει όλη η καλωδίωση: 

Η πρίζα σούκο θα έπρεπε να φέρει μονόκλωνο καλώδιο των 4mm και το καλώδιο να ασφαλιστεί σε ασφάλεια 25A. Επίσης το καλώδιο μετά το Elgato θα έπρεπε να είναι και αυτό 4mm.

Μόνο και μόνο που δεν σου έπεσε η ασφάλεια με την συνδεσμολογία που έκανες, υποδηλώνει πως δεν ασφάλισες την φάση που πάει στην σούκο.

Αν το Elgato δεν άνοιγε το κύκλωμα από μόνο του (λόγω υπερφόρτωσης) μετά από 4sec όπως ανέφερες και χωρίς να υπερβάλλω, θα έπαιρνε φωτιά ο πίνακας σου.

 

Ο μόνος λόγος που το θίγω, είναι για να μην γίνω ηθικός αυτουργός σε κάποιο σοβαρό ατύχημα που μπορεί να συμβεί σε κάποιο αναγνώστη και το έχω και βάρος στην ψυχή μου  :)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 20/12/2017 - 10:22

Big things have small beginnings

#50   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/12/2017 - 16:20

Τελικά μάλλον βρήκα το πρόβλημα.

το Elgato Eve αντέξει μέχρι 2,5 kW και ο δικός μου θερμοσύφωνας είναι παραπάνω...

όπως πολύ σωστά είπε και ο vrachamis, αυτό που έκανες είναι εντελώς λάθος!

Μην πω και εγκληματικό!

 

Το ότι απλά σου έπεσε η ασφάλεια είναι τύχη!

Χαλαρά θα μπορούσες να είχες πάρει φωτιά!
Δες καλύτερα το σχέδιο!

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε....



#51   afotiadis

afotiadis

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@afotiadis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:afotiadis

Δημοσίευση 20/12/2017 - 17:00

Καλημέρα!
Δεν είναι τυχαίο που δεν αναφέρθηκε καθόλου αυτή η συνδεσμολογία στο νήμα. Ακόμα και αν το Elgato "σήκωνε" 4.000W θα έπρεπε να αλλάξει όλη η καλωδίωση:
Η πρίζα σούκο θα έπρεπε να φέρει μονόκλωνο καλώδιο των 4mm και το καλώδιο να ασφαλιστεί σε ασφάλεια 25A. Επίσης το καλώδιο μετά το Elgato θα έπρεπε να είναι και αυτό 4mm.
Μόνο και μόνο που δεν σου έπεσε η ασφάλεια με την συνδεσμολογία που έκανες, υποδηλώνει πως δεν ασφάλισες την φάση που πάει στην σούκο.
Αν το Elgato δεν άνοιγε το κύκλωμα από μόνο του (λόγω υπερφόρτωσης) μετά από 4sec όπως ανέφερες και χωρίς να υπερβάλλω, θα έπαιρνε φωτιά ο πίνακας σου.

Ο μόνος λόγος που το θίγω, είναι για να μην γίνω ηθικός αυτουργός σε κάποιο σοβαρό ατύχημα που μπορεί να συμβεί σε κάποιο αναγνώστη και το έχω και βάρος στην ψυχή μου :)


Ηρεμισε φιλε μου ! Δεν το εβαλα στην απλή ! Εκανα το καλώδιο του θερμοσίφωνα πρίζα κ το εβαλα εκεί !
Είπαμε να είμαστε προσεκτικοί αλλα εσύ τα παραλες ! Σιγά μην έβαζα κ φωτιά το εργοστάσιο της ΔΕΗ

#52   Six4Two

Six4Two

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 21/12/2017 - 16:45

Αγαπητέ συμφορουμίτη και πραγματικά αξιότατο μέλος/mod αυτού του φόρουμ φίλε vrachami, θέλω λίγο τα φώτα σου.

Ο δικός μου ηλεκτρικός θερμοσίμφωνας έχει ώς εξής:

4597bf57a9f67b18242740f5a8f57850.jpg

c0a9e6642aa403af9dba5642f83e038d.jpg

Αν και έχω αγορασμένο το elgato, μόλις αγόρασα το fibaro, μιας και κατάλαβα ότι με το fibaro δεν θα χρειαστώ τίποτα άλλο παρά μόνο το μικρό αυτό εργαλειάκι.

Έκανα το λάθος και το αγόρασα πρίν καν πάρω τη συμβουλή σου.
Θα κάνει στη δικιά μου μπρίζα? Θα μπορώ να τον ανάβω ΚΑΙ χειροκίνητα? Άν τον ξεχάσω στο homekit ανοιχτό, θα μπορώ να δώ το κόκκινο λαμπάκι ότι ανάβει για να θυμηθώ να το κλείσω?

Λίγο τα φώτα σου και τις συμβουλές σου.

Και επι ευκαιρίας, θέλω να σε ευχαριστήσω ρε φίλε που απλά υπάρχεις !!!!

Πραγματικά διαβάζω διάφορα στο φόρουμ και μου άνοιξες τα μάτια σε πολλά θέματα !



Sent from my iPhone using Tapatalk

#53   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2017 - 23:14

Σ´ευχαριστώ πολύ... το εκτιμώ!

Στην περίπτωση σου ακόμα και να χωρούσε το Fibaro, εξακολουθείς να χρειάζεσαι το ρελέ ισχύος, μιας και το fibaro δεν σηκώνει τα φορτία που απαιτεί ένας θερμοσίφωνας. (Βλέπε post #6)

Έχεις λοιπόν πρόβλημα χώρου το οποίο όχι μόνο μπορούμε να λύσουμε εύκολα, αλλά και να βελτιώσουμε την ασφάλεια & την αισθητική του, λόγω του ότι ο εικονιζόμενος διακόπτης θεωρείται απαρχαιωμένος.
Θα αγοράσεις λοιπόν έναν εξωτερικό ηλεκτρολογικό πίνακα 4-5 θέσεων, ο οποίος είναι πολύ μικρός (ελαφρά μεγαλύτερος από την παλάμη σου), πάμφθηνος και αισθητικά όμορφος.

https://www.skroutz....ακας εξωτερικος

Επίσης θα αγοράσεις ένα ρελέ ισχύος ράγας, ένα διπλό διακόπτη ράγας, έναν ασφαλειοδιακόπτη ράγας και μια ενδεικτική λυχνία ράγας. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω ποια τεχνικά χαρακτηριστικά θα έχουν ακριβώς, διότι δεν μπορώ να ξέρω από που έρχονται τα εικονιζόμενα καλώδια και πως ασφαλίζονται.

Όλα αυτά, συμπεριλαμβανομένου και του fibaro, θα τοποθετηθούν μέσα στον μίνι πίνακα και αυτός με την σειρά του επιτοίχια, ακριβώς στο σημείο που είναι ο εικονιζόμενος διακόπτης, τον οποίο θα χιλιο~ευχαριστήσεις για τις μέχρι σήμερα υπηρεσίες του και μετά θα τον πετάξεις στα σκουπίδια. :)

Ο ηλεκτρολόγος θα σου κάνει την εργασία ( περίπου 30’ ), όπως και θα αποφασίσει για τα τεχνικά χαρακτηριστικά των παραπάνω.
Big things have small beginnings

#54   dzorbis

dzorbis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2017 - 11:46

εκτος απο θερμοσιφωνα μπορουμε να ελεγχουμε και αλλες συσκευες?



#55   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 27/12/2017 - 12:47

εκτος απο θερμοσιφωνα μπορουμε να ελεγχουμε και αλλες συσκευες?

Φυσικά και μπορείς να ελεγξεις οτι γουστάρεις...αρκεί να υπάρχουν και τα κατάλληλα μέτρα προστασίας !



#56   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2018 - 22:39

νομίζω το κομμάτι του ελέγχου έχει συζητηθεί και έχουμε βρει αρκετά καλές λύσεις.

 

Αλλά για να ειναι πραγματικά smart ένας θερμοσίφωνας, θα έπρεπε να μπορούσαμε να γνωρίζουμε τη θερμοκρασία του νερού στο καζάνι του. 

 

καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε αισθητήριο θερμοκρασίας σε ηλιακό θερμοσίφωνα υπάρχει?

 

Το κομμάτι μέτρησης, και εισαγωγής της θερμοκρασίας στο homekit το έχω έτοιμο με τη βοήθεια Αrduino - Raspberry - homebridge. 

 

το αισθητήριο που χρησιμοποιώ είναι το DS18B20 (https://www.sparkfun.com/products/245)



#57   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/01/2018 - 19:37

Θέλω να προχωρήσω και εγώ σε υλοποίηση για τον θερμοσίφωνα. Ανεβάζω φώτο του πίνακα. https://ibb.co/mWH9XG

 

Ο χώρος περιορισμένος...

Τι θα αγοράσω στο σύνολο?

1.Fibaro switch (link αγοράς)

2.Ρελέ ισχύος ράγας (link αγοράς)

3.?

 

Οποια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη....



#58   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/01/2018 - 23:18

Θέλω να προχωρήσω και εγώ σε υλοποίηση για τον θερμοσίφωνα. Ανεβάζω φώτο του πίνακα. https://ibb.co/mWH9XG

 

Ο χώρος περιορισμένος...

Τι θα αγοράσω στο σύνολο?

1.Fibaro switch (link αγοράς)

2.Ρελέ ισχύος ράγας (link αγοράς)

3.?

 

Οποια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη....

Φίλε μου έγω Αρχικά θα έκανα το εξής: Θα έπαιρνα ενα χρονικά timer (με εύρος από (1m -1h  η παραπάνω) ,ενα ρελέ ράγας 25 αμπερ,ενα μπουτόν ράγας και έτσι όταν θέλω να ανοίξω τον θερμοσύφωνα,θα πηγαίνω θα πατάω το μπουτόν και o timer θα αρχίζει να μετράει χρόνο πχ 20 λεπτα που θα του έχουμε ορίσει εμείς ασ πουμε(η όσο χρόνο θέει ο καθενας αν και 20 είναι μια χαρά).Οταν περάσουν τα 20 λεπτά , αυτός θα κλείσει μόνος του.Αυτο είναι πολύ σημαντικό γιατί όλοι έχει τύχει να ξεχάσουμε το θερμοσήφωνα πχ απο το πρωϊ μέχρι το βράδυ.

Το πάνω ήταν το χειροκίνητο κομμάτι.Για να το κάνω και αυτόματο  εγώ θα κόουτσαρα το sonoff που είναι ευρέως γνωστό και επειδή πολλοί θα πουν οτι είναι κινέζικό,έχω να παραθέσω οτι είναι απο τα καλά κινέζικα και πολύ αξιόπιστο και φθυνό γύρο στα 5 ευρώ.

Ετσι πλέων μπορώ με την προσθήκη και του sonoff μπορώ να ανοίξω τον θερμοσΙφωνα 20 λεπτά πριν φίγω απο την δουειά για το σπίτι και μπορώ να τον κλείσω είτε μόνος μου πάλυ από το app του σονοφ,είτε απο το μπουτόν που έχει το sonoff.Επίσης ο θερμοσίφωνας θα κλείσει μετά απο τον χρόνο που έχουμε ορίσει εμείς(πχ 20 λεπτα) από την στιγμή που τον ανοίξουμε είτε απο το app είτε απο το φυσικό μπουτόν.Αυτό είναι πολυ πολύ σημαντικό γιατι αν δεν δουλευει το app απο τους servers τότε τι γείνεται?Η αν τον έχουμε ανοίξει απο το φυσικό μπουτόν και τον ξεχάσουμε?Γιαυτό λοιπών συνιστώ και timer delay off για να είμαστε super καλυμενοι.



#59   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/01/2018 - 23:22

βέβαια δεν ξέρω αν χωράει το σόνοφ μέσα γιατι ο πίνακας φαίνεται πλήρης.Βλέπω 2 γενικες ασφάλειες(στρογγυλές) ή μου φαίνεται?3 δεν πρέπει να είναι?



#60   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 07/01/2018 - 01:25

Odisea για το λόγο αυτό θέλω να βάλω τον Fibaro switch!!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες