Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone X χωρίς ΦΠΑ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2018 - 23:01

 

 

Αν μπορείς να τις περάσεις στα έξοδα, θα πάρεις το ΦΠΑ πίσω στην περιοδική δήλωση στο τέλος του τριμήνου κανονικά.

Φυσικα,αλλα πες του  ,οτι δεν προκειτε να παρει χρηματα στο χερι,απλως αφαιρειται απο το ποσο φπα που ειναι κανονικα να πληρωσει στο τελος του τριμηνου.

Για παραδειγμα εστω οτι εχεις μια επιχειρηση και μεσα στο τριμηνο εχεις κανει τοσες πωλησεις (εχεις κοψει εσυ δηλ.τιμολογια στους πελατες σου),και αθροιστικα το φπα αυτων ειναι 1000ευρω.

Εστω τωρα οτι εχεις κανει σε αυτο το διαστημα αγορες (εχεις παρει εσυ δηλ. τιμολογια απο αλλες επιχειρησεις) και το φπα αυτων ειναι 700ευρω,θα ειναι πληρωσεις στο τελος τριμηνου (φπα πωλησεων -φπα αγορων )δηλαδη 300ευρω . 
Η μια  επιπλεον αγορα που θα αποφασισεις να κανεις , που θα εχει  πχ φπα 200 ,απλως θα προστεθει στο φπα αγορων και αντι να πληρωσεις 300 θα πληρωσεις 100.
(Ακομη και το αντιστροφο να συμβει,δηλαδη οι πωλησεις να ηταν λιγοτερες απο τις αγορες,και να βγει χρεωστικο,δηλαδη -100ευρω.Μην περιμενεις παλι να σου δωσει χρηματα πισω η εφορια,απλα θα στα συμψηφισει στο επομενο τριμηνο.)




 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Konstantinos1971

Konstantinos1971

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2018 - 15:09

Μην το κουράζεται πολύ   μπείτε εδώ και διαβάστε τον Νόμο.

 

http://www.epixeiro.gr/article/65043

 

 

https://www.taxheave...r/view/id/27089


Τελευταία επεξεργασία από: Konstantinos1971, 14/02/2018 - 15:10


#33   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/02/2018 - 15:41

Μάλλον εσύ πήγες σε κάποιο από τα λίγα τυπικά, μιας και σε τόσες σελίδες τόπικ είναι το μοναδικό που αναφέρεται να κόβει τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ

Κι εγώ αγόρασα από σκρουντζομάγαζο MacBook Pro (παραλαμβάνω αύριο) χωρίς ΦΠΑ, εννοείται στην αρχική τιμή που έγραφε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 14/02/2018 - 15:42


#34   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/02/2018 - 15:44

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία αγοράς iPhone X κι διαβάζω που λέτε για απαλλαγή ΦΠΑ με τιμολόγιο! Ο πατέρας μου έχει ιδρύσει μία επιχείρηση στη Βουλγαρία... μπορώ να πάω πλαίσιο πχ, να μου κόψουν τιμολόγιο και να γλυτώσω ΦΠΑ;

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να το πάρεις χωρίς ΦΠΑ όχι με την παρούσα ΠΟΛ αλλά λόγω ενδοκοινοτικών συναλλαγών


Sent from my iPhone using Tapatalk

#35   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/02/2018 - 15:51

Ρε παιδιά παίζει να πάρεις το κινητό και να πληρώσεις το ΦΠΑ απευθείας και μετά να το πάρει πίσω η εταιρεία; Διότι ένας φίλος μου είπε αν πάρω κινητό να το κόψω στο ΑΦΜ του το τιμολόγιο για να γλιτώσει κάτι από την εφορία! Εγώ μπλέκω πουθενά ; Να τον κάνω την εξυπηρέτηση; Κερδίζω κάτι εγώ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατ αρχήν να ξέρεις ότι από 1/8/2018 είναι φορολογική παράβαση να κόβονται τιμολόγια με ΦΠΑ για τις συσκευές που αναφέρονται στην ΠΟΛ οπότε δεν θα αναγνωριστεί η δαπάνη και δεν θα συμψηφιστεί ο ΦΠΑ

Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 14/02/2018 - 15:52


#36   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/02/2018 - 18:08

ΠΟΛ.1150/29.9.2017

 

...

 

Β. Πεδίο εφαρμογής των νέων διατάξεων

1. Οι διατάξεις των παρ. 5 και 6 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α. εφαρμόζονται και τα φορολογικά στοιχεία δεν επιβαρύνονται με Φ.Π.Α., εάν ισχύουν αθροιστικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α) Αφορούν αγαθά που παραδίδονται μεμονωμένα ή ως ενιαίο σύνολο, τα οποία κατατάσσονται στους κατωτέρω κωδικούς του Κοινού Δασμολογίου της Ε.Ε. (Συνδυασμένη Ονοματολογία - Σ.Ο., καν. 2658/87 του Συμβουλίου, όπως ισχύει για το 2017 με τον εκτελεστικό κανονισμό 1821/2016/6.10.2016):

- Κινητά τηλέφωνα: «85171200».

- Κονσόλες για παιχνίδια: «95045000».

- Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές: «84713000».

β) Ο αντισυμβαλλόμενος είναι υποκείμενος στο φόρο με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών του.

γ) Αφορούν παραδόσεις αγαθών που έχουν τόπο φορολογίας το εσωτερικό της Χώρας και δεν απαλλάσσονται ή δεν επιβαρύνονται με Φ.Π.Α. βάσει λοιπών διατάξεων του Κώδικα Φ.Π.Α..


Για τις παραδόσεις αγαθών που δεν πληρούνται οι ανωτέρω προϋποθέσεις θα εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις.

 

...

 

https://www.taxheave...r/view/id/27089


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 14/02/2018 - 18:10





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες