Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Νέα διαδικασία για την ακύρωση αιτημάτων φορητότητας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/06/2018 - 08:06

Εφόσον η απόφαση αλλαγής γίνεται άμεσα ορατή στον νυν παροχο, αυτός έχει όλο το χρόνο να κάνει αντιπροσφορά. Όλες οι εταιρίες έρχονται σε αυτή τη θέση και λογικά θα πρέπει να το σεβονται όλες (αλλιώς θα μιλάνε οι δικηγόροι!). Άρα συμφέρει τον καταναλωτή και τον γλυτώνει από ταχύτατες διεκπεραιώσεις που τον δένουν και δεν του επιτρέπουν να δεχτεί τυχόν καλύτερη αντιπροσφορά.

πως θα είναι ορατή στον νυν παροχο ?

 

H αίτηση φορητότητας προωθείται στον υφιστάμενο πάροχο μετά την πάροδο των 14 ημερών, οπότε και ξεκινά η διαδικασία υλοποίησής της



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2018 - 14:54

Έρχομαι λοιπόν εγώ με το φτωχό μου το μυαλό και λέω το εξής: αφού όλοι αυτοί (πάροχοι, ελεγκτικοί μηχανισμοί, κράτος κλπ) εργάζονται συνεχώς με γνώμονα μόνο το όφελος το δικό τους, δημιουργόντας με τον ένα η τον άλλο τρόπο συνθήκες 'trust'  'καρτέλ' η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, τότε και εμείς σαν συνηδειτοποιειμένοι καταναλωτές οφείλουμε να κοιτάξουμε το δικό μας όφελος. Και συνεχίζω το συλλογισμό μου: Αφού μόλις πρόσφατα οι χρεώσεις από και πρός κάθε Ευρωπαικό αριθμό απέκτησαν σταθερή χρέωση και με την περιαγωγή να είναι πλέον και επισήμως παρελθόν, τότε για ποιό λόγο να μην εκμεταλλευτώ μια σύνδεση κινητής που θα επισυναφθεί σε μια ευρωπαική χώρα της επιλογής μου (Αγγλία-Γερμανία-Ιταλία κλπ) που να με συμφέρουν οι όροι τις (χαμηλό πάγιο+συσκευή) και να κάνω χρήση αυτής εντός Ελλαδιστάν??? Λέω εγώ τώρα.....



#33   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 08/06/2018 - 20:30

Έρχομαι λοιπόν εγώ με το φτωχό μου το μυαλό και λέω το εξής: αφού όλοι αυτοί (πάροχοι, ελεγκτικοί μηχανισμοί, κράτος κλπ) εργάζονται συνεχώς με γνώμονα μόνο το όφελος το δικό τους, δημιουργόντας με τον ένα η τον άλλο τρόπο συνθήκες 'trust'  'καρτέλ' η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε, τότε και εμείς σαν συνηδειτοποιειμένοι καταναλωτές οφείλουμε να κοιτάξουμε το δικό μας όφελος. Και συνεχίζω το συλλογισμό μου: Αφού μόλις πρόσφατα οι χρεώσεις από και πρός κάθε Ευρωπαικό αριθμό απέκτησαν σταθερή χρέωση και με την περιαγωγή να είναι πλέον και επισήμως παρελθόν, τότε για ποιό λόγο να μην εκμεταλλευτώ μια σύνδεση κινητής που θα επισυναφθεί σε μια ευρωπαική χώρα της επιλογής μου (Αγγλία-Γερμανία-Ιταλία κλπ) που να με συμφέρουν οι όροι τις (χαμηλό πάγιο+συσκευή) και να κάνω χρήση αυτής εντός Ελλαδιστάν :huh: Λέω εγώ τώρα.....

Γιατί πολύ απλά το έχουν φροντίσει και αυτό και δεν γίνεται.

Υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις που δεν σε αφήνουν να κάνεις σύμβαση με εταιρεία της Ιταλίας και να ζεις μόνιμα Ελλάδα. 



#34   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 08/06/2018 - 21:39

Δηλαδή με λίγα λόγια, παζάρια τέλος και ότι μας δώσουν θα πούμε ευχαριστώ;
Δεν πείθομαι! Κάποιο παράθυρο θα βρούμε, δεν παίζει τέτοια αλλαγή. Οι τιμές των προγραμμάτων (αρχικές), είναι τουλάχιστον για γέλια!

#35   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2018 - 06:25

Μπορείς να πάρεις προγραμμα κινητού από εταιρεία εξωτερικού αν αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος εκεί.

Όπως πχ έχεις την δυνατότητα να πάρεις το ίδιο λαπτοπ από το εξωτερικό ή από Ελλάδα .
Το ίδιο να συνέβαινε και με τις υπηρεσιες κινητής.

Πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον αν απελευθερωνόταν η αγορά προγραμμάτων κινητών πανευρωπαϊκά.

Θα κλαίγανε πολύ οι εδώ πάροχοι που έχουν κάνει τραστ μεταξύ τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#36   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2018 - 08:40

Εγώ νομίζω θα γίνει το πιο απλό. Θα φύγουν όλοι από τα συμβόλαια στις κάρτες και θα ξανακάνουν κρα να τους ξαναγυρίσουν όλους και πάλι σε συμβόλαια όπως έγινε πριν κάποια χρόνια. Ίσα ίσα σε δουλειά να βρισκομαστε

#37   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2018 - 11:36

Εγώ νομίζω θα γίνει το πιο απλό. Θα φύγουν όλοι από τα συμβόλαια στις κάρτες και θα ξανακάνουν κρα να τους ξαναγυρίσουν όλους και πάλι σε συμβόλαια όπως έγινε πριν κάποια χρόνια. Ίσα ίσα σε δουλειά να βρισκομαστε


Και εγώ όταν τους ζήταγα προσφορά για καλύτερη τιμή στο πρόγραμμα μου και αντ’αυτού μου έδιναν προσφορές για ακριβότερα προγράμματα τους λέω θα με αναγκάσετε να το κάνω κάρτα που είναι και φθηνότερη και μου έλεγαν δεν είναι φθηνότερη...έχει κρυφές χρεώσεις κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 09/06/2018 - 11:38


#38   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2018 - 11:56

Και εγώ όταν τους ζήταγα προσφορά για καλύτερη τιμή στο πρόγραμμα μου και αντ’αυτού μου έδιναν προσφορές για ακριβότερα προγράμματα τους λέω θα με αναγκάσετε να το κάνω κάρτα που είναι και φθηνότερη και μου έλεγαν δεν είναι φθηνότερη...έχει κρυφές χρεώσεις κλπ...


Έχει ένα point αυτό. Στις κάρτες τα λεπτά είναι 3λεπτα. Δηλαδή τα 600 λεπτά που σου δίνουν στην πράξη είναι 200 λεπτά.

#39   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2018 - 17:14

Έχει ένα point αυτό. Στις κάρτες τα λεπτά είναι 3λεπτα. Δηλαδή τα 600 λεπτά που σου δίνουν στην πράξη είναι 200 λεπτά.

Η ελάχιστη κλήση είναι 3λεπτο...δεν χρεώνονται οι μονάδες σε 3λεπτα...
Αν μιλήσεις 2 λεπτα χρώνεσαι για 3 και αν μιλήσεις για 4 χρώνεσαι για 4 όχι για 6!


#40   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/06/2018 - 11:24

Η ελάχιστη κλήση είναι 3λεπτο...δεν χρεώνονται οι μονάδες σε 3λεπτα...
Αν μιλήσεις 2 λεπτα χρώνεσαι για 3 και αν μιλήσεις για 4 χρώνεσαι για 4 όχι για 6!

Επίσης αυτό ισχύει για χρήση σε πακέτα, αν κάνεις χρήση της μονάδων της κάρτας απευθείας η χρέωση είναι ανα δευτερόλεπτο...






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες