Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Οδηγός] LiberiOS: JailBreak iOS 11.0 - 11.1.x


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 16:07

bWwOluY.png

 

 

 

* Στο συγκεκριμένο Release δεν συμπεριλαμβάνεται το Cydia μιας και πρέπει o Saurik να δώσει το Update του, όπως και στο Substrate. Αυτό θεωρητικα θα γίνει τις επόμενες μέρες. Για την ώρα εδώ έχουμε μόνο SSH Access, δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη, συνεχίζετε με δική σας ευθύνη. Patience..

 

Τους τελευταίους μήνες όλο και περισσότεροι αναλώνονται στο "τέλος του JB". Το JB λοιπόν δεν έχει πεθάνει, δεν μας τελείωσε. Ναι, τα πράγματα δεν είναι όπως πρίν. Ναι ομάδες δεν υπάρχουν πια που να ασχολούνται ενεργά με το άθλημα. Όμως όσο υπάρχουν άτομα όπως ο Morpheus φέτος και ο Luca πέρυσι με το "Beta" Yalu, να μετατρέπουν τα όποια Exploits σε ένα λειτουργικό, ολοκληρωμένο(; ) JB, τόσο θα βλέπουμε και το Cydia στις συσκευές μας.

 

O Morpheus λοιπόν βασίστηκε στο Exploit του σωτήρα Ian Beer για να μας δώσει το LiberiOS. Πλέον και εδώ ακολουθείται η γνωστή διαδικασία με το Sideloading του .IPA μέσω του Cydia Impactor, διαδικασία που ξεκίνησε πριν απο περίπου 2 χρόνια με την ομάδα της Pangu. Είναι η εύκολη λύση έλλειψης Untethered, κάτι που πιθανόν να μη ξαναδούμε και ποτέ για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Μιλάμε λοιπόν για Semi-Untethered JB, που αυτό σημαίνει πως μετά απο κάθε Reboot, ή αν μας κλείσει η συσκευή, θα χρειαστεί να τρέξουμε ξανά το LiberiOS για να μπεί ξανά η συσκευή σε JBoken κατάσταση. Συμπεριλαμβάνονται τόσο το iPh X όσο και τα 7S 8, οι "φιλικές συμμετοχές" (a.k.a. iPh 7) που μαρτύρησαν πέρυσι και όλες οι υπόλοιπες 64bit συσκευές.

 

Πρίν συνεχίσουμε, 2 πράγματα γνωστά για τους περισσότερους. Το πιστοποιητικό ελέω Apple έχει διάρκεια 7 ημέρες απο το αρχικό του πέρασμα. Έτσι, μετά και το τέλος των 7 ημερών όπου και θα λήγει, θα χρειαστεί να κάνετε ξανά τη διαδικασία μέσω του Cydia Impactor για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεων. Θεωρητικά αυτό το κομμάτι θα αλλάξει σύντομα με το Update των Extender.

 

* Όσοι έχουν εν/ποιημένο το 2-Factor Authentication θα χρειαστεί να δημιουργήσουν ένα προσωρινό κωδικό που θα χρησιμοποιηθεί παρακάτω (οι υπόλοιποι πάλι τι περιμένετε; ). Αυτό αφού συνδεθούμε με το iD μας στο My Apple iD εδώ. Απο το Security, θα επιλέξουμε το Generate Password στο App-Specific, γράφουμε ο,τι εμείς θέλουμε και το χρησιμοποιήσουμε μετά στο Cydia Impactor.

 

** Πολύ σημαντική προσθήκη εδώ, το μπλοκάρισμα των OTA Updates όπως γινόταν με παλιότερα Tools μερικά χρόνια πίσω, αφού έχει γίνει ήδη αλλαγή στο hosts. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το γνωστό tvOS Profile να μην είναι πλέον απαραίτητο.

 

*** Ακριβώς επειδή όπως είπαμε έχουμε μόνο (προς το παρόν) SSH Access, πρέπει να αλλάξουμε το Password όπως γίνεται κάθε φορά. Χρήστες OSX μέσω Terminal, οι χρήστες Windows μέσω PuTTY. Δίνουμε την παρακάτω εντολή και πατάμε Enter.

/jb/usr/bin/passwd

Στη συνέχεια το νέο Pass.

 

____________

 

 

Ας πάμε στο ψητό..

 

Τρέχουμε το Cydia Impactor (δε χρειάζεται Run As Admin). Θα δούμε το παρακάτω.

 

mx6wjMS.png

 

Drag & Drop μετά το LiberiOS πάνω στο Impactor. Εκεί θα μας ζητηθεί να συνδεθούμε με το iD μας μαζί με το κωδικό. Στο 2ο μήνυμα που θα δούμε επιλέγουμε το ΟΚ. Η όλη διαδικασία εδώ κρατάει μαξ 20".

 

* Προσοχή ξανά σε όσους έχουν το 2-Factor Authentication εν/ποιημένο, μιας και θα πρέπει να δηλώσουν το κωδικό που πήραν μέσα απο το appleid.

 

HVdUnmM.png

 

kHBtzFe.png

 

 

Στις ρυθμίσεις πλέον θα χρειαστεί να πάμε, Γενικά - Διαχ. Συσκευών όπου και θα δούμε με ονομασία του Mail που δηλώσαμε εξ' αρχής. Επιλέγουμε Trusted όπως ακριβώς γινόταν και με τα Pangu/Yalu.

 

Έχοντας κάνει τα παραπάνω βήματα, το LiberiOS είναι έτοιμο προς χρήση (ναι σωστά βλέπεις, δεν έχει Logo στο εικονίδιο ακόμα..). Τρέχουμε το App, πατάμε στο "Do it" και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

 

IOb2YUd.jpg

~ Have fun ~

 

 

 

Cydia Impactor

 

LiberiOS .IPA

 

iOS 11: Compatible Tweaks


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/01/2018 - 20:43
• Update

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/12/2017 - 20:41

Χρονια πολλά Νίκο. δλδ πλέον δεν είναι απαραίτητο το tvOS?Σε μη Jailbreak mode θα έχουμε πρόβλημα?μην φάμε κάνα update στα μούτρα από το πουθενά..



#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 20:56

Το μόνο που κάνει είναι να προσθέτει στο hosts File το 127.0.0.1 mesu.apple.com.

 

Συνεπώς ακόμα και σε μη JBoken κατάσταση δε θα έχεις θέμα.

 

Βέβαια αν θες να είσαι 100% σίγουρος, κρατάς και το tvOS.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/12/2017 - 20:57

Αξίζει να ανέβουμε εμείς που είμαστε στην 10.2 εφόσον αναβαθμιστούν Cydia, κτλ?? Εννοείται πως έχουν κρατηθεί τα SHSH. Είναι σίγουρη η επιτυχία του Future Restore ή να κάτσουμε στ' αυγά μας??



#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 20:59

Να κάτσεις εκεί που είσαι εκτός και αν έχεις σκοπό να πάρεις AW 3 μελλοντικά.

 

Το iOS 11 (και ειδικά μέχρι την 11.1.2 που μπορείς να πας) είναι απλά σκατ@.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/12/2017 - 21:00

Όχι AW δεν με ενδιαφέρει και για την 11.x.x τα ξέρω. Οπότε μένω ως έχει... :)



#7   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/12/2017 - 21:06

Νίκο σε iPhone 7 με 10.1.1 και extra recipe να το πάω στην 11.1.2?εννοείτε έχω κρατήσει SHSH.Δεν μπορώ να το βάλω με τπτ σε JB mode παρα τις τόσες προσπάθειες.



#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2017 - 21:09

Νίκο σε iPhone 7 με 10.1.1 και extra recipe να το πάω στην 11.1.2?εννοείτε έχω κρατήσει SHSH.Δεν μπορώ να το βάλω με τπτ σε JB mode παρα τις τόσες προσπάθειες.

Δεν υπάρχει mode για jb. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις downgrade σε 11.1.2 διότι το εργαλείο δουλεύει μέχρι 6s βάλε το αρχείο σου εδώ https://tsssaver.1conan.com/check.php να δεις τι θα σου βγάλει



#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 21:14

Όχι AW δεν με ενδιαφέρει και για την 11.x.x τα ξέρω. Οπότε μένω ως έχει... :)

Εναλλακτικά αργότερα μπορείς να πας σε 10.3.x.

 

Αφού θα δοθεί και εκεί JB για 64bit.

 

Νίκο σε iPhone 7 με 10.1.1 και extra recipe να το πάω στην 11.1.2?εννοείτε έχω κρατήσει SHSH.Δεν μπορώ να το βάλω με τπτ σε JB mode παρα τις τόσες προσπάθειες.

Εγώ θα έλεγα να μείνεις εκεί που είσαι για την ώρα.

 

Για το extra όπως σου 'χα πει και στο άλλο Topic, θέλει μερικές προσπάθειες για να μπει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   barcelona

barcelona

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 26/12/2017 - 22:37

Καλησπέρα στην παρέα και χρονια πολλά..
Μια ερώτηση είμαι στο 11.2.1 και θέλω να κάνω dongrade σε 11.1.2 με s.s.h μπορώ?
Με iphone 7plus..Thanks

Τελευταία επεξεργασία από: barcelona, 26/12/2017 - 22:41


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/12/2017 - 22:41

Δυστυχώς όχι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   mustardas

mustardas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Twitter:@mustardas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:mustardas

Δημοσίευση 28/12/2017 - 22:42

Καλησπέρα και καλές γιορτές
Θέλω να ρωτήσω αν εκτός από το find my iPhone Πρέπει να απενεργοποιήσω και το passcode lock Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/12/2017 - 23:13

Δε χρειάζεται τίποτα απο τα παραπάνω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/12/2017 - 02:24

Όταν ( αν; ) βγει το update για το Cydia, η διαδικασία για JB θα είναι παρόμοια με αυτή που περιγράφεται σ’ αυτόν οδηγό; Σα «μέσος χρήστης» όπως περιγράφεται και στο πρώτο ποστ μου φαίνεται λίγο περίπλοκη...

Σημειωτέον ότι από JB δεν ξέρω και πολλά, μόνο μια φορά έχω ξανακάνει

#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/12/2017 - 12:06

Θα δοθεί νεο Update στο .IPA όπου και θα το περάσεις ξανά.

 

Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι. Και τώρα το Cydia υπάρχει ήδη, απλά δεν λειτουργεί.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 29/12/2017 - 12:08

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες