Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bluetooth σε αυτοκίνητο για ήχο απο iPhone (όχι κλήσεις, αλλα μουσική)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Six4Two

Six4Two

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 29/12/2017 - 09:05

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα...

 

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι απο το καιρό που αγόρασα το πολυπόθητο iPhone X. Δεν έχει βυσμα για να μπεί το καλώδιο AUX για να μπορέσω να το ενώσω με το αυτοκίνητό μου και να ακούω μουσική απο τα ηχεία του αυτοκινήτου.

 

Εν καιρώ iPhone 6, έβαζα το καλωδιάκι (εφόσον το bluetooth του αυτοκινήτου μου μόνο για κλήσεις δέχετε συνδεσιμότητα) και άκουγα μέσω AUX μουσικούλα απο YouTube.

 

Τώρα πλέον με το νέο iPhone δεν βρίσκω κάτι, ή ακόμα καλύτερα να το θέσω, δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω για να κάνω τη δουλειά μέσω bluetooth και AUX.

 

Λίγο τη βοήθειά σας θα ήθελα.

 

Ευχαριστώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/12/2017 - 10:29

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα...

 

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι απο το καιρό που αγόρασα το πολυπόθητο iPhone X. Δεν έχει βυσμα για να μπεί το καλώδιο AUX για να μπορέσω να το ενώσω με το αυτοκίνητό μου και να ακούω μουσική απο τα ηχεία του αυτοκινήτου.

 

Εν καιρώ iPhone 6, έβαζα το καλωδιάκι (εφόσον το bluetooth του αυτοκινήτου μου μόνο για κλήσεις δέχετε συνδεσιμότητα) και άκουγα μέσω AUX μουσικούλα απο YouTube.

 

Τώρα πλέον με το νέο iPhone δεν βρίσκω κάτι, ή ακόμα καλύτερα να το θέσω, δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω για να κάνω τη δουλειά μέσω bluetooth και AUX.

 

Λίγο τη βοήθειά σας θα ήθελα.

 

Ευχαριστώ.

Με τον αντάπτορα από lightining σε 3.5 jack που έχεις, δοκίμασες να το κάνεις όπως το έκανες με το iPhone 6? Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2017 - 10:36

Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα...

 

Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι απο το καιρό που αγόρασα το πολυπόθητο iPhone X. Δεν έχει βυσμα για να μπεί το καλώδιο AUX για να μπορέσω να το ενώσω με το αυτοκίνητό μου και να ακούω μουσική απο τα ηχεία του αυτοκινήτου.

 

Εν καιρώ iPhone 6, έβαζα το καλωδιάκι (εφόσον το bluetooth του αυτοκινήτου μου μόνο για κλήσεις δέχετε συνδεσιμότητα) και άκουγα μέσω AUX μουσικούλα απο YouTube.

 

Τώρα πλέον με το νέο iPhone δεν βρίσκω κάτι, ή ακόμα καλύτερα να το θέσω, δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω για να κάνω τη δουλειά μέσω bluetooth και AUX.

 

Λίγο τη βοήθειά σας θα ήθελα.

 

Ευχαριστώ.

Δες αυτό που σου λέει ο @jimmakos και εναλλακτικά ποια αν δεν δουλεύει μπορείς να παίξεις με bluetooth μουσική όπως κάνω εγώ στο δικό μου μέσω application . Το καλύτερο όμως να μην χάνεις ποιότητα είναι το καλώδιο.


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/12/2017 - 11:05

Δες αυτό που σου λέει ο @jimmakos και εναλλακτικά ποια αν δεν δουλεύει μπορείς να παίξεις με bluetooth μουσική όπως κάνω εγώ στο δικό μου μέσω application . Το καλύτερο όμως να μην χάνεις ποιότητα είναι το καλώδιο.

Κώστα από ότι κατάλαβα το bluetooth που έχει πάνω το αυτοκίνητο πρέπει να είναι τύπου Parrot που είναι καθαρά μόνο για κλήσεις ( έβγαζε και βγάζει τέτοια μοντέλα). 


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/12/2017 - 11:14

Λογικά το BT του αυτοκινήτου δεν υποστηρίζει A2DP πρωτόκολλο.

Οπότε είτε βλέπεις αν μπορείς να αναβαθμίσεις το ΒΤ του αυτοκινήτου, είτε εάν μπορείς να κάνεις δουλειά με τον αντάπτορα. Στο 7αρι μου είχε αντάπτορα με τον οποίο κούμπωσα στο AUX και όλα καλα.

Κάποιος αναφέρθηκε παραπάνω σε app που κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή στέλνει ως φωνή τον ήχο και το ΒΤ νομίζω ότι είναι τηλεφωνική κλήση. Λογικά δεν θα έχει την ίδια ποιότητα του ΒΤ με το συγκεκριμένο πρωτόκολλο ή του καλωδίου. Εγκυκλοπαιδικά όμως θα ήταν καλό να το ξέρουμε ποιό πρόγραμα είναι



#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 29/12/2017 - 17:25

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Λογικά το αυτοκίνητο σου δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο A2DP όπως λέει και ο φίλος από πάνω, οπότε δεν μπορεί και να αναπαράγει ήχο (μουσική ή οποιοδήποτε άλλο της συσκευής) πέρα από τις κλήσεις.

Επειδή όμως αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με το iPhone 7, η καλύτερη λύση για μένα είναι αυτός ο αντάπτορας bluetooth. Κουμπώνει στην υποδοχή AUX στο αυτοκίνητο σου και στέλνει με bluetooth. Προσωπικά το βρήκα πιο βολικό ακόμα και από το καλώδιο, είναι πολύ φτηνός, η μπαταρία του είναι πολύ καλή (έχει και καλώδιο φόρτισης μέσα φυσικά microusb) και επίσης δεν χάνεις ούτε στο ελάχιστο σε ποιότητα, είναι ίδια ακριβώς όπως θα ήταν και με το καλώδιο.


Τελευταία επεξεργασία από: spiros23, 29/12/2017 - 17:26


#7   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/12/2017 - 22:31

Εγώ έχω αυτό : BLUETOOTH MUSIC RECEIVER TP-LINK HA100 στο aux του αυτοκινήτου.

 

Eξαιρετκός ήχος...καλύτερος από το καλώδιο σε ένταση! 



#8   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2017 - 09:47

Εγώ έχω αυτό : BLUETOOTH MUSIC RECEIVER TP-LINK HA100 στο aux του αυτοκινήτου.

Eξαιρετκός ήχος...καλύτερος από το καλώδιο σε ένταση!

καλημερα αυτο παιρνει ρευμα 5v στο αμαξι; Ειναι συμβατο με iphone 6?
Ευχαριστω πολυ

#9   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/12/2017 - 18:37

Συμβατό είναι με όλες τις συσκευές που επικοινωνούν μέσω bluetooth.

Όσο για το ρεύμα, όντως θέλει μικρομετατροπή για να παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου μόνιμα ή έναν αντάπτορα που φορτίζουμε τα κινητά στο αμάξι και το συνδέουμε με usb.



#10   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2018 - 20:00

Ευχαριστω πολυ καλη χρονια!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες