Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone X vs Samsung Galaxy Note 8 vs Galaxy S7 Edge: OLED Burn-in


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 03/01/2018 - 20:08

Μαραθώνιο συγκριτικό test 510 ωρών ανάμεσα στα iPhone X, Samsung Galaxy Note 8, και Galaxy S7 Edge για το φαινόμενο του OLED Burn-in διενήργησε το Cetizen.

 

Σκοπός της δοκιμής ήταν να αποδειχθεί πιο από τα 3 δημοφιλή smartphones διαχειρίζεται καλύτερα το φαινόμενο μόνιμης αποτύπωσης εικόνας που συναντάται στις οθόνες OLED:

Η προβολή μιας στατικής εικόνας για παρατεταμένο χρονικό διάστημα μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην οθόνη, με αποτέλεσμα τη συγκράτηση ειδώλου, το οποίο είναι γνωστό και ως μόνιμη αποτύπωση της εικόνας. Το είδωλο μπορεί να μείνει στην οθόνη για μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και μόνιμα.

Στη δοκιμή, χρησιμοποιήθηκε στατική εικόνα υψηλής αντίθεσης η οποία προβλήθηκε συνεχόμενα για 510 ώρες - δηλαδή 21 ολόκληρες ημέρες - στις οθόνες των 3 smartphone, στη μέγιστη φωτεινότητα.

 

 

OLED-iPhone_X-burn_in-vs-Samsung-Galaxy_

 

Galaxy S7 Edge - iPhone X - Samsung Galaxy Note 8

 

 

Tο iPhone X άρχισε να δείχνει πολύ αχνά, σχεδόν αόρατα σημάδια burn-in στο πρώτο 17ωρο, αλλά ωστόσο η κατάσταση σταθεροποιήθηκε από εκεί και μετά και δεν επιδεινώθηκε. To burn-in ήταν τόσο ελαφρύ ώστε σύμφωνα με τους παρατηρητές δε διακρινόταν κατά την καθημερινή χρήση.

 

Με το πέρας των 62 ωρών, το Samsung Galaxy Note 8 άρχισε να εμφανίζει ξαφνικά, αισθητά σημάδια burn-in, παρά το γεγονός ότι δεν είχε προηγουμένως σημαντικές ενδείξεις. Την ίδια στιγμή, τα σημάδια burn-in του iPhone X παρέμειναν σταθερά ανεπαίσθητα, όπως στο πρώτο 17ωρο.

 

Στο τέλος της δοκιμασίας, το το Samsung Galaxy Note 8 έδειξε τα χειρότερα σημάδια burn-in. Το Galaxy S7 Edge, παρά το γεγονός ότι είναι τηλέφωνο παλαιότερης τεχνολογίας (2016), παρουσίασε αξιοθαύμαστα αποτελέσματα, ωστόσο παρέμεινε πίσω από το iPhone X.

 

 

iPhone-X-OLED-burn-in.jpg

 

iPhone X OLED burn-in

 


 
Samsung-S7-Edge-OLED-burn-in.jpg

 

Samsung S7 Edge OLED burn-in

 


 
Samsung-Galaxy-Note-8-OLED-burn-in.jpg

 

Samsung Galaxy Note 8 OLED burn-in

 

 
Μετά από τρεις εβδομάδες προβολής της ίδιας εικόνας στη μέγιστη φωτεινότητα, και τα τρία smartphones αναμενόταν να έχουν μόνιμα σημάδια OLED burn-in. Ωστόσο, οι δοκιμές δείχνουν ότι οι προσπάθειες της Apple να μειώσουν τις επιπτώσεις του φαινομένου OLED burn-in φαίνεται να έχουν αποδώσει.

 

Η ίδια η Apple δημοσίευσε επίσημο έγγραφο υποστήριξης στον ιστότοπο της που αναγνωρίζει ότι υπάρχει πιθανότητα μόνιμης αποτύπωσης εικόνας όταν μια OLED οθόνη προβάλει μια εικόνα για μεγάλο χρονικό διάστημα:

 

Με εκτεταμένη μακροπρόθεσμη χρήση, οι οθόνες OLED μπορούν να παρουσιάσουν μικρές οπτικές αλλαγές. Αυτή είναι και η αναμενόμενη συμπεριφορά και μπορεί να περιλαμβάνει "αποτύπωση εικόνας "ή" burn-in ", όπου η οθόνη εμφανίζει ένα αμυδρό υπόλοιπο μιας εικόνας ακόμα και μετά την εμφάνιση μιας νέας εικόνας στην οθόνη.

 

Η Apple συμβουλεύει τους χρήστες να αποφεύγουν να εμφανίζουν συνεχώς την ίδια εικόνα υψηλής αντίθεσης για παρατεταμένες χρονικές περιόδους.

 

Το "πρόβλημα" του OLED burn-in δεν είναι καινούργιο και δεν είναι μόνιμο με καλά κατασκευασμένα πάνελ. Τα στοιχεία που συλλέχθηκαν τα τελευταία χρόνια καταδεικνύουν ότι οι εικόνες που διατηρούνται "σκουπίζονται" για μια σύντομη περίοδο κανονικής κανονικής χρήσης που εμφανίζει μη στατικά στοιχεία, με τον χρήστη να διακόπτει περιοδικά τη συσκευή όταν δεν χρησιμοποιείται.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/01/2018 - 22:16

Γνωστό το φαινόμενο burn-in...το θέμα είναι οτι ψάχνω να βρώ πότε έβαλα στατική εικόνα στην μέγιστη αντίθεση επί 62 ώρες συνεχόμενα τα τελευταία χρόνια...

Μόλις το βρώ θα σας πώ...

 

ΥΓ: Πάντως του χρόνου το X Plus θα έχει LCD οπότε problem...solved.

Κουμπαράς και 100 το μήνα στην άκρη...X Plus σού'ρχομαι... :D  

Δεν θα βρώ λόγο να αγοράσω το επόμενο Iphone; Θα έχει και το "ιδανικό" μέγεθος...

Όπως πάντα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 03/01/2018 - 22:17


#3   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 04/01/2018 - 01:13

Γνωστό το φαινόμενο burn-in...το θέμα είναι οτι ψάχνω να βρώ πότε έβαλα στατική εικόνα στην μέγιστη αντίθεση επί 62 ώρες συνεχόμενα τα τελευταία χρόνια...

Μόλις το βρώ θα σας πώ...

 

ΥΓ: Πάντως του χρόνου το X Plus θα έχει LCD οπότε problem...solved.

Κουμπαράς και 100 το μήνα στην άκρη...X Plus σού'ρχομαι... :D  

Δεν θα βρώ λόγο να αγοράσω το επόμενο Iphone; Θα έχει και το "ιδανικό" μέγεθος...

Όπως πάντα.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... βέβαια το άρθρο κλείνει με αυτό εδώ :

Το "πρόβλημα" του OLED burn-in δεν είναι καινούργιο και δεν είναι μόνιμο με καλά κατασκευασμένα πάνελ.

Άρα θεωρητικά δε μπορεί να συμβεί εύκολα, ωστόσο αν το πάνελ έχει κάποια κατασκευαστική ατέλεια, μπορεί να συμβεί και νωρίτερα ή με λιγότερες ώρες εμφάνισης...

Οπότε τι μένει; να έχεις χαμηλή την αντίθεση στο κινητό και να βάλεις να κλείνει η οθόνη στα 15-20 δευτερόλεπτα...

 

Αν θες να χαζέψεις μια φωτογραφία, πέρνα την στον υπολογιστή και κάτσε με τις ώρες...

 

Μια χαζή ερώτηση τώρα που την σκέφτομαι από το απόγευμα που διάβασα το άρθρο...

Παλιά αν σε οθόνη LCD υπήρχε ένα κολλημένο pixel, υπήρχαν κάποια γιατροσόφια που το ξεκολλούσαν... είτε πχ με πίεση στην οθόνη είτε με προγράμματα που έτρεχαν γρήγορα κάποιες παλέττες χρωμάτων...

 

Κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να βοηθήσει στη περίπτωση που είχαμε είδωλο στην οθόνη;


Τελευταία επεξεργασία από: DoSMaN, 04/01/2018 - 01:13


#4   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/01/2018 - 11:35

 

Μια χαζή ερώτηση τώρα που την σκέφτομαι από το απόγευμα που διάβασα το άρθρο...

Παλιά αν σε οθόνη LCD υπήρχε ένα κολλημένο pixel, υπήρχαν κάποια γιατροσόφια που το ξεκολλούσαν... είτε πχ με πίεση στην οθόνη είτε με προγράμματα που έτρεχαν γρήγορα κάποιες παλέττες χρωμάτων...

 

Κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να βοηθήσει στη περίπτωση που είχαμε είδωλο στην οθόνη;

Είδωλο πού εννοείς; Σε Oled;



#5   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 04/01/2018 - 15:10

 

Οπότε τι μένει; να έχεις χαμηλή την αντίθεση στο κινητό και να βάλεις να κλείνει η οθόνη στα 15-20 δευτερόλεπτα...

 

Αν θες να χαζέψεις μια φωτογραφία, πέρνα την στον υπολογιστή και κάτσε με τις ώρες...

 

 

Ναι αλλα αυτος ο χρονος ποιος ειναι; Αν το κινητο μεινει ανοιχτο ενα λεπτο; Εγω ας πουμε βαζω το αιφον να κλεινει στο λεπτο. 

 

Και ποση ωρα θα δεις μια φωτογραφια στο κινητο; Πανω απο 2 λεπτα; Αυτος ο χρονος δημιουργει προβλημα; 

 

Φανταζομαι πως οχι. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#6   1gamatotigraki

1gamatotigraki

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2018 - 15:37

"Τα στοιχεία που συλλέχθηκαν τα τελευταία χρόνια καταδεικνύουν ότι οι εικόνες που διατηρούνται σκουπίζονται για μια σύντομη περίοδο κανονικής κανονικής χρήσης που εμφανίζει μη στατικά στοιχεία, με τον χρήστη να διακόπτει περιοδικά τη συσκευή όταν δεν χρησιμοποιείται."

 

Google translate? Γιατι νόημα δεν βγαινει



#7   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/01/2018 - 17:31

Ναι αλλα αυτος ο χρονος ποιος ειναι; Αν το κινητο μεινει ανοιχτο ενα λεπτο; Εγω ας πουμε βαζω το αιφον να κλεινει στο λεπτο. 

 

Και ποση ωρα θα δεις μια φωτογραφια στο κινητο; Πανω απο 2 λεπτα; Αυτος ο χρονος δημιουργει προβλημα; 

 

Φανταζομαι πως οχι. 

Μιλάμε τώρα να προβάλεις μία εικόνα επι ΩΡΕΣ σταθερά σε υψηλή αντίθεση. Τα 1-2 λεπτά παιδιά είναι αστεία πράγματα.

Δεν αναφερόμαστε σε τέτοιους χρόνους, αλλοίμονο, όλοι burn in θα είχαν.



#8   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 04/01/2018 - 17:40

Μιλάμε τώρα να προβάλεις μία εικόνα επι ΩΡΕΣ σταθερά σε υψηλή αντίθεση. Τα 1-2 λεπτά παιδιά είναι αστεία πράγματα.
Δεν αναφερόμαστε σε τέτοιους χρόνους, αλλοίμονο, όλοι burn in θα είχαν.



Ναι συμφωνώ μαζί σου. Πως για τον μέσο χρήστη, μην πω για όλους, αυτό το πρόβλημα δεν θα δημιουργηθεί.

Ίσως σε κάποια demo? Κάτι τέτοιο φαίνεται πιο λογικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#9   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 04/01/2018 - 23:34

Είδωλο πού εννοείς; Σε Oled;

Αυτό που γράφω στην τελευταία μου πρόταση για το αν θα μπορούσε να δουλέψει με το είδωλο, το εννοώ για τις OLED ναι...

Αν δηλαδή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που "αφαιρεί" με κάποιο τρόπο το είδωλο, εκτός κι αν μένει αποτυπωμένη όπως τα παλιά τα φιλμ που εκεί, κλάφτα...

 

Πάντως ναι.. δεν παίζει να υπάρξει πρόβλημα τώρα για το 1-2 λεπτά που βάζουν οι περισσότεροι για να σβήσει η οθόνη του κινητου...

Εγώ πάντως (ψυχασθενής) έχω 15 δευτερόλεπτα αν και τις περισσότερες φορές κλείνω εγώ την οθόνη από το κουμπί...

(btw δεν έχω το Χ αλλά το 7plus αλλά αυτό το κάνω σε ό,τι συσκευές έχω...)



#10   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/01/2018 - 13:36

Αυτό που γράφω στην τελευταία μου πρόταση για το αν θα μπορούσε να δουλέψει με το είδωλο, το εννοώ για τις OLED ναι...

Αν δηλαδή υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που "αφαιρεί" με κάποιο τρόπο το είδωλο, εκτός κι αν μένει αποτυπωμένη όπως τα παλιά τα φιλμ που εκεί, κλάφτα...

 

Πάντως ναι.. δεν παίζει να υπάρξει πρόβλημα τώρα για το 1-2 λεπτά που βάζουν οι περισσότεροι για να σβήσει η οθόνη του κινητου...

Εγώ πάντως (ψυχασθενής) έχω 15 δευτερόλεπτα αν και τις περισσότερες φορές κλείνω εγώ την οθόνη από το κουμπί...

(btw δεν έχω το Χ αλλά το 7plus αλλά αυτό το κάνω σε ό,τι συσκευές έχω...)

Η αποτύπωση γίνεται άν κατάλαβα καλά όπως είπες τα παλιά φίλμ. Δεν είναι σε επίπεδο pixel ώστε να χρησιμοποιήσεις κάποιου είδους εφαρμογή για να ξεκολλήσει κάποιο-κάποια pixels.

Πάντως χρόνια χρήστης Super Amoled με χρόνους λεπτών δεν παίζει με τίποτε να το πάθεις. Θέλει ώρες πολλές...και με πολύ υψηλή αντίθεση.

Μην κολλάς στα 2 λεπτά. Δεν παθαίνεις τίποτε.



#11   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/01/2018 - 13:38

αν αφησεις μετα μια λευκη εικονα  για ας πουμε 700 ωρες.. δεν παιζει να εξαγφανισει την προηγουμενη εικονα?.. καλα για μενα κουταμαρα της apple η αλλαγη οθονης και γενικα τεραστια αποτυχια σε ολα τα επιπεδα το iphone X.. αλλα τεσπα.. για τον κοσμο που εχει προβλημα ρωτω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες