Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Mac computer: sleep, shut down, ή συνεχώς ανοιχτό;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 10:09

Όταν δεν χρησιμοποιεί κανείς το Mac, ίσως να διερωτηθεί τι θα ήταν το καλύτερο για το μηχάνημα ή για την λειτουργικότητα του αν προτιμάτε· να μπαίνει σε sleep mode, ή να κλείνει;. Ή ενδεχομένως να παραμένει συνεχώς ανοιχτό;.

 
1. Sleep mode
 
Είναι η συνιστώμενη επιλογή για εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στην εργασία σας. Με το ξύπνημα του μηχανήματος λοιπόν όλα όσα είναι ανοιχτά όπως εφαρμογές, αρχεία, παράθυρα, web pages κλπ. είναι άμεσα διαθέσιμα και πρακτικά χωρίς καθυστέρηση όπως τα αφήσατε. Για τον μέσο χρήστη Mac που επιζητά γρήγορη επιστροφή στην εργασία του, το sleep mode είναι τέλεια επιλογή θα μπορούσε να πει κανείς.
 
Συν: Άμεση συνέχεια, ακριβώς στο σημείο που αφήσατε την εργασία σας. Ενώ μέσω  > System Preferences > Energy Saver, μπορείτε -αν θέλετε- να μεταβάλετε τους χρόνους έναρξης sleep. Συνιστάται πάντως να αφήσετε τις εγγενείς ρυθμίσεις.
 
Πλην: Ήσσονος σημασίας κατανάλωση ενέργειας. Το σύστημα, swap και cache files δεν καθαρίζονται λόγω έλλειψης restart. Ενώ major software updates που απαιτούν reboot πρέπει να εγκατασταθούν με χειροκίνητο restart. Πάντως για καλύτερες επιδόσεις του sleep, το Mac πρέπει να διαθέτει τουλάχιστον 4GB RAM.
 
Όταν λοιπόν κάνετε χρήση του Mac σε καθημερινή βάση, το sleep είναι ενδεχομένως η καλύτερη επιλογή. Πάντως συνιστάται, ίσως μια φορά την ημέρα, να κάνετε restart του μηχανήματος στα πλαίσια  “φρεσκαρίσματος” του συστήματος, να καθαριστεί η μνήμη, swap και cache files.
 
Συνημμένο αρχείο  energy saver.jpg   50,03KB   50 λήψεις
 
2. Shut down
 
Κλείνοντας το Mac, (πάντοτε με  > Shut Down), απαιτείται μακρύτερος χρόνος μέχρις ότου είναι έτοιμο προς χρήση. Θα πρέπει δηλαδή να φορτωθούν οι επιθυμητές εφαρμογές, να ανοίξουν τα σχετικά έγγραφα. Εδώ βέβαια μπορεί να βοηθήσει η επιλογή “Reopen windows when logging back in”.
 
Συν: Εξοικονομεί ενέργεια, δεν καταπονεί το hardware, καθαρίζει την μνήμη, swap και cache files.
 
Πλην: Θέλει κάποιο χρόνο για boot και για επανάληψη της προηγούμενης δραστηριότητας.
 
Όσοι λοιπόν θέλουν να διασφαλίσουν την μέγιστη διάρκεια ζωής στο hardware και ιδιαίτερα στον μηχανικό δίσκο, το κλείσιμο του μηχανήματος όταν δεν χρησιμοποιείται είναι η βέλτιστη επιλογή. Συνιστάται δε και όταν το μηχάνημα δεν χρησιμοποιείται για περισσότερες από μερικές ημέρες.
 
Συνημμένο αρχείο  shut down.jpg   54,28KB   50 λήψεις
 
3. Συνεχής λειτουργία
 
Αφορά κυρίως σε μηχανήματα που χρησιμοποιούνται σαν servers, ενώ παρουσιάζει ακραία συν & πλην.
 
Συν: Το μηχάνημα είναι πάντοτε έτοιμο προς χρήση με άμεση διαθεσιμότητα όλων των εφαρμογών και αρχείων στο σημείο που τα αφήσατε. Διασφαλίζει άμεση πρόσβαση σε SSH server ή σε media center.
 
Πλην: Συνεχής κατανάλωση ρεύματος, περισσότερη φθορά σε μηχανικούς δίσκους αλλά και σε hardware λόγω πιθανής υπερθέρμανσης. Πιθανές επιβραδύνσεις στο σύστημα, λόγω συσσώρευσης background processes και μείωσης της free RAM.
 
 
 
 
 
 

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 12:29

Σε ευχαριστούμε για το χρόνο σου πολύ καλά τα λες . 

 

Εγώ τον iMac τον έχω από το 2009 και ακόμα είναι σκύλος μαύρος .Το μόνο που κάνω είναι να τον έχω πάνω σε ένα UPS της APC και να τον βάζω σε sleep mode γιατί τον χρησιμοποιώ σε καθημερινό ρυθμό και είναι με τα 4 γίγα ραμ και τώρα σκέφτομαι να τον αναβαθμίσω και να του βάλω μνήμες και έναν ssd ή από την άλλη να τον δώσω ποια και να πάρω έναν καινούριο.

 

Το θέμα μου είναι στην μια περίπτωση είμαι στα 250-300 Ευρώ κάπου εκεί βλέπω κοστίζουν να τον αναβαθμίσω και να του βάλω 16 άρα μνήμη και έναν ssd 250gb. Ενώ το να αγοράσω πρέπει να βάλω το χέρι βαθιά και να πάω στα περίπου 2000 χωρίς τον ΦΠΑ αλλά και πάλι είναι χάσμα η διαφορά αλλά εκεί θα έχω και ένα άλλο μηχάνημα βέβαια ,αλλά από την άλλη μια χαρά κάνω την δουλειά μου και με αυτόν και δεν ξέρω τι να κάνω .


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 12:41

Κώστα, επειδή γράφεις τον έχεις από το 2009,  παίζει να είναι μοντέλο του 2008;.

Επειδή του '8 πάνε μέχρι 8GB Ram.


vires acquirit eundo


#4   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 12:44

Κώστα, επειδή γράφεις τον έχεις από το 2009,  παίζει να είναι μοντέλο του 2008;.

Επειδή του '8 πάνε μέχρι 8GB Ram.

Όχι είναι του 2009 και το είδα μπορώ να του βάλω μέχρι 16 αλλά σκέφτομαι αξίζει να το κάνω ή όχι ?

 

Σαν εφαρμογές δεν έχω τίποτα βαρύ σερφάρω καμία ταινία mail ,iTunes , viber, imessages . Αυτά δεν έχω προγράμματα να κάνω επεξεργασίες και τέτοια δηλαδή που να χρειάζομαι έναν δυνατό υπολογιστή ούτε παίζω παιχνίδια . 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 12:57

Κατά τη γνώμη μου -για αυτές τις δραστηριότητες- αξίζει να τον αναβαθμίσεις.

Μιας και υποστηρίζει το High Sierra, υποθέτω ότι θα υποστηρίξει τουλάχιστον και

την επόμενη version αν όχι και την μεθεπόμενη.

 

Πάντως για 16ram, έχω κάποιες επιφυλάξεις μιας κι έχω ένα mini με 16 και έχω περίπου

τις ίδιες δραστηριότητες με 'σένα. Και με 8 θα ήμουν μια χαρά. Πάντως, εσύ αποφασίζεις.

 

Όσο αφορά στην χωρητικότητα του SSD, λάβε υπ' όψη σου  τον όγκο του συστήματος σου.


vires acquirit eundo


#6   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/01/2018 - 13:26

Όχι είναι του 2009 και το είδα μπορώ να του βάλω μέχρι 16 αλλά σκέφτομαι αξίζει να το κάνω ή όχι ?

 

Σαν εφαρμογές δεν έχω τίποτα βαρύ σερφάρω καμία ταινία mail ,iTunes , viber, imessages . Αυτά δεν έχω προγράμματα να κάνω επεξεργασίες και τέτοια δηλαδή που να χρειάζομαι έναν δυνατό υπολογιστή ούτε παίζω παιχνίδια . 

Πολλα τα 16 αν δεν κανεις βαριες εργασιες, αλλα οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο! Εγω που ειχα 8 παντως ημουν πολυ καλα! 

 

Οσο για το αρθρο, σε ευχαριστουμε πολυ giodi για αλλη μια φορα! 

 

Εγω προσωπικα τον αφηνω συνεχεια ανοιχτο και μπαινει σε sleep καποια στιγμη! Ε και μια φορα την βδομαδα τον κανω και ενα restart! Ετσι για το γαμωτο! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#7   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2018 - 14:09

Κατά τη γνώμη μου -για αυτές τις δραστηριότητες- αξίζει να τον αναβαθμίσεις.

Μιας και υποστηρίζει το High Sierra, υποθέτω ότι θα υποστηρίξει τουλάχιστον και

την επόμενη version αν όχι και την μεθεπόμενη.

 

Πάντως για 16ram, έχω κάποιες επιφυλάξεις μιας κι έχω ένα mini με 16 και έχω περίπου

τις ίδιες δραστηριότητες με 'σένα. Και με 8 θα ήμουν μια χαρά. Πάντως, εσύ αποφασίζεις.

 

Όσο αφορά στην χωρητικότητα του SSD, λάβε υπ' όψη σου  τον όγκο του συστήματος σου.

Αυτό που σκέφτομαι είναι δύο δίσκους μέσα ο ένας να έχω ότι θέλω και ο ssd άδειος και το dvd εξωτερικό έτσι κι αλλιώς παίζει να έχω να το χρησιμοποιήσω περίπου 4 χρόνια τώρα . Δεν έχω λόγο αλλά αχρείαστο να είναι  .

 

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ποιος θα τον ανοίξει να τα βάλει που εδώ στο νησί ελάχιστοι το αναλαμβάνουν κι αν το πάω το κόστος πάει πάνω από τα 350 γιατί θέλουν να τα παραγγείλουν αυτοί τα πράγματα .Και έτσι και τον έχω αφήσει τόσο καιρό και δεν έκανα καμία κίνηση να τον αναβαθμίσω .

Πολλα τα 16 αν δεν κανεις βαριες εργασιες, αλλα οσο πιο πολυ τοσο το καλυτερο! Εγω που ειχα 8 παντως ημουν πολυ καλα! 

 

Οσο για το αρθρο, σε ευχαριστουμε πολυ giodi για αλλη μια φορα! 

 

Εγω προσωπικα τον αφηνω συνεχεια ανοιχτο και μπαινει σε sleep καποια στιγμη! Ε και μια φορα την βδομαδα τον κανω και ενα restart! Ετσι για το γαμωτο! 

Είπα μιας και το κάνω να του βάλω το μαξ που παίρνει . 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#8   idritsas

idritsas

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/01/2018 - 18:45

Εγω παιδια ειμαι με imac late 07' και αντεχει ακομα αν και με μικρες καθυστερησεις πια και rainbow wheel .Για αυτο αποφασισα αναβαθμιση με ssd σκληρο samsung evo για να παρει τα πανω του. Συνηθως τον αφηνω σε sleep mode και 1 φορα/εβδομαδα γινεται shut down,συνηθως τα ΣΚ που λειπω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 21/01/2018 - 19:45

Να είσαι καλα, giodis , σε εμένα ήταν γνωστά όσα γράφεις, αλλά ένας οδηγός είναι πάντα χρήσιμος. Προσωπικά με το Mac Mini 2012 , 16Gb Ram αλλά με μηχανικό δίσκο τον έχω συνέχεια αναμένο (μπαίνει στο μισάωρο σε sleep mode) και restart ανα δεκαπενθήμερο. Όλο λέω θα βάλω SSD , περίμενα να πέσουν οι τιμές του Samsung Evi 500 , αλλά δε βλέπω να πέφτει και θα το κάνω στο προσεχές διάστημα. Σχεδόν 5 χρόνια χωρίς φορματ καθαρό , δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Φτου φτου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2018 - 21:15

Σε ευχαριστούμε για το χρόνο σου πολύ καλά τα λες . 

 

Εγώ τον iMac τον έχω από το 2009 και ακόμα είναι σκύλος μαύρος .Το μόνο που κάνω είναι να τον έχω πάνω σε ένα UPS της APC και να τον βάζω σε sleep mode γιατί τον χρησιμοποιώ σε καθημερινό ρυθμό και είναι με τα 4 γίγα ραμ και τώρα σκέφτομαι να τον αναβαθμίσω και να του βάλω μνήμες και έναν ssd ή από την άλλη να τον δώσω ποια και να πάρω έναν καινούριο.

 

Το θέμα μου είναι στην μια περίπτωση είμαι στα 250-300 Ευρώ κάπου εκεί βλέπω κοστίζουν να τον αναβαθμίσω και να του βάλω 16 άρα μνήμη και έναν ssd 250gb. Ενώ το να αγοράσω πρέπει να βάλω το χέρι βαθιά και να πάω στα περίπου 2000 χωρίς τον ΦΠΑ αλλά και πάλι είναι χάσμα η διαφορά αλλά εκεί θα έχω και ένα άλλο μηχάνημα βέβαια ,αλλά από την άλλη μια χαρά κάνω την δουλειά μου και με αυτόν και δεν ξέρω τι να κάνω .

mid 2010 ειναι ο υπολογιστης σου



#11   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2018 - 21:17

Από το 2010 με τις αναβαθμίσεις ραμ στα 12gb συν SSD είναι πλέον στο παιχνίδι....

και δεν κλείνει ποτέ.. μόνο σε αδράνεια κοιμάται.

iMac (27-inch, Late 2009) - 12 GB 1067 MHz DDR3

1.120 GB Solid State SATA Drive

2. 1 TB SATA Disk


Τελευταία επεξεργασία από: taxiarhisv, 21/01/2018 - 21:21





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες