Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από 6s σε 8 αξίζει ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 08:55

Σας γράφω τις σκέψεις μου μήπως κα βγει κάποιο ποιο καλό συμπέρασμα.

Έχω ένα 6s 18 μήνες. Πρόσφατα άλλαξα την μπαταρία του στην infoquest στα πλαίσια της εγγύησης.
Εν ολίγης το κινητό είναι σαν καινούργιο .

Σκέφτομαι σοβαρά να διαθέσω ένα λογικό ποσό για να αλλάξω συσκευή. Οι plus συσκευές δεν μου αρέσουν λόγω μεγέθους.
Θα ήθελα παρά πολύ το Χ λόγω μεγέθους αλλά κυρίως λόγω οθόνης και του Face ID . Δυςτυχως όμως η διαφορά των χρημάτων που θα πρέπει να δώσω αν πουλήσω το 6s 1059€ - ΦΠΑ = 854€ - 300€ το 6s= 554€ ξεπερνάει τα 500€ όποτε προσωπικά τα θεωρώ υπερβολικά χρήματα για να αλλάξω μοντέλο και δεν θέλω να τα δώσω παρόλο που το κινητό μου αρέσει πολύ.

Το σκεπτικό και το ερώτημα μου που χρειάζομαι την βοήθεια σας είναι το εξής :

Α σενάριο :
Αν δώσω το 6s κανα 300αρι και αν πάρω το 8 από κάποιο κατάστημα χωρίς ΦΠΑ εταιρικό πάει περίπου στα 640€ - 300€ το 6s = 340€ είναι μια λογική διαφορά αλλά υψηλή για να έχω ένα ίδιο κινητό λίγο καλύτερο. Όμως θα το πουλήσω καλύτερα το Σεπτέμβρη για να πάρω το επόμενο της σειράς (πιθανόν iPhone 9 με αρκετά διαφορετικα χαρακτηριστικά οπως του Χ , θέλω οθόνη χωρίς bezels πχ). Και τότε η διαφορά τιμής από το 8αρι στο 9αρι θα είναι μικρότερη από ότι 6s με 9αρι αφού θα έχω δώσει ηδη κάποια χρήματα από φέτος για το 8 θα μου έρθει πιο γλυκά η αναβάθμιση στο 9αρι.

Β σενάριο
Μήπως όμως είναι καλύτερο να περιμένω να βγουν τα νέα μοντέλα το Σεπτέμβριο και τότε να δώσω το 6s σαν μεταχειρισμένο δεν θα έχει πέσει και πολύ η τιμή του . Όποτε υπολογίζω με κάποια 300 -400€ θα πάρω το 9αρι που θα έχει λογικά υιοθετημένα αρκετα χαρακτηριστικά του Χ ;

Γ σενάριο (το ποιο απίθανο , ακριβό αλλά εφικτό)
Να κρατήσω το 6s για την δουλειά (ημερολόγια ραντεβού , επαφές , συγχρονισμους με άλλες συσκευες  που έχω) και
Να πάρω το Samsung s8 στα 580-ΦΠΑ = 470€ να ξεχαρμανιάσω με χαμηλά bezels και οθοναρα να δω πως δουλεύουν τα Android αν θα μπορουν να γίνουν απροβλημάτιστα οι συγχρονισμοί της απλ στο google και μετά να το πουλήσω αν και δεν θα παρω πολλά χρήματα πίσω υποθέτω.
Επίσης οσονουπω βγαίνει το s9 και εδώ όποτε θα χασει ακόμα περισσότερο την αξία του το s8.
Ο κίνδυνος εδώ είναι να αποδειχθεί η συμφερότερη λύση οικονομικά 470€ - 300€ το 6s = 170€ μόνο ομως αν αποδειχθούν εύκολοι και απροβλημάτιστοι οι συγχρονισμοί των δεδομένων μου. Σίγουρα όμως μακροπρόθεσμα δεν θα έχω τις ίδιες μεταπωλητικες αξίες που είχα με 


Κλείνοντας θεωρώ σαν πιο εφικτά το Α και Β σενάριο , όμως το Γ μπαίνει σιγά σιγά σαν εναλλακτική έστω και αν είναι μακρινό σενάριο ακόμα. Πω πω δεν θέλω να το σκέφτομαι ότι μπορεί να αλλάξω στρατόπεδο .... ιεροσυλία ....

Αυτά τα σενάρια σκέφτομαι , πως τα βλέπετε ;
Μήπως υπάρχουν και άλλες παράμετροι ή εναλλακτικά σενάρια που δεν έχω σκεφτεί ;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 09:38

Από εμένα καρφί για το 8. Για το 9 έχουμε ακόμα. Αγοράζεις τον Α11 κατ εμέ



#3   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 23/01/2018 - 09:57

σε 1 μηνα θα ανακοινωθει το S9...ενδεχομενος να πεσει και αλλο η τιμη του S8 ( οχι πολυ ομως )...αν θες να πας σε android ειναι πολυ καλη και τιμια επιλογη! ΑΝ δεν θες να αλλαξεις στρατοπεδο..πας για το 8 μιας και το Χ το αποκλειεις λογο τιμης, ειναι πολυ τιμια συσκευη.

 

Στην θεση σου ισως περιμενα τις νεες συσκευες...μιας και αλλαξες μπαταρια στο 6s σε βγαζει ανετα...



#4   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/01/2018 - 10:09

Ανάλογα την χρήση που του κάνεις. Εδώ που τα λέμε το 6s είναι ακόμα πολύ αξιόλογο τηλέφωνο και γρήγορο. Δηλαδή η γνώμη μου είναι ότι στην καθημερινή σου χρήση δεν θα δεις την τεράστια διαφορά. Ναι το 8 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι και τόσο χαώδης η διαφορά στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου.



#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 10:15

Ανάλογα την χρήση που του κάνεις. Εδώ που τα λέμε το 6s είναι ακόμα πολύ αξιόλογο τηλέφωνο και γρήγορο. Δηλαδή η γνώμη μου είναι ότι στην καθημερινή σου χρήση δεν θα δεις την τεράστια διαφορά. Ναι το 8 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι και τόσο χαώδης η διαφορά στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου.

Από το 6 στο 8 μεσολαβεί το χάος. Από το 6s στο 8 παίζεται αλλά εάν είναι να το αποκτήσεις με 350 ευρώ δεν το συζητάμε, vfm ! 


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 23/01/2018 - 10:15


#6   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/01/2018 - 10:25

Ε ναι για 6s μιλάει ο φίλος. Το 6s σήμερα το 2018 είναι ακόμα πολύ γρήγορο! Αλλά ναι αν με ένα μικρό ποσό μπορείς να αναβαθμίσεις τότε ναι.Αλλά πάντα ανάλογα την χρήση που το θέλεις. 



#7   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 23/01/2018 - 11:07

6s και τα μυαλά στα κάγκελα. φτου φτου μη το ματιάσω δλδ, δεν ήθελα να το παρω γιατί το μέγεθος του 5s και για εμένα ήταν ιδανικό, και σε συσκευή plus δε θέλω να πάω, έχω ipad στο σπίτι.



#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 12:12

Ανάλογα την χρήση που του κάνεις. Εδώ που τα λέμε το 6s είναι ακόμα πολύ αξιόλογο τηλέφωνο και γρήγορο. Δηλαδή η γνώμη μου είναι ότι στην καθημερινή σου χρήση δεν θα δεις την τεράστια διαφορά. Ναι το 8 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι και τόσο χαώδης η διαφορά στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου.


Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ , δεν έχουν τεράστιες διάφορες για να δώσω επιπλέον 340€. Πιο πολύ σαν ενδιάμεσο βήμα για το επόμενο τηλέφωνο τον Σεπτέμβρη το σκέφτομαι. Να μην τα δώσω μαζεμένα τότε από 6s σε 9.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 23/01/2018 - 12:23

Αμα πας απο 6s σε 8 και μετα σε 9, οι δοσεις που λες θαναι μικροτερες αλλα το συνολικο ποσο μεγαλυτερο.

 

Μη το σκεφτεσαι καν για 8αρι, μονο αν αλλαξεις χρωμα θα καταλαβεις διαφορά (μαγικό κολπο απλ).

 

Αν σε τρωνε τα οπισθια (καλή δικαιολογια) πας προς s8 ή συνετα με καινουρια μπαταρία περιμένεις τον Σεπτεμβρη για το επομενο βήμα.

 

solved


You'll Never Walk Alone


#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 12:25

Από τα παραπάνω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι 6s με 8 δεν έχουν τρελές διάφορες.
Και το ποσό των 340€ δεν είναι τεράστιο αλλά και όχι αμελητέο , είναι όμως στα πλαίσια του εφικτού.

Ο τελικός στόχος είναι να πάρω ένα κινητό με καθόλου bezels και καλή οθόνη κάτι που θα με βοηθάει πολύ στη καθημερινότητα.
Η οθόνη του x σε σχέση με το μέγεθος του μου αρέσει πάρα πολύ. Αλλά τα λεφτά είναι πολλά για αυτό που προσφέρει και δεν βλέπω και τρελές καινοτομίες.

Ελπίζω και για αυτό πορεύομαι , το iPhone 9 να είναι κάπως έτσι στην οθόνη του χωρις bezels με τιμες οπως μέχρι τώρα στα προηγούμενα μοντέλα 7, 8 .
Ο τελικός σκοπός είναι για του χρόνου τον Νοέμβριο δηλαδή αν όλα πάνε καλά.

Άρα κάνω τώρα το πρώτο βήμα , παίρνοντας το 8 ;

Η πάω κατευθειαν στο Νοέμβριο και αλλάζω το 6s με 9 αρι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 23/01/2018 - 12:28


#11   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/01/2018 - 15:52

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα κάποια οικονομία και θα έβαζα κάποια χρήματα στην άκρη,ώστε να πουλούσα το 6s και να πήγαινα στο 9. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις. 



#12   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/01/2018 - 16:53

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα κάποια οικονομία και θα έβαζα κάποια χρήματα στην άκρη,ώστε να πουλούσα το 6s και να πήγαινα στο 9. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις.


Το υπέρ αυτής της λύσης είναι ότι είναι η πιο οικονομική τελικά.
Από την άλλη περιμένεις σχεδόν 9 μήνες.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#13   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 23/01/2018 - 17:23

Τώρα το 6s πωλείται γύρω στα 300 όπως είπες και το 8 το παίρνεις με μια διαφορά 350€...αν πάρεις τώρα το 8 είσαι υπερκαλυμμενος από κινητό μέχρι τον Νοέμβριο που θα έχει έρθει το 9.σε περίπτωση που σ αρέσει το 9 πουλάς 8 στα 450-470€(με βάση τις τιμές από τα 7 τώρα)και δίνεις την διαφορά για το 9...επίσης θα πρπει να υπολογίσεις ότι εφόσον θα βγει κι άλλο μοντέλο(9)το 6s θα πέσει γύρω στα 220€μεταχειρισμένο και εννοείται ανάλογα με την κατάσταση του οποτε η διαφορά που θα δώσεις για 9 θα είναι + 230€ περίπου απ’οτι θα έδινες αν είχες το 8 και το πουλουσες.Αρα κατά την γνώμη μου παίρνεις τώρα το 8 και σε 9-10 μήνες χάνει 100-150€ μαξ κι αν δεν σου αρέσει το 9 μένεις με ένα τούμπανο κινητό(8)!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/01/2018 - 17:45

Γενικά για εμένα προσωπικά είναι λάθος αυτό που κάνουν οι μεγάλες εταιρείες,δηλαδή κάθε χρόνο και καινούργιο μοντέλο. Εκτός και αν εσύ σαν καταναλωτής θέλεις πάντα να έχεις το τελευταίο μοντέλο.Γιατί υπάρχει και αυτή η κατηγορία χρηστών.



#15   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/01/2018 - 21:50

Εγώ θα το κραταγα και θα επερνα το νέο iPhone τον Σεπτέμβριο. Θεωρώ δεν αξίζει να κάνεις την μετάβαση.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες