Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από 6s σε 8 αξίζει ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 23/01/2018 - 22:55

Εγώ που πήγα από 6 σε 8 έπαθα πλάκα από την κάμερα, την μπαταρία και τον Α11.

Πάρε το 8αρι και όταν βγει το 9 βλέπεις αν θα αλλάξεις. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 23/01/2018 - 23:08

Καλησπερα, εάν θες να με ακούσεις σήμερα και με ευχαριστείς σε μια εβδομάδα... άσε τα σενάρια για κάποιον στο Χόλιγουντ, πήγαινε αγόρασε καρφί το Χ, για να μην σου φανεί ψυχολογικά και μόνο, βάλε δύο δόσεις των 50€, για να είσαι πολύ ευχαριστημένος για τα επόμενα δύο χρόνια... μην κανεις το λάθος για 50 και 100€ να μην πάρεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς, θα το βρεις μπροστά σου. Μην πας σε 8 σχεδιαστικά θα έχεις το ίδιο κινητό και θα το βαρεθείς γρήγορα. Για εμένα ή κάθεσαι με το 6S ή πηγαίνεις σφαίρα ( αυτό θα έκανα εγώ...) να αγοράσεις το Χ και σε δύο χρόνια έχει ο θεός, (εμείς δεν θα έχουμε...). Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει να τελειώνεις, στο κάτω κάτω της γραφής κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου την διαφορά τιμής, τα άλλα θα τα έδινες... Καλό το 8 αλλά Χ δεν είναι... μην κανεις το λάθος που κάνουν κάποιοι οι οποίοι Παντρεύονται μια καλή νοικοκυρά να τους μεγαλώσει τα παιδιά κλπ αλλά το βράδυ δεν την αντέχουν στο κρεβάτι και γυρίζουν πλευρό.... Το ευχαριστώ σε μια εβδομάδα... καλορίζικο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: boxer, 23/01/2018 - 23:11


#18   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/01/2018 - 23:09

Εγώ που πήγα από 6 σε 8 έπαθα πλάκα από την κάμερα, την μπαταρία και τον Α11.

Πάρε το 8αρι και όταν βγει το 9 βλέπεις αν θα αλλάξεις. 

Άλλο 6,άλλο 6s. Καλύτερα να περιμένει!



#19   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/01/2018 - 00:59

Τώρα το 6s πωλείται γύρω στα 300 όπως είπες και το 8 το παίρνεις με μια διαφορά 350€...αν πάρεις τώρα το 8 είσαι υπερκαλυμμενος από κινητό μέχρι τον Νοέμβριο που θα έχει έρθει το 9.σε περίπτωση που σ αρέσει το 9 πουλάς 8 στα 450-470€(με βάση τις τιμές από τα 7 τώρα)και δίνεις την διαφορά για το 9...επίσης θα πρπει να υπολογίσεις ότι εφόσον θα βγει κι άλλο μοντέλο(9)το 6s θα πέσει γύρω στα 220€μεταχειρισμένο και εννοείται ανάλογα με την κατάσταση του οποτε η διαφορά που θα δώσεις για 9 θα είναι + 230€ περίπου απ’οτι θα έδινες αν είχες το 8 και το πουλουσες.Αρα κατά την γνώμη μου παίρνεις τώρα το 8 και σε 9-10 μήνες χάνει 100-150€ μαξ κι αν δεν σου αρέσει το 9 μένεις με ένα τούμπανο κινητό(8)!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σύμφωνα με αυτά που λες και που πάνω κάτω συμφωνώ και εγώ στις τιμές , βγάζω ανάποδο συμπέρασμα :

Α) σενάριο
640€ iPhone 8 χωρίς ΦΠΑ - 300€ πώληση το 6s = 340€ μετρητά.
640€ iPhone 9 - 450€ πώληση το 8 = 190€ μετρητά.
Σύνολο μετρητών 340€ + 190€= 530€.

Β) σενάριο
640€ το 9 - 220€ πώληση το 6s = 420€ μετρητά.

Συμφέρει να περιμένω οικονομικά.
Υπολογίζω κάτι λάθος ;




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#20   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/01/2018 - 01:06

Καλησπερα, εάν θες να με ακούσεις σήμερα και με ευχαριστείς σε μια εβδομάδα... άσε τα σενάρια για κάποιον στο Χόλιγουντ, πήγαινε αγόρασε καρφί το Χ, για να μην σου φανεί ψυχολογικά και μόνο, βάλε δύο δόσεις των 50€, για να είσαι πολύ ευχαριστημένος για τα επόμενα δύο χρόνια... μην κανεις το λάθος για 50 και 100€ να μην πάρεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς, θα το βρεις μπροστά σου. Μην πας σε 8 σχεδιαστικά θα έχεις το ίδιο κινητό και θα το βαρεθείς γρήγορα. Για εμένα ή κάθεσαι με το 6S ή πηγαίνεις σφαίρα ( αυτό θα έκανα εγώ...) να αγοράσεις το Χ και σε δύο χρόνια έχει ο θεός, (εμείς δεν θα έχουμε...). Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει να τελειώνεις, στο κάτω κάτω της γραφής κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου την διαφορά τιμής, τα άλλα θα τα έδινες... Καλό το 8 αλλά Χ δεν είναι... μην κανεις το λάθος που κάνουν κάποιοι οι οποίοι Παντρεύονται μια καλή νοικοκυρά να τους μεγαλώσει τα παιδιά κλπ αλλά το βράδυ δεν την αντέχουν στο κρεβάτι και γυρίζουν πλευρό.... Το ευχαριστώ σε μια εβδομάδα... καλορίζικο.


Sent from my iPad using Tapatalk


Ωραία είναι η τρέλα και εγώ το κάνω ενίοτε αγοράζοντας διάφορα πράγματα.
Όμως έχω θυμώσει τόσο πολύ με την  που έβαλε το Χ στα 1300€ ενώ το αντίστοιχο s8 κάνει 580€ , που πλέον θα μετρήσω και το 1€ παραπάνω που θα τους δώσω.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#21   crazylucifer

crazylucifer

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2018 - 06:08

Δυστυχώς εμφανισιακά κατ’εμε 6s 7 κ 8 είναι ελάχιστες οι διάφορες (για να μην πω καμία) απλά τεχνολογικά θα πάρεις ένα κινητό με άλλη κάμερα και επεξεργαστή...η διαφορά είναι στο Χ.

Είναι μια ακριβή συσκευή, μια παρά πολύ ακριβή συσκευή βασικά, αλλά είναι το κάτι άλλο στα μήλα...

Το τελευταίο μήλο π είχα ήταν ένα 4αρι,πήρα το 6 πλαζ το κράτησα 2 μέρες στα χέρια μου,το 7 πλας το πήρα πέρυσι για την γυναίκα μου... Φέτος εγώ ήρθα πάλι σε ios από s7 edge...

Είναι ένα κινητό το Χ που μόνο σε εντυπωσιάζει καθημερινά...έχει 6αρα οθόνη και έχει μέγεθος μικρό, σε εντυπωσιάζει η amoled (επιτέλους)..

Κατεμε κάνε λίγο υπομονή..Και πάρε το Χ και όχι υποκατάστατο Μηλαρακι μ...και τα 100 με 200 ευρώ π ίσως βάλεις παραπάνω θα τα βρεις μπροστά σου στην επιλογή σου!

#22   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 24/01/2018 - 07:33

Σύμφωνα με αυτά που λες και που πάνω κάτω συμφωνώ και εγώ στις τιμές , βγάζω ανάποδο συμπέρασμα :

Α) σενάριο
640€ iPhone 8 χωρίς ΦΠΑ - 300€ πώληση το 6s = 340€ μετρητά.
640€ iPhone 9 - 450€ πώληση το 8 = 190€ μετρητά.
Σύνολο μετρητών 340€ + 190€= 530€.

Β) σενάριο
640€ το 9 - 220€ πώληση το 6s = 420€ μετρητά.

Συμφέρει να περιμένω οικονομικά.
Υπολογίζω κάτι λάθος ;




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Το ίδιο ακριβώς είπα κι εγώ..απλά σε ένα διάστημα 9-10 μηνών χάνεις 130€ αν πάρεις τώρα το 8...εγώ προσωπικά δεν έχω υπομονή να περιμένω τόσο καιρό όταν είναι να πάρω κάτι.αν είσαι υπομονετικός,τότε εννοείται πας κατευθείαν για 9 και σου μένουν και τα 130€!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/01/2018 - 08:22

Το ίδιο ακριβώς είπα κι εγώ..απλά σε ένα διάστημα 9-10 μηνών χάνεις 130€ αν πάρεις τώρα το 8...εγώ προσωπικά δεν έχω υπομονή να περιμένω τόσο καιρό όταν είναι να πάρω κάτι.αν είσαι υπομονετικός,τότε εννοείται πας κατευθείαν για 9 και σου μένουν και τα 130€!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Βασικά το πρόβλημα μου δεν είναι τα 130€ τα δίνω χαλαρά .... άλλου όμως όχι στην  ,

δεν αντέχω την αισχροκέρδεια όταν βάζει το Χ στα 1300€. Ας έκανε οικονομία αν ήθελε στα 8 ρια να μην τα βγάλει καθόλου , και ας έβγαζε μόνο το Χ στα 700€ για όλους. Θα πούλαγε σαν ζεστό ψωμί. Και όλοι θα είχαν νέα τεχνολογια στα χέρια τους
(νεα τεχνολογια οι οθονες oled ; Το Face ID ; που κατάντησες ρε  !!! )

Ο Μάγειρας όμως με τα μαρκετινιστικα κόλπα του σκέφτηκε να παίξει με την τσέπη μας στεγνά ..... μας έδωσε μια συσκευή που η Samsung ακριβώς την ίδια την πουλάει στα 580€ σήμερα και βγάζει και τρελό κέρδος , η Apple όμως με διπλάσια τιμή γιατί και καλά είναι επετειακό κομμάτι (ελπίζω να πήρε το μάθημα της από τις πωλήσεις). Και κρατάει ένα σκασμό προηγούμενα μοντέλα στη κυκλοφορία και καλά για όλα τα βαλάντια ... καινοτομία μηδέν πια.

Γιαυτό και εγώ δεν θέλω να του δώσω σεντς παραπάνω από ότι αξίζει πραγματικά ή στη τελική από ότι είναι λογικό να δώσει κάνεις με βάση την αγορά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#24   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/01/2018 - 08:32

Δυστυχώς εμφανισιακά κατ’εμε 6s 7 κ 8 είναι ελάχιστες οι διάφορες (για να μην πω καμία) απλά τεχνολογικά θα πάρεις ένα κινητό με άλλη κάμερα και επεξεργαστή...η διαφορά είναι στο Χ.

Είναι μια ακριβή συσκευή, μια παρά πολύ ακριβή συσκευή βασικά, αλλά είναι το κάτι άλλο στα μήλα...

Το τελευταίο μήλο π είχα ήταν ένα 4αρι,πήρα το 6 πλαζ το κράτησα 2 μέρες στα χέρια μου,το 7 πλας το πήρα πέρυσι για την γυναίκα μου... Φέτος εγώ ήρθα πάλι σε ios από s7 edge...

Είναι ένα κινητό το Χ που μόνο σε εντυπωσιάζει καθημερινά...έχει 6αρα οθόνη και έχει μέγεθος μικρό, σε εντυπωσιάζει η amoled (επιτέλους)..

Κατεμε κάνε λίγο υπομονή..Και πάρε το Χ και όχι υποκατάστατο Μηλαρακι μ...και τα 100 με 200 ευρώ π ίσως βάλεις παραπάνω θα τα βρεις μπροστά σου στην επιλογή σου!


Συμφωνώ πολύ μαζί σου και εμένα η καινοτομία μου αρέσει.
Επιλέγω χρόνια την  για την απλότητα του λειτουργικού της , την ευχρηστία της και τις καινοτομίες που εφαρμόζει ενίοτε στις συσκευες της.

Δεν με συγκινεί να πάρω παρόμοια συσκευή με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά. Εκτός και αν η παλιά συσκευή τα παίξει τελείως και θέλει άλλαγμα πράγμα που με το 6s που έχω δεν συμβαίνει.

Ελπίζω ότι το 2018 που θα κυκλοφορήσουν τα τρία νέα μοντέλα το Σεπτέμβριο το μικρό θα είναι σαν το X και θα πωλείται στα 999$ από ότι λένε.
Για εκεί με βλέπω.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#25   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/01/2018 - 21:59

Δεν αξιζει για κανενα λογο , πες μου κατι που δεν το κανει ταχυτατα το 6s ειδικα τωρα που αλλαξες μπαταρια...

Κρατησε το ακομα και βλεπεις...



#26   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2018 - 08:20

Δεν αξιζει για κανενα λογο , πες μου κατι που δεν το κανει ταχυτατα το 6s ειδικα τωρα που αλλαξες μπαταρια...
Κρατησε το ακομα και βλεπεις...


Αυτό αποφάσισα τελικά. Θα δω τι συσκευες θα βγάλει το Σεπτέμβρη και θα πράξω αναλόγως.
Οικονομικά αλλά και πρακτικά δεν συμφέρει να το δώσω τώρα και το Σεπτέμβρη να ξανακάνω αλλαγή.
Θα περιμένω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια όλους σας , ανεξαρτήτως επιλογής , με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω τι είναι καλύτερο για εμένα .




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες