Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Iphone 6s ή Iphone se


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:21

Καλημέρα παιδιά. Είμαι ανάμεσα στο 6s και στο se. Ποιο από τα δύο να επιλέξω; Θα ήθελα και την δική σας γνώμη.Ευχαριστώ πολύ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:25

6s δίχως συζήτηση

#3   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:28

6s δίχως συζήτηση

Από οτι είδα έχουν ίδιο επεξεργαστη και ταχύτητα. Γιατί;



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:35

Εξαιτίας οθόνης, εξαιτίας του 3D touch, εξαιτίας του οτι δεν είναι waterproof αλλά είναι water resistant με την τσιμουχα που φοράει

#5   geoef

geoef

    iPH Enthousiast

  • 404 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:48

6s και άμα έχεις ακόμα 80 € να πας στο 7. αξίζει από θέμα μπαταρίας και μόνο.. εάν ωστόσο πάρεις το 6s και έχει iOS 10 μην το αναβαθμίσεις ποτέ στην 11..!! το ίδιο ισχύει και για το 7...!!!



#6   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 30/01/2018 - 14:13

Το 6s που έχω έχει πρόβλημα. Μάλλον ξοδεύει περισσότερο ρεύμα λόγω προβλήματος στην πλακέτα.Αξίζει το κόστος της επισκευής του που μπορεί να φτάσει και 100 ευρώ; Γιατί έχω και την επιλογή να το ανταλλάξω με iphone se. Ευχαριστώ.



#7   germanos54

germanos54

    iPH Contributor

  • 1.611 μηνύματα
  • Twitter:@Mitsos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 30/01/2018 - 19:27

6 s iOS 11.1.2 Tip Top


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro

#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2018 - 22:54

Το 6s που έχω έχει πρόβλημα. Μάλλον ξοδεύει περισσότερο ρεύμα λόγω προβλήματος στην πλακέτα.Αξίζει το κόστος της επισκευής του που μπορεί να φτάσει και 100 ευρώ; Γιατί έχω και την επιλογή να το ανταλλάξω με iphone se. Ευχαριστώ.


Ποιος σου είπε ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα ;

Το ότι ξοδεύει περισσότερο ρεύμα μήπως είναι απλά η μπαταρία που θέλει αλλαγή ; (Το πιο συνηθες πρόβλημα και φθηνή επισκευή πλέον ).
Μην σου ανοίξουν το κινητό κάποιοι έξυπνοι τεχνικοί λέγοντας σου βλακείες περί πλακετών , αν δεν το εχεις κάνει ήδη , διότι μετά η αντιπροσωπεία δεν το δέχεται για επισκευή.

Φυσικά και το 6s αξίζει να το επισκευάσεις και να το κρατήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/01/2018 - 00:36

Ποιος σου είπε ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα ;

Το ότι ξοδεύει περισσότερο ρεύμα μήπως είναι απλά η μπαταρία που θέλει αλλαγή ; (Το πιο συνηθες πρόβλημα και φθηνή επισκευή πλέον ).
Μην σου ανοίξουν το κινητό κάποιοι έξυπνοι τεχνικοί λέγοντας σου βλακείες περί πλακετών , αν δεν το εχεις κάνει ήδη , διότι μετά η αντιπροσωπεία δεν το δέχεται για επισκευή.

Φυσικά και το 6s αξίζει να το επισκευάσεις και να το κρατήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καλημέρα.Άλλαξα την μπαταρία πριν 20 μέρες αλλά δεν μου βγάζει την μέρα,με μέτρια χρήση ιντερνετ. 



#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/01/2018 - 07:27

Την άλλαξες σε εξουσιοδοτημένο ή ιδιωτικά ;

Διότι στο εμπόριο αρκετές φορές οι μπαταρίες που κυκλοφορούν δεν βγαίνουν και τόσο σόι ανάλογα την παρτίδα , τυχαινει η νέα μπαταρία να μην δουλεύει σωστά ας είναι καινούργια κινεζιές βλέπεις.
Εδώ μέσα θα στο πουν αρκετά παιδιά που τους έχει συμβεί.
Βέβαια εκεί έγκειται στο φιλότιμο του καταστηματάρχη να την ξανααλλαξει δωρεάν.
Ενίοτε κάποιοι καταστηματαρχες λένε για πλακέτες και αλλά για να μην αναγνωρίσουν το λαθος τους και να παίρνουν επιπλέον χρήματα.

Η πλακέτα πολυυυυυ δύσκολα να έχει πρόβλημα εκτός και αν έχει φάει χοντρό πέσιμο το κινητό ή έχει κάνει μακακια ο τεχνικός που άλλαξε την μπαταρία και κατά λάθος γρατζουνισε την πλακέτα ή βραχυκυκλώνει καμμία καλωδιοταινια ή ή .....

Δεν ξέρω που έχεις πάει για επισκευή , αλλά πριν δώσεις 100€ για πλακέτα ή αγορά se , θα σου πρότεινα να πας σε ένα άλλο κατάστημα από αυτά που εδώ μέσα λέμε αξιόπιστα , να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#11   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/01/2018 - 10:32

Την άλλαξες σε εξουσιοδοτημένο ή ιδιωτικά ;

Διότι στο εμπόριο αρκετές φορές οι μπαταρίες που κυκλοφορούν δεν βγαίνουν και τόσο σόι ανάλογα την παρτίδα , τυχαινει η νέα μπαταρία να μην δουλεύει σωστά ας είναι καινούργια κινεζιές βλέπεις.
Εδώ μέσα θα στο πουν αρκετά παιδιά που τους έχει συμβεί.
Βέβαια εκεί έγκειται στο φιλότιμο του καταστηματάρχη να την ξανααλλαξει δωρεάν.
Ενίοτε κάποιοι καταστηματαρχες λένε για πλακέτες και αλλά για να μην αναγνωρίσουν το λαθος τους και να παίρνουν επιπλέον χρήματα.

Η πλακέτα πολυυυυυ δύσκολα να έχει πρόβλημα εκτός και αν έχει φάει χοντρό πέσιμο το κινητό ή έχει κάνει μακακια ο τεχνικός που άλλαξε την μπαταρία και κατά λάθος γρατζουνισε την πλακέτα ή βραχυκυκλώνει καμμία καλωδιοταινια ή ή .....

Δεν ξέρω που έχεις πάει για επισκευή , αλλά πριν δώσεις 100€ για πλακέτα ή αγορά se , θα σου πρότεινα να πας σε ένα άλλο κατάστημα από αυτά που εδώ μέσα λέμε αξιόπιστα , να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Το πήγα σε φίλο τεχνικό που μου άλλαξε την μπαταρία. Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο από αγγελία και έχει ανοιχτεί,άρα είναι εκτός εγγύησης. Μπορείς να μου προτείνεις ένα κατάστημα αξιόπιστο; Εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη,οπότε καλύτερα εδώ,δεν θέλω να το στείλουν Αθήνα και να περάσω αυτή την διαδικασία.Σε ευχαριστώ!



#12   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2018 - 10:47

Θα πάρεις μπαταρία απο το ifixit μόνο αυτοί πλησιάζουν τους επίσημους σε ποιότητα. Θα σου αναφέρω ότι είχε συμβεί στο δικό μου εξάρι. Είχα πάει σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης να μου αλλάξει μπαταρία μου άλλαξαν τέσσερις και προσπαθούσα να μου βγάλουν το κινητό έχει πρόβλημα στην πλακέτα ζητώντας μου 180 ευρώ. Το κινητό στάλθηκε σε τεχνικό του forum Με δικιά μου αγορασμένη μπαταρία από το I fix it και το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα η μπαταρία είναι καλύτερη και από την αυθεντική. Απλώς να σου επισημάνω ότι με τις παλιές που έβαλα στη Θεσσαλονίκη το κινητό έπεφτε σε ασταμάτητα restart.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 31/01/2018 - 10:48


#13   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/01/2018 - 10:50

Θα πάρεις μπαταρία απο το ifixit μόνο αυτοί πλησιάζουν τους επίσημους σε ποιότητα. Θα σου αναφέρω ότι είχε συμβεί στο δικό μου εξάρι. Είχα πάει σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης να μου αλλάξει μπαταρία μου άλλαξαν τέσσερις και προσπαθούσα να μου βγάλουν το κινητό έχει πρόβλημα στην πλακέτα ζητώντας μου 180 ευρώ. Το κινητό στάλθηκε σε τεχνικό του forum Με δικιά μου αγορασμένη μπαταρία από το I fix it και το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα η μπαταρία είναι καλύτερη και από την αυθεντική. Απλώς να σου επισημάνω ότι με τις παλιές που έβαλα στη Θεσσαλονίκη το κινητό έπεφτε σε ασταμάτητα restart.

Σε ευχαριστώ! Δεν έχω θέμα με restart. Απλά να σου αναφέρω ότι στις 7 το πρωί σήμερα που έβγαλα το κινητό από την φόρτιση στο 100% και μέχρι τώρα με πολύ λίγη χρήση wifi έχει πάει στο 61%. 



#14   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2018 - 10:55

Σε ευχαριστώ! Δεν έχω θέμα με restart. Απλά να σου αναφέρω ότι στις 7 το πρωί σήμερα που έβγαλα το κινητό από την φόρτιση στο 100% και μέχρι τώρα με πολύ λίγη χρήση wifi έχει πάει στο 61%. 

Σου ξαναλέω πως οι περισσότερες μπαταρίες εκτός του ifixit (ενδέχεται να σου κάτσει και εκεί στραβή αλλά μέσα σε 14 μέρες σου δίνουν άλλη έχουν το καλύτερο support) είναι σάπιες εδώ στην Ελλάδα. Είναι κινέζικες μπαταρίες του κιλού. Άλλο ένα μέλος είχε αγοράσει μπαταρία από το ifixit εδώ στο φορουμ και μου είπε πως είναι βράχος.

 

Θα σου επισημάνω πως το κινητό είναι στα χέρια της μητέρας μου(δεν έχει facebook k messenger) έχει όμως το facetme να το λειτουργεί 2 ώρες την ημέρα και το 4g κλειστό έχει το 3g ανοιχτό και διαβάζει ειδήσεις από το safari +viber+ imessage. Το κινητό βγάζει 45 ώρες αναμονής(έχω δει και 52 ώρες) και 6,5 με 7 ώρες χρήσης. 'Εκδοση 11.1.1 και ψήνομαι και για downgrade επειδή έχω σωσμένα τα shsh. Πολύ πιθανόν να μην έχει θέμα η πλακέτα σου. Μίλα με κάποιον τεχνικό από το φορουμ επειδή είναι αξιόπιστα παιδιά πάρε και μια μπαταρία από ifixit και στείλε το με acs την μεθεπόμενη μέρα θα το έχεις στα χέρια σου΄.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 31/01/2018 - 11:01


#15   Christos122

Christos122

    iPH Member

  • 243 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 31/01/2018 - 11:09

Σου ξαναλέω πως οι περισσότερες μπαταρίες εκτός του ifixit (ενδέχεται να σου κάτσει και εκεί στραβή αλλά μέσα σε 14 μέρες σου δίνουν άλλη έχουν το καλύτερο support) είναι σάπιες εδώ στην Ελλάδα. Είναι κινέζικες μπαταρίες του κιλού. Άλλο ένα μέλος είχε αγοράσει μπαταρία από το ifixit εδώ στο φορουμ και μου είπε πως είναι βράχος.

 

Θα σου επισημάνω πως το κινητό είναι στα χέρια της μητέρας μου(δεν έχει facebook k messenger) έχει όμως το facetme να το λειτουργεί 2 ώρες την ημέρα και το 4g κλειστό έχει το 3g ανοιχτό και διαβάζει ειδήσεις από το safari +viber+ imessage. Το κινητό βγάζει 45 ώρες αναμονής(έχω δει και 52 ώρες) και 6,5 με 7 ώρες χρήσης. 'Εκδοση 11.1.1 και ψήνομαι και για downgrade επειδή έχω σωσμένα τα shsh. Πολύ πιθανόν να μην έχει θέμα η πλακέτα σου. Μίλα με κάποιον τεχνικό από το φορουμ επειδή είναι αξιόπιστα παιδιά πάρε και μια μπαταρία από ifixit και στείλε το με acs την μεθεπόμενη μέρα θα το έχεις στα χέρια σου΄.

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον τεχνικό από το forum,επειδή δεν γνωρίζω; Ευχαριστώ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες