Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Apple: Οικονομικά αποτελέσματα Q1 2018 με νέα ρεκόρ κερδών


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/02/2018 - 14:45

Η Apple ανακοίνωσε τα οικονομικά της αποτελέσματα για το πρώτο οικονομικό τρίμηνο του 2018 που έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2017, σημειώνοντας νέο ρεκόρ κερδών.

 

Για το 1ο οικονομικό τρίμηνο του 2018 η Apple σημείωσε $88.3 δισεκατομμύρια έσοδα με καθαρά κέρδη $3.89 ανά μετοχή τα οποία συγκρίνονται με έσοδα $78.4 δισεκατομμυρίων (ή $3.36 ανά μετοχή) του αντίστοιχου περσινού τριμήνου. Η αύξηση αυτή έχει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα όταν αναλογιστεί κανείς πως το πρώτο οικονομικό τρίμηνο του 2018 είχε μία λιγότερη εβδομάδα σε σχέση με το πρώτο οικονομικό τρίμηνο του 2017.

 

Τα σημαντικότερα σημεία της ανακοίνωσης:

  • iPhone: 77.3 εκατ. συσκευές πουλήθηκαν μέσα στο Q1 2018. Αντίστοιχα, το iPad σημείωσε 13.2 εκατ. πωλήσεις ενώ όσον αφορά τα Mac, πουλήθηκαν 5.1 εκατ. συσκευές.
  • Η ζήτηση για το iPhone Χ ξεπέρασε αυτή του iPhone 8 και iPhone 8 Plus  Plus (μετρήθηκαν ως ξεχωριστά μοντέλα).

    Όπως δήλωσε ο Tim Cook: 

    "iPhone X surpassed our expectations and has been our top-selling iPhone every week since it shipped in November"
     
  • Η βάση ενεργών χρηστών Apple συσκευών σημείωσε νέο ρεκόρ: 1.3 δις συσκευές Apple εν ενεργεία (αύξηση 30% μέσα σε 2 έτη)
  • Οι πωλήσεις του Apple Watch Series 3 μέσα στο Q1 2018 ήταν υπερδιπλάσιες του Apple Watch 2 Series 2 για το αντίστοιχο περσινό τρίμηνο. Η κατηγορία των "Wearables" στην οποία η Apple εντάσσει και τα  Beats και τα AirPods, σημείωσε αύξηση εσόδων κατά 70% (YoY) αποτελώντας την 2η πιο κερδοφόρα κατηγορία για την εταιρεία, μετά το iPhone!
  • Οι επί-πληρωμή συνδρομητές υπηρεσιών της Apple αυξήθηκαν κατά 30 εκατ. σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο, φτάνοντας πλέον τους 240 εκατ.
  • Υπάρχουν παραπάνω από 2.2 εκατ. εφαρμογές & παιχνίδια διαθέσιμα στο App store.
  • Η υοθέτηση του Apple Pay στα καταστήματα αυξήθηκε κατά 50% (YoY) με την Bραζιλία να αποτελεί την νέα μεγάλη αγορά η οποία υποδέχεται την υπηρεσία πληρωμών της Apple.
  • Στο 96% το ποσοστό ικανοποίησης των χρηστών iPhone (ΗΠΑ).
  • Με το νέο κατάστημα της Apple στην Βιέννη (Αυστρία), η εταιρεία μετράει παρουσία σε 21 χώρες.

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2018 - 16:28

Ποια features είπαμε θα "κόψουν" από τις προσεχείς αναβαθμίσεις ;  


Big things have small beginnings

#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2018 - 16:46

Ακόμα να κλείσουν αυτοί?



#4   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 02/02/2018 - 16:50

Δεν πάει άλλο !!!
Ο Tim πρέπει να φύγει ...
ΤΩΡΑ !!

#5   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2018 - 16:56

Πρέπει να είναι που πάει να κλείσει μάλλον. Ευτυχώς που υπάρχουν άλλοι με καλύτερο hardware και παραμετροποίηση να τρέξουμε να πάμε. Χαχαχαχαχααχα

Οι haters πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο τώρα....



#6   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/02/2018 - 18:07

"Ειναι εμφανές το πόσο λείπει ο Steve Jobs. Έχει πάρει την κάτω βόλτα η Apple....."


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2018 - 18:34

Η βάση ενεργών χρηστών Apple συσκευών σημείωσε νέο ρεκόρ: 1.3 δις συσκευές Apple εν ενεργεία 

7,5 δις, ο πληθυσμός της Γης

5,6 δις, ο ενήλικος πληθυσμός της Γης

 
...δηλαδή 1 idevice ανά 4,2 άτομα

Big things have small beginnings

#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/02/2018 - 23:18

Νούμερα είναι μην τρελένεστε οπως τα θέλουν τα παρουσιάζουν έτσι έκαναν και με τα στατιστικ στην Ελλάδα και μας έχωσαν μετά στα μνημόνια.

Δεν λέει πουθενά η αναφορά για μειωμένες πωλήσεις του Χ ;

Πως γίνεται σε κάθε τρίμηνο να κάνουν πάντα ρεκόρ ;

Στις ανακοινώσεις τους λένε κάτι που να πηγαίνει πτωτικά ; Ή μόνο άνοδος υπάρχει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#9   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 02/02/2018 - 23:30

Καλά χαλαρώστε λίγο δεν είναι η εταιρεία του πατέρα σας.. Τι κόλλημα είναι αυτό με τα κέρδη, ποσοστά παίρνετε;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#10   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 02/02/2018 - 23:44

Φυσικά και λένε.

 

Πουλήσανε συνολικά λιγότερες μονάδες iPhone σε σχέση με πέρυσι και το είπανε.

 

Αλλά είναι εταιρεία. Και την εταιρεία την νοιάζει το κέρδος.

 

Και για αυτό πανηγυρίζουν αφού με λιγότερα κομμάτια έβγαλαν περισσότερα κέρδη.



#11   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/02/2018 - 09:52

αφού με λιγότερα κομμάτια έβγαλαν περισσότερα κέρδη.

Στην υγεία των κορόιδων.

1500€ το Χ ;
2.500€ το MacBook Pro ?

Το ίδιο σχεδόν hardware έχει και το s8 και πωλείται στο 1/3 της τιμής και έχει και κέρδος. Για να μην πω άλλες μάρκες όχι τόσο επώνυμες με τις ιδιες προδιαγραφές και ποιότητα.
Θα μου πεις δεν είναι το hardware είναι το software .... με τόσα προβλήματα και αναβαθμισεις κάθε δίμηνο για να λύνουν ασυμβατοτητες μεταξύ συσκευών ; δικαιολογεί αυτό 1000€ περισσότερα ; Σε κινητό ;

Μας πουλάει για καινοτομία πανάκριβες οθόνες χωρίς bezels και Face ID ρετουσαρισμένα και λίγο πιο λειτουργικά , που άλλοι έχουν βγάλει πριν 3 χρόνια και νομίζουμε ότι ανακαλύψαμε την πυρίτιδα ;

Όσα κέρδη και να βγάζουν προσωπικά το θεωρώ αισχροκέρδεια πλέον. Και δεν χαίρομαι καθόλου για λογαριασμό τους.

Θα χαιρόμουν αν έβγαζε κάτι πραγματικά πρωτοποριακό , αν μοίραζε στο κόσμο καινοτομίες σε χαμηλές τιμές για τον λαό.

Όπως έκανε ο Job ή ο Copper που πρώτο κατασκεύασε τα mini.
Τώρα η  και η BMW και ποσες αλλες μεγαλοεταιριες αναπαράγουν παλιές καινοτομίες απλά για να παίρνουν περισσότερα οι μέτοχοι τους.

Στην εποχή που ζούμε λείπουν απίστευτα πρωτοπόροι που σε μια αποθήκη θα φτιάξουν κάτι αντίστοιχο με το πρώτο mac , ipod , iPhone , mini copper, 2cv , Citroen βάτραχο , κλπ.

Σορυ που δεν χαίρομαι για την κερδοφορία της  .
(Είμαι fun των προϊόντων αυτών από το 1995 ανελειπώς μέχρι σήμερα , αλλά με προβληματίζει σοβαρά πλέον αυτή η εταιρεία για το που το πάει και αν πρέπει πλέον να την ακολουθώ).

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/02/2018 - 09:56


#12   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2018 - 10:19

Δεν γίνεται κάθε χρόνο να έχεις την απίστευτη καινοτομία.

 

Η καινοτομία δεν γίνεται να είναι αυτοσκοπός αν θες να έχεις και μία σταθερότητα.

 

Θες να σου θυμίσω τα λόγια του αείμνηστου στην ιστορική παρουσίαση του 2007? "Every once in a while, a revolutionary product comes along that changes everything,"

 

Όχι Every year.

 

Όσο για το στη υγειά των κορόιδων, δεν θυμάμαι να μου έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό για ν αγοράσω...



#13   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 03/02/2018 - 10:29

Στην υγεία των κορόιδων.

1500€ το Χ ;
2.500€ το MacBook Pro ?

Το ίδιο σχεδόν hardware έχει και το s8 και πωλείται στο 1/3 της τιμής και έχει και κέρδος. Για να μην πω άλλες μάρκες όχι τόσο επώνυμες με τις ιδιες προδιαγραφές και ποιότητα.
Θα μου πεις δεν είναι το hardware είναι το software .... με τόσα προβλήματα και αναβαθμισεις κάθε δίμηνο για να λύνουν ασυμβατοτητες μεταξύ συσκευών ; δικαιολογεί αυτό 1000€ περισσότερα ; Σε κινητό ;

Μας πουλάει για καινοτομία πανάκριβες οθόνες χωρίς bezels και Face ID ρετουσαρισμένα και λίγο πιο λειτουργικά , που άλλοι έχουν βγάλει πριν 3 χρόνια και νομίζουμε ότι ανακαλύψαμε την πυρίτιδα ;

Όσα κέρδη και να βγάζουν προσωπικά το θεωρώ αισχροκέρδεια πλέον. Και δεν χαίρομαι καθόλου για λογαριασμό τους.

Θα χαιρόμουν αν έβγαζε κάτι πραγματικά πρωτοποριακό , αν μοίραζε στο κόσμο καινοτομίες σε χαμηλές τιμές για τον λαό.

Όπως έκανε ο Job ή ο Copper που πρώτο κατασκεύασε τα mini.
Τώρα η  και η BMW και ποσες αλλες μεγαλοεταιριες αναπαράγουν παλιές καινοτομίες απλά για να παίρνουν περισσότερα οι μέτοχοι τους.

Στην εποχή που ζούμε λείπουν απίστευτα πρωτοπόροι που σε μια αποθήκη θα φτιάξουν κάτι αντίστοιχο με το πρώτο mac , ipod , iPhone , mini copper, 2cv , Citroen βάτραχο , κλπ.

Σορυ που δεν χαίρομαι για την κερδοφορία της  .
(Είμαι fun των προϊόντων αυτών από το 1995 ανελειπώς μέχρι σήμερα , αλλά με προβληματίζει σοβαρά πλέον αυτή η εταιρεία για το που το πάει και αν πρέπει πλέον να την ακολουθώ).

Η απορία μου είναι, αφού μας κράζεις.... τι κάνεις το forum;;;;;;;



#14   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/02/2018 - 11:54

Η απορία μου είναι, αφού μας κράζεις.... τι κάνεις το forum;;;;;;;


Ενημερώνομαι στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο θέμα κφράζω λοιπόν τους προβληματισμούς μου για την υπερβολική (ΡΕΚΟΡ) κερδοφορία της .

δεν σχολίασα κανένα χρήστη , πως θα μπορούσα άλλωστε και εγώ χρήστης είμαι της συγκεκριμένης εταιρείας και με πολλά προϊόντα της .

Είμαι όμως χρήστης και όχι οπαδός. Βλέπω τα θετικά και τα απολαμβάνω αλλά θέλω να βλέπω και τα στραβά της εταιρείας που επιλέγω.





Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#15   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/02/2018 - 12:19

Δεν γίνεται κάθε χρόνο να έχεις την απίστευτη καινοτομία.

Η καινοτομία δεν γίνεται να είναι αυτοσκοπός αν θες να έχεις και μία σταθερότητα.

Θες να σου θυμίσω τα λόγια του αείμνηστου στην ιστορική παρουσίαση του 2007? "Every once in a while, a revolutionary product comes along that changes everything,"

Όχι Every year.

Όσο για το στη υγειά των κορόιδων, δεν θυμάμαι να μου έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό για ν αγοράσω...

Ζήτω συγνώμη αν εκ παραδρομής από λάθος μου θεωρήθηκε ότι τα είμαστε κορόιδα εμεις που διαβάζουμε το φόρουμ και παίρνουμε  προϊόντα. Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Δεν έχω τέτοια άποψη για εμάς.

Περιεγραφα το σκεπτικό της εταιρειας και συγκεκριμένα του Cook τα τελευταία χρόνια (ότι εκεινος μας θεωρεί κορόιδα) που αντί να εμβαθύνει στη ποιότητα και την διαφορετικότητα παίζει με τα λογιστικά και τα νούμερα και υπερτιμολογεί τα προϊόντα του. Πιο παλιά ναι μεν πάντα η  ήταν ακριβή αλλά όχι έτσι.

Έχεις πολύ δίκιο για την καινοτομία .... σίγουρα όχι κάθε χρόνο....

Δες πόσο διαφορετικά ήταν τα mac στην ιστορία τους σε σχήματα , χρώματα ανα κάποιες χρονιές τα τελευταία χρόνια το IMac και τα MacBook έχουν παραμείνει ίδια , τα iPhones ανα 2 έτη άλλαζαν iPhone 1st , 3G , 4 , 5 , 6 .... μετά έμειναν όλα τα ίδια. Με λίγο καλύτερες προδιαγραφές ίσως.

Λείπει η φαντασία το πρωτότυπο , δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω. Το τελευταία 4 χρόνια 6, 6s , 7, 8 μοιάζουν , όπως μοιάζουν όλες οι συσκευες Android.

Εννοείται ότι δεν μας βάζει κάνεις το μαχαίρι στο λαιμό να αγοράσουμε τα προϊόντα του.
Προσωπικα επειδή έχω επενδύσει πολλά χρόνια στην συγκεκριμένη εταιρεία , με πολλά είδη κινητά ταμπλετ υπολογιστές είναι δύσκολο να μεταπήδησω αλλού ακόμα και αν το ήθελα.
Πχ ζήλεψα πολύ που ενώ εγώ είχα το 6s στο Λονδίνο να σέρνεται από μπαταρία στους 18 μήνες χρήσης ο φίλος μου με ένα s8 αγορασμένο στα 500 κάτι € ήταν άνετος και χαλαρός.
Ακόμα η εταιρεία με κρατάει κοντά της για χρήστη έτσι και αλλιώς αλλά μου τα παίρνει και χοντρά όμως (MacBook Pro).

Όποτε δεν χαίρομαι και τόσο για τα κέρδη της. Μια και εγώ σαν καταναλωτής νιώθω ότι χρόνο με τον χρόνο με μειώνει.
Ακόμα όμως δεν έχω φτάσει στο κομβικό σημείο να την αλλάξω. Ελπίζω και εύχομαι βέβαια , να κάνει κάτι και να παραμείνω για άλλα τόσα χρόνια μαζί της.






Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 03/02/2018 - 12:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες