Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 6s vs iPhone 7 battery


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 10:05

καλημέρα παιδες.

 

Το 7 έχει οντως τις 2 ωρες παραπανω που διαφημιζε?

 

Για τους χρηστες και των 2 συσκευων: Αξιζει το upgrade απο 6s σε 7, για τη μπαταρια και μονο?

 

Ευχαριστω!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 10:41

καλημέρα παιδες.
 
Το 7 έχει οντως τις 2 ωρες παραπανω που διαφημιζε?
 
Για τους χρηστες και των 2 συσκευων: Αξιζει το upgrade απο 6s σε 7, για τη μπαταρια και μονο?
 
Ευχαριστω!

Δεν είναι μόνο οι δύο ώρες. Είναι
α) ο επεξεργαστής η μπαταρία μπορεί να είναι μικρότερη από το 6s όμως ο Α10 κάνει τρομερή διαχείρηση μπαταρίας
β) το 7αρη είναι water resistant που σημαίνει οτι αν βραχεί με κανονικό νερό και όχι θαλασσινο δεν θα σου χαλάσει
γ) οι φωτογραφίες στο 7αρη είναι πολύ καλύτερες εξαιτίας της αναβάθμισης της κάμερας.
δ) το home button είναι έρωτας και ξεκλειδώνει τη συσκευή ακαριαία


Ως κάτοχος του 8(μεταπηδώντας από το iphone 6) δηλώνω πως το 7αρη είναι vfm στα λεφτά που είναι.

#3   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2018 - 11:31

Δεν είναι μόνο οι δύο ώρες. Είναι
α) ο επεξεργαστής η μπαταρία μπορεί να είναι μικρότερη από το 6s όμως ο Α10 κάνει τρομερή διαχείρηση μπαταρίας
β) το 7αρη είναι water resistant που σημαίνει οτι αν βραχεί με κανονικό νερό και όχι θαλασσινο δεν θα σου χαλάσει
γ) οι φωτογραφίες στο 7αρη είναι πολύ καλύτερες εξαιτίας της αναβάθμισης της κάμερας.
δ) το home button είναι έρωτας και ξεκλειδώνει τη συσκευή ακαριαία


Ως κάτοχος του 8(μεταπηδώντας από το iphone 6) δηλώνω πως το 7αρη είναι vfm στα λεφτά που είναι.

Eπειδή είμαι σε φάση αλλαγής,δεν βιάζομαι  θα περιμένω να πέσουν οι τιμές αλλά από iphone 7 128 gb και 8αρι στα 64 γιγα, για ενα χρηστη οπως εγω που δεν κανει σκληρη χρήση,θα δω

 

διαφορά?σιγουρα εχουν,γιαυτο και ειναι και αλλες οι τιμες,αλλα για καποιον που δεν κανει τρελη χρηση (μηνυματα,fb,insta και βιντεο φωτο σε ταξιδια) αξίζει η παραπανω διαφορα για το 8?(είμαι απο 6s)



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 11:41

Eπειδή είμαι σε φάση αλλαγής,δεν βιάζομαι  θα περιμένω να πέσουν οι τιμές αλλά από iphone 7 128 gb και 8αρι στα 64 γιγα, για ενα χρηστη οπως εγω που δεν κανει σκληρη χρήση,θα δω

 

διαφορά?σιγουρα εχουν,γιαυτο και ειναι και αλλες οι τιμες,αλλα για καποιον που δεν κανει τρελη χρηση (μηνυματα,fb,insta και βιντεο φωτο σε ταξιδια) αξίζει η παραπανω διαφορα για το 8?(είμαι απο 6s)

 

 

Δεν μπορώ να σου πω. Το 6s ήταν αρκετά πιο γρήγορο από το 6αρη οπότε προφανώς και δεν θα είμαι τελείως αντικειμενικός. Νομίζω όμως οτι θα δεις μεγάλη διαφορά. Ειδικά στο κομμάτι της κατανάλωση τα 8/8plus/x αυτή τη στιγμή ελέω επεξεργαστή είναι εκπληκτικά. Η αδερφή μου π.χ. που είναι κάτοχος του 7 παρατήρησε αρκετή διαφορά από το 7 στο 8 στο πόσο ακαριαία ανοίγουν οι εφαρμογές, κάτι που εγώ δεν το ξέρω αφού δεν είχα 7αρη ποτέ στα χέρια μου. Εάν σε παίρνει οικονομικά να πας στο 8 και όχι στο 7αρη(το 7 είναι vfm εξαιτίας του οικονομικού). Εάν είσαι οριακά οικονομικά και το 6s σε καλύπτει μείνε εκεί και του χρόνου πας στο επόμενο(εγώ θα κάνω σκιπ το επόμενο iphone και θα μεταβώ στο μεθεπόμενο Iphone)

 

 

 

κάποια συγκριτικά τεστ.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 13/02/2018 - 11:42


#5   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 11:56

Δεν είναι μόνο οι δύο ώρες. Είναι
α) ο επεξεργαστής η μπαταρία μπορεί να είναι μικρότερη από το 6s όμως ο Α10 κάνει τρομερή διαχείρηση μπαταρίας
β) το 7αρη είναι water resistant που σημαίνει οτι αν βραχεί με κανονικό νερό και όχι θαλασσινο δεν θα σου χαλάσει
γ) οι φωτογραφίες στο 7αρη είναι πολύ καλύτερες εξαιτίας της αναβάθμισης της κάμερας.
δ) το home button είναι έρωτας και ξεκλειδώνει τη συσκευή ακαριαία


Ως κάτοχος του 8(μεταπηδώντας από το iphone 6) δηλώνω πως το 7αρη είναι vfm στα λεφτά που είναι.

 

Ισως δεν το μετεφερα καλα. Ξερω τις διαφορες τους, αλλα εαν αλλαζα απο 6s σε 7, ο κυριος λογος θα ηταν η μπαταρια. Τα υπολοιπα ειναι καλοδεχουμενα bonus.

Γιαυτο ρωταω αν οντως εχουν διαφορα στην καθημερινη χρηση οι μπαταριες τους. 



#6   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 12:18

Τωρα π.χ., βλεπω εδω οτι βγαζει 7 λεπτα παραπανω μονο στο συγκεκριμενο τεστ. 

 



#7   manolisgr6978

manolisgr6978

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 13/02/2018 - 12:54

To 7αρι το ειχα για ενα χρονο... πανεμορφο κινητο λογω ατυχηματος το αντικατεστησα και πηγα στο 6s 64 .

Το βρηκα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη.

Οι πραγματικες,ουσιαστικες,διαφορες ειναι ελαχιστες οπως απο το 6 και μετα.(κατοχος του 6 για 2 χρονια).

Τα πιο πολλα ειναι θεμα εντυπωσιασμου και εμφανισης.

Το μονο που με κραταει στην apple ειναι το λειτουργικο που πραγματικα δεν εχει ανταγωνισμο...

Κατα τα αλλα δεν ειναι τυχαιο που εταιρειες οπως η huawei  εχουν φτασει στο σημειο να ειναι πρωτες σε πωλησεις στον κοσμο με πολυ αξιολογα,ποιοτικα κινητα και σε πολυ καλη τιμη !!

Τοσα χρονια η apple μας πλασαρει πανομοιοτηπα τηλεφωνα και με τα ιδια προβληματα συνηθως μετα απο ενα χρονο λειτουργιας (π.χ μπαταρια) και μπαινει αρκετος κοσμος στο τριπακι της αλαγης τηλεφωνου και με σερβις ελλιπής .

Αυτη ειναι αποψη μου με φιλικη διαθεση.



#8   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2018 - 13:55

Επειδή για αγνωστο λογο δεν μου δουλευει η αναζητηση,υπάρχει τοπικ με γνωμες χρηστων για 6s με 8 και 7 με 8?



#9   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2018 - 14:03

Urban απότι καταλαβα και συ σε αναζητηση συσκευής είσαι..

 

Πήγα από 4s στο 6s..Χαοτική η διαφορά..Εχω ακόμα το λογισμικό 10.3.3 και το κινητό πετάει,δεν εχει κρασαρει ουτε μια φορά...Από γνώμες φιλων και συζητησεις που διαβάζω η διαφορά φαίνεται από το 6s στο 8...Από το 6s στο 7,επειδή το βλεπω σε φιλους δεν βλεπω διαφορα..

 

Η μπαταρία θα είναι πάντοτε για όλους ενα προβλημα.Οι εφαρμογές σημερα σοσιαλ μιντια κλπ την ρουφανε κυριολεκτικα και αν θες μόνο μπαταρια καλή τότε πήγαινε σε plus μοντελα που εχουν

 

μεγαλύτερη.Στα υπόλοιπα 6,7,8 απλά κινητά ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ αντε να δεις μια ωρα παραπανω.

 

Αν το θεμα σου ειναι αυτο,αλλαξε την με το πρόγραμμα με τα 39 ευρώ επισημα σε καποιο apple service και τέλος..Να δώσεις χρήματα μόνο και μόνο για μπαταρια (αν και εφοσον εισαι καλυμμενος με τις υπολοιπες λειτουργιες) δεν ξερω αν αξιζει εκτος αν εχεις τα χρηματα διαθεσιμα οπότε περνάς σε ένα μοντέλο ενα χρονο νεότερο από αυτό που έχεις!



#10   UrBaN

UrBaN

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2018 - 18:11

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες