Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOs High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2018 - 09:46

εγω εχω ενα macbook pro 2015 early i5, το μηχανημα το πηρα πριν κανα χρονο οποτε δεν μπορω να πω πως πήγαινε η μπαταρία πριν.. γιατι το εκανα update σε high sierra.. τωρα λοιπον η μπαταρια ειναι 5717/6559 εχει πεσει δλδ λιγο.. αλλα βγαζει ενα 6αρακι χρησης ιντερνετ /docs... δεν ξερω αν θα επρεπε να βγαζει παραπανω. εσεις που εχετε παρομοιο ποσο κραταει? επισης μια ερωτηση γι ατους γνωστες... το turbo boost το κλεινετε? ή οχι? εγω το εχω κλειστο.. συναιχεια με το turbo boost switch για δωστε καμια συμβουλη.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2018 - 11:40

Λοιπόν κάνω ένα clean install για μια ακόμα φορά
 

Λάθος αντιμετώπιση. Ξεκινάς από το τέλος χωρίς λόγο.

Όπως πολύ σωστά σου επεσήμανε ο φίλος giodis θα πρέπει πρώτα να εντοπίσεις το αίτιο (εάν υπάρχει) και μετά να πράξεις ανάλογα.

Το clean install μπορεί να μην έχει τελικά κανένα αποτέλεσμα εφόσον μπορεί η αιτία του battery drain τελικά να είναι το ίδιο το macOS HS. Υπάρχουν αρκετές αναφορές για το συγκεκριμένο θέμα.

Πριν μεταβούμε σε ένα νεότερο λειτουργικό εξετάζουμε την συμβατότητα των προγραμμάτων και εφαρμογών και παίρνουμε και κάποιες μετρήσεις όσο αφορά την κατανάλωση ενέργειας όταν αφορά τα macbooks.

Οπωσδήποτε TM Backup και μετά πάμε παρακάτω.



#18   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 22/02/2018 - 12:04

Λάθος αντιμετώπιση. Ξεκινάς από το τέλος χωρίς λόγο.
Όπως πολύ σωστά σου επεσήμανε ο φίλος giodis θα πρέπει πρώτα να εντοπίσεις το αίτιο (εάν υπάρχει) και μετά να πράξεις ανάλογα.
Το clean install μπορεί να μην έχει τελικά κανένα αποτέλεσμα εφόσον μπορεί η αιτία του battery drain τελικά να είναι το ίδιο το macOS HS. Υπάρχουν αρκετές αναφορές για το συγκεκριμένο θέμα.
Πριν μεταβούμε σε ένα νεότερο λειτουργικό εξετάζουμε την συμβατότητα των προγραμμάτων και εφαρμογών και παίρνουμε και κάποιες μετρήσεις όσο αφορά την κατανάλωση ενέργειας όταν αφορά τα macbooks.
Οπωσδήποτε TM Backup και μετά πάμε παρακάτω.


OK πες ότι ξεκίνησα λάθος,αλλά αν κατάλαβα καλά μου λες ότι το ίδιο high sierra είναι λάθος επιλογή; Και αν ναι, τι να κάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2018 - 12:24

OK πες ότι ξεκίνησα λάθος,αλλά αν κατάλαβα καλά μου λες ότι το ίδιο high sierra είναι λάθος επιλογή; Και αν ναι, τι να κάνω;
 

Όχι, δεν εννοώ ότι το High Sierra είναι λάθος επιλογή.

Πριν την μετάβασή σου από το Sierra έπρεπε να πάρεις όπως προανέφερα κάποιες σχετικές μετρήσεις.

Π.χ. Ας υποθέσουμε ότι η μπαταρία σου έχει ένδειξη 96%. Βάλε ένα βίντεο στο YouTube ή σε κάποιον player και μόλις πέσει στο 95% κράτα χρόνο 1 ώρας και δες το ποσοστό κατανάλωσης. Μπορείς να κάνεις αντίστοιχες μετρήσεις σε απλή πλοήγηση ή π.χ. σε χρήση ενός προγράμματος ενδεικτικά του Photoshop, iMovies ή ότι άλλο εσύ νομίζεις.

 

Πέρα από αυτό κάνεις έναν έλεγχο στο σύστημά σου για τυχόν processes που μπορεί να μην συμπεριφέρονται σωστά. Δηλαδή να υπάρχει υπερβολική κατανάλωση μνήμης (ακόμα και πιθανό leak) ή υψηλή χρήση CPU.

Ανάλογα τον χρήστη και την εμπειρία του, μπορεί να συγκεντρώσει μια σειρά από πράγματα τα οποία να του υποδεικνύουν ότι το σύστημά του είναι σε άριστη κατάσταση.

Μετά λοιπόν την μετάβασή σου στο νεότερο λειτουργικό ξεκινάς τον επανέλεγχο και συγκινείς τις ενδείξεις. Εξετάζεις την συμβατότητα των εφαρμογών και προγραμμάτων και τυχόν ενημερώσεις αυτών και ότι άλλο τέλος πάντων έχεις συγκεντρώσει ως στοιχεία.

Εάν οι διαφορές είναι μικρές συνήθως αυτό δεν είναι και τόσο ανησυχητικό αλλά εάν τα πράγματα ξεφεύγουν τότε θέλει ψάξιμο.

Μπορεί ας πούμε τρέχοντας μια ρουτίνα να διορθώσει την κατάσταση ή η απομάκρυνση μιας μη ενημερωμένης εφαρμογής ή ακόμα και κάποιου login item και πάρα πολλά άλλα.

Το troubleshooting είναι χαμαιλέοντας και πολλές φορές η λύση μπορεί να μην είναι εύκολη.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 22/02/2018 - 12:25


#20   WildRose

WildRose

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 22/02/2018 - 12:26

Δηλαδή το boot up δεν καθυστερεί;Η μπαταρία σου έχει την ίδια στάμινα;

To macbook το πήρα με Sierra πάνω και άμεσα πέρασα το High Sierra, οπότε δεν ξέρω για την μπαταρία τι απόδοση θα είχε με την προηγούμενη έκδοση. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Το boot νομίζω να έχει μια αργοπορία της τάξης 1-2 δευτερόλεπτα παραπάνω.



#21   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/02/2018 - 12:41

εγω εχω ενα macbook pro 2015 early i5, το μηχανημα το πηρα πριν κανα χρονο οποτε δεν μπορω να πω πως πήγαινε η μπαταρία πριν.. γιατι το εκανα update σε high sierra.. τωρα λοιπον η μπαταρια ειναι 5717/6559 εχει πεσει δλδ λιγο.. αλλα βγαζει ενα 6αρακι χρησης ιντερνετ /docs... δεν ξερω αν θα επρεπε να βγαζει παραπανω. εσεις που εχετε παρομοιο ποσο κραταει? επισης μια ερωτηση γι ατους γνωστες... το turbo boost το κλεινετε? ή οχι? εγω το εχω κλειστο.. συναιχεια με το turbo boost switch για δωστε καμια συμβουλη.

 

Όπως και να έχει τι το θέλεις αυτό το πράγμα, παρ' ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά

το τρέχεις ή όχι.

 
Άφησε το macOS να λειτουργήσει όπως έχει σχεδιαστεί. Μην μπλέκεις με το utility που
παρεμβαίνει στο kernel του macOS, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. 
 
Και αν μου επιτρέπεις δεν προσκολλάμε τέτοια ερωτήματα, ανοίγουμε νέο θέμα.

vires acquirit eundo


#22   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 22/02/2018 - 14:42

Όχι, δεν εννοώ ότι το High Sierra είναι λάθος επιλογή.
Πριν την μετάβασή σου από το Sierra έπρεπε να πάρεις όπως προανέφερα κάποιες σχετικές μετρήσεις.
Π.χ. Ας υποθέσουμε ότι η μπαταρία σου έχει ένδειξη 96%. Βάλε ένα βίντεο στο YouTube ή σε κάποιον player και μόλις πέσει στο 95% κράτα χρόνο 1 ώρας και δες το ποσοστό κατανάλωσης. Μπορείς να κάνεις αντίστοιχες μετρήσεις σε απλή πλοήγηση ή π.χ. σε χρήση ενός προγράμματος ενδεικτικά του Photoshop, iMovies ή ότι άλλο εσύ νομίζεις.

Πέρα από αυτό κάνεις έναν έλεγχο στο σύστημά σου για τυχόν processes που μπορεί να μην συμπεριφέρονται σωστά. Δηλαδή να υπάρχει υπερβολική κατανάλωση μνήμης (ακόμα και πιθανό leak) ή υψηλή χρήση CPU.
Ανάλογα τον χρήστη και την εμπειρία του, μπορεί να συγκεντρώσει μια σειρά από πράγματα τα οποία να του υποδεικνύουν ότι το σύστημά του είναι σε άριστη κατάσταση.
Μετά λοιπόν την μετάβασή σου στο νεότερο λειτουργικό ξεκινάς τον επανέλεγχο και συγκινείς τις ενδείξεις. Εξετάζεις την συμβατότητα των εφαρμογών και προγραμμάτων και τυχόν ενημερώσεις αυτών και ότι άλλο τέλος πάντων έχεις συγκεντρώσει ως στοιχεία.
Εάν οι διαφορές είναι μικρές συνήθως αυτό δεν είναι και τόσο ανησυχητικό αλλά εάν τα πράγματα ξεφεύγουν τότε θέλει ψάξιμο.
Μπορεί ας πούμε τρέχοντας μια ρουτίνα να διορθώσει την κατάσταση ή η απομάκρυνση μιας μη ενημερωμένης εφαρμογής ή ακόμα και κάποιου login item και πάρα πολλά άλλα.
Το troubleshooting είναι χαμαιλέοντας και πολλές φορές η λύση μπορεί να μην είναι εύκολη.


Ωραία και πολύ λογικά όσα αναφέρεις . δεν έχω και κάποια εφαρμογή που να καταπονεί το σύστημα καθώς είμαι office user. Πάρα ταύτα με το clean install και χωρίς να έχω εγκαταστήσει επιπρόσθετες εφαρμογές, το boot καθυστερεί με χρόνο περίπου στα 34 sec. Από εκεί και πέρα με office εργασία στο Word-Excel (που θα βάλω) λίγο Browsing με φυσιολογική φωτεινότητα οθόνης (auto),θα κάνω post για τη σταμινα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2018 - 15:19

 

Όπως και να έχει τι το θέλεις αυτό το πράγμα, παρ' ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν τελικά

το τρέχεις ή όχι.

 
Άφησε το macOS να λειτουργήσει όπως έχει σχεδιαστεί. Μην μπλέκεις με το utility που
παρεμβαίνει στο kernel του macOS, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. 
 
Και αν μου επιτρέπεις δεν προσκολλάμε τέτοια ερωτήματα, ανοίγουμε νέο θέμα.

 

σορρυ για το οfftopic την επομενη θα ανοιξω αλλο treat.. κοιτα το utility το εβαλα γιατι απο οτι διαβασα σε αθρα πολλα.. το  turbo boost μπαινει οποτε το OS το θεωρει απαραιτητο και εκτος οτι επιρεαζει την καταναλωση μπαταριας.. εχει και μεγαλες θερμοκρασιες.. Σε αυτα τα λαπτοπ που ολα ειναι fix πανω.. καλο ειναι να μην υπερθερμενονται.. τα chip ωστε να μην εχεις και πχ gpu θεματα... για αυτο το λογο με το utility αυτο εγω το εχω μονιμα κλειστο το turbo boost. προσωπικα δεν εχω δει διαφορα.. στην αποδοση... αλλα σε καταναλωση εχω δει.



#24   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2018 - 16:00

Ωραία και πολύ λογικά όσα αναφέρεις . δεν έχω και κάποια εφαρμογή που να καταπονεί το σύστημα καθώς είμαι office user. Πάρα ταύτα με το clean install και χωρίς να έχω εγκαταστήσει επιπρόσθετες εφαρμογές, το boot καθυστερεί με χρόνο περίπου στα 34 sec. Από εκεί και πέρα με office εργασία στο Word-Excel (που θα βάλω) λίγο Browsing με φυσιολογική φωτεινότητα οθόνης (auto),θα κάνω post για τη σταμινα.
 

Δοκιμάζεις τα παρακάτω τα οποία μπορεί να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα.

 

1) Αφαίρεσε όλα τα login items. System Preferences > Users & Groups > Login Items. Επανεκκίνηση και δες εάν βελτιώθηκε η κατάσταση. Αν ναι, προσθέτεις και πάλι ανά ένα και με επανεκκίνηση εντοπίζεις αυτό που προκαλεί το θέμα. Αν όχι =>

 

2) Κάνε ένα reset SMC και reset NVRAM. Ελέγχεις εάν βελτιώθηκε η κατάσταση. Αν και πάλι δεν έγινε κάτι =>

 

3) Ελέγχεις το Trim. Εάν είναι ενεργό το απενεργοποιείς. Εάν είναι απενεργοποιημένο το ενεργοποιείς.



#25   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 22/02/2018 - 16:07

Δοκιμάζεις τα παρακάτω τα οποία μπορεί να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα.

1) Αφαίρεσε όλα τα login items. System Preferences > Users & Groups > Login Items. Επανεκκίνηση και δες εάν βελτιώθηκε η κατάσταση. Αν ναι, προσθέτεις και πάλι ανά ένα και με επανεκκίνηση εντοπίζεις αυτό που προκαλεί το θέμα. Αν όχι =>

2) Κάνε ένα reset SMC και reset NVRAM. Ελέγχεις εάν βελτιώθηκε η κατάσταση. Αν και πάλι δεν έγινε κάτι =>

3) Ελέγχεις το Trim. Εάν είναι ενεργό το απενεργοποιείς. Εάν είναι απενεργοποιημένο το ενεργοποιείς.


1) Log in items δεν έχω οπότε οκ
2)θα κάνω
3)Σχετικά με το Trim κάναμε αμαν να το βάλουμε γιατί προηγούμενες εκδόσεις macos δεν το υποστηρίζαν και βάζαμε third party apps.Τωρα θα κλείσουμε????????????????


Sent from my iPhone using Tapatalk

#26   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2018 - 16:23

3)Σχετικά με το Trim κάναμε αμαν να το βάλουμε γιατί προηγούμενες εκδόσεις macos δεν το υποστηρίζαν και βάζαμε third party apps.Τωρα θα κλείσουμε :huh:? :huh:? :huh:? :huh:?
 

Απλά θα κάνεις έναν έλεγχο για το κατά πόσο και εάν τελικά μπορεί να ευθύνεται το Trim.

Δες εδώ σχετικές αναφορές που έχουν γίνει. Εάν ψάξεις και στο internet θα βρεις ακόμα περισσότερες.



#27   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 04/03/2018 - 01:31

Θερμοκρασιες πως μπορω να ελεγξω; Το istats ειναι καλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#28   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2018 - 08:03

Θερμοκρασιες πως μπορω να ελεγξω; Το istats ειναι καλο;
 

Ναι






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες