Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Κλειδαριές (Wi-Fi / RFID)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/02/2018 - 14:05

Μιας και οι θωρακισμένες πόρτες έχουν ψιλοπροβλήματα ασυμβατότητας στις smart κλειδαριές όπως Nuki , August κ.α. κατέληξα στην E-Ternal.

 

Πολύ απλή στη χρήση της, δεν έχει σύνδεση με Wi-Fi αλλά κλειδώνει - ξεκλειδώνει χωρίς κλειδί (με RFID μπρελόκ ή wrist band).

 

Δουλεύει με μπαταρία η οποία διαρκεί περίπου ένα έτος. Σε περίπτωση που τελειώσει η μπαταρία υπάρχει εξωτερικός φορτιστής (μαύρο κουτί στη φωτογραφία 4 το οποίο το συνδέεις στη πόρτα για να πάρει ρεύμα). Ο εξωτερικός φορτιστής καλό είναι να φυλάσσεται σε σημείο εκτός σπιτιού (πχ ντουλαπάκι αυτοκινήτου).

 

Αν χαθεί κάποιο μπρελόκ ή wrist band τηλεφωνώ στην εταιρεία για να το απανεργοποιήσει.

Κόστος 450 EUR.

Δε ξέρω γιατί οι φωτογραφίες ανεβαίνουν στο πλάι ενώ τις έχω κάνει rotate.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  ET-1.JPG   97,1KB   60 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  ET-2.JPG   130,19KB   58 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  ET-3.JPG   142,85KB   58 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  ET-4.JPG   253,03KB   58 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 27/02/2018 - 14:14


#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/02/2018 - 09:07

Αυτό που δεν έχει απαντηθεί για τη συγκεκριμένη είναι το πως γίνεται η απενεργοποίηση των rfid μπρελόκ αν χαθεί κάποιο.

 

Αφού η κλειδαριά δεν έχει συνδεσιμότητα με wifi.

 

Εκτός και αν η εταιρεία έρχεται η ίδια και με φυσική πρόσβαση στην κλειδαριά την επαναπρογραμματίζει.



#3   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/02/2018 - 09:22

γινεται επαναπρογραμματισμος στη κλειδαρια απο την εταιρεια (με φυσικη παρουσια) μεσω της rfid καρτας ιδιοκτησιας (master card) που δινουν στον ιδιοκτητη.

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 28/02/2018 - 09:22


#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/02/2018 - 09:36

Με φυσική παρουσία οκ, το καταλαβαίνω.

 

Απλά όπως το διαφημίζουν ότι "μας παίρνετε τηλέφωνο και την απενεργοποιούμε", μοιάζει σαν να υπονοούν ότι γίνεται απομακρυσμένα.

 

Γενικά είναι πολύ καλή λύση και υλοποίηση που σίγουρα σηκώνει βελτίωση η συγκεκριμένη.



#5   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/02/2018 - 19:14

Με φυσική παρουσία οκ, το καταλαβαίνω.

 

Απλά όπως το διαφημίζουν ότι "μας παίρνετε τηλέφωνο και την απενεργοποιούμε", μοιάζει σαν να υπονοούν ότι γίνεται απομακρυσμένα.

 

Γενικά είναι πολύ καλή λύση και υλοποίηση που σίγουρα σηκώνει βελτίωση η συγκεκριμένη.

ναι την απενεργοποιούν αλλά πρέπει να πας εκεί μετά με τη "master" για να ενημερωθεί και μετά η "master" να ενημερώσει τη κλειδαρία. αν δεν ενημερωθεί η κλειδαριά όποιος βρει τη "κάρτα" ή το βραχιολάκι μπορεί να μπει μέσα.

 

ναι είναι πολύ καλή λύση και για το ότι δεν έχει wi-fi μου είπαν πως ο κατασκευαστής το έχει κάνει επίτηδες για λόγους ασφαλείας (λογικό το βρίσκω).



#6   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/02/2018 - 21:03

Από την άλλη να σου πω την αλήθεια και εγώ αν ήμουν κατασκευαστής και δεν είχε Wifi το προϊόν μου και ήθελα να το δικαιολογήσω κάποια τέτοια δικαιολογία θα έλεγα...

 

Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάει για έλλειψη ασφάλειας WiFi όταν μου χρησιμοποιεί RFID κάρτες που με τον κατάλληλο αναγνώστη/εγγραφέα αντιγράφονται και δημιουργούνται κλώνοι σε δευτερόλεπτα...



#7   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/03/2018 - 16:44

Σωστό και αυτό αλλά από ότι μου είπαν οι κλώνοι γίνονται μόνο αν έχουν τον κωδικό της "master card". τώρα τι να σου πω.... το μόνο σίγουρο είναι πως ότι μπαίνει - βγαίνει και ότι κλειδώνει - ξεκλειδώνει (απλά προσπαθούμε να το κάνουμε λίγο δυσκολότερο).

 

btw... κλειδαριά με μεγάλο κλειδί την άνοιξε κλειδαράς μπροστά μου μέσα σε 2 λεπτά με ένα ειδικό εργαλείο (σαν πασπαρτού) που είχε μαζί του, ενώ κλειδαριά με μικρό κλειδί την άνοιξε σε 45 λεπτά με τρυπάνια κλπ.

 

Συνημμένα αρχεία






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες