Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Clean install MacOS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:19

Σωστά. Ναι μου έδειχνε δύο partitions αλλά όταν πήγα μέσω Internet recovery ως δια μαγείας έγινε κανονικά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:19

καλημερα, το partition windows που εχει δημιουργηθει με boot camp, δεν μπορει να διαγραφει μεσω boot camp? πρεπει να γινει clean install?



#33   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:27

Μπορεί να γίνει αυτό που λες αλλά 1ον ήθελα εγώ προσωπικά clean install και 2ον είδα μετά από ψάξιμο ότι μπορεί να διαγραφεί χωρίς να κανείς clean install. :)

#34   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:27

Σωστά. Ναι μου έδειχνε δύο partitions αλλά όταν πήγα μέσω Internet recovery ως δια μαγείας έγινε κανονικά.

 

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το Disk Utility στο High Sierra. Θυμάμαι χαρακτηρίστηκα ότι ένα από τα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν ότι δεν μπορούσα να ενσωματώσω διαγραμμένο partition. :blink: 

Thx για την απάντηση!

 

καλημερα, το partition windows που εχει δημιουργηθει με boot camp, δεν μπορει να διαγραφει μεσω boot camp? πρεπει να γινει clean install?

Όχι, δεν χρειάζεται να γίνει clean install για να φύγει το partition του bootcamp.



#35   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:30

Φαίνεται να υπήρξε θέμα με το Boot Camp partition. Θα έπρεπε δηλαδή να είχε διαγραφεί πριν το erase του δίσκου από το όποιο εξωτερικό media (του Internet Recovery συμπεριλαμβανόμενου). Στο "ως διά μαγείας" δε του φίλου Πάρη, νομίζω ότι έρχεται γάντι το "ανεξερεύνητες οι βουλές του macOS".

 
Για όποιον ενδιαφέρεται· How to Remove a Windows Boot Camp Partition From Your Mac. Τα σχετικά σχόλια είναι αντικρουόμενα, πάντως νομίζω ότι η προσέγγιση είναι σωστή εφ' όσον την ακολουθήσει κανείς κατά γράμμα.
 
Όπως και έχει επισημαίνεται ότι το Time Machine backup δεν υποστηρίζει το Boot Camp partition, μιας και είναι σε NTFS format.

vires acquirit eundo


#36   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:50

Δεν νομίζω ότι το partition του Boot Camp μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα έτσι να μην ολοκληρωθεί τελικά το format του δίσκου. Περισσότερο μου φαίνεται γενικότερο πρόβλημα του Disk Utility.

Εξάλλου έχουν παρατηρηθεί κι άλλα προβλήματα. Όπως το mount και unmount τον εξωτερικών δίσκων ή αυτό που ανέφερα με τα partitions πιο πάνω.

Γι' αυτό και επέλεξα να πω στον φίλο Paris1986 να κάνει το format μέσω του Internet Recovery. Δεν αποκλείω σε καμία περίπτωση τις άλλες προσεγγίσεις, ίσα-ίσα, απλά όταν έχεις να κάνεις με προβληματικά λειτουργικά όπως το HS καλύτερα να επιλέγεις την πιο σίγουρη λύση απ' όλες.



#37   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2018 - 11:52

Ή κοντολογίς, ας έχουμε υπ' όψη μας κάποιες εναλλακτικές.

 

Ποτέ δεν ξέρεις. :)


vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες