Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Από iPhone 8 Plus σε x


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2018 - 21:41

Ρε παιδια λίγο τη βοήθεια σας!ειχα το 7 plus k ήμουν πολύ ικανοποιημένος από οθόνη κ κάμερα!αλλαξα σε 8 plus και είναι σαν να έχω το ίδιο κινητό κ φυσικα χωρις κανένα παράπονο...τώρα όμως μου έχει καρφωθεί να πάω στο x.να το τολμήσω;
Με προβληματίζει λίγο το μέγεθος του να πω την αληθεια μου φαίνεται μικρό.Αν κ μου αρέσει πολύ το design του.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/03/2018 - 11:53

Εγώ έκανα αυτήν την μετάβαση πριν από μια ημέρα.
Θετικά που βρήκα
1. Μέγεθος. Είναι πιο μικρό στο χέρι με μεγάλη οθόνη
2. Βάρος. Πιο ελαφρύ. Δεν το καταλαβαίνεις στην τσέπη
3. Ξεκλείδωμα. Πολύ βολικό το faceid

Διαφορά στην οθόνη δεν κατάλαβα. Υποτίθεται ότι έχει καλύτερη από το 8

Αρνητικά

1. Μπαταρία. 20% λιγότερος χρόνος χρήσης (τουλάχιστον )
Με το 8plus έβγαζα άνετα μια ημέρα και είχα και 40% υπόλοιπο το βράδυ με βαριά χρήση (Wi-Fi,Bluetooth,δεδομένα )όλα ανοιχτά Facebook κλήσεις μηνύματα κλήσεις κλπ.
Πρώτη μέρα χθες το κινητό είχε το βράδυ 7%



Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:01

Εγώ που τα είχα και τα τρία που αναφέρεις να σου πω ότι μακράν είναι καλύτερο το X . Ο λόγος σημαντικός για εμένα είναι ότι αυτό που κρατάω ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα plus μέχρι και το 6 plus όλα μοιάζουν και δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει τηλέφωνο . Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό . 

Όλα τα υπόλοιπα πάνω κάτω ίδια το notch εμένα μου αρέσει πολύ ή σου αρέσει ή το μισείς εμένα είναι κάτι το διαφορετικό και μου αρέσει . Το μέγεθος ναι είναι το καλύτερο πλέον έχω τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη και άργησε πολύ η Apple . Μπαταρία πάνω 70 ώρες με 10 και κάτι ώρες χρήσης πάντα μαζί μου όλη την ημέρα στο αυτί μου το ένα airpod και το ρολόι φορεμένο μέχρι αργά το βράδυ σκέψου να μην  τα είχα και αυτά δηλαδή τι θα έκανε . 

Εδώ να πω για πολλοστή φορά σε κάποιους που παραπονιούνται για την αυτονομία τους ότι ότι κάνω σε αναβάθμιση το περνάω με καθαρό restore φυσικά με παίρνει γιατί δεν έχω ένα σκασμό από εφαρμογές καμιά 40 άρα έχω τράπεζες social media κτλ .

Οπότε θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι καν πάρτο χρειάζεσαι περίπου μια εβδομάδα να το συνηθίσεις και μετά όταν δεν είσαι σίγουρος αν τελικά σου αρέσει ξανά πάρε ένα 8 plus και θα δεις ότι θα νομίζεις ότι πήγες πίσω χρόνια σε τεχνολογία ;-).


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#4   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:16

Σου λεω και εγω την γνωμη μου και αποφασιζεις...

Ειχα ολα τα μηλα και το 7+ και τωρα εχω το 8+

Πηρα το Χ και το γυρισα πισω σε 2 μερες...

 

1) Μπαταρια:  Το 8+ σε αναμονη 384 ώρες (2 μερες και το ξεσκιζω)  --- Το Χ   242 ώρες (ελαχιστα καλυτερο του απλου 8)

 

2) Οθονη: Προσωπικα το να χανω φωτογραφιες αριστερα και δεξια του τηλεφωνου καθως και στα μυνηματα να μου κανει τις λεξεις σε δυο πχ γραμμες αντι για μια που εχει το 8+ ειναι θεμα...

Οι ιδιες πχ φωτο αν τις βαλεις διπλα διπλα στα 2 τηλεφωνα σε εφαρμογη πχ instagram θα καταλαβεις τι εννοω

 

3) Μου αρεσουν ΜΟΝΟ οι λευκες οθονες και αυτη η μαυριλα στο Χ (παρολο που το βγαζει σε 2 χρωματα πισω  και θα μπορουσε πχ να ειχε ολο white εκδοση ειναι παλι θεμα για μενα)

 

4) Τιμη (καταλαβαινεις τις διαφορες)

 

Στο μονο που μου αρεσε το Χ ηταν οτι ελαχιστα καλυτερο φυσικο χρωμα στην οθονη.



#5   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:20

Εγώ που τα είχα και τα τρία που αναφέρεις να σου πω ότι μακράν είναι καλύτερο το X . Ο λόγος σημαντικός για εμένα είναι ότι αυτό που κρατάω ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα plus μέχρι και το 6 plus όλα μοιάζουν και δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις αλλάξει τηλέφωνο . Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό .
Όλα τα υπόλοιπα πάνω κάτω ίδια το notch εμένα μου αρέσει πολύ ή σου αρέσει ή το μισείς εμένα είναι κάτι το διαφορετικό και μου αρέσει . Το μέγεθος ναι είναι το καλύτερο πλέον έχω τηλέφωνο με μεγάλη οθόνη και άργησε πολύ η Apple . Μπαταρία πάνω 70 ώρες με 10 και κάτι ώρες χρήσης πάντα μαζί μου όλη την ημέρα στο αυτί μου το ένα airpod και το ρολόι φορεμένο μέχρι αργά το βράδυ σκέψου να μην τα είχα και αυτά δηλαδή τι θα έκανε .
Εδώ να πω για πολλοστή φορά σε κάποιους που παραπονιούνται για την αυτονομία τους ότι ότι κάνω σε αναβάθμιση το περνάω με καθαρό restore φυσικά με παίρνει γιατί δεν έχω ένα σκασμό από εφαρμογές καμιά 40 άρα έχω τράπεζες social media κτλ .
Οπότε θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι καν πάρτο χρειάζεσαι περίπου μια εβδομάδα να το συνηθίσεις και μετά όταν δεν είσαι σίγουρος αν τελικά σου αρέσει ξανά πάρε ένα 8 plus και θα δεις ότι θα νομίζεις ότι πήγες πίσω χρόνια σε τεχνολογία ;-).

Εγώ δεν παραπονέθηκα για την αυτονομία απλά του έγραψε τι να περιμένει.
Το κινητό κρατάει λιγότερο από το 8 plus. Και αυτό δεν το αμφισβητεί κανένας.
Έχει τουλάχιστον 20% λιγότερη αυτονομία.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#6   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:47

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στο κόπο κ γράψατε τη γνώμη σας!
Εμένα μου αρέσει αυτό που λέτε ότι το Χ είναι καινούργιο τηλέφωνο κ θα αισθανθώ ότι το άλλαξα!γιατι με το 8 plus οπως έχω ήδη πει είναι σαν να μην άλλαξα τηλ!
Το μόνο που με κολλάει πλέον είναι αυτό που αναφέρει ο vagfillipo για τις φωτογραφίες ότι χάνεις εικόνα!
Για τα βίντεο δεν με νοιάζει γιατί δεν παρακολουθώ ταινίες στο κινητό.

#7   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/03/2018 - 15:24

Τα έχω δοκιμάσει και τα δυο και 8plus και X δεν σου πω ποιο είναι καλύτερο αυτό θα το κρίνεις εσυ αυτό που σου λέω με σιγουριά είναι ότι το Χ δεν είναι plus .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 07/03/2018 - 15:26


#8   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 16:25

Τι εννοείς δεν είναι plus?

#9   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/03/2018 - 17:00

Το Χ plus 6.5 θα έρθει το Σεπτέμβριο ,αυτό είναι ένα απλό Χ .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 17:08

Ναι αυτό το καταλαβαινω!το έχω διαβάσει.....αλλά οι δυνατότητες στην κάμερα του είναι οι ίδιες κ καλύτερες από το plus.σε αυτό που κολλάω είναι στην οθόνη....που δεν είμαι wide.κατα τα αλλά κ από άποψη μεγέθους θα βοηθήσει το καλοκαίρι κ από Σεπτέμβρη περισσότερα θα πιάσει το χ από το 8 για να πάω στο χ plus

#11   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/03/2018 - 18:02

Εννοείτε ότι καλύτερη μεταπώληση θα έχεις το Χ από το plus .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#12   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 07/03/2018 - 20:57

Εγώ φίλε μου πήρα το Χ και μέσα σε ένα μήνα το πούλησα και πήρα το 8plus.
Έφαγα άγριο σκαλωμα με την λειτουργία του Face ID που μονίμως σε χτυπάει με ακτινοβολία ακόμη κι αν απλά κοιτάζεις την οθόνη του και σερφάρεις.
Το 8 plus έχει καλύτερη μπαταρία εννοείται από το Χ.Στην οθόνη δεν καταλαβαίνεις διαφορά σε ποιότητα όπως και η ταχύτητα και τον δυο είναι εξαιρετική.
Ταπεινή μου άποψη να κανεις υπομονή μέχρι το Χ plus...όλα αυτά βέβαια είναι να χαμε να λέγαμε.Αν το θες οπωσδήποτε και έχεις οικονομική άνεση πήγαινε αγόρασε το και θα κρίνεις μόνος σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/03/2018 - 21:04

Βασικά έχω καταλήξει πως υπάρχουν 2 κατηγορίες χρηστών όσο αφορά την αγορά του Χ.

Αφενός είναι οι κάτοχοι + που γουστάρουν καργα το μέγεθος με όλα τα θετικά και τα αρνητικά του και πορεύονται με αυτό και αρνούνται να παν σε μια μικρότερη συσκευή με ναι μεν μεγαλύτερη οθόνη αλλά μικρότερο ωφέλιμο εμβαδό οθόνης.

Και αφετέρου είναι οι κάτοχοι + που τους έχει κουράσει το μέγεθος, το βάρος της συσκευης κλπ σε σημείο που το Χ να είναι αυτό που περίμεναν και να τους φαίνεται κομπλέ.

Φυσικά εν κατακλείδι ο καθένας επιλέγει με βάσει τα κριτήρια του και τις ανάγκες του. Και για να βοηθήσω στο δίλημμα σου όσο μπορώ στη θέση σου από τη στιγμή που μου έμπαινε η ιδέα για Χ θα το έπαιρνα no matter what. 🤙🏼




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: giolnts, 07/03/2018 - 21:05


#14   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/03/2018 - 21:21

Ρε παιδια λίγο τη βοήθεια σας!ειχα το 7 plus k ήμουν πολύ ικανοποιημένος από οθόνη κ κάμερα!αλλαξα σε 8 plus και είναι σαν να έχω το ίδιο κινητό κ φυσικα χωρις κανένα παράπονο...τώρα όμως μου έχει καρφωθεί να πάω στο x.να το τολμήσω;
Με προβληματίζει λίγο το μέγεθος του να πω την αληθεια μου φαίνεται μικρό.Αν κ μου αρέσει πολύ το design του.

Συγνώμη, δεν είδες διαφορά 7 plus με 8 plus και θα δείς με Χ;

Αφού και του Χ με 8 plus δεν έχει διαφορά.

Άν δεν θέλεις μικρότερο σε μέγεθος κινητό και faceid γιατί να πάς σε X;

Δεν βγάζει λογική η σκέψη σας μερικές φορές παιδιά, με το συμπάθειο κιόλας.

 

Δές αυτό και θα καταλάβεις οτι το θέμα κάμερα είναι αρκετά ΥΠΕΡ-εκτιμημένο.

Κατά άλλα η επιλογή πάντα δική σου.Έχεις μιά χαρά κινητό.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 07/03/2018 - 21:25


#15   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 21:51

Μάλλον δεν το είπα σωστά για τη κάμερα!
Στην αρχη πηγα από το 7αρι στο 7 plus μόνο κ μόνο για την κάμερα του μετά για όλα τα υπόλοιπα!φυσικα μου άρεσε στη συνέχεια η μεγάλη οθόνη του που όλα γίνονται πιο εύκολα.
Αυτό που εννοούσα για τη κάμερα του x είναι ότι θεωρητικά επειδή στη πίσω κάμερα έχει διπλό stabilization θα είναι ελαφρα λίγο καλύτερη(να είχαμε να λέγαμε) κ σε συνδυασμό με το μικρότερο μέγεθος μήπως είναι πιο βολικό.βασικα θα πήγαινα στο Χ για το διαφορετικό το μόνο που με κολλάει ακόμα είναι η αναλογία της οθόνης που δεν ξερω στην καθημερινότητα αν βοηθάει!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες