Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[ΟΔΗΓΟΣ] Διαχείριση των cache στο macOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 11:56

Το cache είναι ένας υψηλής ταχύτητας μηχανισμός προσωρινής αποθήκευσης data για ταχύτερη πρόσβαση σε αυτά απ’ ότι από την κύρια πηγή τους, πρακτικά δηλαδή συμβάλει σε καλύτερες επιδόσεις του συστήματος.

 
Η κάθε μια εφαρμογή λοιπόν δημιουργεί τα αναγκαία για την εύρυθμη λειτουργία της cache και temporary items, που διαγράφονται αυτόματα από το σύστημα σε reboot ή shut down του μηχανήματος. Διαφορετικά μπορεί να διογκωθούν σε gigabytes.
 
Οι εφαρμογές του macOS αλλά και οι εφαρμογές τρίτων developers φυλάσσουν τα cache folders τους στην User Library. Για πρόσβαση στην library λοιπόν, click το Desktop ώστε να έρθει στο προσκήνιο ο Finder. Πατάτε τα πλήκτρα command-shift-L (⌘-⇧-L), οπότε θα αναδυθεί ο φάκελος Library > Caches.
 
Συνημμένο αρχείο  1.jpg   204,5KB   12 λήψεις
 
Ενώ με το free utility OmniDiskSweeper μπορείτε να τα ελέγξετε άμεσα και κατά όγκο.  
 
26804822408_3a70ac2d31_b.jpg
 
Όταν λοιπόν μια εφαρμογή συμπεριφέρεται περίεργα, δηλαδή παρουσιάζει lags, κολλάει ή κρασάρει, κύριος ύποπτος είναι το αλλοιωμένο cache folder της. 
 
Δεν συνιστάται διαγραφή του κύριου cache folder (που περιλαμβάνει τα επιμέρους folders των εφαρμογών), αφού οι περισσότερες εφαρμογές διαχειρίζονται τα cache τους αποτελεσματικά, χωρίς να απαιτείται παρέμβαση του χρήστη. Ενώ όταν προκύψει θέμα με μια εφαρμογή και διαγράψει κανείς το cache folder της, απλά θα επιμηκυνθούν για λίγο οι χρόνοι για φόρτωση της μέχρις ότου δημιουργήσει ξανά τα cache της.
 
Όσο αφορά στα system cache τρέχετε το safe mode, μια εξαιρετική ρουτίνα και για περιοδική συντήρηση και τυχόν επισκευή του συστήματος. 
 

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 07/03/2018 - 21:36

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:17

Πολύ ωραίος οδηγός . Εγώ όταν τρέχω το ΟmniDiskSweeper μου βγάζει πολλά γίγα στο users που δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ δεν έχω τόσα . 

Τρέχω τον Ssd που είναι και ο κύριος μου.

Σου παραθέτω screenshot.


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#3   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 12:52

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

 

Το screen shot δεν επαρκεί για συμπεράσματα. Ανέβασε ένα της μορφής, να δούμε τι παίζει.

 

40669782541_1cb7f36b62_b.jpg


vires acquirit eundo


#4   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:02

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

 

Το screen shot δεν επαρκεί για συμπεράσματα. Ανέβασε ένα της μορφής, να δούμε τι παίζει.

 

40669782541_1cb7f36b62_b.jpg

 

Ορίστε 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#5   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:14

Οι φάκελοι Music + Pictures μας κάνουν 75.4GB και προφανώς δεν μπορεί να αμφισβητηθούν.

 
Τα 25.8GB του Desktop, τι μπορεί να είναι ;. Εκτός και φυλάγονται σε αυτό ογκώδεις φάκελοι οπότε
εκτός από ενδεχόμενες καθυστερήσεις στο σύστημα, όλα καλά.
 
Συνεπώς, 101.2GB είναι δεδομένα. 
 
Click το Library και ανέβασε το επί μέρους screen shot, να δούμε τι περιέχει.

vires acquirit eundo


#6   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:19

 

Οι φάκελοι Music + Pictures μας κάνουν 75.4GB και προφανώς δεν μπορεί να αμφισβητηθούν.

 
Τα 25.8GB του Desktop, τι μπορεί να είναι ;. Εκτός και φυλάγονται σε αυτό ογκώδεις φάκελοι οπότε
εκτός από ενδεχόμενες καθυστερήσεις στο σύστημα, όλα καλά.
 
Συνεπώς, 101.2GB είναι δεδομένα. 
 
Click το Library και ανέβασε το επί μέρους screen shot, να δούμε τι περιέχει.

 

Ορίστε .

 

1. 

2. 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:30

Μια χαρά σε βλέπω, τα ΜoblileSync = Local Snapshots του Time Machine που διαγράφονται από το σύστημα όταν απαιτηθεί

χώρος στο δίσκο ή ενσωματώνονται στο Time Machine backup όταν συνδεθεί ο δίσκος του. Να υποθέσω ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει

το Time Machine ;. :)

 


vires acquirit eundo


#8   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:31

Μια χαρά σε βλέπω, τα ΜoblileSync = Local Snapshots του Time Machine που διαγράφονται από το σύστημα όταν απαιτηθεί

χώρος στο δίσκο ή ενσωματώνονται στο Time Machine backup όταν συνδεθεί ο δίσκος του. Να υποθέσω ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει

το Time Machine ;. :)

Όχι έχω μέσα ακόμα έναν μηχανικό δίσκο και έχω εκεί αυτά που θέλω back up κι έτσι δεν το έχω ενεργοποιημένο. Οπότε είμαι οκ ?


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:34

Και βέβαια δεν είσαι ΟΚ.

 

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό και -αν θέλεις να με ακούσεις- ενεργοποίησε το άμεσα. 


vires acquirit eundo


#10   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:36

Και βέβαια δεν είσαι ΟΚ.

 

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό και -αν θέλεις να με ακούσεις- ενεργοποίησε το άμεσα. 

Οκ θα το ενεργοποιήσω δεν έχω τίποτα να χάσω μετά θα είμαι κομπλέ έτσι ? 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:37

Όχι μόνο κομπλέ, άρχοντας θα έλεγα. :)


vires acquirit eundo


#12   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/03/2018 - 16:24

Ο  giodis πάντα καλούς οδηγούς κάνει !  ;)






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες