Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Apple και αλητεία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:29

Σήμερα διαπίστωσα ότι η Apple πέρασε σε μια εκτός ορίων απερίγραπτη επιθετική πολιτική προώθησης του νέου αποτυχημένου της λειτουργικού High Sierra.

 

Ανοίγοντας σήμερα το πρωί το Mac μου κάποια στιγμή παρατήρησα έντονη δραστηριότητα στην κίνηση των δεδομένων του Internet.

 

softwareupdate κλπ. Ωραία σκέφτηκα, σε λίγο θα είμαστε εντάξει. Αλλά μπα. Μου έκανε εντύπωση ο όγκος και η διάρκεια οπότε τη μυρίστηκα την βρομοδουλειά κι αυτό περισσότερο γιατί έχω τον απόλυτο έλεγχο του συστήματος και ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται. Διέκοψα την διεργασία γιατί είχα δουλειά και λέω που θα πάει θα ξαναεμφανιστεί. Η βρομοδουλειές δεν μένουν ποτέ στη μέση. Και έτσι κι έγινε.

 

Λοιπόν για να μην μακρηγορώ, με το έτσι θέλω έγινε λήψη του High Sierra.

 

Το ότι δεν με ρώτησε καν και με ύπουλο τρόπο έκανε αυτόματη λήψη παρακάμπτοντάς με το θεωρώ μεγάλη αλητεία από την Apple.

Έχουν δει αρκετά τα μάτια μου εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οπότε σχεδόν τίποτα δεν με ξαφνιάζει πλέον, αντίθετα μάλιστα, με κάνει να αγανακτώ και να εξοργίζομαι.

 

Όσοι είσαστε σε Sierra έχετέ το κατά νου αν δείτε κάτι αντίστοιχο.  ;) 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 13:52

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-03-07 at 13.45.33.png   12,94KB   94 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-03-07 at 13.15.46.png   16,35KB   91 λήψεις

 

...ναι σίγουρα!  :P 

 

Για να τελειώνετε με αυτή την ιστορία, ανοίξτε τον Automator και δημιουργήστε ένα ότι να ναι .app δίνοντάς του ως ονομασία Install macOS High Sierra.app, ανοίξτε τον φάκελο Applications, διαγράψτε τον installer, ρίξτε μέσα το app που δημιουργήσατε και δεν θα σας ξανά ενοχλήσει. ;) 

 



#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/03/2018 - 16:18

Μισό λεπτό. Και εγώ sierra έχω και δεν έχω κάνει αναβάθμιση / υποβάθμιση ακόμη σε high sierra και εδώ και τόσο καιρό ΔΕΝ μου έχει κατεβάσει κάποιο update χωρίς την θέλησή μου. Και κιόλας η apple σε αυτό το θέμα έχει γίνει καλύτερη διότι παλιά θυμάμαι με el capitan, μου έβγαζε συνέχεια μήνυμα (1) στο app store για να κάνω αναβάθμιση στο τότε sierra. Δηλαδή αν ΔΕΝ έκανα, αυτό το (1) δεν θα έφευγε ποτέ πιστεύω. Εντέλει έκανα αναβάθμιση και τότε το ήθελα κιόλας. Τώρα όμως το high sierra είναι κάτι σαν upgrade, δεν σου βγάζει μήνυμα, κάνε την αναβάθμιση. Και στις ρυθμίσεις του app store, έχω τσεκαρισμένο μόνο το πρώτο - Automatically check for updates. Τα υπόλοιπα ΔΕΝ είναι τσεκαρισμένα. Οπότε μήπως και εσύ έχεις επιλέξει να σου τα ελέγχει, να σου τα κατεβάζει και να σου τα εγκαθιστά μόνο του; Αν ναι, τότε δεν φταίει η apple. Γιατί και στα windows παλιά, είχες την δυνατότητα να ΜΗΝ κάνεις updates. Τώρα στα windows 10 ΔΕΝ έχεις την δυνατότητα από όσο ξέρω και θέλοντας και μη, σου τα κάνει. Εκτός και αν μετά βάζεις τίποτα πειρατικά και δεν ξέρω και αν θα σίγουρα θα είναι εντάξει στην όλη διάρκεια της ζωής της. Οπότε θεωρώ ότι θα πρέπει να κράζουμε την microsoft και όχι την apple.



#4   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 17:35

Εδώ και αρκετό καιρό υπάρχει μια "πίεση" της Apple για να γίνει μετάβαση προς το High Sierra.

Πολλοί γνωρίζετε ήδη το επίμονο Notification.

Φίλε nkarafo εδώ δεν μιλάμε για κάποιο απλό update αλλά

1) για παράκαμψη ενημέρωσης του χρήστη,

και 2) αυτόματη λήψη ενός OS upgrade 5+ GB!!!

Φαίνεται ότι δεν έπιασε η τακτική της επαναλαμβανόμενης εμφάνισης της ενημέρωσης καθώς ο χρήστης και μετά τα σχετικά άρθρα που έκαναν την εμφάνισή τους προχώρησε σε block.

Ο μηχανισμός δε που επιτρέπει αυτή τη συμπεριφορά, μιμείται ή άλλαξε πλέον σε αυτή των silent updates του MRTConfigData, XProtectPlistConfigData και Gatekeeper Configuration Data, κλπ.

Η Apple θέλει να κάνει τα μαγικά της και να βαφτίσει το upgrade σε update. Αλλά δεν πεταλώνουμε τζιτζίκια.



#5   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2018 - 18:01

Και για νά γίνει καλύτερα αντιληπτό

 

Τι μας λέει το App Store μέσα στο System Preferences

 

Συνημμένο αρχείο  1.png   42,67KB   62 λήψεις

 

Τι δείχνει το app του App Store ?

 

Συνημμένο αρχείο  2.png   708,95KB   61 λήψεις

 

Τι λέει η επίσημη σελίδα της Apple ?

 

Συνημμένο αρχείο  3.png   204,87KB   60 λήψεις

 

*Όποιος βρει τη διαφορά κερδίζει μια KOUKOU-ROUKOU.  :lol: 


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 07/03/2018 - 18:02


#6   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2018 - 07:14

Το παράδειγμα είναι λανθασμένο. Το 10.3 είναι upgrade, το 10.3.3 είναι update (του 10.3) αλλά αυτή η αυτόματη αναβάθμιση σε high Sierra χωρίς συγκατάθεση του χρήστη είναι απλά απαράδεκτη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2018 - 08:23

Το παράδειγμα είναι λανθασμένο. Το 10.3 είναι upgrade, το 10.3.3 είναι update (του 10.3) αλλά αυτή η αυτόματη αναβάθμιση σε high Sierra χωρίς συγκατάθεση του χρήστη είναι απλά απαράδεκτη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το παράδειγμα δεν είναι καθόλου λανθασμένο. Λες να μην ξέρω τι είναι το update και τι το upgrade μετά από 20+ χρόνια ασχολίας με τα Mac? Δεν νομίζω.

 

Και μάλλον εννοείς 10.13.3 και όχι 10.3.3



#8   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2018 - 08:43

Το App Store (System Preferences=systemupdate) μπορεί να κατεβάζει τα updates κλπ κλπ κλπ ... αλλά μιλάμε πάντα και μόνο για updates.

Το app του App Store κακώς έχει την ένδειξη update. Είναι προφανές ότι εννοεί μόνο το 3 (το 3o update δηλαδή) από το 10.13.3 (13=HS=Upgrade).

Για μένα που είμαι στο 12(Sierra), το 13 είναι upgrade +3updates αυτό που κατεβάζει. Κατάλαβες;

Πολύ σωστά όμως μέσα στην σελίδα της η Apple αναφέρει λοιπόν το High Sierra 10.13 ως Upgrade.

 

Το αν θέλω εγώ να κατεβάσω λοιπόν ένα upgrade μπορώ να μπω στο app του App Store και να πατήσω το κουμπί. Τον ξέρω τον δρόμο.

Αυτό που κάνει όμως η Apple είναι απαράδεκτο. Δεν έδωσα την συγκατάθεσή μου πουθενά ούτε και με ρώτησε εάν θέλω να ξεκινήσει η διαδικασία μιας λήψης 5+GB ενός upgrade. Ξαφνικά άρχισε να κατεβάζει. Έτσι. Δεν τρέχει κάστανο.

 

Άρα, ούτε χρειάζεται να μας ζαλίζει τον έρωτα η Apple με τις ενημερώσεις της, ούτε να μπαίνει σε ενέργειες που παρακάμπτουν τον χρήστη αλλά ούτε και να μπερδεύει τον άλλο.



#9   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2018 - 09:52

Εγώ μαζί σου είμαι, τώρα το αναλύεις σωστά. Έχω μείνει στην 10.13.2 και με έχει ζαλίσει κάθε τόσο και λιγάκι να αναβάθμισω στην .3 δεν θέλω ρε αδερφέ! Και δεν μπορώ να βρω τρόπο να το ξεφορτωθώ. Τώρα αν μια μέρα ξύπναγα και με είχε αναβαθμίσει μόνο του σε άλλη έκδοση θα το έσπαγα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/03/2018 - 10:00

Στην ουσία αν το καλό εξετάσετε στο τι μας ρωτάει η κάθε εταιρεία και σε τι όχι , δεν είναι ποτέ ξεκάθαρο.

Όλες οι εταιρείες εν δυνάμει προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τους πελάτες τους όσο δεν παίρνει.

Όταν βέβαια το παραξηλωνουν και γίνονται βούκινο λίγο μαζεύουν αυτή την συμπεριφορά και μόλις περάσει λίγος καιρός ξανά τα ίδια ....

Δεν τελειώνει ποτέ η προσπάθεια για αυθαιρεσίες των εταιρειών και άντε στου υπολογιστές πάει και έρχεται στα φάρμακα όμως ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#11   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2018 - 10:02

Εγώ μαζί σου είμαι, τώρα το αναλύεις σωστά. Έχω μείνει στην 10.13.2 και με έχει ζαλίσει κάθε τόσο και λιγάκι να αναβάθμισω στην .3 δεν θέλω ρε αδερφέ! Και δεν μπορώ να βρω τρόπο να το ξεφορτωθώ. Τώρα αν μια μέρα ξύπναγα και με είχε αναβαθμίσει μόνο του σε άλλη έκδοση θα το έσπαγα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ταλιμπανιά που ουσιαστικά έγινε ήταν ότι με το έτσι θέλω κατέβασε τον Installer στον φάκελο Applications.

Και μάλιστα με κουτοπονηριά αφού δεν έβγαλε καμία ένδειξη ως προ το τι κατεβάζει.

Εμφανίστηκε ο installer αφού ολοκληρώθηκε η λήψη. Διαφορετικά θα είχε χτυπήσει και το Alert που έχω βάλει.

 

 

Τέλος πάντων. Δεν θα κάνει η Apple ότι γουστάρει πάντως.



#12   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2018 - 10:20

Είναι η περίπτωση που περιγράφει το συγκεκριμένο άρθρο.

 

Με σχολιασμό: 

 

"Some users may find this convenient to automatically download a major software update and casually suggest to install it onto a Mac, but other users may be less than excited about this behavior, particularly if you’re not yet ready to install macOS High Sierra onto a computer."

 

Μιλάει για συμπεριφορά. Αυτό το... θα το πάρεις θες δε θες δηλαδή.



#13   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2018 - 12:19

Εμένα με εκνευρίζει που ενώ έχει επιλογή "remind me later" για την εγκατάσταση της ενημέρωσης 10.13.3 δεν έχει την γ@μημένη "don't remind me again, EVER!"


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 08/03/2018 - 14:04

Εμένα με εκνευρίζει που ενώ έχει επιλογή "remind me later" για την εγκατάσταση της ενημέρωσης 10.13.3 δεν έχει την γ@μημένη "don't remind me again, EVER!"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για να σε πρηξει και να την βαλεις.

Μελετημενα ολα στα ψυχολογικα εργαστηρια του μαρκετινγκ τους. ;)

Η Apple άρχισε να μιμειται την microsoft;


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 08/03/2018 - 14:04


#15   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2018 - 19:54

Τυχαίο?

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-03-08 at 19.24.07.png   140,3KB   32 λήψεις

 

https://support.appl.../en-us/HT201475

 

Μπορεί. Ίσως. :) 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες