Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Clean Install


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/03/2018 - 22:18

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω clean install στο παρακάτω μηχάνημα χωρίς να γίνει κάποιο upgrade σε sierra. Το μηχάνημα το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι μπορεί να είχε περασμένο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2018 - 11:24

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω clean install στο παρακάτω μηχάνημα χωρίς να γίνει κάποιο upgrade σε sierra. Το μηχάνημα το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι μπορεί να είχε περασμένο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.

 

Το Yosemite θέλεις να περάσεις με clean install;



#3   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 10/03/2018 - 14:02

Ναι και από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει περίπτωση αφού δεν υπάρχει recovery partition και δεν υπάρχει το install dvd και το Yosemite installer Drive.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#4   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 10/03/2018 - 14:39

Μπορεις να το κατεβασεις, να το καψεις σε ενα usb, boot, format του δισκου κ install απο usb

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

#5   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 10/03/2018 - 15:55

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Giodis ο οποίος έχει αφιερώσει πολύ πολύτιμο προσωπικό του χρόνο από προχθές για να με βοηθήσει. Πιστεύω πως έχουμε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και πως η λύση για clean install είναι πολύ κοντά.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#6   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2018 - 16:41

Που είναι η τόσο μεγάλη δυσκολία φίλε μου και το παλεύετε από χθες;



#7   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 11/03/2018 - 11:15

Τελικά τα καταφέραμε και κάναμε clean install με Sierra. Το μηχάνημα πετάει, είναι πολύ καλύτερο από πριν με το Yosemite. Ευχαριστώ τον Giodis για την υπομονή, τον χρόνο και τις συμβουλές του. Πιστεύω πως έμαθα πολλά από την όλη διαδικασία. Να τονίσω ότι βοηθήθηκα πολύ και από το macnotes.gr όπου υπάρχουν πολλές απαντήσεις σε απορριπτέα που έχουμε εμείς οι αρχάριοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#8   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2018 - 11:49

Από τη στιγμή που άνοιξες ένα θέμα και ζήτησες βοήθεια, γιατί δεν το επιλύσατε εδώ έτσι ώστε να διαβάσουν κι άλλα παιδιά την διαδικασία και να μάθουν 5 πραγματάκια παρά προτιμήσατε το p.m.;

 

Απλή απορία. (Ξέρω πολύ καλά βέβαια πως λειτουργεί το background μην νομίζεις ότι τα γράφω έτσι).

 

Μάθε επίσης επειδή είσαι νέος στον χώρο, ότι υπάρχουν παιδιά με πάρα πολλές και καλές γνώσεις γύρω από το Software αλλά και το Hardware όσο αφορά τα Mac που μπορούν να σου δώσουν λύσεις σε κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να παλεύεις με τις ώρες ή τις μέρες για να λύσεις κάτι μέσω p.m. ενώ μέσω ενός δημόσιου διαλόγου κάποιος να σου πει τη λύση και να ξεμπερδέψεις μια ώρα αρχύτερα. Προσωπικά έχω αποκομίσει πάρα πολλές γνώσεις έτσι, είτε με συμμετοχή είτε ως απλός παρατηρητής.

 

Αφού έλυσες το θέμα όλα ΟΚ. Κάνε κάποια στιγμή και μια μικρή αναβάθμιση στο Hardware και θα το χαρείς ακόμα περισσότερο το μηχάνημά σου.

 

Καλή συνέχεια. :) 



#9   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 11/03/2018 - 13:04

Σίγουρα θα κέρδιζε πολύς κόσμος κάτι από την επίλυση του προβλήματος μου αλλά δυστυχώς βιαζόμουν γιατί το μηχάνημα είναι για άλλον και έπρεπε να το πάρει σύντομα. Η επικοινωνία μέσο p.m. ήταν πιο άμεση και πολύ πιο γρήγορη. Έν ολίγης να πω πως όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο θα πρέπει να έχει και το DVD install που συνόδευε το μηχάνημα. Επίσης αν δεν υπήρχε DVD τότε ένας έλεγχος στο σκληρό για την υπαρξη recovery partition δεν βλάπτει καθώς ένα μεταχειρισμένο μηχάνημα πρέπει να το κάνουμε clean install οι ίδιοι για να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει κάτι βλαβερό μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Επειδή στην περίπτωση μου δεν υπήρχε τίποτα από τα δυο και δεν ήθελα να πάω σε High Sierra γι’αυτό ταλαιπωρήθηκα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2018 - 14:48

Σίγουρα θα κέρδιζε πολύς κόσμος κάτι από την επίλυση του προβλήματος μου αλλά δυστυχώς βιαζόμουν γιατί το μηχάνημα είναι για άλλον και έπρεπε να το πάρει σύντομα. Η επικοινωνία μέσο p.m. ήταν πιο άμεση και πολύ πιο γρήγορη. Έν ολίγης να πω πως όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο θα πρέπει να έχει και το DVD install που συνόδευε το μηχάνημα. Επίσης αν δεν υπήρχε DVD τότε ένας έλεγχος στο σκληρό για την υπαρξη recovery partition δεν βλάπτει καθώς ένα μεταχειρισμένο μηχάνημα πρέπει να το κάνουμε clean install οι ίδιοι για να είμαστε σίγουροι ότι δεν έχει κάτι βλαβερό μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Επειδή στην περίπτωση μου δεν υπήρχε τίποτα από τα δυο και δεν ήθελα να πάω σε High Sierra γι’αυτό ταλαιπωρήθηκα.
 

Όσος χρόνος χρειάστηκε για να λυθεί το πρόβλημα μέσω pm ο ίδιος θα χρειαζόταν και δημόσια.  :D 

 

 

Τη στρατηγική του Γιώργου την ξέρω πολύ καλά. Χρόοοοοονια η ίδια κολόνια. Πως θα υπερισχύσει έναντι όλων!  :lol: 



#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2018 - 20:19

Όσος χρόνος χρειάστηκε για να λυθεί το πρόβλημα μέσω pm ο ίδιος θα χρειαζόταν και δημόσια.  :D 

 

 

Τη στρατηγική του Γιώργου την ξέρω πολύ καλά. Χρόοοοοονια η ίδια κολόνια. Πως θα υπερισχύσει έναντι όλων!  :lol: 

 

 

 
Υπερθεματίζω, ότι η επίλυση προβλημάτων πρέπει  να γίνεται κατά κανόνα με δημόσια συζήτηση. Αναμφίβολα μπορεί
να ωφεληθεί κόσμος, ή να αποτελέσει σημείο αναφοράς σε συναφή προβλήματα. Όμως, για το συγκεκριμένο θέμα,
το pm επιλέχθηκε σαν πιο πρόσφορο.
 
Όσο αφορά τώρα στους χαρακτηρισμούς για το άτομο μου τι να πω, ιδιαίτερα μιας δεν σε γνωρίζω ούτε κατ' όνομα.
 
Για την ιστορία, σε δημόσιες συζητήσεις του forum καταγράφονται στο ενεργητικό μου  λύσεις σε πληθώρα προβλημάτων.
 
Επίσης, δίνω λύσεις κατ' ανάγκη και μέσω pm ή με άλλον πρόσφορο τρόπο.
 
Συμβάλω δε και για διαμοίραση γνώσης, μέσω ανάρτησης οδηγών.
 
Κι όλα αυτά σε πνεύμα συνεργασίας, προφανώς χωρίς "στρατηγική", "κολόνια" και "υπερίσχυση έναντι όλων".

vires acquirit eundo


#12   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2018 - 21:27

 

 
Υπερθεματίζω, ότι η επίλυση προβλημάτων πρέπει  να γίνεται κατά κανόνα με δημόσια συζήτηση. Αναμφίβολα μπορεί
να ωφεληθεί κόσμος, ή να αποτελέσει σημείο αναφοράς σε συναφή προβλήματα. Όμως, για το συγκεκριμένο θέμα,
το pm επιλέχθηκε σαν πιο πρόσφορο.
 
Όσο αφορά τώρα στους χαρακτηρισμούς για το άτομο μου τι να πω, ιδιαίτερα μιας δεν σε γνωρίζω ούτε κατ' όνομα.
 
Για την ιστορία, σε δημόσιες συζητήσεις του forum καταγράφονται στο ενεργητικό μου  λύσεις σε πληθώρα προβλημάτων.
 
Επίσης, δίνω λύσεις κατ' ανάγκη και μέσω pm ή με άλλον πρόσφορο τρόπο.
 
Συμβάλω δε και για διαμοίραση γνώσης, μέσω ανάρτησης οδηγών.
 
Κι όλα αυτά σε πνεύμα συνεργασίας, προφανώς χωρίς "στρατηγική", "κολόνια" και "υπερίσχυση έναντι όλων".

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά κάποτε έλεγες ότι όλα τα προβλήματα που αναρτώνται δημόσια πρέπει να επιλύονται και δημόσια για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι και όχι να συνεχίζεται μια συζήτηση σε pm.

 

Δεν επιλέχθηκε το p.m. ως πιο πρόσφορο αλλά επειδή δεν θέλεις να μπλέκονται πολλοί στην συζήτηση και να δίνεις την καθοδήγηση μόνο εσύ.

Το ότι απαντούσα επίμονα σε κάποια θέματα δεν το έκανα τυχαία ήθελα να δω αν έχει αλλάξει ο τρόπος που αντιδράς σε κάθε τι καινούριο και άγνωστο. 

 

Το όνομά μου δεν έχει καμία σημασία. Ξέρεις όμως ότι αυτά που λέω δεν τα γέννησε η φαντασία μου.

 

Πολύ καλά κάνεις και δίνεις λύσεις. Μακάρι όλοι οι συνταξιούχοι να είχαν την ίδια διάθεση το κέφι και το μεράκι όπως εσύ. Προσωπικά το εκτιμώ και το σέβομαι και σου έχω πει και μπράβο. Εύχομαι και εγώ να φτάσω τα χρόνια σου (80 και κάτι αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) και να μπορώ ακόμα να είμαι τόσο δραστήριος. 

 

Μπράβο και για τους οδηγούς. Εξάλλου από το Mac Life είχες μπει σε αυτή τη διαδικασία, συνέχισες στο blog σου, βοήθησες και αρκετούς που σε χιλιοπαρακαλούσαν να τους ενισχύσεις με την παρουσία σου αλλά και με οδηγούς στα forum τους οι οποίοι άλλοι το κλείσανε το μαγαζί και άλλοι το άφησαν και πιάνει αράχνες, και όλα μια χαρά.

 

Αυτό που έγραψα δεν το περνώ πίσω. Έχεις στρατηγική φίλε Γιώργο και πόσο μάλλον όταν δεν γουστάρεις κάποιον ή κάποιους. Αν ρίξω τώρα 2-3 ονόματα θα δεις ότι έχω πολύ δίκιο. Έτσι;

 

Σε παρακαλώ ας το αφήσουμε εδώ όμως. Όπως βλέπεις ξέρω πολλά, πάρα πολλά. Σου είπα, σε ξέρω.  ;) 

 

Άφηνε χώρο για όλους. Για μένα προσωπικά δεν με νοιάζει. Εξάλλου ήμουν για πάνω από 5 χρόνια εξαφανισμένος και απλός παρατηρητής με άλλα ψευδώνυμα. Βλέπω όμως ότι βαράνε τα ίδια όργανα και μάλλον θα προτιμήσω και πάλι την αποχώρηση.

 

Να με συγχωρείς που τα λέω λίγο χύμα και τσουβαλάτα αλλά είμαι και εγώ της παλιάς σχολής όπως κι εσύ.

 

Άντε γεια μας. 

 

Edit: Και για να το κλείσω εντελώς το θέμα, σου λέω ότι μαζί σου δεν έχω καμία κόντρα. Ούτε και είχα δηλαδή ποτέ αλλά ούτε και θα δώσω την όποια συνέχεια.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 11/03/2018 - 21:33


#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2018 - 21:45

Και βέβαια γεια μας, αφού ούτε  για λόγους στοιχειώδους ευγένειας δεν λες το όνομα σου. Να ξέρω

και 'γω ρε αδερφέ με ποιόν μιλάω, στο κάτω της γραφής !. 

 

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση, δεν έχει νόημα.

 

Άλλωστε, η ουσία μετράει για τους φίλους του iPhoneHellas. Ότι τους προσφέρω δηλαδή απλόχερα την

βοήθεια μου, τις γνώσεις μου  και πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι πολλοί αυτοί που μπορεί -ίσως και δίκαια- να μου

προσάψουν κάτι αρνητικό.

 

Ναι, πολλοί φίλοι ξέρουν την ηλικία μου, δεν την κρύβω άλλωστε υπάρχει στο προφίλ κου και για να μην υπάρχει

suspense,  έχω και δυο εγγόνια.

 

Καληνύχτα :)


vires acquirit eundo


#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 11/03/2018 - 21:50

Θα παρακαλέσω και τους δυο σας να σταματήσει εδώ η οποία κόντρα.

#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/03/2018 - 21:52

Θα παρακαλέσω και τους δυο σας να σταματήσει εδώ η οποία κόντρα.

 

Εγώ έχω σταματήσει. :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες