Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

Συμβάν σε info-quest ρεντη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 00:05

Εχω ένα iPhone X απο Αμερική απο Νοέμβρη και μου εχει βγάλει κάτω γωνία αριστερά μια μαυρίλα απο καμμένα πιξελς .

 

Είχα ρωτήσει πίσω απο Πάντειο για σέρβις και με ενημέρωσε ότι πρέπει να το στείλουμε στο ρεντη ινφο Κουεστ. Δεν το πήγα λόγω χρόνου εκτός Ελλάδας και διότι το χρόνο που ήθελαν δεν θα είχα καν κινητό και έπρεπε να κρατήσω μπακ απ του κινητού ( απο εμπειρία μ σε σέρβις σε απλ στορ εξωτερικού . ) έτυχε να είμαι για δουλεια σήμερα στα δυτικά στο ριβερ γουεστ και με παρέπεμψαν στο ινφο κουεστ.

 

Όταν έφτασα εξηγώ το πρόβλημα και ο εξυπηρετικός κύριος στο πάσο με ρωτάει τον 8 ψηφίο κωδικό για να μπει . Δεν κατάλαβα γιατί διότι δεν ήταν πρόβλημα λειτουργικού. Επιτόπου το παίρνει και με ενημερώνει θα το δείξει στον τεχνικό . Πέρασαν 10 λεπτά , Εν το μεταξύ έβλεπα την αφέλεια μιας κοπελιάς χωρίς να γνωρίζει καν πως λειτουργεί το κινητό να δίνει και αυτή το κωδικό και το κινητό να το δίνει για σέρβις χωρίς ίχνος σκέψης για προσωπικά δεδομένα !

 

Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη και όταν βγαίνει ο εκπρωσοπος με ενημερώνει ότι ο τεχνικός με ένα μικροσκόπιο είδε ότι εχει σπάσει το σημείο και ότι θέλει σέρβις με το εκαθοστε κόστος , δεν ρώτησα καν ποσο γιατί δίνω τις ελπίδες μου σε απλ στορ Ευρώπης που θα επισκέφθω , μέχρι να μπω στο αυτοκίνητο και να ξεκινήσω με το που κάνω swipe left αντί για το χάρτη της γκουγκλ μου εμφανίζει τις φωτογραφίες μου και μάλιστα όχι στο τέλος αλλά σχεδόν στη μέση !

 

Θα το άφηνα έτσι , τι να δουν τη μουτσούνα μου αλλά για το γαμωτο πήγα πίσω και ζήτησα το λόγω ! Οι κύριοι μου ορκίζονταν ότι δεν το έκαναν και ότι η δουλεια τους δεν το επιτρέπει ! Αλλά κανείς δεν μου έδινε εξήγηση αντί να είναι οι χάρτες ! Ζήτησα υπευθηνο και μου είπε ότι ίσως το ακούμπησε κατά λάθος ( οι φωτογραφίες είχαν φινει σκρολ σχεδόν στη μέση ! ) και μου είπε κιόλας επειδή μου είπαν ότι είχε ζημιά ίσως γιαυτο γύρισα να τους κατηγορήσω !!!!!

 

Ειληκρινα απορώ ! Και φυσικά το λάθος είναι δικό μ που έδωσα το κωδικό και όπως όλοι Κάνουμε απο αφέλεια ! Αλλά μην μας περνάνε μια για .....

 

Τεσπα το αναφέρω να έχετε το νου σας και πάντα να αφήνετε μπακ απ και σβήσιμο όλα πριν απο σέρβις ! Αν υπάρχει κάποιος τεχνικός τις ινφο κουεστ εδω μέσα ! Είμαι σίγουρος ! Και αν τον λένε και Κώστα ας μας πει τι γνώμη του ! Ευχαριστώ για το χρόνο σας !



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/03/2018 - 00:30

Επειδή όλοι είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ πρώτα και μετά επαγγελματίες, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο δεν το θεωρώ σχεδόν απίθανο να έχει συμβεί. Αλλά για να το ισχυριστείς θα πρέπει να έχεις αποδείξεις. Σκέψου οτι μετά απο το χαμό που έγινε και γίνεται άντρες και γυναίκες να βγάζουν προσωπικές φωτογραφίες και μιλάμε για ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ...ο κάθε τεχνικός που θα μπορούσε υποθετικά να βάλει χέρι σε αυτές θα έμπαινε και στον πειρασμό. Σκέφτομαι ανθρώπινα τώρα με το συμπάθειο μην υπάρξει παρεξήγηση. Μπορεί να συνέβη μπορεί και όχι.

 

Επίσης σκέψου οτι εσύ ήσουν άντρας, φαντάσου τι γίνεται στον κόσμο με πανέμορφες παρουσίες και υπαρκτές φωτογραφίες προσωπικές.

 

Δυστυχώς το θέμα "τεχνολογία" πάντα ενέχει και αυτόν τον κίνδυνο. Δεν λέω οτι τα παιδιά το κάνανε, απλά το βάζω και ώς ενδεχόμενο.

 

Προσωπικά πάντα πρίν δώσω κινητό, το κάνω φορμάτ και ασφαλής διαγραφή!!! Πάντα...ώστε να ΜΗΝ ανακτάται τίποτε.

Προσωπικά κάνω 3 περάσματα και μετά ένα. Δεν θα μείνει τίποτε...και δεν εννοώ να έχω κάτι σε γυμνό που θα επεδίωκαν να δούνε κάποιοι αλλά κωδικούς κτλ...

 

Θέλει προσοχή παντού, όχι μόνο σε έναν και δύο.



#3   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 01:43

Απο εμπειρία με Apple store έξω στο ζητάνε πριν το πάρουν για σέρβις να κανείς μπακ απ και μετά το δέχονται . Σε irepair ( τραγικό ) είχα πάει να αλλάξω οθόνη σε ένα παλιό ιφον 4 δεν στο ζητάνε και απο τι βλέπω γενικά ο κόσμος άγνοια ! Αλλά γιαυτο είμαι σίγουρος διότι για κακή τους τύχη πήγα με γκοογκλ μαπς και πήγα να φύγω με γκουγκλ μαπς και αντί για γκουγκλ μαπς πρώτο στο swipe left στο ιφον ήταν οι φωτο που άνετα με ένα αιρντροπ τις περνάει . Απλά πήγα να κάνω φασαρία ξερνώντας ότι δεν κερδίζω κάτι αλλά όχι να με περνάνε και μαλακα !

#4   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 15/03/2018 - 09:54

πηγαινε σε document η Istorm. διαφορετικα αν κανεις καποιο ταξιδι εξωτερικο να εχεις κανονισει ενα ραντεβου σε apple store.

Δυστυχως οι περισσοτεροι ειναι περιεργοι και δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους σωστα και οπως τους αρμοζει. ΑΛΛΑ ειναι το εξυπνοι που νομιζουν οτι δεν θα το ανακαλυψεις... πλεον πρεπει να φυλαγεσαι απο παντου... Εγω προσωπικα οταν το παω καποια συσκευη ακομα για ελεγχο μπαταριας , παντα καθαρη συσκευη δινω.



#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 13:26

Απο εμπειρία με Apple store έξω στο ζητάνε πριν το πάρουν για σέρβις να κανείς μπακ απ και μετά το δέχονται . Σε irepair ( τραγικό ) είχα πάει να αλλάξω οθόνη σε ένα παλιό ιφον 4 δεν στο ζητάνε και απο τι βλέπω γενικά ο κόσμος άγνοια ! Αλλά γιαυτο είμαι σίγουρος διότι για κακή τους τύχη πήγα με γκοογκλ μαπς και πήγα να φύγω με γκουγκλ μαπς και αντί για γκουγκλ μαπς πρώτο στο swipe left στο ιφον ήταν οι φωτο που άνετα με ένα αιρντροπ τις περνάει . Απλά πήγα να κάνω φασαρία ξερνώντας ότι δεν κερδίζω κάτι αλλά όχι να με περνάνε και μαλακα !

istorm Θεσσαλονίκης εάν δεν το παραδώσεις καθαρό δεν στο ακουμπάνε.



#6   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:13

Τα σημαντικά δεδομένα δεν τα αφήνουμε έκθετα στον κάθε τεχνικό...
Αν υπάρχει τρόπος και δεν έχει καταστραφεί εντελώς η συσκευή κάνουμε backup αυτά που δεν θέλουμε να υποκλαπούν ή να χαθούν και τα κρατάμε εκτός συσκευής ή εναλλακτικά σε άλλο πρόγραμμα με άλλο κωδικό (εγώ πχ χρησιμοποιώ το Documents της Readdle) και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Το ίδιο ισχύει και όταν πάμε για service τον υπολογιστή μας...

ΥΓ. Φυσικά το σωστό θα ήταν ο τεχνικός να μην μπει στη διαδικασία να τα ψάξει, αλλά ποιός βάζει το χέρι του στη φωτιά για έναν που βλέπει πρώτη φορά οτί θα είναι σωστός;


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 15/03/2018 - 15:16


#7   MasterX

MasterX

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Twitter:@iSmartSolution
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/03/2018 - 15:19

Πήγα laptop για service (όχι στην infoquest, σε εξουσιοδοτημένο μαγαζί), και αυτό που μου ζήτησαν είναι να ενεργοποιήσω το guest account. Είναι λογικό να θέλουν να ελέγξουν τη συσκευή

 

Όμως, καταλαβαίνω την αγωνία σου.



#8   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/03/2018 - 17:02

Πάντος σε σχέση με άλλους η infoquest ειναι  σοβαρή 4 iphone απο το 5s μέχρι το 6s άλλαξα εκεί και χωρίς κανένα πρόβλημα..Είχα πάει isystem και istorm για πρόβλημα με μαυρα πιξελσ και δεν μου το αλλάζανε ο καθένας για το λόγο του.Στην infoquest μόλ.ις το είδαν το άλλαξαν γιατι μου είπαν οτι είναι πρόβλημα και κακός δεν στο άλλαξαν.Τώρα όσον αφορά τον φίλο ίσως να ήταν και ιδιαίτερη  η περίπτωση του.



#9   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2018 - 20:26

Δεν ξέρω τι έγινε αλλά δεν νομίζω να το έκανε επίτηδες μιας και πολύ απλά θα έσβηνε όλες τις τρέχουσες εφαρμογές ώστε να μην υπάρχει τίποτα στο παρασκήνιο.

Μπορεί να άνοιξε την εφαρμογή για σκρόλ ώστε να δει πως συμπεριφέρεται το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ποιες άλλες εφαρμογές ήταν ανοιχτές? Αν ανοίγεις με δόλο τις φωτογραφίες, ανοίγεις και τα μηνύματα. Αν δεν υπάρχει άλλη εφαρμογή ανοιχτεί από αυτές των προσωπικών δεδομένων, τότε νομίζω πως έγινε παρερμηνεία.



#10   karmaolis

karmaolis

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2018 - 22:00

το θεμα δεν ειναι η αλλαγη το εχω συνηθισει πλεον απο το νοεμβρη και σε επισκεψη μου σε απλ στορ ευρωοης μου ζητησαν ευγενικα να το επιστρεψω με το κουτι του για αντικατασταση απλα επειδη θα ξαναφυγω απριλη εξω και ετυχε να περναω απο εκει απο περιεργια να δω τι θα πουν . απλα στο θεμα ασφαλειας η προστασιας με ενοχλησε ο ωχαδερφισμος τους σαν να μην εγινε και τπτ μπορει να πατηθηκε κατα λαθος ! χωρις να ειναι ανοιχτες οι φωτο και να εμφανιζονται σχεδον στη μεση δλδ ειχαι κανει σκρολ απ . αν ηταν στο τελοσ οι φωτο οκ παιζει να εγινε καταλαθος αλλα πολυ αμφιβαλλω με τη σταση τους. ειπα προσωπικα  δεν εχω κανενα προβλημα .. απλα προσπαθω να ξυπνησω τους υπολοιπους 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες