Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αξίζει να πάρω Iphone; (SE ή android;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   binis4

binis4

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 01/04/2018 - 11:43

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της σελίδας.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια νέα συσκευή διότι τα έχει βγαλει τα λεφτα της αυτή που εχω εδώ και 2 χρόνια (Microsoft Lumia 550) και είναι απλά τραγική. Το θέμα μου είναι το εξης:
Εχω περάσει απ' όλα τα λογισμικά (ios, android, windows) και κατέληξα οτι το ios προσφέρει μια σταθερότητα, δεν κολλάει καθόλου και δεν υπάρχουν ιοι για να μου δημιουργουν προβλήματα (ίσως είμαι επηρεασμένος απ' το ipad που εχω στην κατοχή μου που εδώ και 4 χρονια δε μου εβγαλε ουτε ενα προβλημα). Τα android ειναι μια χαρα, βεβαια εξαρτάται απ' το κινητό και τα χαρακτηριστικά του καθε τηλεφώνου (μνήμη, επεξεργαστής κλπ) αλλά θεωρώ οτι το ιos ειναι καλύτερο. Για τα windows ας μη μιλήσω καλύτερα, καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή που πήρα το lumia 550, αλλά δε διέθετα τότε αρκετά χρήματα για κάτι καλύτερο.
Σύμφωνα με όσα περιγράφω παραπάνω, η λύση ειναι ενα iphone. Ωστόσο, στο μπάτζετ που διαθέτω (ως 270 ευρω), το μονο iphone που βρήκα είναι το SE. Απ' οτι διαβάζω στο ιντερνετ, ειναι ενα αρκετά καλό κινητό, κομψό (δεν μ' αρέσουν γενικά τα μεγάλα κινητά) και προσφέρει αυτά που θελω (μια φυσιολογική κάμερα, εφαρμογές κλπ). Διαβάζω όμως στο ίντερνετ οτι η Apple, θέλοντας να «αναγκάσει» τον κόσμο να αγοράσει τα νέα της μοντέλα (μιας και το SE είναι το 2016), με τις ενημερώσεις της τα παλαιότερα κινητά πέφτουν σε επιδόσεις και η διάρκεια της μπαταρίας γίνεται μικρή (δηλαδή 2 φορες τη μερα φόρτιση). Σε αυτή την περίπτωση τι μπορεί να γίνει; Επίσης είναι η μπαταρία 1624 mAh. Θα αντέχει μια μέρα το κινητό με φυσιολογική χρήση; (Πχ μονιμα συνδεδεμένο με δεδομένα και αν χτυπήσει καμια φορά ή είμαι έξω να ασχοληθώ με messenger, fb κλπ)
Αν θεωρείτε οτι δεν αξίζει να πάρω το συγκεκριμένο iphone, να στραφώ σε καποιο android? Εχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ εκ των προτέρων.
Σταύρος



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2018 - 01:43

Όντας κάτοχος se 16αρι ομως , μπορώ να σ πω πως έχουν κατ εμε Τ πράγματα .
Το αγόρασα ένα μήνα μετά την κυκλοφορία του Ελλάδα .
Ένα αρνητικό ήταν τα gb. Με δυο τρεις εφαρμογές τα δεδομένα αυτών πχ ινσταγραμ μεσεντζερ είναι αρκετά να γεμίσουν την συσκευή .
Η κάμερα πολύ καλή ! Το Touch ID λίγο αργό σε σύγκριση με συσκευές ακόμα κ κατώτερες ( χιαομι νοτε 4χ) .
Ίδιο με 5σ , μπροστινή κάμερα ίδια , μικρό μέγεθος και για Ίντερνετ και για παιχνίδια κ για όλα . Τ μόνο καλό στο μέγεθος ότι δεν ποιανει πολύ όγκο σαν κινητό στη τσέπη και με ένα χέρι Τ δουλεύεις . Ο επεξεργαστής δυνατός αρκετά . Παίζω βαρυα παιχνίδια άνετα . Θα πάρει για μερικά ακόμα χρονάκια ενημέρωση ....
Η μπαταρία ναι μεν μικρή αλλά σύμφωνα με αυτό είναι οκ . Δεν μπορώ να σ πω πόσες ώρες μ βγάζει γιατί δεν Τ χρησιμοποιώ όλη την ώρα . Όπως δεν Τ χρησιμοποιώ για Ίντερνετ αλλά κ κλήσεις κ παιχνίδια . Στις αρχές με δεδομένα και σερφάρισμα απλά έβλεπα κατανάλωση 10% Τ πολύ τη μια ώρα . Τώρα με παιχνίδια κ έτσι πέφτει πιο γρήγορα αν κ πλέον δεν ασχολούμαι . Τ φόρτιζω όταν τελειώσει , Τ χρησιμοποιώ για όλες τις εργασίες ( θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη ) και προσπαθώ να Τ χαρώ . Έχω πάνω από 450 κύκλους σίγουρα και καλά κρατεί ... στην τελική έχει ακόμα εγγύηση αν βγάλει τπτ αμέσως για αντικατάσταση ( ν πάρω νέο Χαχα είτε και με 40 ευρώ σιγά .. αλλάζω μπαταρία και αντέχει αλλά 2 χρόνια αξιοπρεπέστατα) . Άρα αν δεν έχεις θέμα π θα Τ φορτίζεις αναλόγως την χρήση , μη σ νοιάζει τόσο η μπαταρία .
Αν θες ανδροιτ πάρε κανένα χιαομι όπως 5 plus είτε Samsung j7/a5 . Κανένα απ αυτά .
Ότι κ να επιλέξεις θα κανείς μια ασφάλεια Τ κινητό έως 30 ευρώ αναλόγως τιμή αγοράς τουλάχιστον για ένα χρόνο να είσαι καλυμμένος από πτώση και τέτοια και γιατί στο λέω αυτό ;; κάτοχος IPhone 2,4s,5s,6, se ... από όλες αυτές τις συσκευές μόνο το 4s χρησιμοποιούσα χωρίς θήκη . Όλες τις άλλες τις παροπλιζα. Τ κατάλαβα ;; δεν είχαν μεν γρατσουνιές τπτ όποτε πιο εύκολο να πουληθούν αλλά παίρνεις κινητό και πρέπει να Τ χαρείς και όχι να Τ φυλάς για να Τ πουλήσεις . ( μην μ ακούς κ εγώ ακόμα Τ se σε θήκη Τ έχω τουλάχιστον μέχρι να λήξει η εγγύηση )


Κάπως Τ ίδιο δίλημμα έχω κ εγώ μιας και έχοντας έκπτωση να πάρω στην μισή τιμή σχεδόν οποίο κινητό θέλω , είμαι σε δίλημμα .
Να επιλέξω Τ 8 plus σαν IPhone fan user αλλά είναι του Σεπτεμβρίου είτε Τ σ9+ π είναι πρόσφατο κινητό . Δεν θέλω Samsung αλλά με βολεύει στο θέμα Ίντερνετ δυο κάρτες κ έτσι ειδάλλως με hotspot . Με Τ IPhone είναι αλλιώς . Ασφάλεια , ενημέρωση , υποστήριξη , εγγύηση και Τ γνωστα . Αν δλδ ήταν πρόσφατο μοντέλο κάποιο IPhone δεν θα Τ σκεφτόμουν καν . Και θα μ πείτε περίμενε .. έλα όμως π αυτή η προσφορά ισχύει μέχρι την Τετάρτη . Μετά τέλος . άρα Τ κάνω ;;

#3   binis4

binis4

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 02/04/2018 - 18:36

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση :)



#4   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/04/2018 - 19:36

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση :)


Εγώ παντως,σαν χρόνιος χρήστης Apple,από το iPhone 4 μέχρι και τώρα στο 7 plus που είμαι θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε huawei..πραγματικά το θέμα με το λογισμικό έχει γίνει ανυπόφορο..έπαιρνες iPhone και έλεγες ότι έχεις κινητό που δεν κολλάει και τώρα κάθε τρεις και λίγο κάνω hard reset.φιλικα παντως θα σου πρότεινα Huawei mate lite 2017...νομίζω από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη επιλογή στα 275€ μέσω Σκρουτζ..εγώ παντως σκέφτομαι πολύ την αλλαγή προς huawei μεριά,ειδικά τώρα που έβγαλε p20 pro !


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   binis4

binis4

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 02/04/2018 - 20:14

Πλέον είναι ανάμεσα στο  Huawei mate lite 2017 και στο Honor 7x. Ποιο θα μου πρότεινες; Δε βλέπω αρκετές διαφορές μεταξύ τους ειναι η αλήθεια

 

 

Εγώ παντως,σαν χρόνιος χρήστης Apple,από το iPhone 4 μέχρι και τώρα στο 7 plus που είμαι θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε huawei..πραγματικά το θέμα με το λογισμικό έχει γίνει ανυπόφορο..έπαιρνες iPhone και έλεγες ότι έχεις κινητό που δεν κολλάει και τώρα κάθε τρεις και λίγο κάνω hard reset.φιλικα παντως θα σου πρότεινα Huawei mate lite 2017...νομίζω από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη επιλογή στα 275€ μέσω Σκρουτζ..εγώ παντως σκέφτομαι πολύ την αλλαγή προς huawei μεριά,ειδικά τώρα που έβγαλε p20 pro !


Sent from my iPhone using Tapatalk



#6   kallipolitisSt

kallipolitisSt

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Twitter:@kallipolitisSt
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/04/2018 - 14:45

Καλησπέρα σαν κάτοχος iPhone SE 64 Gigabyte Και iPhone 6S plus θα ήθελα να σου πω να το ξανά σκεφτείς για αγορά το special edition είναι για μένα μονόδρομος έχει κολλήσει στο χέρι μου γιατί φτάνω με ένα δάχτυλο να κάνω τα πάντα και το εξάρι κατέληξε στην κόρη μου με έχει βολέψει αφάνταστα Δεν κολλάει ποτέ και φυσικά θα παίρνει για χρόνια αναβαθμίσεις πράγμα που γίνεται με τα Google άντε το πολύ μία φορά.κάμερα φανταστική και για Selfie Αξιοπρεπής

#7   Statoyr

Statoyr

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 22/04/2018 - 19:41

πριν 2 μηνες ημουν αναμεσα σε xiaomi redmi note 4 και iphone se. Αποφασισα να παρω το xiaomi , ε μην στα πολυ λεω το se ειναι πραγματικα το καλυτερο κινητο που εχει περασει απο τα χερια μου. Μεγεθος,καμερα,το μηλο επισης δεν θα κολλησει ποτε και τελος μηλο με jailbreak δεν πιανεται !






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες