Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/04/2018 - 11:05

δυστυχώς δεν υπάρχει κράτος οπότε όλοι αυτοί θα βασιλεύουν στην παρανομία .  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/04/2018 - 11:10

Ολοι ξέρουμε οτι για να πουλούν τόσο φθυνα ,δεν αποδίδουν τον φπα.Εγω όμως σαν πελάτης δεν θα πάω στα λαμόγια(κοτσωβολο,πλαίσια,public)που πουλάνε στον θεό,και το χειρότερο από όλα είναι οτι δεν δίνουν ουτε καν τον βασικό στους εργαζομένους τους.Εχω γνωστό στα public και μου λέει τα χειρότερα για την αγία τριάδα που ανέφερα.Ουσιαστικά δεν θα πάω να σκάσω 1000 ευρώ ενώ μπορώ να το βρώ με 600(iphone).



#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/04/2018 - 11:10

Φερτε μου ένα σύννεφο να πέσω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/04/2018 - 11:14

Παιδιά τα μεγάλα καταστήματα για να επιζήσουν θα πρέπει να έχουν τις επίσημες τιμές που ορίζει η κάθε εταιρία. 

 

Σκεφτείτε πως αυτά τα μεγάλα καταστήματα δίνουν δουλειά σε πολλά άτομα, έχουν μισθούς, ΙΚΑ, ενοίκια, ΔΕΗ και ότι άλλα έξοδα μπορείτε να φανταστείτε. 

 

Σίγουρα εμείς σαν καταναλωτές πρέπει να κοιτάξουμε την τσέπη μας και ειδικά σε αυτές τις δύσκολες εποχές που διανύουμε. 

 

Αλλά τις μεγάλες αλυσίδες, κλέφτες δεν μπορούμε να τις πούμε. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#20   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:00

Εμένα προσωπικά επειδή δεν είμαι καταστήματαρχης αλλά καταναλωτής με ενδιαφέρει η χαμηλότερη τιμή του προϊόντος που αγοράζω.

Δεν με απασχολεί τι κάνει από εκεί και πέρα το κατάστημα ας το βρει η εφορία , το κράτος ή οποίος άλλος θέλει.

Προσωπικά σαν καταναλωτής πάντα έχω ξενερώσει απίστευτα με την ΠΟΛ τάδε διότι παλιά έπαιρνα κινητό από σκρουτζομαγαζο σε τιμές σχεδόν Αγγλίας.

Τώρα που ζητάω τιμολόγιο για να περάσω το έξοδο στην εταιρεία δεν βρίσκω πλέον τις τιμές αυτές σε κανένα σκρουτζομαγαζο.
Όλοι ανεβάζουν την τιμή μόλις ακούνε για ΠΟΛ.
Άρα επόμενη εναλλακτικη προμήθεια από εξωτερικό.

Θεωρώ ότι το κράτος κάνει λάθος που εξαναγκάζει τα σκρουτζομαγαζα να ανεβάζουν τις τιμές τους να είναι νόμιμα και να μην φοροκλέβουν.
Αντί για αυτό θα έπρεπε να διευκολύνει και τα μεγάλα μαγαζιά να κατεβάσουν τιμές , όχι να προστατεύει τα καρτέλ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Στο διόρθωσα



#21   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:03

Το κειμενο αναφερεται σε ενα γεγονος που κατα βαση αρκετοι γνωριζουν και χωρις ιδιαιτερες φορολογικες γνωσεις. Ενα κειμενο που προσπαθει να ενημερωσει τους καταναναλωτες ετσι ωστε να αποφευγουν επαγγελματιες που κλεβουν το κρατος. Θα συμφωνησω.

 

Το ερωτημα ειναι, οι φορολογικες αρχες τι κανουν, οι οποιες υπαρχουν για αυτο ακριβως το λογο. Το ευκολο ειναι να ζητας απο το τελικο χρηστη να αναλαβει ουσιαστικα τους ελεγχους για ενα κρατος που η ανταποδοτικοτητα οσον αφορα τους φορους ειναι μιδημινη.



#22   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:06

Το κειμενο αναφερεται σε ενα γεγονος που κατα βαση αρκετοι γνωριζουν και χωρις ιδιαιτερες φορολογικες γνωσεις. Ενα κειμενο που προσπαθει να ενημερωσει τους καταναναλωτες ετσι ωστε να αποφευγουν επαγγελματιες που κλεβουν το κρατος. Θα συμφωνησω.

 

Το ερωτημα ειναι, οι φορολογικες αρχες τι κανουν, οι οποιες υπαρχουν για αυτο ακριβως το λογο. Το ευκολο ειναι να ζητας απο το τελικο χρηστη να αναλαβει ουσιαστικα τους ελεγχους για ενα κρατος που η ανταποδοτικοτητα οσον αφορα τους φορους ειναι μιδημινη.

Αυτό δυστυχώς είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση και πονάει πολύ. Επειδή έχω επιχείρηση επισκευής αυτοκινήτων, οι 8 στους 10 πελάτες μου λένε χωρίς απόδειξη για καλύτερη τιμή και είναι λογικό από την στιγμή που και απόδειξη να τους κόψω, δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει πουθενά στην φορολογική τους δήλωση. Είναι ένα απλό κωλόχαρτο. 


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 20/04/2018 - 12:07

Once You Go Mac You Never Go Back

#23   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:25

έψαχνα και εγώ να αγοράσω ipad πρόσφατα, και όταν έπαιρνα τηλέφωνο τα καταστήματα και μου έλεγαν ότι είτε δεν μπορούν να κόψουν τιμολόγιο ή η τιμή είναι είναι άλλη για τιμολόγιο και δεν ισχύει η τιμή που είχαν στο site, απορούσα και τσαντιζόμουν, αλλά δεν ήξερα τι παίζεται από πίσω....

τελικά ψώνιζα από κατάστημα που μπορούσε να κόψει τιμολόγιο χωρίς δικαιολογίες.

 

μπράβο σ' αυτόν που έκανε την έρευνα, να ανοίγουμε λίγο τα μάτια μας και εμείς οι τελευταίοι καταναλωτές.



#24   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:45

To θέμα είναι άλλο, ότι αφού δεν υπάρχουν κίνητρα για νόμιμη επιχειρηματικότητα όλοι καταλήγουν σε άλλους τρόπους. Δεν βλέπω κάτι παράτυπο σε αυτό, ότι δίνεις παίρνεις και δεδομένου ότι τα καταστήματα αυτά είναι οικογενειακές επιχειρήσεις.



#25   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1.040 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/04/2018 - 12:58

και μια ακομα ερωτηση. αν εγω πληρωσω με καρτα. δεν υπαρχει διασταυρωση με τις αποδειξεις που κοβουνε? αφου στην ααδε για τις κληρωσεις του 1000ευρου φαινονται κανονικα ολες οι συναλλαγες.



#26   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/04/2018 - 13:15

Το κειμενο αναφερεται σε ενα γεγονος που κατα βαση αρκετοι γνωριζουν και χωρις ιδιαιτερες φορολογικες γνωσεις. Ενα κειμενο που προσπαθει να ενημερωσει τους καταναναλωτες ετσι ωστε να αποφευγουν επαγγελματιες που κλεβουν το κρατος. Θα συμφωνησω.

 

Το ερωτημα ειναι, οι φορολογικες αρχες τι κανουν, οι οποιες υπαρχουν για αυτο ακριβως το λογο. Το ευκολο ειναι να ζητας απο το τελικο χρηστη να αναλαβει ουσιαστικα τους ελεγχους για ενα κρατος που η ανταποδοτικοτητα οσον αφορα τους φορους ειναι μιδημινη.

Με τη διαφορά ότι όταν κάποιος "κλέβει το κράτος" πρακτικά δεν κλέβει κανέναν άλλον πέρα από εμένα και εσένα.

 

Το κράτος δεν έχει ένα κεφάλαιο άσχετο με εμάς που μπορούμε να το κλέβουμε χωρίς συνέπεια.

 

Το κράτος ότι λεφτά είναι να πάρει θα τα πάρει.

 

Αν τον κλέψει ο Γιώργος, θα μοιράσει το ποσό αυτό των διαφυγόντων κερδών σε άλλους φόρους στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.

 

Όταν το κατανοήσουμε αυτό ίσως αλλάξουμε πολύ...



#27   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/04/2018 - 13:21

Για τις κληρώσεις του 1000ευρου, χρησιμοποιούν τις αποδείξεις από τα POS και όχι από τις ταμειακές.

 

Η απόδειξη από το POS δεν αποτελεί φορολογικό παραστατικό όπως η απόδειξη,

 

Πρέπει να σου δίνει το κατάστημα μαζί πάντα και την απόδειξη λιανικής.



#28   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 20/04/2018 - 13:59

Με τη διαφορά ότι όταν κάποιος "κλέβει το κράτος" πρακτικά δεν κλέβει κανέναν άλλον πέρα από εμένα και εσένα.

 

Το κράτος δεν έχει ένα κεφάλαιο άσχετο με εμάς που μπορούμε να το κλέβουμε χωρίς συνέπεια.

 

Το κράτος ότι λεφτά είναι να πάρει θα τα πάρει.

 

Αν τον κλέψει ο Γιώργος, θα μοιράσει το ποσό αυτό των διαφυγόντων κερδών σε άλλους φόρους στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.

 

Όταν το κατανοήσουμε αυτό ίσως αλλάξουμε πολύ...

 

 

Συμφωνω απολυτα. Ειναι ενα συνθετο θεμα που περιεχει κουλτουρα, παιδεια, ορθη χρηση νομων και πολλα αλλα. Και εδω που εχουμε φτασει ειναι οντως δυσκολο να λυθει.

 

Σε σχεση με αυτα που ειπες θα πω αυτο ομως. Τι γινεται οταν ενα πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου κλεβει το κρατος χωρις συνεπειες? Οπως λες το φορτωνει στους υπολοιπους. Τι μπορουν να κανουν τωρα οι νομοταγεις? Θα διαμαρτηρηθουν σε αυτους που πρεπει να ελεγχουν αυτους τους μηχανισμους. Τι κανουν οι νομοταγεις οταν διαπιστωνουν οτι και αυτοι οι ελεγκτες ειναι μερος του κυκλωματος?

Απλες ερωτησεις, απλες απαντησεις, δυσκολες λυσεις.

Θα διαφωνησω στο οτι το κρατος θα παρει οτι ειναι να παρει. Θα παρει οτι μπορει και οτι υπαρχει να παρει.



#29   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 20/04/2018 - 14:16

Κακά Σκρουτζομάγαζα!!!! Καταστρέψατε την Ελλάδα και φέρατε τα μνημόνια!!!

Ελάτε ρε παλουκάρια, αν δεν υπήρχαν και αυτά όλοι με Samsung Α3 προπέρσινο θα ήσασταν εδώ μέσα... :)

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και κάνουμε και εμείς την δουλειά μας...

Ειχα μια συζήτηση σήμερα στο χωριό με έναν φανατικό Πασόκο.Και μου λέει:”Άντε ρε για όλα σας φταίει το ΠΑΣΟΚ που αν δεν είχε βγει το ‘81 ακόμη θα χεζόσασταν στην αυλή και θα σκουπιζοσασταν με τα χόρτα,ενώ τώρα όλοι κυκλοφορουν με αγροτικά αυτοκίνητα με διπλό διαφορικό”
Αυτόν μου θύμησες μόλις το διάβασα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 20/04/2018 - 14:21

Κακά Σκρουτζομάγαζα!!!! Καταστρέψατε την Ελλάδα και φέρατε τα μνημόνια!!!

 

Ελάτε ρε παλουκάρια, αν δεν υπήρχαν και αυτά όλοι με Samsung Α3 προπέρσινο θα ήσασταν εδώ μέσα... :)

 

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί και κάνουμε και εμείς την δουλειά μας...

Χαχαχα... Αναρρωτιεμαι.... βλεπεις περα απο την μυτη σου ??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες