Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά Macbook Pro 13", 2017


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   antonisgrig

antonisgrig

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/04/2018 - 17:11

Καλησπέρα σε όλους!

 

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι έντονα την αγορά ενός Macbook Pro 13", 2017. Να σημειωθεί πως θα είναι το πρώτο μου μηχάνημα σε περιβάλλον Mac.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι τα παράπονα που έχω διαβάσει σε διάφορα site κυρίως από το εξωτερικό, σε σχέση με την ευαισθησία του πληκτρολογίου με τεχνολογία Butterfly 2ης γενιάς. Αντίστοιχο πληκτρολόγιο έχουν και τα Mac 12" του 2016.

 

Σε αρκετές περιπτώσεις μετά από σύντομο χρονικό διάστημα κάποια πλήκτρα είτε δυσλειτουργούσαν είτε δε δούλευαν καθόλου.

Βάσει των σχετικών αναρτήσεων οι κάτοχοι έχουν προχωρήσει σε αλλαγή ολόκληρου του πληκτρολογίου, έστω και εάν αυτή ήταν εντός εγγύησης. Εδώ προκύπτει το ερώτημα τι γίνεται εκτός εγγύησης.

 

Έχετε κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό από προσωπική σας εμπειρία;

 

  1. Σας έχει τύχει να κολλάνε τα πλήκτρα (αντίστοιχα μοντέλα 2016, 2017) ή να μην λειτουργούν καθόλου;
  2. Εάν ναι, επιδιορθώθηκε με το φύσημα ή την απομάκρυνση της σκόνης περιμετρικά του πλήκτρου;
  3. Επανήλθε από μόνο του μετά από δυνατό πάτημα;
  4. Αντικαταστήσατε μόνο το καπάκι του πλήκτρο (προμήθεια ανταλλακτικού από ebay πχ);

Καταλαβαίνετε την ανησυχία μου, δεδομένου ότι τόσο καιρό που δουλεύω σε διάφορα windows laptops, δε μου έχει παρουσιαστεί κάποιο κοστοβόρο πρόβλημα, που θα με έβγαζε εκτός προϋπολογισμού.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εκτιμώ κάθε σχετική απάντηση.

 

Με ανυπομονησία,

 

Αντώνης



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/04/2018 - 20:12

Καλώς ήρθες στην παρέα. :)

 
Λογικό βέβαια να προβληματίζεσαι, όμως θα σου έλεγα να μην δίνεις και τόση σημασία στις διάφορες συζητήσεις. Το μηχάνημα είναι εξαιρετικό και θα το χαρείς για πολλά χρόνια και σίγουρα χωρίς προβλήματα με το πληκτρολόγιο το οποίο -με προσωπική μου εμπειρία- το βρίσκω εξαιρετικό.
 
Δες και τη συζήτηση, μπορεί να σου φανεί χρήσιμη.

vires acquirit eundo


#3   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/04/2018 - 06:49

Καλημέρα. Δε ξέρω αν ίσως θα έπρεπε να περιμένεις λίγο γιατί φαντάζομαι θα βγουν αναβαθμισμενα (έχει περίπου ένα χρόνο να γίνει αναβάθμιση) οπότε ίσως πέσουν και οι τιμές

#4   antonisgrig

antonisgrig

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/04/2018 - 07:24

Καλημέρα. Δε ξέρω αν ίσως θα έπρεπε να περιμένεις λίγο γιατί φαντάζομαι θα βγουν αναβαθμισμενα (έχει περίπου ένα χρόνο να γίνει αναβάθμιση) οπότε ίσως πέσουν και οι τιμές

Καλημέρα!

Έχεις πολύ δίκιο καθώς και το macrumors, σου εφιστά την προσοχή για την αγορά του ακριβώς γι αυτό το λόγο!

Αντιθέτως για το MBA είναι λιγότερο επιφυλακτικό παρότι σαν overall σχεδίαση έχει μείνει αρκετό καιρό χωρίς ουσιαστική αναβάθμιση.



#5   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 20/04/2018 - 10:56

Να δώσω και εγώ τα φώτα μου στον συμφορουμίτη που ανησυχεί. Ώς κάτοχος του μοντέλου που σκέφετσαι να αποκτήσεις, θα σου έλεγα να προχωρήσεις άφοβα στην αγορά του. Έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα από τις πρώτες ημέρες που κυκλοφόρησε (Ιούλιος 2017) και μπορώ να σου πω ότι όχι μόνο δουλεύει απροβλημάτιστα, αλλά σε αντίθεση με όσα λέγονται, είναι εξαιρετικό στην αφή και τη χρήση καθώς έχει ακαριαία απόκριση και πολύ καλή αίσθηση. Ναι θα σου ξενίσει τις πρώτες ημέρες αν προέρχεσαι από άλλα πληκτρολόγια καθώς η απόσταση χτυπήματος των πλήκτρων είναι πολύ μικρή αλλά μετά το πέρας 10-15 ημερών δεν θα θέλεις να γυρίσεις σε κάτι άλλο. Καλή αγορά



#6   WildRose

WildRose

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 20/04/2018 - 13:14

θα συμφωνήσω με τον ChefAlexander.

 

έχω το 13" με touchbar του 2017 από τον Δεκέμβριο και δεν έχω κανένα θέμα με το μηχάνημα.



#7   Tna

Tna

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 20/04/2018 - 15:08

Τα 2017 νομίζω ειναι πολύ καλύτερα σε ποιότητα από τα 2015 (προηγούμενη γενιά) σε θέματα ποιότητα (δες coating https://www.macrumor...ingate-repairs/ , όπου εμένα παρά την αντικατάσταση μου παρουσίασε πάλι το ίδιο πρόβλημα και στη συνέχεια καταστράφηκε και η οθόνη...)

 

Προσωπικά θα το έπαιρνα



#8   imob

imob

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 16/04/2019 - 19:26

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω ποσο πιστεύετε πως μπορω να πουλήσω ενα MacBook Pro Mid 2015 512GB;
Το μηχάνημα στη κυριολεξία ειναι σαν να το αγοράζεις σφραγισμένο.
Μαζί του και ολα τα παρελκόμενα (φορτιστές κλπ).
Ποσο μπορει να πουληθεί;

Ευχαριστώ

#9   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 16/04/2019 - 19:31

προτού προβείς σε αγορά θα σου πρότεινα μοντέλο 2018 (flexgate) διάβασε το παρακάτω άρθρο 

 

https://ifixit.org/b...ting-it-exists/

 

 

 

 

MacBook Pro (13-inch, 2018, Four Thunderbolt 3 Ports)

Δεν έχω κανένα πρόβλημα όλα λειτουργούν τέλεια 


Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 16/04/2019 - 19:35


#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/04/2019 - 19:33

άνοιξε ένα καινούριο θέμα, το highjack δεν είναι ότι το καλύτερο. :)


vires acquirit eundo


#11   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/04/2019 - 20:14

Εγώ έχω το εν λόγω μηχάνημα πάνω από ένα χρόνο. Κανένα θέμα με το πληκτρολόγιο ΩΣΤΟΣΟ δεν τρώω πάνω από το μακ. Και κ έχω μεμβράνη προστασίας. Ακόμα κ έτσι όμως υπάρχει προγραμμα αντικατάστασης που αλλάζει όλο το upper case για 4 χρόνια μετά την αγορά όποτε θα είσαι οκ.

Τελευταία επεξεργασία από: sevarton, 16/04/2019 - 20:14


#12   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/04/2019 - 20:56

εγώ πάλι είμαι από αυτούς που το καινούργιο πληκτρολόγιο το απεχθάνομαι. Γούστα ειναι αυτά. 

Έχω μειώσει αισθητά την χρήση mac ακριβώς για αυτό το λόγο. 

 

Στο τρίμηνο μου έβγαλε πρόβλημα ένα πλήκτρο και το περάσανε στο πρόγραμμα χωρίς κουβέντα. Ωστόσο με προβληματίζει ιδιαίτερα τι θα γίνει αν ξαναβγάλει το ίδιο πρόβλημα εκτός προγράμματος. 

 

Είμαι από αυτούς που το κρατάνε το mac στη πένα! Το πρόβλημα όμως εμαφανίστηκε! Οπότε η συμβουλή που δίνει κάποιος πιο πάνω "μην τρως πάνω από το πληκτρολόγιο" δεν ήταν αρκετή.

 

Λογική μεν, αλλά όχι αρκετή. 



#13   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 16/04/2019 - 21:42

:) άνοιξε ένα καινούριο θέμα, το highjack δεν είναι ότι το καλύτερο. :)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς  :)


Τελευταία επεξεργασία από: papas68, 16/04/2019 - 21:46


#14   imob

imob

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/04/2019 - 08:09

Αν θέλετε, συνεχίστε την συζήτηση εδω: http://www.iphonehel...m/topic/169921-αγορά-νέου-macbook-pro/

Άνοιξα καινούριο θέμα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες