Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κλοπη συσκευης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 12:44

Καλησπερα σε ολη την παρεα... 

Εχθες μου κλεψανε το iPhone και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα που εχω απορια...

Προσπαθουσα αρχικα να μπω στο find my iphone απο iphone ενεργοποιησα το lost mode και εβαλα να παιξει ηχο οταν ανοιξει παρ'ολα αυτα μου το εδειχνε offline και δεν μου δειχνει τοποθεσια... Γιατι; Νομιζα πως μπορεις να δεις την τελευταια τοποθεσια που ηταν ανοιχτο για 24ωρες. 

Επισης να ρωτησω... το apple watch στην προκειμενη χωρις το κινητο πως το κανω unpair για να το συνδεσω στο καινουργιο τηλεφωνο; 

Τελος με την χρεωστικη καρτα που την ειχα μεσα για αγορες απο το app store να ανησυχω; Για την ωρα την εχω απενεργοποιημενη απο το e-banking. Εαν την αφαιρεσω απο το itunes αφαιρεται και απο το iPhone, σωστα;

Σας ευχαριστω πολυ..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/05/2018 - 12:55

Καλησπερα σε ολη την παρεα... 

Εχθες μου κλεψανε το iPhone και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα που εχω απορια...

Προσπαθουσα αρχικα να μπω στο find my iphone απο iphone ενεργοποιησα το lost mode και εβαλα να παιξει ηχο οταν ανοιξει παρ'ολα αυτα μου το εδειχνε offline και δεν μου δειχνει τοποθεσια... Γιατι; Νομιζα πως μπορεις να δεις την τελευταια τοποθεσια που ηταν ανοιχτο για 24ωρες. 

Επισης να ρωτησω... το apple watch στην προκειμενη χωρις το κινητο πως το κανω unpair για να το συνδεσω στο καινουργιο τηλεφωνο; 

Τελος με την χρεωστικη καρτα που την ειχα μεσα για αγορες απο το app store να ανησυχω; Για την ωρα την εχω απενεργοποιημενη απο το e-banking. Εαν την αφαιρεσω απο το itunes αφαιρεται και απο το iPhone, σωστα;

Σας ευχαριστω πολυ..

Για το Apple watch το παρακάτω θέμα θα σε βοηθήσει να το κάνεις unpair. 

 

https://discussions....=google_rich_qa

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την χρεωστική, για να γίνουν αγορές χρειάζεται και το συνθηματικό, οπότε δεν μπορούν να σε χρεώσουν κάτι. 

 

Πάραυτα, αν την βγάλεις από το iTunes, αφαιρείται από παντού. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 13:23

Σε ευχαριστω πολυ jimmako :) 



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/05/2018 - 13:24

Για το AW μέσα απο τη συσκευή Settings - General - Reset - Erase all Content and Settings.

 

Με το νέο όταν με το καλό το πάρεις και επαναφέρεις Backup θα κάνεις Pair ξανά.

 

Επίσης γι' αυτό που σου έκλεψαν, επιβάλλεται να το κλειδώσεις.

 

Θα πας στο αστυνομικό τμήμα, να έχεις μαζί σου την απόδειξη αγοράς όπου και αναγράφεται το ΙΜΕΙ αλλά και το κωδικό της SIM.

 

Θα τα δώσεις εκεί εξηγώντας πως κλάπηκε και θα σου δώσουν τη βεβαίωση αναφοράς συμβάντος.

 

Με αυτή θα πας μετά στο πάροχο σου όπου και θα συμπληρώσουν βεβαίωση μαζί με την αναφορά της αστυνομίας που θα τους πας.

 

Εντός 24 ωρών όπως και θα σου πουν, θα κλειδώσει η συσκευή και δε θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί εντός Ελλάδας με τπυς δικούς μας παρόχους.

 

Νομίζω είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις να μη τους αφήσεις τη χαρά. Μόνο εσύ μετά θα μπορέσεις να κάνεις άρση του κλειδώματος πηγαίνοντας στο πάροχο σου ξανά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 13:38

Για το AW μέσα απο τη συσκευή Settings - General - Reset - Erase all Content and Settings.

 

Με το νέο όταν με το καλό το πάρεις και επαναφέρεις Backup θα κάνεις Pair ξανά.

 

Επίσης γι' αυτό που σου έκλεψαν, επιβάλλεται να το κλειδώσεις.

 

Θα πας στο αστυνομικό τμήμα, να έχεις μαζί σου την απόδειξη αγοράς όπου και αναγράφεται το ΙΜΕΙ αλλά και το κωδικό της SIM.

 

Θα τα δώσεις εκεί εξηγώντας πως κλάπηκε και θα σου δώσουν τη βεβαίωση αναφοράς συμβάντος.

 

Με αυτή θα πας μετά στο πάροχο σου όπου και θα συμπληρώσουν βεβαίωση μαζί με την αναφορά της αστυνομίας που θα τους πας.

 

Εντός 24 ωρών όπως και θα σου πουν, θα κλειδώσει η συσκευή και δε θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί εντός Ελλάδας με τπυς δικούς μας παρόχους.

 

Νομίζω είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις να μη τους αφήσεις τη χαρά. Μόνο εσύ μετά θα μπορέσεις να κάνεις άρση του κλειδώματος πηγαίνοντας στο πάροχο σου ξανά.

Εννοειται οτι θα το κανω αυτο που λες Νικο...
Σιγα μην το αφησω ετσι... 

Εχω βρει την αποδειξη αλλα μου λειπει το χαρτι που ηταν μεσα η σιμ και ψαχνω να το βρω απο τις 9 το πρωι σε ολο το σπιτι... Ειχα ενα αντιγραφο στο πορτοφολι μου με τα στοιχεια αλλα εχει ξεβαψει...

Για την ωρα το εχω κλειδωσει απο το find my iphone, εως οτου μετα την δουλεια παω αυριο στο αστυνομικο τμημα για να τρεξω την διαδικασια που λεμε...

Εαν μπορουσα να το κανω να σκασει στα χερια τους θα το εκανα! Θα επρεπε να υπαρχει ενα app και για κατι τετοιο...  ^_^   :(

εντωμεταξυ συνεχιζει να μου κανει εντυπωση που εχει εξαφανιστει το στιγμα του κινητου απο τον χαρτη... 


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 13/05/2018 - 13:42


#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/05/2018 - 14:27

Το κωδικό της SIM μπορεί να στον δώσει και ο πάροχος.

 

Η συσκευή πάλι είναι προφανώς απεν/ποιημένη.. Έχε το νου σου απο iCloud.com στο Find μήπως και..

 

Πως σου σου το πήραν αν επιτρέπεται?


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 14:33

Το κωδικό της SIM μπορεί να στον δώσει και ο πάροχος.

 

Η συσκευή πάλι είναι προφανώς απεν/ποιημένη.. Έχε το νου σου απο iCloud.com στο Find μήπως και..

 

Πως σου σου το πήραν αν επιτρέπεται?

Καθομουν στην νεα παραλια (Θεσσαλονικη) κοντα στον ιστιοπλοικο ομιλο σε ενα παγκακι με μια πολυ καλη φιλη που εχει καποια πολυ σοβαρα προβληματα...
παντα εχω το κινητο στην τσεπη και διαβαζω απο το ρολοι οτι μου ερχεται..

Ε καπου μου ηρθε ενα μηνυμα και εβγαλα το κινητο να απαντησω και το αφησα στο παγκακι που καθομασταν εκεινη την ωρα ενω μιλουσαμε με την κοπελα παραλληλα. Ε καποια στιγμη ηρθε και ακουμπησε το κεφαλι της πανω μου με αποτελεσμα να χασω το κινητο απο το οπτικο μου πεδιο για ποσο; κανενα 3λεπτο-4λεπτο που καθομασταν ετσι. Οταν σηκωθηκε ειδα οτι το κινητο ελειπε... Θυμαμαι οτι καποιος περασε ξυστα πισω απο το παγκακι οποτε ενδεχομενως το βουτηξε κι ολας.... 

Το εχω μονιμως ανοιχτο στον browser το find μπας και οπως λες...

Η apple παντως λεει αυτο:
If the device was recently online, you see the time it was last located. If the device has been offline for over 24 hours, you see “Offline.” κατι που βλεπω οτι δεν ισχυει....


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 13/05/2018 - 14:39


#8   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2018 - 16:23

Αν και δεν πιστεύω οτι μπορεί να βρεθεί, εύχομαι να του γίνει χαράμι του κλέφτη. 



#9   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 16:36

Αν και δεν πιστεύω οτι μπορεί να βρεθεί, εύχομαι να του γίνει χαράμι του κλέφτη. 

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε!
Οσο να πεις και αυτη η υποστηριξη απο ατομα που αντιλαμβανονται την αξια των συσκευων αυτων βοηθαει. 

Η αληθεια ειναι οτι την παρασκευη για πρωτη φορα στα χρονικα εφαγε σκαλωμα και αναγκαστηκα να του κανω hard reset, οποτε αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει χαραμι! 

Πρωτη φορα μου κλεβουν κινητο εντωμεταξυ και βρηκαν και αυτη εποχη. Τωρα που εχω να πληρωσω 10002 πραγματα... (δεν σε ρωταει κανεις προφανως, ξερω)

Ειχα το S7 και καηκε, δεν το δεχτηκαν στην εγγυηση. Πηρα iPhone και λεω επιτελους ενα κινητο που θα βγαλει την 4ετια του, χαλαλι τα λεφτα. Το ξεπληρωσα τον Δεκεμβριο του 17 και 5 μηνες (ακριβως) μετα εγινε καπνος!

Και το πιο αστειο; Την Πεμπτη με πηραν απο τον κωτσο να με ενημερωσουν οτι μπορω να κανω δανειοδοτηση σε οσες δοσεις θελω και να επωφεληθω απο μοναδικες προσφορες και τρεχα γυρευε και τους ειπα ''μα δεν θελω να αγορασω κατι αυτον τον καιρο, λυπαμαι'' και να τελικα που προεκυψε...  <_< 


 


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 13/05/2018 - 16:42


#10   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/05/2018 - 17:16

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε!
Οσο να πεις και αυτη η υποστηριξη απο ατομα που αντιλαμβανονται την αξια των συσκευων αυτων βοηθαει. 

Η αληθεια ειναι οτι την παρασκευη για πρωτη φορα στα χρονικα εφαγε σκαλωμα και αναγκαστηκα να του κανω hard reset, οποτε αυξανονται οι πιθανοτητες να γινει χαραμι! 

Πρωτη φορα μου κλεβουν κινητο εντωμεταξυ και βρηκαν και αυτη εποχη. Τωρα που εχω να πληρωσω 10002 πραγματα... (δεν σε ρωταει κανεις προφανως, ξερω)

Ειχα το S7 και καηκε, δεν το δεχτηκαν στην εγγυηση. Πηρα iPhone και λεω επιτελους ενα κινητο που θα βγαλει την 4ετια του, χαλαλι τα λεφτα. Το ξεπληρωσα τον Δεκεμβριο του 17 και 5 μηνες (ακριβως) μετα εγινε καπνος!

Και το πιο αστειο; Την Πεμπτη με πηραν απο τον κωτσο να με ενημερωσουν οτι μπορω να κανω δανειοδοτηση σε οσες δοσεις θελω και να επωφεληθω απο μοναδικες προσφορες και τρεχα γυρευε και τους ειπα ''μα δεν θελω να αγορασω κατι αυτον τον καιρο, λυπαμαι'' και να τελικα που προεκυψε...  <_< 


 

Σε καταλαβαίνω 100%. Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι. Πάντα τα απρόοπτα συμβαίνουν σε εποχές που δεν είμαστε καλά (είτε οικονομικά είτε ψυχολογικά είτε σε θέματα υγείας). Παρόλα αυτά μη το  βάζεις κάτω. Σου προτείνω πάντως αν θέλεις να το αντικαταστήσεις να μην πάρεις το 7αρι πάλι καθώτι σε γενικές γραμμές βγήκε προβληματικό. Η περίμενε για το επόμενο μοντέλο που θα παρουσιαστεί Σεπτέμβριο η πάρε το 8αρι.



#11   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 18:07

Σε καταλαβαίνω 100%. Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι. Πάντα τα απρόοπτα συμβαίνουν σε εποχές που δεν είμαστε καλά (είτε οικονομικά είτε ψυχολογικά είτε σε θέματα υγείας). Παρόλα αυτά μη το  βάζεις κάτω. Σου προτείνω πάντως αν θέλεις να το αντικαταστήσεις να μην πάρεις το 7αρι πάλι καθώτι σε γενικές γραμμές βγήκε προβληματικό. Η περίμενε για το επόμενο μοντέλο που θα παρουσιαστεί Σεπτέμβριο η πάρε το 8αρι.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! :) 

Ας ανοιξει αυριο ο παροχος με το καλο να παω να βγαλω καινουργια σιμ και να το κλειδωσω και εχει ο Θεος... και με ενα SE στην προκειμενη βολευομαι. 



#12   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/05/2018 - 18:59

Έχε το νου σου μην σου έρθει και κανένα phishing email.



#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/05/2018 - 21:53

Καθομουν στην νεα παραλια (Θεσσαλονικη) κοντα στον ιστιοπλοικο ομιλο σε ενα παγκακι με μια πολυ καλη φιλη που εχει καποια πολυ σοβαρα προβληματα...
παντα εχω το κινητο στην τσεπη και διαβαζω απο το ρολοι οτι μου ερχεται..

Ε καπου μου ηρθε ενα μηνυμα και εβγαλα το κινητο να απαντησω και το αφησα στο παγκακι που καθομασταν εκεινη την ωρα ενω μιλουσαμε με την κοπελα παραλληλα. Ε καποια στιγμη ηρθε και ακουμπησε το κεφαλι της πανω μου με αποτελεσμα να χασω το κινητο απο το οπτικο μου πεδιο για ποσο; κανενα 3λεπτο-4λεπτο που καθομασταν ετσι. Οταν σηκωθηκε ειδα οτι το κινητο ελειπε... Θυμαμαι οτι καποιος περασε ξυστα πισω απο το παγκακι οποτε ενδεχομενως το βουτηξε κι ολας.... 

Το εχω μονιμως ανοιχτο στον browser το find μπας και οπως λες...

Η apple παντως λεει αυτο:
If the device was recently online, you see the time it was last located. If the device has been offline for over 24 hours, you see “Offline.” κατι που βλεπω οτι δεν ισχυει....

Κατάλαβα.. Την υγειά μας να 'χουμε όλοι και όλα τα άλλα έρχονται.

 

Κάνε τις κινήσεις τουλάχιστον με το πάροχο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   Justaguy

Justaguy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/05/2018 - 22:05

Εννοειται αυτο οπως εννοειται οτι θα εχω και τον νου μου για phising mails και γενικα οτι υποπτη δραστηριοτητα δω...

Για την ωρα δεν εχω συσκευη και θα παω αυριο στην γυρα να ψαξω με βαρια καρδια... ουφ! Σας ευχαριστω παρα πολυ παντως ολα τα παιδια για την αμεση ανταποκριση


Τελευταία επεξεργασία από: Justaguy, 13/05/2018 - 22:06


#15   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2018 - 16:21

Ε καποια στιγμη ηρθε και ακουμπησε το κεφαλι της πανω μου

Αφού έχουν περάσει κάποιες ημέρες,και εύχομαι να έχεις ηρεμήσει,εγώ θα σου πρότεινα να εξετάσεις το συγκεκριμένο θέμα!αντε μπας και βγει κάτι καλό από την ατυχία σου :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες