Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σκόνη στην camera του iphone x


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/05/2018 - 08:37

Καλημέρα, ειμαι κάτοχος εδώ και 4 μήνες ενός iphone x,πρίν μερικές ημέρες λοιπόν παρατήρησα οτι στην πίσω κάμερα υπάρχει εσωτερικά κάτι σαν "χνούδι" το οποίο φυσικά δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία αυτής.

 

Άρχισα λοιπόν την αναζήτηση στο διαδίκτυο και βρήκα πολλές περιπτώσεις σαν την δική μου και πολλές αντικαταστάσεις συσκευών γι'αυτό το λόγο.

 

Έτσι λοιπόν προχθές πήγα στην document για να δώ τι λύση θα μου πρότειναν. Εκεί έγινε έλεγχος και όντως διαπιστώθηκε το πρόβλημα όπως επίσης και οτι η συσκευή κατά τ'αλλά ειναι σε κατάσταση βιτρίνας αφου πάντα την είχα με θήκη και γενικά ειμαι αρκετά περίεργος με τα πράγματα μου.

 

Η πρόταση τους λοιπόν ήταν αντικατάσταση με άλλη συσκευή που κατα 99% θα ειναι refurbished!

Φυσικά την συσκευή δεν την άφησα γιατί δε νομίζω πως αξίζει να κάνω αντικατάσταση με refurbished γι'αυτόν το λόγο με ότι συνεπάγεται αυτό στην μεταπολιτική της αξία.

 

Και εδώ λοιπόν θέλω και τις γνώμες σας...Σε μια συσκευή που ειναι IP67 ειναι λογικό με αυτό το ζήτημα που προέκυψε να μου κάνουν αντικατάσταση με refurbished?

 

 

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/05/2018 - 09:12

To refurbished όταν μιλάμε για προϊόντα Apple διαφοροποιείται κάπως από την πεπατημένη του όρου.

 

Ένα refurbished τηλέφωνο της Apple έχει:

 

  • Ολοκαίνουριο εξωτερικό
  • Ολοκαίνουρια οθόνη
  • Ολοκαίνουρια Μπαταρία
  • Εσωτερικά μέρη είτε refurbished είτε καινούρια αλλά πάντα με τον ίδιο έλεγχο με τα καινούρια.

 

Επίσης η Apple εδώ και πολλά χρόνια, έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί τον όρο refurbished στις αντικαταστάσεις της. Πολύ δύσκολα έως ποτέ πλέον δεν θα ακούσεις από επίσημο στόμα ότι η συσκευήαντικατάστασης είναι refurbished. Τις αποκαλούν καινούριες, αφού στην ουσια αυτό είναι.



#3   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/05/2018 - 09:46

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Σίγουρα υπάρχει η εγγύηση της apple σε refurbished συσκευή όταν όμως αλλάζουν όλα τα παραπάνω που ανέφερες η συσκευή συνεχίζει να διατηρεί την IP67 ιδιότητα της?

Παλαιότερα είχα αλλάξει οθόνη σε ένα s7 edge που είχα και οταν το ειχα ψάξει λίγο περισσότερο πολλοί υποστήριζαν οτι μετά απο αλλαγή οθόνης το τηλέφωνο έχανε την waterproof πιστοποίηση που έιχε.

Βέβαια η αλλαγή οθόνης του samsung έγινε στην αντιπροσωπεία εδώ ενώ η refurbished συσκευή της apple θα έρθει απο την επισκευαστικό κέντρο στην Ολλανδία αφού σταλεί πρώτα το δικό μου! 



#4   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/05/2018 - 11:05

Εγώ πάντως που μου αντικατέστησαν το 6s πριν κανα 10μηνο, μπορώ να σου πω ότι είναι κ καλύτερο από πριν μιας κ η μπαταρία του κρατάει περισσότερο.

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/05/2018 - 12:20

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Σίγουρα υπάρχει η εγγύηση της apple σε refurbished συσκευή όταν όμως αλλάζουν όλα τα παραπάνω που ανέφερες η συσκευή συνεχίζει να διατηρεί την IP67 ιδιότητα της?
Παλαιότερα είχα αλλάξει οθόνη σε ένα s7 edge που είχα και οταν το ειχα ψάξει λίγο περισσότερο πολλοί υποστήριζαν οτι μετά απο αλλαγή οθόνης το τηλέφωνο έχανε την waterproof πιστοποίηση που έιχε.
Βέβαια η αλλαγή οθόνης του samsung έγινε στην αντιπροσωπεία εδώ ενώ η refurbished συσκευή της apple θα έρθει απο την επισκευαστικό κέντρο στην Ολλανδία αφού σταλεί πρώτα το δικό μου!


Οι συσκευές έρχονται απευθείας απο τα κεντρικά της Apple στην Ολλανδία όπως ήδη γνωρίζεις.

Δε τίθεται κανένα θέμα με την αδιαβροχοποίηση, ούτε με τη μεταπωλητική της αξία.

Δε μπαίνει χέρι, όλα γίνονται απο μηχάνημα που υπάρχει εκεί και απ’ όσο ξέρω, θα έρθει και προς τα εδώ.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/05/2018 - 15:02

Καλημέρα, ειμαι κάτοχος εδώ και 4 μήνες ενός iphone x,πρίν μερικές ημέρες λοιπόν παρατήρησα οτι στην πίσω κάμερα υπάρχει εσωτερικά κάτι σαν "χνούδι" το οποίο φυσικά δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία αυτής.

Άρχισα λοιπόν την αναζήτηση στο διαδίκτυο και βρήκα πολλές περιπτώσεις σαν την δική μου και πολλές αντικαταστάσεις συσκευών γι'αυτό το λόγο.

Έτσι λοιπόν προχθές πήγα στην document για να δώ τι λύση θα μου πρότειναν. Εκεί έγινε έλεγχος και όντως διαπιστώθηκε το πρόβλημα όπως επίσης και οτι η συσκευή κατά τ'αλλά ειναι σε κατάσταση βιτρίνας αφου πάντα την είχα με θήκη και γενικά ειμαι αρκετά περίεργος με τα πράγματα μου.

Η πρόταση τους λοιπόν ήταν αντικατάσταση με άλλη συσκευή που κατα 99% θα ειναι refurbished!
Φυσικά την συσκευή δεν την άφησα γιατί δε νομίζω πως αξίζει να κάνω αντικατάσταση με refurbished γι'αυτόν το λόγο με ότι συνεπάγεται αυτό στην μεταπολιτική της αξία.

Και εδώ λοιπόν θέλω και τις γνώμες σας...Σε μια συσκευή που ειναι IP67 ειναι λογικό με αυτό το ζήτημα που προέκυψε να μου κάνουν αντικατάσταση με refurbished?

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα στην δεύτερη κάμερα ένα μικρό κόκκο σκόνης κι εμένα χωρίς να την επηρεάζει λειτουργικά. Παλι καλά που το ανέφερες εδώ μου έφυγε η απορία το έχω κανα 5μηνο το κινητό θα το πάω πριν λήξει η εγγύηση. Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω μιλάμε για συσκευή ίδια με την καινούργια που έχεις. Να σαι καλά που το παρέθεσες εδώ.


On iPad Air 2

#7   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2018 - 16:42

δεν ξερω τι ελεγχους κανουν παντως σε 5ς και 6 αρι που ειχα το ιδιο θεμα , στραβωσε το σασι δεν ξερω απο τι, απο την μπαταρια? , η document ελεγε οτι το ειχα στην πισω τσεπη (κωλοτσεπη) και στραβωσε , η istorm στο 6αρι ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο  ... παντως περασαν στην εγγυηση και ηρθαν "refurbished". To 5s δεν ειχε καποιο θεμα, το 6αρι ειχε κ αυτο το ιδιο παλι . Εν τελει πουληθηκε οποτε δεν εκατσα να ασχοληθω . Αλλα εφοσον περασε τον ελεγχο και αλλαχτηκαν ολα , δεν θα επρεπε να ειχε το ιδιο προβλημα... γιατι ειχε ομως? ( τ 6αρι) 

 

Να επισημανω δεν ειχαν ουτε μια γρατσουνια και φορουσαν απλες θηκες ισα ισα για γρατσουνιες και οι καινουργιες συσκευες π σταλθηκαν ειχαν διαφορετικο ιμει. 


Τελευταία επεξεργασία από: grecophone, 17/05/2018 - 16:45


#8   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/05/2018 - 20:55

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα στην δεύτερη κάμερα ένα μικρό κόκκο σκόνης κι εμένα χωρίς να την επηρεάζει λειτουργικά. Παλι καλά που το ανέφερες εδώ μου έφυγε η απορία το έχω κανα 5μηνο το κινητό θα το πάω πριν λήξει η εγγύηση. Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω μιλάμε για συσκευή ίδια με την καινούργια που έχεις. Να σαι καλά που το παρέθεσες εδώ.


On iPad Air 2

Γι'αυτό άνοιξα το thread γιατί ενώ στο εξωτερικό βρήκα παρόμοιες περιπτώσεις εδώ δεν είδα κάποια αναφορά.

Εδώ ειναι και ένα βίντεο που βρήκα πήγαινε στο 05:27 να δείς:https://www.youtube....h?v=vSYV-GE81Ak

Κάπως έτσι λέω να το κάνω και εγώ μια και με τον τεχνικό στη document που μιλήσαμε και παρεμπιπτόντως ηταν πάρα πολύ εξυπηρετικός μου πρότεινε να το αφήσω εφόσον και η κάμερα δεν επηρεάζεται και αργότερα να προχωρήσουμε στην αντικατάσταση!   



#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/05/2018 - 22:18

δεν ξερω τι ελεγχους κανουν παντως σε 5ς και 6 αρι που ειχα το ιδιο θεμα , στραβωσε το σασι δεν ξερω απο τι, απο την μπαταρια? , η document ελεγε οτι το ειχα στην πισω τσεπη (κωλοτσεπη) και στραβωσε , η istorm στο 6αρι ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο  ... παντως περασαν στην εγγυηση και ηρθαν "refurbished". To 5s δεν ειχε καποιο θεμα, το 6αρι ειχε κ αυτο το ιδιο παλι . Εν τελει πουληθηκε οποτε δεν εκατσα να ασχοληθω . Αλλα εφοσον περασε τον ελεγχο και αλλαχτηκαν ολα , δεν θα επρεπε να ειχε το ιδιο προβλημα... γιατι ειχε ομως? ( τ 6αρι) 

 

Να επισημανω δεν ειχαν ουτε μια γρατσουνια και φορουσαν απλες θηκες ισα ισα για γρατσουνιες και οι καινουργιες συσκευες π σταλθηκαν ειχαν διαφορετικο ιμει. 

Αρκετές φορές συσκευές με Bend περνάνε τελικώς για αντ/σταση.

 

Αυτό ειδικά με τα 6 Plus που ήταν σήμα κατατεθέν.

 

Παρόλα αυτά αυτό που σου 'χαν δώσει τότε, έπρεπε να το τσεκάρεις και να μη παραλάβεις.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 17/05/2018 - 22:24

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   xrisis

xrisis

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/05/2018 - 03:33

Γι'αυτό άνοιξα το thread γιατί ενώ στο εξωτερικό βρήκα παρόμοιες περιπτώσεις εδώ δεν είδα κάποια αναφορά.

Εδώ ειναι και ένα βίντεο που βρήκα πήγαινε στο 05:27 να δείς:https://www.youtube....h?v=vSYV-GE81Ak

Κάπως έτσι λέω να το κάνω και εγώ μια και με τον τεχνικό στη document που μιλήσαμε και παρεμπιπτόντως ηταν πάρα πολύ εξυπηρετικός μου πρότεινε να το αφήσω εφόσον και η κάμερα δεν επηρεάζεται και αργότερα να προχωρήσουμε στην αντικατάσταση!   

Φίλε είχα παρατηρησει ακριβώς το ίδιο στο δικό μου iphone x, τότε ήμουν Αμερική πήγα στο apple store και έγινε επιτόπου αλλαγή με καινούργια συσκευή. Δεν την αποκαλώ refubrished μιας και η κοπέλα έμεινε μαζί μου να ανοίξουμε το μηλαράκι να δούμε αν ήταν όλα εντάξει ή να φέρει άλλο καινούργιο.



#11   vagelisvl

vagelisvl

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/05/2018 - 06:30

Φίλε είχα παρατηρησει ακριβώς το ίδιο στο δικό μου iphone x, τότε ήμουν Αμερική πήγα στο apple store και έγινε επιτόπου αλλαγή με καινούργια συσκευή. Δεν την αποκαλώ refubrished μιας και η κοπέλα έμεινε μαζί μου να ανοίξουμε το μηλαράκι να δούμε αν ήταν όλα εντάξει ή να φέρει άλλο καινούργιο.

Σίγουρα στην Αμερική τα πράγματα ειναι πιο απλά για τον καταναλωτή και γι'αυτό πήγα αρχικά στη document διερευνητικά αλλά όπως φαίνεται η εξυπηρέτηση ειναι εξίσου καλή και εδώ.Να αναφέρω επίσης οτι σαν χρόνο αντικατάστασης μου ανέφερε 2-3 εργάσιμες!



#12   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 18/05/2018 - 06:51

Νομίζω πως και το δικό μου έχει ένα χνούδι στην δεύτερη κάμερα, βέβαια επειδή δεν επηρεάζεται καθόλου η λειτουργία δεν έχω ασχοληθεί. Θέλω να ρωτήσω όμως, σε περίπτωση που θέλω να κάνω αλλαγή οι refurbished συσκευές έχουν κανονικά κουτί και παρελκόμενα ή έρχεται μόνο η συσκευή? Και δεύτερη ερώτηση. Εγώ σε περίπου έναν μήνα θα κάνω ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη, εάν πάω εκεί σε κάποιο App Store παίζει να μου κάνουν επιτόπου αλλαγή?



#13   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 18/05/2018 - 06:59

Νομίζω πως και το δικό μου έχει ένα χνούδι στην δεύτερη κάμερα, βέβαια επειδή δεν επηρεάζεται καθόλου η λειτουργία δεν έχω ασχοληθεί. Θέλω να ρωτήσω όμως, σε περίπτωση που θέλω να κάνω αλλαγή οι refurbished συσκευές έχουν κανονικά κουτί και παρελκόμενα ή έρχεται μόνο η συσκευή? Και δεύτερη ερώτηση. Εγώ σε περίπου έναν μήνα θα κάνω ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη, εάν πάω εκεί σε κάποιο App Store παίζει να μου κάνουν επιτόπου αλλαγή?


Οι συσκευές αντικατάστασης έρχονται χωρίς κουτί και παρελκόμενα. Δίνεις σκετο κινητό και παίρνεις σκέτο κινητό. Όσον αφορά σε Apple Store, το πιο πιθανό, με βάση και τη διαθεσιμότητα, είναι να γίνει επιτόπου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 18/05/2018 - 07:37

Οι συσκευές αντικατάστασης έρχονται χωρίς κουτί και παρελκόμενα. Δίνεις σκετο κινητό και παίρνεις σκέτο κινητό. Όσον αφορά σε Apple Store, το πιο πιθανό, με βάση και τη διαθεσιμότητα, είναι να γίνει επιτόπου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και η εγγύηση συνεχίζει κανονικά ?



#15   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/05/2018 - 07:39

Νομίζω πως και το δικό μου έχει ένα χνούδι στην δεύτερη κάμερα, βέβαια επειδή δεν επηρεάζεται καθόλου η λειτουργία δεν έχω ασχοληθεί. Θέλω να ρωτήσω όμως, σε περίπτωση που θέλω να κάνω αλλαγή οι refurbished συσκευές έχουν κανονικά κουτί και παρελκόμενα ή έρχεται μόνο η συσκευή? Και δεύτερη ερώτηση. Εγώ σε περίπου έναν μήνα θα κάνω ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη, εάν πάω εκεί σε κάποιο App Store παίζει να μου κάνουν επιτόπου αλλαγή?

Θέλει ραντεβού σε Apple Store καμία βδομάδα πριν. Έτσι μου είχαν πει σε Apple Store Κολονίας όπου βρέθηκα το Φεβρουάριο και μπήκα μέσα να αλλάξει η μητέρα μου μπαταρία στο 6αρι της μέσω του προγράμματος αντικατάστασης που τρέχει. Και μας λέει εκεί το παλικάρι, εκτός του ότι ήρθατε χωρίς ραντεβού, θέλει και μια εβδομάδα γιατί δεν έχουμε στοκ από μπαταρίες. Κόκκαλο εγώ. Δεν στο αλλάζουν δλδ στα καπάκια όπως ακούγεται. Σε αμερικανικά Apple stores μπορεί. Η περίπτωση μου φυσικά δεν ισχύει κατά γενική ομολογία απλώς στο φέρνω σαν παράδειγμα ώστε να είσαι προετοιμασμένος για όλα που λέμε. Και μην σπαταλήσεις χρόνο από το ταξίδι σου γι αυτό το λόγο, ειδικά αν πας γι αναψυχή. Φιλική συμβουλή και γνώμη μου παντα. Καλημέρα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες