Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

ΕΕΤΤ: Συστάσεις προς καταναλωτές για αυθαίρετες χρεώσεις μέσω αριθμών αυξημένης χρέωσης


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/05/2018 - 13:52

Η ΕΕΤΤ, με αφορμή τη μεγάλη αύξηση καταγγελιών το τελευταίο διάστημα, σχετικά με Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (YΠΠ) και ειδικότερα, αυθαίρετες χρεώσεις μέσω 5ψήφιων αριθμών αυξημένης χρέωσης, απευθύνει στους καταναλωτές τις ακόλουθες συστάσεις:

  • Προστατεύετε κάθε συσκευή που συνδέεται στο Διαδίκτυο, εγκαθιστώντας ειδικό πρόγραμμα προστασίας από ιούς, εάν δεν διαθέτει ήδη. Επίσης, “κατεβάζετε” τακτικά τις ενημερώσεις, ώστε να αναβαθμίζετε το επίπεδο ασφαλείας της συσκευής σας. Επιλέξτε το πρόγραμμα προστασίας αποκλειστικά από επίσημα «app stores».
  • Μην παρακάμπτετε τις ρυθμίσεις ασφαλείας της συσκευής, ώστε να μην καθίσταται ευάλωτη σε κακόβουλο λογισμικό. Επισημαίνεται ότι, η εγκατάσταση κακόβουλου λογισμικού σε κινητές συσκευές συχνά δεν γίνεται αντιληπτή από τον χρήστη και συνεπάγεται κινδύνους, όπως η αποστολή μηνυμάτων σε αριθμούς αυξημένης χρέωσης, χωρίς τη βούλησή του.
  • “Κατεβάζετε” εφαρμογές μόνο από επίσημα «app stores». Συνιστάται να διαβάζετε προσεκτικά τους όρους, πριν εκχωρήσετε στην εφαρμογή το δικαίωμα πρόσβασης και χρήσης των προσωπικών δεδομένων (π.χ. αριθμοί τηλεφώνων, SMS, φωτογραφίες) που έχετε αποθηκεύσει στο κινητό τηλέφωνό σας.
  • Πριν καταχωρήσετε τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου σας σε διαδικτυακούς τόπους ή εφαρμογές για να εγγραφείτε ή να συμμετάσχετε σε ΥΠΠ, διαβάζετε προσεκτικά τους όρους και το κόστος. Το ίδιο ισχύει και για υπηρεσίες που προσφέρονται ή διαφημίζονται μέσω ηλεκτρονικών και έντυπων ΜΜΕ.
  • Διαβάζετε προσεκτικά τους όρους διαφημιστικών καταχωρήσεων και ελέγχετε εάν αφορούν σε συνδρομητική υπηρεσία ή υπηρεσία που ολοκληρώνεται σε περισσότερα από 1 SMS κ.λπ.
  • Το μηνιαίο κόστος για συνδρομητικές ΥΠΠ δεν πρέπει να υπερβαίνει τα €20 ανά υπηρεσία (αριθμό), πλέον του αναλογούντος ΦΠΑ, εκτός εάν έχετε δηλώσει διαφορετικό όριο.
  • Επιλέγετε τη φραγή, είτε σε όλες τις ΥΠΠ, είτε σε ορισμένες αριθμοδοτικές σειρές, ανάλογα με τη χρήση. Για την ενεργοποίηση της φραγής, επικοινωνήστε με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είστε συνδρομητής.
  • Σε περίπτωση που διαπιστώσετε αδικαιολόγητες χρεώσεις στον λογαριασμό του κινητού τηλεφώνου  σας, επικοινωνήστε με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας στην οποία είστε συνδρομητής.  

Υπενθυμίζεται ότι οι ΥΠΠ αφορούν σε ψηφοφορίες, διαγωνισμούς, αγορές (downloading) μέσω SMS (π.χ. παιχνίδια, ringtone, video), παιχνίδια από την τηλεόραση με συμμετοχή μέσω τηλεφώνου, υπηρεσίες πληροφόρησης (π.χ. καιρός), αστρολογία/χαρτομαντεία, υπηρεσίες ενηλίκων κ.ά. Η πρόσβαση στις συγκεκριμένες υπηρεσίες είναι εφικτή μέσω κλήσεων ή λήψης/αποστολής SMS/MMS προς πενταψήφιους αριθμούς (π.χ. 14ΧΧΧ, 190ΧΧ-195ΧΧ, 54ΧΧΧ) ή δεκαψήφιους αριθμούς που ξεκινούν από 901, 909, 806, 812, 825, 850, 875, 190-195 κ.ά. Η χρέωση για τη χρήση των παραπάνω υπηρεσιών είναι υψηλότερη από τις βασικές υπηρεσίες. 

Η ΕΕΤΤ ελέγχει τον βαθμό συμμόρφωσης των παρόχων με το κανονιστικό πλαίσιο που αφορά στις ΥΠΠ. Σε αυτό το πλαίσιο, προβαίνει αυτεπάγγελτα ή κατόπιν καταγγελιών, σε ελέγχους, και, όπου κρίνεται απαραίτητο, επιβάλλει διοικητικές κυρώσεις, με στόχο την προάσπιση των δικαιωμάτων των καταναλωτών.


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2018 - 17:24

αχ αυτο το 901 και 901 :P ...μας εχει φουσκωσει τους λογαριασμους...



#3   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/06/2018 - 08:16

Εμένα με είχαν χρεώσει - χωρίς να κάνω τίποτα - με δύο SMS από μια υπηρεσία τέτοιου είδους. Κάπου 2€/sms.
Ήρθε ξαφνικά μήνυμα αν θέλω να γραφτώ σε υπηρεσία με games. Το αγνόησα και μετά από 1 λεπτό ήρθε και μήνυμα επιβεβαίωσης!!!!
Απάτη από τις λίγες. Έγινε χαμός με COSMOTE και δαύτους, δεν δεχόμουν με τίποτα την χρέωση. Αυτοί μου πρότειναν να μου επιστρέψουν την χρέωση σε τράπεζα αλλά εγώ επεμενα να μην εμφανιστεί καν.
Η διαφορά ήταν ότι με αυτό που πρότειναν αυτοί ουσιαστικά αποδεχόμουν την χρέωση και αυτοί ως καλοί μου επέστρεφαν το ποσό. Το άλλο που ζητούσα εγώ τους δημιουργούσε πολλά θέματα. Μέχρι και δικηγόρο έβαλα να μιλήσει αλλά αυτοί ανένδοτοι (οι λόγοι προφανείς έτσι;).
Τελικά με παρέμβαση της COSMOTE αφαιρέθηκε το ποσό από τα δικά της συστήματα και έμεινε έτσι. Ουσιαστικά το πήρε πάνω της.
Είχα πάρει και την αστυνομία, την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος γιατί όπως καταλαβαίνετε έγινε μη εξουσιοδοτημένη χρήση του δικού μου αριθμού (αποδοχή υπηρεσίας ένα άγνοια μου) και παραδέχθηκαν ότι είναι απάτη κι ότι έτσι δουλεύουν πολλοί. Μάλιστα, τους παίρνουν την άδεια αλλά μετά από λίγο επιστρέφουν με άλλη καθώς έχουν έδρα Κύπρο και ποινικά δεν μπορείς να τους κανείς κάτι, μόνον πρόστιμο και ανάκληση της άδειας.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες