Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 12


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4362 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2266   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/11/2018 - 14:14

Συγγνώμη για το άσχετο αλλά είναι φυσιολογικό σε iPad στο πληκτρολόγιο με ελληνική διάταξη να εμφανίζει κάτω δεξιά μόνο το ! και το ? και όχι και το κόμμα και την τέλεια ;
Παρολα αυτά όταν πατήσεις το ! Γράφεται κόμμα και το ? Γράφει τελεια.

Και κάτι ακόμα ακόμη.
Είναι φυσιολογικό η φωτό μου στο iCloud να είναι διαφορετική σε κάθε συσκευή (iPad-iPhone), εννοώντας παλαιότερη-νεότερη ;
Μήπως δείχνει κάποιου είδους conflict κάπου ;


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 01/11/2018 - 14:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2267   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/11/2018 - 14:29

ios-12-1-performance-throttling-iphone-8

 

Το iOS 12.1 περιέχει μία έκπληξη για τους χρήστες iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X με την Apple να βάζει στο συρτάρι τα όσα είχε υποσχεθεί για τη μείωση της ταχύτητα απόκρισης των συγκεκριμένων μοντέλων iPhone (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της.

 

Ας θυμηθούμε τα γεγονότα:

  • Χρήστες ανακαλύπτουν πως η Apple μειώνει την ταχύτητα απόκρισης των iPhone τους (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της. Η διαδικασία πραγματοποιείται χωρίς καμία ενημέρωση προς τους χρήστες (εντωμεταξύ, ήδη από το iOS 10, το λειτουργικό της Apple διαθέτει λειτουργία ειδοποίησης για αντικατάσταση της μπαταρίας, ωστόσο φαίνεται πως αυτή ενεργοποιείται αποκλειστικά σε περιπτώσεις απόλυτης "καταστροφής" της μπαταρίας.)
  • Η επίσημη απάντηση της Apple - που δεν ικανοποίησε ποτέ κανένα χρήστη.
  • Ακολουθούν μαζικές μηνύσεις κατά της εταιρείας για την ενέργεια της - να μειώσει την απόδοση των iPhone χωρίς να ενημερώνει τους χρήστες.
  • Δημόσιο απολογητικό μήνυμα από την Apple με το οποίο ενημερώνει τους χρήστες για το θέμα της μπαταρίας που έλαβε διαστάσεις χιονοστιβάδας.

Η συνέχεια του σίριαλ, ήθελε την Apple να ανακοινώνει πως μειώνει την τιμή αντικατάστασης μπαταρίας των εκτός-εγγύησης iPhone κατά $50 (από $79 σε $29) για όλους τους χρήστες που διαθέτουν iPhone 6 ή νεότερο iPhone με μπαταρία που χρίζει αλλαγής. Έπειτα από μερικές εβδομάδες, δόθηκε σε κυκλοφορία αναβάθμιση του iOS, το iOS 11.3, το οποίο παρείχε επαρκή ενημέρωση για την κατάσταση της μπαταρίας της συσκευής. Έτσι, οι χρήστες ήταν σε θέση να ενημερωθούν για το αν η κατάσταση της μπαταρίας επηρεάζει την απόδοση της συσκευής τους. [Διαβάστε αναλυτικά, εδώ]

 

Τι ανέφερε τότε η Apple;

 

Τα μοντέλα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X χρησιμοποιούν πιο προηγμένο υλικό και πιο εξελιγμένη σχεδίαση λογισμικού που παρέχει μια πιο ακριβή εκτίμηση των απαιτήσεων ισχύος και της δυνατότητας ισχύος της μπαταρίας να μεγιστοποιεί τη συνολική απόδοση του συστήματος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ένα διαφορετικό σύστημα διαχείρισης απόδοσης, το οποίο επιτρέπει στο iOS να προβλέπει και να αποτρέπει με μεγαλύτερη ακρίβεια έναν αναπάντεχο τερματισμό. Επομένως, οι επιπτώσεις της διαχείρισης απόδοσης ενδέχεται να είναι λιγότερο εμφανείς στα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X. Με το πέρασμα του χρόνου, οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σε όλα τα μοντέλα iPhone φθείρονται όσον αφορά τη χωρητικότητα και την απόδοση κορυφής τους και θα πρέπει κάποια στιγμή να αντικατασταθούν.

 

Τι έγινε με την κυκλοφορία του iOS 12.1;

 

Για πρώτη φορά, το iPhone 8, το iPhone 8 Plus και το iPhone X περιλαμβάνουν τη λειτουργία μείωσης της ταχύτητας απόκρισης (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της.
 


Behind the Scenes...

#2268   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/11/2018 - 14:39

...

2. Η επίσημη απάντηση της Apple - που δεν ικανοποίησε ποτέ κανένα χρήστη.

...

 

Γενικευεις ομως αβασανιστα... Εγω, για παραδειγμα, εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την απαντηση της Apple !!



#2269   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:27

Γενικευεις ομως αβασανιστα... Εγω, για παραδειγμα, εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την απαντηση της Apple !!

εσύ είσαι apple sheep , γι αυτό και η απάντηση  που έδωσες.... 

Εσύ και συσκευή χωρίς οθόνη να σου δώσει η apple (μονο bezel) θα πανηγυρίσεις .....θα το πεις innovation .


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#2270   bagg21

bagg21

    iPH Contributor

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:29

Στο δωμάτιο μου που ποτέ δεν είχα σήμα με την voda, μετά την αναβάθμιση σε 12.1 κατάφερα και μίλησα για πρώτη φορά με καμπάνα σήμα....

Τυχαίο; δε νομίζω!!!
IPhone 8 plus


Στάλθηκε από το AGS-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: bagg21, 01/11/2018 - 15:30


#2271   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:39

εσύ είσαι apple sheep , γι αυτό και η απάντηση  που έδωσες.... 
Εσύ και συσκευή χωρίς οθόνη να σου δώσει η apple (μονο bezel) θα πανηγυρίσεις .....θα το πεις innovation .


Καταπληκτικό! Δεν θα γρατζουνιστεί κιόλας!

#2272   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:51

Μάλλον εκεί στην Apple θα έχουν πάρει ως εκπρόσωπο τύπου τον Καρανικα. Δεν εξηγείται αλλιώς. Γιατί έβγαιναν και διατυμπάνιζαν πως τα 8αρια/8plus και Χ δεν θα υποφέρουν από το throttling όπως τα 7αρια/6s κτλ; Ας έλεγαν πάρτε και βλέπουμε αν μειωθούν οι επιδόσεις του κινητού σας. Πολύ πιο τίμιο και έντιμο.
Τραγική η apple στις δηλώσεις της όπως πάντα. Χάθηκε για άλλη μια φορά η σοβαρότητα.

#2273   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:54

Εγώ ποτέ δε το πίστεψα, για τον απλό λόγο ότι η μπαταρία παραμένει απλό αναλώσιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2274   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 01/11/2018 - 15:54

εσύ είσαι apple sheep , γι αυτό και η απάντηση  που έδωσες.... 

Εσύ και συσκευή χωρίς οθόνη να σου δώσει η apple (μονο bezel) θα πανηγυρίσεις .....θα το πεις innovation .

Εννοειται ρε φιλε !!!

 

Βλεπω εδω τρωγονται ολοι με το σημα και αν φταιει το Intel model η το Qualcomm.... Μου ειναι αδιαφορο ... Ζω για την μερα που η Apple θα μας πουλαει τηλεφωνα χωρις modem ... Να μην μπαινει και σε εξοδα ...



#2275   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2018 - 20:15

Φοβάμαι μην το ματιάσω αλλά τις καθημερινές η χρήση που κάνω είναι ίδια , τέτοια ώρα είχα μπαταρία 30% με την 12 και σήμερα με την 12.1 είναι 78% . iPhone xs .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2276   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 01/11/2018 - 20:22

Εγώ το έβγαλα από τη φόρτιση στο 70% και τώρα έχει πάει 95% :)
Λοιπόν μια από τα ίδια με πριν ακριβώς μα ακριβώς, σιγά μην φτιάχνανε τα updates την κατανάλωση. Στο μυαλό είναι όλα



Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#2277   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2018 - 20:42

Εγώ το έβγαλα από τη φόρτιση στο 70% και τώρα έχει πάει 95% :)
Λοιπόν μια από τα ίδια με πριν ακριβώς μα ακριβώς, σιγά μην φτιάχνανε τα updates την κατανάλωση. Στο μυαλό είναι όλα



Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Δεν νομίζω να έχω κανένα λόγο να πω ψέματα . 3325a43025370ce077e745c78987d7ca.jpg
f8de4b88311313b2b6a70227902c5680.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2278   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 01/11/2018 - 21:02

Παιδιά, σχετικά με το throttling που αναφέρετε κάποιοι ότι η Apple πρόσθεσε στο iOS 12.1.1 beta για τα iPhone X και 8, αν είναι αυτό που νομίζω, μάλλον εγώ το έχω out of the box στο iPhone Xs μου!!!! Αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη ας μου πει και εμένα να καταλάβω.

  

ios-12-1-performance-throttling-iphone-8

 
Το iOS 12.1 περιέχει μία έκπληξη για τους χρήστες iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X με την Apple να βάζει στο συρτάρι τα όσα είχε υποσχεθεί για τη μείωση της ταχύτητα απόκρισης των συγκεκριμένων μοντέλων iPhone (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της.
 
Ας θυμηθούμε τα γεγονότα:
  • Χρήστες ανακαλύπτουν πως η Apple μειώνει την ταχύτητα απόκρισης των iPhone τους (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της. Η διαδικασία πραγματοποιείται χωρίς καμία ενημέρωση προς τους χρήστες (εντωμεταξύ, ήδη από το iOS 10, το λειτουργικό της Apple διαθέτει λειτουργία ειδοποίησης για αντικατάσταση της μπαταρίας, ωστόσο φαίνεται πως αυτή ενεργοποιείται αποκλειστικά σε περιπτώσεις απόλυτης "καταστροφής" της μπαταρίας.)
  • Η επίσημη απάντηση της Apple - που δεν ικανοποίησε ποτέ κανένα χρήστη.
  • Ακολουθούν μαζικές μηνύσεις κατά της εταιρείας για την ενέργεια της - να μειώσει την απόδοση των iPhone χωρίς να ενημερώνει τους χρήστες.
  • Δημόσιο απολογητικό μήνυμα από την Apple με το οποίο ενημερώνει τους χρήστες για το θέμα της μπαταρίας που έλαβε διαστάσεις χιονοστιβάδας.
Η συνέχεια του σίριαλ, ήθελε την Apple να ανακοινώνει πως μειώνει την τιμή αντικατάστασης μπαταρίας των εκτός-εγγύησης iPhone κατά $50 (από $79 σε $29) για όλους τους χρήστες που διαθέτουν iPhone 6 ή νεότερο iPhone με μπαταρία που χρίζει αλλαγής. Έπειτα από μερικές εβδομάδες, δόθηκε σε κυκλοφορία αναβάθμιση του iOS, το iOS 11.3, το οποίο παρείχε επαρκή ενημέρωση για την κατάσταση της μπαταρίας της συσκευής. Έτσι, οι χρήστες ήταν σε θέση να ενημερωθούν για το αν η κατάσταση της μπαταρίας επηρεάζει την απόδοση της συσκευής τους. [Διαβάστε αναλυτικά, εδώ]
 
Τι ανέφερε τότε η Apple;
 




Τα μοντέλα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X χρησιμοποιούν πιο προηγμένο υλικό και πιο εξελιγμένη σχεδίαση λογισμικού που παρέχει μια πιο ακριβή εκτίμηση των απαιτήσεων ισχύος και της δυνατότητας ισχύος της μπαταρίας να μεγιστοποιεί τη συνολική απόδοση του συστήματος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ένα διαφορετικό σύστημα διαχείρισης απόδοσης, το οποίο επιτρέπει στο iOS να προβλέπει και να αποτρέπει με μεγαλύτερη ακρίβεια έναν αναπάντεχο τερματισμό. Επομένως, οι επιπτώσεις της διαχείρισης απόδοσης ενδέχεται να είναι λιγότερο εμφανείς στα iPhone 8, iPhone 8 Plus και iPhone X. Με το πέρασμα του χρόνου, οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σε όλα τα μοντέλα iPhone φθείρονται όσον αφορά τη χωρητικότητα και την απόδοση κορυφής τους και θα πρέπει κάποια στιγμή να αντικατασταθούν.

 
Τι έγινε με την κυκλοφορία του iOS 12.1;
 




Για πρώτη φορά, το iPhone 8, το iPhone 8 Plus και το iPhone X περιλαμβάνουν τη λειτουργία μείωσης της ταχύτητας απόκρισης (με υποχρονισμό της CPU), όταν το λειτουργικό εντοπίσει πως η συσκευή διαθέτει μπαταρία που έχει χάσει μέρος της χωρητικότητας της.
 


Οπότε επανέρχομαι στην αρχική ερώτησή μου. Τότε εμείς με τα νέα XS/XR γιατί το έχουμε Out of the Box (Στην 12) και όχι μετά από ένα χρόνο ??

#2279   dimprio

dimprio

    iPH User

  • 178 μηνύματα

Δημοσίευση 01/11/2018 - 21:12

Εγώ και κολλητός που έχουμε xs είδαμε και οι δυο διαφορά στην αυτονομία με 12.1 . Βέβαια κάναμε restore από iTunes και διαμόρφωση ως νέο κινητό . Τέτοια ώρα είχα αρκετά κάτω του 50% . Όχι ότι δεν έχει καλή αλλά έγινε καλύτερη . Περιμένω να στρώσει και η αναβάθμιση σιγά σιγά


Sent from my iPhone XS

#2280   tassr

tassr

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/11/2018 - 21:26

Τουλάχιστον υποστηρίζει πλέον (επιτέλους!!) adobe flash· κάτι είναι κι αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tassr, 01/11/2018 - 21:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (6)