Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά νέου Macbook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
113 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 09:33

Καλημέρα στο forum. Παίρνω αφορμή απο το WWDC το οποίο περίμενα να δώ εαν όπως πέρισυ η Apple θα κάνει upgrade στη σειρα των macbook pro της καθώς τον Σεπτέμβρη ξεκινάω μεταπτυχιακό και είμαι στην αναζήτηση αγοράς ενός mac. Είχα κάνει focus στο νέο 13 που περίμεναν να αναβαθμιστεί σε 4πύρηνο μιας και πέρα απο παρουσιάσεις εργασιών και σημειώσεις δεν θα το έχω για κάποια βαριά χρήση απαιτητικού προγράμματος. Πότε αναμένεται η αναβάθμιση ; Μάρτη - Απρίλη ; Και σκέφτομαι πλέον να κινηθώ για το 15'' macbook pro 2017 αντί να πάρω το 2πύρηνο 13 , σαν futureproof αγορά. Θα ήθελα τις γνώμες σας όμως για αυτό και αυτό το νέο θέμα ! 

 

Σας ευχαριστώ  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/06/2018 - 09:50

Καλημέρα στο forum. Παίρνω αφορμή απο το WWDC το οποίο περίμενα να δώ εαν όπως πέρισυ η Apple θα κάνει upgrade στη σειρα των macbook pro της καθώς τον Σεπτέμβρη ξεκινάω μεταπτυχιακό και είμαι στην αναζήτηση αγοράς ενός mac. Είχα κάνει focus στο νέο 13 που περίμεναν να αναβαθμιστεί σε 4πύρηνο μιας και πέρα απο παρουσιάσεις εργασιών και σημειώσεις δεν θα το έχω για κάποια βαριά χρήση απαιτητικού προγράμματος. Πότε αναμένεται η αναβάθμιση ; Μάρτη - Απρίλη ; Και σκέφτομαι πλέον να κινηθώ για το 15'' macbook pro 2017 αντί να πάρω το 2πύρηνο 13 , σαν futureproof αγορά. Θα ήθελα τις γνώμες σας όμως για αυτό και αυτό το νέο θέμα ! 

 

Σας ευχαριστώ  

Να πας για το MacBook Pro 15". θα το έχεις 10 χρόνια πανω κατω.



#3   CX73

CX73

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 05/06/2018 - 09:51

Macbook pro για την χρηση που αναφερεις ειναι too much!!, καλυτερα με air η mac12"



#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/06/2018 - 10:47

Καλημέρα στο forum. Παίρνω αφορμή απο το WWDC το οποίο περίμενα να δώ εαν όπως πέρισυ η Apple θα κάνει upgrade στη σειρα των macbook pro της καθώς τον Σεπτέμβρη ξεκινάω μεταπτυχιακό και είμαι στην αναζήτηση αγοράς ενός mac. Είχα κάνει focus στο νέο 13 που περίμεναν να αναβαθμιστεί σε 4πύρηνο μιας και πέρα απο παρουσιάσεις εργασιών και σημειώσεις δεν θα το έχω για κάποια βαριά χρήση απαιτητικού προγράμματος. Πότε αναμένεται η αναβάθμιση ; Μάρτη - Απρίλη ; Και σκέφτομαι πλέον να κινηθώ για το 15'' macbook pro 2017 αντί να πάρω το 2πύρηνο 13 , σαν futureproof αγορά. Θα ήθελα τις γνώμες σας όμως για αυτό και αυτό το νέο θέμα ! 

 

Σας ευχαριστώ  

Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα στην μέση, πας για 15άρι macbook pro. 

 

Μπορείς να βλέπεις την παρακάτω σελίδα για το πότε είναι καλή περίοδος να αγοράσεις κάποιο Apple product. 

 

https://buyersguide.macrumors.com/#Mac


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 10:57

Οικονομικό θέμα σοβαρό δεν υπάρχει και θα ήθελα να βρεθώ με την pro σειρά και να έχω ενα καλό λάπτοπ για χρόνια παρά να πώ οτι σε 2-3 θέλω νέο λόγω αλλαγής στον φόρτο εργασίας μου. Το macbook pro ειναι σε κατασταση dont buy παρόλα αυτα εγω Αύγουστο θα πρέπει να αγοράσω λάπτοπ. 



#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/06/2018 - 11:02

Οικονομικό θέμα σοβαρό δεν υπάρχει και θα ήθελα να βρεθώ με την pro σειρά και να έχω ενα καλό λάπτοπ για χρόνια παρά να πώ οτι σε 2-3 θέλω νέο λόγω αλλαγής στον φόρτο εργασίας μου. Το macbook pro ειναι σε κατασταση dont buy παρόλα αυτα εγω Αύγουστο θα πρέπει να αγοράσω λάπτοπ. 

Η αλήθεια είναι ότι η καλύτερη εποχή να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν είναι όταν το έχει πραγματικά ανάγκη. Οπότε εφόσον το χρειάζεσαι τότε για να κάνεις την δουλειά σου, μην μπαίνεις στο τριπάκι του πότε θα αλλάξει επεξεργαστή κτλ, χτυπάς το τελευταίο που υπάρχει σε 15άρι και θα είσαι για πολλά χρόνια άρχοντας. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 11:51

Η άλλη λύση είναι 13” με αναβάθμιση ssd σε 512 και 16 gb ram αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει μεγάλη διαφορα από το 15. Επίσης η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο εταιρίας όποτε θα είναι αρκετά λιγότερα τα λεφτά από ότι βλέπω από το e-Mac.eu

#8   WildRose

WildRose

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 05/06/2018 - 13:16

αν θέλεις να το μεταφέρεις με ευκολία πήγαινε στο 13άρι Pro.



#9   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 13:19

Το μόνο που με ενοχλεί στο τωρινό 13 είναι το διπύρηνο σε περίπτωση που χρειαστεί να τρέξω κάτι πιο βαρύ. Αλλιώς βολεύει η φορητότητα του

#10   WildRose

WildRose

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 05/06/2018 - 14:34

αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις build/render δεν θα έχεις πρόβλημα. 



#11   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/06/2018 - 14:37

Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα χωρίς καθόλου σκέψη πας για 15άρι


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#12   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/06/2018 - 15:13

Κάτοχος του βασικού μοντέλου MacBook Pro 13ιντσών χωρίς την Touch Bar. Το έχω από τις πρώτες ημέρες που κυκλοφόρησε (σε λίγο καιρό κλείνω 1 χρόνο). Αν θέλεις ένα μηχάνημα ελαφρύ στη μεταφορά (μόλις 1,3 κιλά βάρος) και δεν ασχολείσαι με επαγγελματική φωτογραφία και βίντεο τότε το συγκεκριμένο μοντέλο όχι μόνο θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο αλλά θα σου πάει σίγουρα για 5-6 χρόνια απροβλημάτιστα. Οθόνη= κρυστάλλινη εικόνα που δύσκολα θα βρείς αλλού καλύτερη. Ήχος= ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτό το μέγεθος υπολογιστή. Πραγματικά ούτε και εγώ το πίστευα πως ένα λάπτοπ μπορεί να αναπαράγει τέτοιο ήχο. Και στο Space Gray που το πήρα είναι απλά έρωτας. Καλές αγορές



#13   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 15:27

Δύσκολα σε 13 χωρίς touchbar καθώς μου κάνει άκρως ενοχλητικό μόνο δυο thunderbolt 3 ports. Επειδή ούτε με φωτογραφία και βίντεο θα ασχοληθώ για αυτό σκέφτομαι σοβαρά και το 13αρι. Με αναβάθμιση της ραμ και του ssd το 13 ανεβαίνει στην τιμή του 15 με διαφορα 200 ευρώ περίπου. Άρα με βλέπω για το 15αρι

#14   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/06/2018 - 18:13

Δύσκολα σε 13 χωρίς touchbar καθώς μου κάνει άκρως ενοχλητικό μόνο δυο thunderbolt 3 ports. Επειδή ούτε με φωτογραφία και βίντεο θα ασχοληθώ για αυτό σκέφτομαι σοβαρά και το 13αρι. Με αναβάθμιση της ραμ και του ssd το 13 ανεβαίνει στην τιμή του 15 με διαφορα 200 ευρώ περίπου. Άρα με βλέπω για το 15αρι

Είχα και εγώ στην αρχή τους ενδοιασμούς μου όχι μόνο για τον αριθμό των USB θυρών αλλά και για το θέμα μνήμης Ram και χωρητικότητας του SSD. Μετά από 1 χρόνο χρήσης μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι δυνατότητες του βασικού μοντέλου καλύπτουν ακόμα και απαιτητικούς χρήστες. Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας και να δεις από κοντά όλα τα διαθέσιμα μοντέλα, να τα δουλέψεις και μετά να προχωρήσεις στην καλύτερη δυνατή αγορά που καλύπτει τις δικές σου ανάγκες.



#15   kostikos20

kostikos20

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 05/06/2018 - 18:21

Είχα και εγώ στην αρχή τους ενδοιασμούς μου όχι μόνο για τον αριθμό των USB θυρών αλλά και για το θέμα μνήμης Ram και χωρητικότητας του SSD. Μετά από 1 χρόνο χρήσης μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι δυνατότητες του βασικού μοντέλου καλύπτουν ακόμα και απαιτητικούς χρήστες. Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας και να δεις από κοντά όλα τα διαθέσιμα μοντέλα, να τα δουλέψεις και μετά να προχωρήσεις στην καλύτερη δυνατή αγορά που καλύπτει τις δικές σου ανάγκες.

Είμαι Καλαμάτα δυστυχώς και οι μεγάλες αλυσίδες δεν έχουν ούτε τα βασικά μοντέλα εδώ για να τα τσεκάρω οπότε ίσως χρειαστεί να τα βρώ από κοντά πρώτα για να σιγουρέψω την αποφασή μου.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες