Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

fuelGR - Φούλαρε Έξυπνα

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   neuromancer

neuromancer

iPH newbie

• 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2018 - 11:02

Το λεγόμενο ground truth στις τιμές (το σημείο αναφοράς) είναι το τί εχει δηλώσει το πρατήριο στο Παρατηρητήριο Τιμών καθώς αυτό λέει ο Νόμος. Από τη στιγμή που το fuelGR (ο server) συγχρονίζεται κάθε λίγο με το Παρατηρητήριο, υπάρχει πιθανότητα διαφοράς, όπως εξηγείται εδώ: 

https://fuelgr.gr/fu...-1-for-android/ 

Αν όμως το πρατήριο πουλάει στην αντλία με διαφορετική τιμή απότι δήλωσε στο Παρατηρητήριο, τότε ελέγχεται το πρατήριο και ο καταναλωτής μπορεί να απαιτήσει την τιμή του www.fuelprices.gr. Αυτό εξηπηρετεί και η δυνατότητα απαλήθευσης που δινει το app. Σε στέλνει να δει τι έχει δηλωμένο το πρατήριο. Το πρόστιμο πάντως είναι 1000€ ανά διαφορετική τιμή! Να γινοταν και κανένας έλεγχος καλά θα ηταν!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   RTouris

RTouris

iPH newbie

• 38 μηνύματα
  • Twitter:@RTouris
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:RTouris

Δημοσίευση 04/07/2018 - 20:02

Υπάρχει η δυνατότητα να υποστηριχθούν συσκευές με iOS9;

#33   degothia

degothia

iPH Enthousiast

• 396 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 05/07/2018 - 10:06

Καλημέρα , μια ιδέα (δεν γνωρίζω πως λειτουργεί στο Android) θα ήταν ανά μάρκα βενζίνης ή ανά κατάστημα να εμφανίζει με ποιές κάρτες-προγράμματα συνεργάζεται και δουλεύει π.χ. ΕΚΟ - Eurobank Επιστροφή και να δείχνει με τι ποσοστό (λέμε τώρα) . ή πάνω στο χάρτι με κάποιο highligh effect να εμφανίζει τα πρατήρια που έχουν ίδια τιμή diesel ή βενζίνη την μέρα που τρέχεις την εφαρμογή ίδια τιμή. 

#34   jimdem

jimdem

iPH newbie

• 72 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 06/07/2018 - 22:53

Υπάρχει η δυνατότητα να υποστηριχθούν συσκευές με iOS9;

Δυστυχώς όχι, μόνο από iOS 10 και πάνω.

Καλημέρα , μια ιδέα (δεν γνωρίζω πως λειτουργεί στο Android) θα ήταν ανά μάρκα βενζίνης ή ανά κατάστημα να εμφανίζει με ποιές κάρτες-προγράμματα συνεργάζεται και δουλεύει π.χ. ΕΚΟ - Eurobank Επιστροφή και να δείχνει με τι ποσοστό (λέμε τώρα) . ή πάνω στο χάρτι με κάποιο highligh effect να εμφανίζει τα πρατήρια που έχουν ίδια τιμή diesel ή βενζίνη την μέρα που τρέχεις την εφαρμογή ίδια τιμή. 

Αυτή η πληροφορία δεν υπάρχει στο Υπουργείο Ανάπτυξης και θα πρέπει να τη συλλέξουμε από άλλη πηγή και μετά να τη συντηρούμε κιόλας (αλλαγές στα συμβεβλημένα πρατήρια κλπ) πράγμα που το κάνει ακόμα πιο δύσκολο, όμως μας το έχουν ζητήσει και άλλοι χρήστες κατά καιρούς οπότε το έχουμε βάλει στα μελλοντικά μας σχέδια προς υλοποίηση.

Για το 2ο σκέλος δεν κατάλαβα. Να υπάρχει σήμανση για πρατήρια που έχουν προσφορά τα ενισχυμένα καύσιμα; (Όπως κάνει η Shell με τα V-Power) ή απλά όποιο πρατήριο έχει ίδια τιμή με άλλο να έχουν ειδική σήμανση;

#35   xxxxxx

xxxxxx

iPH Guru

• 9.340 μηνύματα

Δημοσίευση 08/07/2018 - 17:13

Δυστυχώς όχι, μόνο από iOS 10 και πάνω.

Αυτή η πληροφορία δεν υπάρχει στο Υπουργείο Ανάπτυξης και θα πρέπει να τη συλλέξουμε από άλλη πηγή και μετά να τη συντηρούμε κιόλας (αλλαγές στα συμβεβλημένα πρατήρια κλπ) πράγμα που το κάνει ακόμα πιο δύσκολο, όμως μας το έχουν ζητήσει και άλλοι χρήστες κατά καιρούς οπότε το έχουμε βάλει στα μελλοντικά μας σχέδια προς υλοποίηση.

Για το 2ο σκέλος δεν κατάλαβα. Να υπάρχει σήμανση για πρατήρια που έχουν προσφορά τα ενισχυμένα καύσιμα; (Όπως κάνει η Shell με τα V-Power) ή απλά όποιο πρατήριο έχει ίδια τιμή με άλλο να έχουν ειδική σήμανση;

Το τελευταίο σκέλος με την προσφορά στα ενισχυμένα καύσιμα δεν μπορούμε νομίζω να την ξέρετε ούτε εσείς αλλά ούτε και μεις και δε νομίζω πως θα μπορέσετε να το μάθετε εάν μου επιτρέπεις. Η ανακοίνωση για το ποια μέρα θα βγει η προσφορά στην ίδια τιμή η v power με την απλή νομίζω πως βγαίνει μια μέρα πριν.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 08/07/2018 - 17:14

#36   jimdem

jimdem

iPH newbie

• 72 μηνύματα
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 08/07/2018 - 17:19

Το τελευταίο σκέλος με την προσφορά στα ενισχυμένα καύσιμα δεν μπορούμε νομίζω να την ξέρετε ούτε εσείς αλλά ούτε και μεις και δε νομίζω πως θα μπορέσετε να το μάθετε εάν μου επιτρέπεις. Η ανακοίνωση για το ποια μέρα θα βγει η προσφορά στην ίδια τιμή η v power με την απλή νομίζω πως βγαίνει μια μέρα πριν.

Εντάξει δεν είναι και κρατικό μυστικό :) Η Shell βγάζει κάθε Τρίτη τη V-Power +1 λεπτό από την απλή και κάθε Πέμπτη το πετρέλαιο +1 λεπτό από το απλό. Επίσης η Aegean βγάζει κάθε Δευτέρα την D-Force βενζίνη στην τιμή της απλής και κάθε Τετάρτη το πετρέλαιο στην τιμή του απλού.

Τα πρατήρια που συμμετέχουν στην ενέργεια υπάρχουν σε λίστα στα sites των εταιριών. Δεν προσθέσαμε σήμανση για το αν συμμετέχει κάποιο πρατήριο για τον απλούστατο λόγο ότι εφόσον το έχει σε προσφορά, θα ενημερώσει και την τιμή του. Άρα μέσα στην εφαρμογή ξέρεις εύκολα ποιο πρατήριο συμμετέχει στην ενέργεια αφού η τιμή είναι χαμηλότερη από τα υπόλοιπα πρατήρια που πουλάνε ενισχυμένα καύσιμα και δε συμμετέχουν στην ενέργεια.

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες