Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IPhone 7 ή 8?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mrvaggos

mrvaggos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2018 - 19:26

Καλησπέρα στην κοινότητα. Κάτοχος oneplus κινητού και θα ήθελα να μεταβώ για πρώτη φορά σε ios. Η διαφορά μεταξύ του 7 και του 8, διότι ανάμεσα σαυτα τα δύο είμαι, είναι τέτοια ώστε να αξίζει να δώσω τα 200 ευρώ παραπάνω για το 8? Ή και το 7 είναι αξιόπιστο και δεν θα έχω θέματα (κολλήματος) λόγω παλαιότερου επεξεργαστή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2018 - 19:43

8αρη. Απαλλαγμένο πλήρως από το batterygate

#3   geoef

geoef

    iPH Enthousiast

  • 404 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 27/06/2018 - 19:56

8 plus 64GB και θα είσαι άρχοντας για μια πενταετία (άμα δεν έχεις αρρώστια να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο )...

Τελευταία επεξεργασία από: geoef, 27/06/2018 - 19:57


#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2018 - 19:59

8 plus 64GB και θα είσαι άρχοντας για μια πενταετία (άμα δεν έχεις αρρώστια να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο )...


Το πλέον ιδανικό σενάριο αν έχεις μεγάλα χέρια. Αν έχεις μικρά χέρια σαν τα δικά μου και το 8 είναι απολύτως τίμιο. Σε όλα να ξέρεις θέλουν καλή θήκη γιατί το πίσω γυαλι αν σπάσει κοστίζει 400 ευρω

#5   mrvaggos

mrvaggos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2018 - 20:18

Ναι το plus ξεφεύγει σε μέγεθος..

#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2018 - 20:22

Ναι το plus ξεφεύγει σε μέγεθος..


Τίμιο τηλέφωνο το 8αρη. Εγώ είδα τρελή διαφορά από το 6αρη μου. Ποιος είναι ο λόγος που φεύγεις από την συσκευή που έχεις αν επιτρέπεται? Καθώς ακούω πολύ καλά σχόλια.

Μειονέκτημα του 8αριου ότι δεν διαθέτει δεύτερη κάμερα πίσω. Μπαταρία όμως αρκετά τίμια.

#7   mrvaggos

mrvaggos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2018 - 20:35

Θέλω να δοκιμάσω ios λόγω το ότι είναι πιο σταθερό σε σχέση με το Android. Και πιστεύω στην πάροδο του χρόνου θα έχει μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με ένα Android κινητό. Από την άποψη κολλήματος

#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2018 - 20:56

Εγώ θα σου πω ακριβώς τι έγινε με το δικό μου το 8αρη. Εμένα μου έβγαλε ένα bug στην κάμερα. Μαύριζε η οθονη. Το πρόβλημα το είχα 3 μήνες. Το έστειλα στην istorm και μου έλεγαν πως είχα εγώ πρόβλημα καθώς οι ίδιοι δεν μπορούσαν να το αναπαράγουν . Το στειλα στη document μαζί με το εν λόγω βίντεο που τράβηξα και την επόμενη μέρα μου το αντικατέστησαν με ανακατασκευασμένο(η Apple δίνει ανακατασκευασμένα και όχι καινούργια αλλά συνήθως είναι δίπλα και τρίδιπλα ελεγμένα από την Apple και στο 99% δεν εμφανίζουν νέο πρόβλημα ). Γιατί στα αναφέρω αυτά; Για να σου πω πως και από άποψη εγγύησης-υποστήριξης η Apple είναι και η 1! Αρκεί να απευθυνθείς στον επίσημο μεταπωλητή και όχι σε 3ατομο. Από εκεί και πέρα το 8 είναι ένα υπέροχο τηλέφωνο. Αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα στο 8 και το νέο iPad που έχω με κλειστά μάτια θα ξανά διάλεγα το 8. Ούτε ένα frame drop δεν παρατήρησα ούτε μια εφαρμογή δεν μου κρασαρε ούτε τίποτα.

Προμηθεύσου μόνο καλή θήκη + καλό tempered glass και θα το χαρείς απόλυτα.

Στα συν του εν λόγω τηλεφώνου το WiFi. Το 7 έχει θέμα με το WiFi και δεν είναι τόσο ισχυρό. Εκεί που χάνει λοιπόν εμένα το iPad και δεν πιάνει καλό σήμα WiFi στο σπίτι μου το 8αρη απλώς κεντάει.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 27/06/2018 - 20:59


#9   mrvaggos

mrvaggos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2018 - 21:01

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει σε καλή τιμή 380 το 7 128gb refurbished αλλά σε pre-owned. Και δελεάζομαι από την τιμή γιαυτό είμαι σε δίλημμα.

Off-topic : επειδή από ότι είδα δημιούργησα δύο φορές το θέμα πως το σβήνω το ένα?

#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2018 - 21:06

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι έχω βρει σε καλή τιμή 380 το 7 128gb refurbished αλλά σε pre-owned. Και δελεάζομαι από την τιμή γιαυτό είμαι σε δίλημμα.
Off-topic : επειδή από ότι είδα δημιούργησα δύο φορές το θέμα πως το σβήνω το ένα?

Το refurbished μην τα κοιτάς κατά τη γνώμη μου διότι θα την πατήσεις. Refurbished από την Apple έχουν την ίδια τιμή με κινητά που δεν είναι refurbished.

Refurbished από τρίτο είναι πολύ κατώτερα σε ποιότητα η οθονη και ότι άλλο έχει αλλαχθεί. Και κατά 99% δεν φέρουν αδιάβροχο ποίηση με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν πάρουν υγρασία το πετάς, δεν έχουν καν εγγύηση.

Βέβαια σε μια χώρα σαν την Ελλάδα και με τους κατοίκους να μην είναι απόλυτα πάντα ειλικρινείς μην περιμένεις να σου πει κάποιος πωλητής ότι το εν λόγω κινητό εάν είναι refurbished από την Apple ή από τρίτο. Αν είναι από την Apple υπάρχει παραστατικό από τους επισήμους αντιπροσώπους.


Επίσης αν δεις μεταχειρισμένο απόλυτη προσοχή να μην είναι iCloud locked διότι είναι κλεμμένα και δεν ξεκλειδώνουν που να έχεις το Θεό μπάρμπα. Είναι η προστασία που βάζει η Apple πως αν σου κλέψουν το τηλέφωνο ο κλέφτης θα έχει ένα τούβλινο κινητό.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 27/06/2018 - 21:07


#11   Evaggelostzi

Evaggelostzi

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@euaggelos6
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 27/06/2018 - 21:16

Καλησπερα, ακριβως με το ιδιο διλλημα με το αρχικο σου ποστ ημουν.

Μεταβαση μετα απο μια σειρα με ναυαρχιδες ανδροιντ σε ios, στο plus 8αρι.

Φυσικα με δικαιωσε η επιλογη μου αυτη. ^_^



#12   mrvaggos

mrvaggos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/06/2018 - 02:57

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. Βέβαια ίσως καταλήξω σε 7ρι(καινούργιο) αλλά θα δείξει τις επόμενες μέρες. Να στε καλά




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες