Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro πρόβλημα μετά από sleep mode


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/06/2018 - 09:30

Σε MacBook Pro 2017 with touchBar High Sierra 10.13.5 όταν κλείνω το καπάκι (χωρίς να κάνω αποσύνδεση) και μετά το ανοίγω, προκύπτει το πρόβλημα που φαίνεται στο βίντεο το οποίο διορθώνεται μετά από επανεκκίνηση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/06/2018 - 10:44

Μήπως έχεις επιλέξει στην οθόνη scaled resolution ;.


vires acquirit eundo


#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/06/2018 - 10:52

Μήπως έχεις επιλέξει στην οθόνη scaled resolution ;.

Δεν νομίζω, ότι ήταν προεπιλεγμένο έχω



#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/06/2018 - 10:57

Για τρέξε στο Terminal την εντολή pmset -g.

 

Στο standbydelay, τι αναφέρει ;.


vires acquirit eundo


#5   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/06/2018 - 16:58

Για τρέξε στο Terminal την εντολή pmset -g.

 

Στο standbydelay, τι αναφέρει ;.

Συνημμένα αρχεία



#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/06/2018 - 18:06

ΟΚ, έχει την εγγενή ρύθμιση των 10800 sec=3 ώρες.

 
Tο θέμα φαίνεται να προκαλείται από το standby, ένα powersaving mode του macOS. 
 
Θα το καθορίσουμε λοιπόν στις 24 ώρες και το θέμα ίσως να εκλείψει.
 
1. Backup τα data σου.
2. Τρέξε την εντολή sudo pmset -a standbydelay 86400 (θα ζητηθεί πιστοποίηση), κλείσε το Terminal και restart το Mac.

vires acquirit eundo


#7   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/06/2018 - 21:46

 

ΟΚ, έχει την εγγενή ρύθμιση των 10800 sec=3 ώρες.

 
Tο θέμα φαίνεται να προκαλείται από το standby, ένα powersaving mode του macOS. 
 
Θα το καθορίσουμε λοιπόν στις 24 ώρες και το θέμα ίσως να εκλείψει.
 
1. Backup τα data σου.
2. Τρέξε την εντολή sudo pmset -a standbydelay 86400 (θα ζητηθεί πιστοποίηση), κλείσε το Terminal και restart το Mac.

 

Συνημμένα αρχεία



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2018 - 06:41

Εν τάξει, έγινε η μεταβολή κι όλα δείχνουν φυσιολογικά.

 

Για να δούμε, αν το θέμα τελικά θα εκλείψει.

 

Συνημμένο αρχείο  pmset -g.jpg   44,22KB   18 λήψεις


vires acquirit eundo


#9   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/06/2018 - 08:47

Στο δικό μου MacBook Pro 13 touch bar 2016 με High Sierra, πολλές φορές μετά από standby, ανοίγοντας το καπάκι, εμφανίζεται η οθόνη με "χιόνια"/παράσιτα (όπως στις tv) αν μπορώ να το χαρακτηρίσω σωστά. Αυτό για λίγο και μετά επανέρχεται η οθόνη, βέβαια τρώει κολλήματα και δουλεύει πολύ χρωματιστό κύκλο ακόμη και με της ίδιας μέρας restart (γιατί σίγουρα θα μπορούσε να είναι ύποπτο κάποιο μεγάλο διάστημα αναμονής).

#10   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2018 - 09:54

Στο δικό μου MacBook Pro 13 touch bar 2016 με High Sierra, πολλές φορές μετά από standby, ανοίγοντας το καπάκι, εμφανίζεται η οθόνη με "χιόνια"/παράσιτα (όπως στις tv) αν μπορώ να το χαρακτηρίσω σωστά. Αυτό για λίγο και μετά επανέρχεται η οθόνη, βέβαια τρώει κολλήματα και δουλεύει πολύ χρωματιστό κύκλο ακόμη και με της ίδιας μέρας restart (γιατί σίγουρα θα μπορούσε να είναι ύποπτο κάποιο μεγάλο διάστημα αναμονής).

 

Αν βγάζει την οθόνη, μάλλον πρόκειται για ένα ακόμη bug του macOS High Sierra (προκύπτει και στο δικό μου μηχάνημα).

 
Σύμφωνα δε με την συζήτηση στις Apple Support Communities, στο genius bar χαρακτηρίζουν το θέμα “cosmetic anomaly” και το προσπερνούν χωρίς να δίνουν λύση.
 
Όσο αφορά στα κολλήματα και το rainbow wheel είναι μια διαφορετική ιστορία που δεν ανήκει εδώ. Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα, ίσως βρεθεί το αίτιο.
 
 
Συνημμένο αρχείο  glitch.jpg   48,22KB   21 λήψεις

vires acquirit eundo


#11   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/06/2018 - 15:04

Στο δικό μου MacBook Pro 13 touch bar 2016 με High Sierra, πολλές φορές μετά από standby, ανοίγοντας το καπάκι, εμφανίζεται η οθόνη με "χιόνια"/παράσιτα (όπως στις tv) αν μπορώ να το χαρακτηρίσω σωστά. Αυτό για λίγο και μετά επανέρχεται η οθόνη, βέβαια τρώει κολλήματα και δουλεύει πολύ χρωματιστό κύκλο ακόμη και με της ίδιας μέρας restart (γιατί σίγουρα θα μπορούσε να είναι ύποπτο κάποιο μεγάλο διάστημα αναμονής).

Σε MacBook Pro 2017 Base model μου κάνει και εμένα ακριβώς το ίδιο. Μετά από Stand by για κλάσματα του δευτερολέπτου εμφανίζεται η συγκεκριμένη 'Χιονισμένη' οθόνη και μετά χάνεται και εμφανίζεται το κουτάκι για το log in. Στην αρχή πίστευα ότι είναι τυχαίο περιστατικό αλλά τελικά το κάνει σχεδόν συνέχεια μετά από Stand by. Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα και να διορθωθεί σύντομα με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.



#12   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/07/2018 - 17:30

Αν βγάζει την οθόνη, μάλλον πρόκειται για ένα ακόμη bug του macOS High Sierra (προκύπτει και στο δικό μου μηχάνημα).

Σύμφωνα δε με την συζήτηση στις Apple Support Communities, στο genius bar χαρακτηρίζουν το θέμα “cosmetic anomaly” και το προσπερνούν χωρίς να δίνουν λύση.

Όσο αφορά στα κολλήματα και το rainbow wheel είναι μια διαφορετική ιστορία που δεν ανήκει εδώ. Αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα, ίσως βρεθεί το αίτιο.


attachicon.gifglitch.jpg


Ναι όπως δείχνει στην εικόνα που έβαλες. Κάποια λύση υπάρχει;
Όσο για το rainbow wheel, το μόνο που θέλω να πω εδώ (για να μη ξεφεύγει το θέμα) είναι ότι το μηχάνημα είναι σε χρήση 7 μήνες και ακόμη δεν έχει περαστεί τίποτα πέρα από αυτά που ειχε εργοστασιακά.

#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/07/2018 - 18:09

Ναι όπως δείχνει στην εικόνα που έβαλες. Κάποια λύση υπάρχει;

 

Υπομονή.

 

Όσο για το rainbow wheel, το μόνο που θέλω να πω εδώ (για να μη ξεφεύγει το θέμα) είναι ότι το μηχάνημα είναι σε χρήση 7 μήνες και ακόμη δεν έχει περαστεί τίποτα πέρα από αυτά που ειχε εργοστασιακά.

 

Μεταξύ άλλων το wheel μπορεί να προκύψει λόγω bad blocks στον δίσκο, αλλοίωσης του sleepimage file, malware που εν αγνοία σου παρεισέφρησε στο σύστημα.


vires acquirit eundo


#14   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/07/2018 - 13:28

 

ΟΚ, έχει την εγγενή ρύθμιση των 10800 sec=3 ώρες.

 
Tο θέμα φαίνεται να προκαλείται από το standby, ένα powersaving mode του macOS. 
 
Θα το καθορίσουμε λοιπόν στις 24 ώρες και το θέμα ίσως να εκλείψει.
 
1. Backup τα data σου.
2. Τρέξε την εντολή sudo pmset -a standbydelay 86400 (θα ζητηθεί πιστοποίηση), κλείσε το Terminal και restart το Mac.

 

Μετά την εντολή που έτρεξα το πρόβλημα δείχνει να διορθώθηκε. Εδώ και 5-6 ημέρες δεν το έχει ξανά παρουσιάσει, επίσης δοκίμασα 2-3 φορές να κλείσω το καπάκι και να το ανοίξω μετά από 30-40 λεπτά και δεν παρουσίασε πρόβλημα. 



#15   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/07/2018 - 15:40

Απ' ότι φαίνεται η παρέμβαση είχε αποτέλεσμα, όμως πρόκειται για μια προσωρινή αντιμετώπιση του θέματος.

 
Κι αυτό διότι έχουμε μεταβάλλει το standbydelay στο power saving mode, ή έχουμε παρέμβει στο σύστημα αν θέλεις.
Όπως και να έχει δεν αναμένεται να προκληθεί κάποιο θέμα στη λειτουργία του μηχανήματος.
 
Κοντολογίς, το θέμα προκαλείται από κάποιο bug του macOS, όπου μόνο η Apple μπορεί να δώσει λύση.
 
Με το(α) επόμενο update λοιπόν επανάφερε την εγγενή ρύθμιση και έλεγξε, είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις
πλέον σαν χρήστης.

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες