Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Από Android σε iOS - Πρώτη προσέγγιση.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 06/07/2018 - 22:50

Έχω αποφασίσει να αλλάξω πλατφόρμα σε ios συγκεκριμένα θα πάρω το se.

Θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο χρήστη σε σχέση με την τεχνολογία οπότε δε πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσω θέματα προσαρμογής, παρόλα αυτά έχω 2-3 θεματάκια που παραμένουν με ερωτηματικό.

1. Έχω μια μεγάλη συλλογή από μουσική και ταινίες. Μπορώ να τις "ρίξω" απλά στο iphone και να τις δω/ακούσω απλά, όπως κάνω και στο android;

2. Υπάρχει κάποιος torrent client όπως το ttorent που χρησιμοποιώ στο android για να κατεβάζω περιεχόμενο κατευθείαν στο iphone;

Υποστηρίζει otg ώστε να συνδέσω φλασάκι και να μεταφέρω περιεχόμενο;

Ευχαριστώ θερμά, προκαταβολικά...

Ρώτησα και άλλο φόρουμ αλλά οι απαντήσεις που πήρα δεν είχαν σχέση με κάποια πράγματα που διάβασα τον τελευταίο καιρό και είπα να ρωτήσω τους... ειδικούς.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/07/2018 - 01:01

Kαι τη μουσική και τις ταινίες που έχεις, μπορείς μέσω iTunes, αν και για τις ταινίες απο εκεί, θα πρέπει να είναι σε .mp4.

 

Eναλλακτικά με τα διάφορα App που υπάρχουν όπως ο VLC ή ο PlayerXtreme.

 

Torrents μόνο με JB. Για φλασάκι μπορείς, αλλά για συγκεκριμένες λειτουργίες και μεταφορά αρχείων.

 

Γενικότερα η φιλοσοφία του iOS είναι τελείως διαφορετική απο το "μπάτε σκύλοι αλέστε" του Android.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2018 - 09:50

Μπες στο builds io εγγράψου και έχει Kodi ποπκορνι και torrent είναι στα 14 ευρώ το πλήρες πακέτο για ένα ετος

#4   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/07/2018 - 06:00

Μπες στο builds io εγγράψου και έχει Kodi ποπκορνι και torrent είναι στα 14 ευρώ το πλήρες πακέτο για ένα ετος

υπαρχει τροπος εκτος jailbreak να βαλω kodi?



#5   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:21

υπαρχει τροπος εκτος jailbreak να βαλω kodi?

Απαντήστε "ναι" για να πάρω iphone!!!

#6   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:24

Απαντήστε "ναι" για να πάρω iphone!!!

φιλε μου οσες φορες δοκιμασα να κρατησω android κατεληξα παλι σε ios. το μονο που με χαλασε ειναι η φαση με το kodi και με το ds get της synology



#7   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:29

φιλε μου οσες φορες δοκιμασα να κρατησω android κατεληξα παλι σε ios. το μονο που με χαλασε ειναι η φαση με το kodi και με το ds get της synology

Γράφω στο πρώτο post τους προβληματισμούς μου σε ό,τι αφορά τη μετάβαση.
Θέλω κάθε βράδυ να βλέπω καμιά σειρούλα/ταινιούλα, είναι η συνήθειά μου, το ηρεμιστικό μου. Και να ακούω τη μουσικότητα μου.
Αν δε μπορώ να τα έχω αυτά απροβλημάτιστα, έχω θέμα.
Σε όλα τα άλλα καλύπτομαι περισσότερο από τέλεια.

#8   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:36


1. Έχω μια μεγάλη συλλογή από μουσική και ταινίες. Μπορώ να τις "ρίξω" απλά στο iphone και να τις δω/ακούσω απλά, όπως κάνω και στο android;

ναι. και απο itunes και απο ftp browser

2. Υπάρχει κάποιος torrent client όπως το ttorent που χρησιμοποιώ στο android για να κατεβάζω περιεχόμενο κατευθείαν στο iphone;

αυτο δε το ξερω αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο που θελεις να το κανεις αυτο. δηλαδη να αποθηκευεις περιεχομενο torrent στο κινητο κατευθειαν

3. Υποστηρίζει otg ώστε να συνδέσω φλασάκι και να μεταφέρω περιεχόμενο;
https://www.quora.co...-6s-support-otg
 



#9   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:47

Το συγκεκριμένο φλασάκι (iXpand Flash Drive) δουλεύει κανονικά σαν otg κανονικά;

#10   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:49

Το συγκεκριμένο φλασάκι (iXpand Flash Drive) δουλεύει κανονικά σαν otg κανονικά;

δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω την αληθεια. αλλα αν το ψαξεις στο google θα το βρεις. η πηγαινε σε καποιο καταστημα. προσωπικα ουτε το otg με απασχολει. αλλα οπως σε κοβω κατσε στο android :P



#11   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:50

δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω την αληθεια. αλλα αν το ψαξεις στο google θα το βρεις. η πηγαινε σε καποιο καταστημα. προσωπικα ουτε το otg με απασχολει. αλλα οπως σε κοβω κατσε στο android :P



#12   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:50

δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω την αληθεια. αλλα αν το ψαξεις στο google θα το βρεις. η πηγαινε σε καποιο καταστημα. προσωπικα ουτε το otg με απασχολει. αλλα οπως σε κοβω κατσε στο android :P



#13   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:52

Αν πρέπει να καταφύγω σε αλχημείες για να κάνω αυτό που θέλω...
Το θέμα είναι να προσαρμόζεται η τεχνολογία σε μας, όχι εμείς σ'αυτή.

#14   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2018 - 07:53

Παιδάκια εγώ έχω στο iPad με 14 ευρώ για ένα έτος kodi κ popcorn. Έχει πολύ καλή υποστήριξη είμαι στην έκδοση 11.3.1 και μου ανέφεραν από το support τους ότι και στο iOS 1000 να φτάσουμε θα το υποστηρίζουν. Ένα προφίλ περνάς και είσαι άρχοντας. Το kodi στο 90 % παίζει καλά μπορεί να απαιτεί κάποια κλικ παραπάνω αλλά ουδέποτε μου κρασαρε. Το popcorn όμως στο 1000% παίζει υποδειγματικά. Σκέφτομαι να κάνω update από αύριο στο iPad στην 11.4.1 εάν βγει αύριο και να τα σεταρω όλα. Να επισημάνω πως δεν έχει revoke, δηλαδή δεν λήγει το προφίλ μετά από 7 μέρες και να θέλει άλλο προφίλ, είναι ετήσιο και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ jailbreak. Το ποπκόρν το έχουν κρυμμένο για λόγους copyright. Για αναβαθμίσεις όμως μια τους εφαρμογή όμως, τη σβήνεις και εγκαθιστάς την. καινούργια δεν γίνεται updated πάνω στην υπαρχουσα(σιγά τα αυγά} https://builds.io και τα προβλήματα του Κόντι https://builds.io/apps/kodi171/ εμένα προσωπικά δεν ενοχλούν καθόλου.


Πάμε στον επόμενο συνομιλητή.

3. Otg ναι υποστηρίζει αν πάρεις φλασάκι από συγκεκριμένους κατασκευαστές που έχουν και το κατάλληλο λογισμικό στο AppStore αυτό σημαίνει πως θα μπορέσεις να περάσεις φωτογραφίες. Αλλά εάν είναι να ξοδέψεις 60-70 ευρώ για ένα φλασάκι δεν δίνεις 80 να πάρεις τη μεγαλύτερη χωρητικότητα κινητό by default? Ή να σκεφτείς να αγοράσεις χώρο στο iCloud? Τα εν λόγω φλασάκια έχουν ένα σχετικά υψηλό κόστος και αναφέρομαι σε καλά που δεν θα σε προδώσουν να ανοίξεις τα σκουπίδια και να τα πετάξεις.


2. Το builds iO έχει και torrent. Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα επειδή έχω 32 gb και δεν θέλω να φορτώνω σκουπίδια τη συσκευή μου. Υποθέτω πως αν χρησιμοποιήσεις video player και έχεις κατεβάσει torrent θα παιξει κανονικότατα.



1. Ταινιες περνάς από iTunes και το ίδιο μουσική φτάνει για το πρώτο να έχουν την κατάλληλη υποστήριξη.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 08/07/2018 - 08:01


#15   stivakos

stivakos

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@stivakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 08/07/2018 - 08:03

Ευχαριστώ πολύ για το post φίλε μου.
Πραγματικά food for thought.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες