Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Safari:δεν εμφανιζει τα εικονιδια στη αριστερη στηλη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/07/2018 - 23:25

Καλησπερα,το προβλημα που εχω ειναι οτι σταματησε να μου εμφανιζει τα εικονιδια των σελιδοδεικτων απο την αριστερη στηλη του safari.

Πιο συγκεκριμενα : εμφανιζει παραδειγμα στο σελιδοδεικτη του του youtube το εικονιδιο του youtube ,ομως κανονικα το εικονιδιο δεν ειναι αυτο,αλλα μια εικονα προεπισκοπισης του βιντεο.

 

Απο τα τελευταια που εκανα ηταν εγκατασταση ενος  προγραματος(acdsee 4 pro) (σπασμενο).Ο υπολογιστης οπως και το προγραμμα , λειτουργουν αψογα εκτος αυτου.

Μολις διαπιστωσα αυτο.

Απεγκατεστησα το προγραμμα μηπως ευθυνοταν  -τιποτα

Εκανα scan με ενα anti-malware το βρηκε καθαρο-τιποτα

 

Καμια ιδεα ?

 

 

Τελος αυτο συμβαινει στα εικονιδια των υφισταμενων σελιδοδεικτων.Οταν αποθηκευω απο δω και περα νεους σελιδοδεικτες το εικονιδιο δημιουργητε κανονικο.


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 07/07/2018 - 23:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/07/2018 - 21:00

1. Άνοιξε το Safari και πάτησε τα πλήκτρα alt-command-E, ώστε να καθαριστούν τα caches του.

2. Πήγαινε στα preferences του > Privacy > Manage Website Data > Remove All > Done.
3. Στο Terminal, paste την εντολή killall Dock και Enter.
4.  > Restart και πρέπει να είσαι εντάξει.
 
Έχει αναφερθεί πλειστάκις ότι η χρήση πειρατικού λογισμικού δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.
Πάντως η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν μπορεί να εμπλέκεται με το Safari, όμως όπως και να έχει
βεβαιώσου ότι την απεγκατέστησες σωστά.
 
Βέβαια αν μαζί της συν-εγκαταστάθηκε το framework κάποιου κακόβουλου λογισμικού είναι
μα διαφορετική ιστορία.

vires acquirit eundo


#3   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/07/2018 - 23:58

@giodis,κανοντας αυτο που περιγραφεις,χανοντε απο ορισμενες ιστοσελιδες στοιχεια εισοδου(passwords/usernames)?Με συνεπεια να  χρειαστει να τα ξαναπληκρολογισω/αποθηκευσω απο την αρχη.

 

Το αναφερω διοτι (αν θυμαμαι καλα)μια διαγραφη ιστορικου εκανα πιο παλια,και ειχα αυτη την "ανωμαλια"



#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2018 - 11:44

Έστρωσε τελικά ;.

 

Εκτιμώ ότι η "ανωμαλία" είναι ήσσονος σημασίας και βασικά δεν θα έπρεπε να έχει προκύψει.

Μήπως τρέχεις κάποιο bookmarks manager ή safari extension που μπορεί να την έχει 

προκαλέσει ;.


vires acquirit eundo


#5   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/07/2018 - 19:04

Βασικα ,εστρωσε απο μονο του χωρις να κανω τιποτα.Τωρα δηλαδη οταν αποθηκευω ενα σελιδοδεικτη ,ολα κανονικα.

Οι προηγουμενοι μου ομως παραμενουν ως εχουν.

Δεν τρεχω καποιο απο αυτα που λες ,εκτος απο το adblock,εκτιμω πως μαλλον εγινε /γινετε αυτο οταν ανοιγω και τον firefox.

 

Για τους προηγουμενους μου ,κανοντας αυτο που αναφερεις παραπανω θα επανελθουνε αυτοματα?



#6   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/07/2018 - 20:58

Οι προηγούμενοι σελιδοδείκτες δεν θα επανέλθουν με την διαδικασία.

 
Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με αυτούς, πάντως μπορείς να τους κάνεις restore από ένα Time Machine
backup πριν προκύψει το θέμα (εφ' όσον βέβαια έχουν περιληφθεί σε αυτό).
 
1. Πήγαινε ~Library > Safari και θα δεις το αρχείο Bookmarks.plist όπου φυλάσσονται οι σελιδοδείκτες.
2. Άφησε το παράθυρο ανοιχτό και στη menu bar click το εικονίδιο του Time Machine > Enter Time Machine.
3. Θα ανοίξει το συγκεκριμένο παράθυρο, με το βελάκι πηγαίνεις πίσω σε ένα υγιές backup, επιλέγεις το αρχείο > Restore > Replace. 

vires acquirit eundo


#7   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2018 - 19:18

Το δοκιμασα,τιποτα.Οι παλιοι σελιδοδεικτες εχασαν την εικονιτσα.

 

Ακομη και το τωρινο αρχειο που ξαναεβαλα(το ειχα κρατησει αντιγραφο)τις εχασε και αυτο,και τωρα θελουν ολοι ξανα ανοιγμα οι σελιδες και εκ νεου αποθηκευση.
Ετσι μονο ανακτατε το εικονιδιο.

 

Παρεπημπτοντως δεν υπαρχει τροπος να μπορεις να αλλαξεις τη σειρα των σελιδοδεικτων στη στηλη αριστερα?

Δηλαδη μπορει να θελεις ενα σελιδοδεικτη να τον βαλεις τελευταιο ή κατω απο εναν αλλο.

 

 

Υ.Γ. Νομιζω εδω ειναι η λυση στο προβλημα μου,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

 

https://apple.stacke...splay-correctly


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 14/07/2018 - 19:22


#8   WildRose

WildRose

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 15/07/2018 - 14:56

Παρεπημπτοντως δεν υπαρχει τροπος να μπορεις να αλλαξεις τη σειρα των σελιδοδεικτων στη στηλη αριστερα?

Δηλαδη μπορει να θελεις ενα σελιδοδεικτη να τον βαλεις τελευταιο ή κατω απο εναν αλλο.

 

 

drag and drop :)



#9   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2018 - 22:10

drag and drop :)

Δεν γινετε ,το εχω δοκιμασει!(safari 10.1.1)


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 15/07/2018 - 22:11





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες