Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Εφορία και US


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ghostve

ghostve

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2010 - 11:15

Καλημέρα,

Ονομάζομαι Ανδρέας, και μόλις ξεκίνησα σαν iPhone developer. Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα άλλους Έλληνες developers που έχουν δημοσιεύσει
εφαρμογές :

1) Για να διαθέσεις μία εφαρμογή στην Αμερική, η Apple ζητάει μια φόρμα για την Αμερικάνικη εφορία, η οποία απαιτεί να έχεις το προσωπικό σου
αμερικάνικο ΑΦΜ. Μήπως κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα και μπορεί να περιγράψει τη διαδικασία ?

2) Στην Apple έχω γραφτεί σαν ιδιώτης, μια και είμαι μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία και δεν έχω προσωπική εταιρεία. Η Apple αναφέρει ότι για πωλήσεις
σε ευρωπαικές χώρες θα κάνει παρακράτηση και απόδωση των φόρων κατευθείαν στη χώρα του developer. Έχοντας πληρωθεί κέρδη από την Apple, και ενώ ήδη έχει γίνει παρακράτηση, τα κέρδη αυτά μπαίνουν στη φορολογική μου δήλωση σαν επιπλέον εισόδημα, κι αν ναι, δε χρειάζεται κάποια βεβαίωση από την Apple για τους φόρους που έχουν παρακρατηθεί ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ανδρέας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mpramat

mpramat

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2010 - 16:33

Γειά σου Ανδρέα,

Η διαδικασία είναι στην πραγματικότητα πιο απλή απ'ότι φαίνεται αρχικά, καθώς οι κανονισμοί περι παρακράτησης φόρου αναφέρονται στα κέρδη που πληρώνει η Apple για μουσική που κυκλοφορεί στο iTunes Store. Οι εφαρμογές πληρώνονται διαφορετικά, οπότε η Apple δεν θα παρακρατήσει φόρο ποτέ. Είναι δική σου ευθύνη να δηλώσεις τα εισοδήματα στην Ελλάδα και απο την Apple θα παίρνεις πάντα το πλήρες ποσό που σου αναλογεί.

Έτσι, ενώ φαίνεται οτι πρέπει να έχεις Αμερικάνικο ΑΦΜ για να προχωρήσεις τη διαδικασία, αρκεί να δώσεις αντί για ΑΦΜ μηδενικά. Εϊναι απλά τυπική απαίτηση να έχουν αυτές τις φόρμες με την υπογραφή σου. Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα checkboxes που πρέπει να συμπληρωθούν στη φόρμα (είναι καιρός που τα συμπλήρωσα και παρα λίγο να πάρω στην Αμερική τηλέφωνο για να μου βγάλουν ΑΦΜ), αλλά αν ψάξεις στο Google θα βρείς σχετικά άρθρα που εξηγούν τί ακριβώς πρέπει να τσεκάρεις και τί όχι.

Χαιρετώ,
Μιχάλης

#3   ghostve

ghostve

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2010 - 11:38

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για τις πληροφορίες.

Ανδρέας




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες